Barbu

Mover rulota

11 postări în acest subiect de discuţie despre Mover rulota

Mover rulota

Barbu

Salutare , doresc sa montez un mover la rulota  , am găsit ceva la 799 euro Go 2  pe obelink .de  sau prestige ll   649 euro cine a mai montat  model asemănător ?   

Ce părere aveti?  În țară unde se poate monta ? 

Incerc sa vad cum este montat    , nu ajunge la cablu de frana ? 

Ce am văzut e că era chiar sub cablu frana  cine a mai montat poate știe .

Șasiul are o lățime de 15  cm  și are profil L"  rulota are  MAMA 900 kg . 

Poate reușesc să montez și singur cu ajutorul vostru! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Barbu

Standard installation

2. Installation on chassis with U-profile or L-profile and a 
frame height of between 110 mm and less than 170 mm
In order to compensate for height, the 30 mm spacer kit (for 
frame heights down to 140 mm) or the 60 mm spacer kit (for 
frame heights of less than 140 mm) is required.
 

Hypercamp-Caravanmover-Prestige-II.jpg

1510484840605340158027.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salut

Nu-ti fa probleme de unde nus, nu dă in nici un cablu, cel putin n-am auzit colegi sa amintească de asa ceva!

Sunt destule locuri in tara unde-l poți monta pe/la rulota, dar foarte bine poți sa faci tu asta, nu este o "mare filozofie", am facut-o si eu au facut-o si altii, dar sunt si destui colegi ce au preferat sa plătească si "sa priveasca", acum tu decizi!

Eu am un topic in care am prezentat montarea moverului pe rulota lui @Alexandru Marin dar si pe a mea!

Daca la rulota lui a mers destul de repede, in schimb la a mea a mers ceva "mai amânat"!

A lui este mai mare mai grea cu un profil la sasiu mai mare, n-a trebuit modificat nimic, in schimb a mea fiind mai mica, mai usoara, cu un profil al sasiului mai mic n-a permis sa montez pe el piesele de aluminiu ce se fixează pe sasiu si susțin tot ansamblu, asa ca a fost nevoie sa folosesc cele 2 piese/distantoare de oțel pe care la rândul lor a trebuit sa le reduc dimensiunile pentru a putea crea un gabarit adecvat, si inca "ceva artificii pe acolo" tinând cont ca si rotile la rulota sunt de 155/70 R13 C, deci joase si gabarit la rulota destul de mic dar unde mai pui ca am si telescoape montate!

Cu toate astea am ales sa montez ansamblu in fata roților/puntii inspre protap!

Acum ce pot eu sa-ti spun este sa ai ambiție si incredere-n tine! Daca vrei poti, "odată si-o data au fost si alte lucruri ce le-ai facut intaieaş data"!

Succes si baftă!:noroc:

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Va multumesc mult  pt. sugestii si incurajare, aceasi problema este si la rulota mea este mica  , sasiul mic doar 160 mm  deci trebuie adaptoare . Am  gasit adaptoare  de 15 mm, sunt cam scumpe, precum si suruburile care trebuie schimbate cu unele mai lungi ;dv. din ce a-ti facut ? Otel , aluminiu ?Ce dimensiuni  aveau ? Optim ar fi sasiu de 180 mm 185 mm ,   deci cca 25 mm  sa "ingros " sasiul ; am mai intrebat in Olanda unii spun ca trebuie ,  altii nu .

Cu respect , Barbu Dorin .

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Popa

Salut. Modelul asta image.png.0b685d331123fa2c4291f5be11dcb7a1.png l-am montat eu pe rulota mea acum o luna. 185 cm se refera la distanta dintre roti. Daca rulota este mai ingusta se poate taia bara dintre cele doua motoare. Cele doua suruburi de prindere sunt pe barele care vin cu motoarele. Bara din mijloc o poti scurta cu flexul. Se monteaza in aproximativ 3 ore fara cablaje. Suruburile le-am schimbat si eu pentru ca erau prea scurte. Duritate 10.9 sunt cele originale cu o lungime de 50 mm. Se poate monta si pe sasiul tau fara griji. Este o treaba de doua persoane sau singur cu un cric tip crocodil. Un motor are vreo 18 Kg si nu-l poti tine singur pana prinzi suruburile. Am pus si manualul si o poza cu el montat pe rulota mea. Ai nr meu de telefon in semnatura pentru detalii. 

IMG-20171102-WA0003.jpeg

Hypercamp-Prestige-II-manual-2016 (1).pdf

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Mulțumesc mult pt postare  la tine  rulota este mai mare si are latimea sasiului mai mare   si nu au trebuit distantiere;in  manual la pagina 13 este desenat grosimea minima sasiu 185 mm ,  ma gandesc ca daca moverul este prea sus  nu mai" calca"  pe centrul rotii . Am gasit un model care nu trebuie adaptoare  este vorba de 

https://www.camping-factory.com/easydriver-basic-1.8-rangierhilfe-reich-caravan-wohnwagen?c=170 , , adaptoarele sunt cam asa, si costa  cca  39 euro 2 buc  de gros 15 mm  plus suruburile  mai lungi  care si acestea costa ceva daca trebuie  o distanta de 30 mm  ca sa ajung la dimensiunea minima de 185 mm a sasiului  va genera costuri suplimentare .  Nu am gasit nr. dv. de tel.  , cu respect Barbu Dorin 

1511854658750796330310.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Popa

Nr meu de telefon este 0724007239. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
La 11/27/2017 la 18:39, Alexandru Popa a scris:

Salut. Modelul asta image.png.0b685d331123fa2c4291f5be11dcb7a1.png l-am montat eu pe rulota mea acum o luna. 185 cm se refera la distanta dintre roti. Daca rulota este mai ingusta se poate taia bara dintre cele doua motoare. Cele doua suruburi de prindere sunt pe barele care vin cu motoarele. Bara din mijloc o poti scurta cu flexul. Se monteaza in aproximativ 3 ore fara cablaje. Suruburile le-am schimbat si eu pentru ca erau prea scurte. Duritate 10.9 sunt cele originale cu o lungime de 50 mm. Se poate monta si pe sasiul tau fara griji. Este o treaba de doua persoane sau singur cu un cric tip crocodil. Un motor are vreo 18 Kg si nu-l poti tine singur pana prinzi suruburile. Am pus si manualul si o poza cu el montat pe rulota mea. Ai nr meu de telefon in semnatura pentru detalii. 

IMG-20171102-WA0003.jpeg

Hypercamp-Prestige-II-manual-2016 (1).pdf

Domnul alexandru Popa daca te uiti un pic mai departe la masina si rulota vezi ca nu sunt in  acelasi plan .Rulota este aplecate de spate in fata, ca sa o agati perfect de masina trebuie sa pui rulota la boloboc si masina la boloboc si sa masori distanta de la pamant pana la jumatatea bile la rulota si masina. Daca sunt egale este bine dar din poza ta nu este asa,

 

In al doilea rand moverul coboara garda la sol a rulotei intre 5 si 8 ccm si iti va fi mai greu sa intri off. Dar cu masina care o ai nu vei putea intra off ve intra numai in campinguri

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Popa

Este normal sa fie lasata spre fata. Erau multe bagaje in masina plus ca rulota nu mai era goala asa cum o facuse neamtul. Cand am adus-o din Olanda masina si rulota erau perfect aliniate, dupa ce a intrat sotia in ea cu jumatate de casa, s-a mai schimbat treaba. Lucru acesta nu l-am simtit decat la prima iesire. Daca pana atunci masina nu avea probleme sa o traga si cu 120 km/ora, dupa interventia doamnei mele mai mergeam maxim cu 90 km in siguranta. Are cantar pe roata de la protap si era echilibrata greutatea. Cat despre iesirile off pot spune ca nu am avut probleme nici la Gura Raului de 1 Decembrie nici la Cheia. Nu atinge daca stii cum sa abordezi denivelarile. Singurul punct unde am atins rulota este acel suport care tine tija de la frana ei, care este amplasat pe mijlocul in partea din fata dupa protap. Era pe asfalt la o coborare intr-o curte. Intre timp am schimbat masina tocmai pentru a putea pune mai multa greutate.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Korh

Nu știu dacă am postat unde trebuie dar adresez totuși întrebarea. Am găsit acest 

Mover :

Eu am o rulota Fendt Saphir Tg 510 cu MMA 1500 kg. Face fata acest mover? Și-a montat careva? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Scrie clar in stanga jos greutate maxima rulota 2000kg!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.