Eugen David

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

2.619 postări în acest subiect de discuţie despre Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea


Gogonea Razvan

Salut! Am montat si eu un instrument , ceva ca al lui Eugen... Ceas, termometru interior, exterior, si voltmetru. Funcționează cu baterii de ceas, si la 12V. Are o lumina albastra , care va da fi si ca lumina de veghe. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Razvane si nu vedem si noi ceasul ala, pote ne mai dai si noua cate o idee.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Salut! Am montat si eu un instrument , ceva ca al lui Eugen... Ceas, termometru interior, exterior, si voltmetru. Funcționează cu baterii de ceas, si la 12V. Are o lumina albastra , care va da fi si ca lumina de veghe. superok

  Am si eu asa ceva si e foarte bun, dar mare grija ca consuma cativa mA/h daca il alimentezi sa-ti arate

tensiunea(are sun stabilizator intern de la 12V la 5v) si cu timpul iti descarca bateria!

  E bine sa-l foloseti, cand esti prin preajma!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

  Am si eu asa ceva si e foarte bun, dar mare grija ca consuma cativa mA/h daca il alimentezi sa-ti arate

tensiunea(are sun stabilizator intern de la 12V la 5v) si cu timpul iti descarca bateria!

  E bine sa-l foloseti, cand esti prin preajma!

Salut! Ce înseamnămna " descarca bateria" ? In cat timp? Since fel de baterie ai tu?  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

hi

Poi Razvane, daca ai o baterie de 100 Ah acel "aparat" consumand cativa mA/h iti cam trebuie timp sa ti-o descarce!

Acum in timp se cunoaste adunat la alte consumuri pe acolo pe la rulota!

Dar banuiesc ca o mai si incarci din cand in cand, nu din "cand in gand"! :) :) :)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Razvan, mult nu consuma, doar 16mA/h la 12V.

  Pe un acumulator, care nu il fososesti o perioada mai lunga de timp sa zicem 2 luni, adica 61 de zile avem 0, 016A x 24h=0, 384mA/zi x 61zile=23, 42A/2luni

  Eu am una de masina Fiamm de 92(22kg), care am cam stricat-o cu descarcare de vreo 3 ori pana la 8v. Asa ca mai mult de 15A/h la 10, 5V nu mai tine!

  iAJhOGS.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Va Multumesc pentru INFO . Ovidiu ceas exact asa am si eu superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Bateria de 1, 5v de la a tau trebuie sa tina  mai mult de un an! Si la al nostru e la fel!

Ce are in plus e ca mai are 2 fire ce merg pe bateria rulotei pentru a masura tesiunea si atunci apare consumul de 16 mA.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Si "un pic de generator"!

HFTWJQz.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Dorema Locarno ptr cort Dorema Royal 350.  :)

post-689-14355621749941_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Este cortul tau sau al tau este "aidoma"?  askc

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Mi-a "cazut in ochi", pe Subito.it, asta baterie de 120 Ah cumparata in iul. trecut.

Ce puteam face decat sa o cumpar, binenteles pretul oferit a fost cel corect :).

"C-o fi bine, c-o fi rau"?, "ca dincolo era mai bun sau mai ieftin"?, eu nu socotesc atata vreme cat am nevoie si-mi doresc  asta, nici nu arunc banii dar nici nu-mi rod unghile!

                                                              nay

35kiepv.jpg

...

In sfarsit ajungand acasa am reusit sa masor bateria, "muream de curiozitate"!

Deci am cumparat-o de o luna de zile, nu am incarcat-o am tinut-o in garaj pe beton, nici nu am pus macar un bec pe ea, am mers "pe incredere"!

Am zis ca n-or fi si italienii ca si noi, desii noi "pe undeva din ei ne tragem"!

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/DXyPc6j.jpg

Apoi am masurat-o si pe cea ce o detineam!

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/mnuOMKb.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/riEo9D3.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

George!

Doar "o chinezarie" de 850 w, cumparata din OBI!

App, este si cablul tau acolo, de asta data sunt identice! superok

post-219-14355621753377_thumb.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Beldiman Marius

Am si eu o "chinezarie dinasta"! Am luat-o cu 300 lei la o promotie si si-a scos toti banii pana acum! Numai cat a mers pe pompa de apa pentru stropit la gradina....ca sa nu mai vorbim de flex, bormasina, betoniera, circular, etc. Am luat generatorul inainte sa-mi iau panou solar, baterie, etc. Pot sa spun ca de cand am descoperit 12v nu ma mai intereseaza 220v deloc, implicit nici generatorul, care oricum imi distrugea linistea iesirii in natura.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Un mini frigider cu functie dubla, rece/cald, functioneaza la 220v dar si 12v!

IDgsWZw.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/X2uZcVe.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/f0fKuU1.jpg  aw

E, eee, "acu-i acu", dar trebuie si asta!

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/8H0oznv.jpg  superok

Dar si !aparatele de tantari"!

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/boKSYuJ.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/Ir9BOHx.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/lapkX7L.jpg hi

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

hi

Pana sa "fac discoteca-n cort", am facut proba-n bucatarie!

Yfxpy9W.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/y4PEaHJ.jpg

                  xll      aw aw      xll

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

ptg

Ei nu-i char asa de mare! Ochii-nsala, amintesteti vorba din batrani!

Dreptate ai, numai ca este planificata pentru cort! :) :) :)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Piriu Nicolae

Ghici ce-i asta:

2fXzhHL.jpg

Mai pe seara si un film cu acest "device" in actiune!

Simplu.E cheie pt. cricurile de rulota, probabil cu prelungitor, facuta dintr-o cheie universala de roti in cruce. tw

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Piriu Nicolae

Ok, am inÈ›eses, dar nu era raspunsul care-l asteptam. Am gicit sau apelez la varianta "întreabă un prieten"  :)

Sau intrebarea ta era una retorică.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Piriu Nicolae

Frumoasă ideea cu bormasina dar mi se pare prea complicata. E mai bine sa faci si un pic de miscare cand o calezi sau decalezi, baÅŸca ca trebuie sa ai bormadina cu tine oriunde te duci, acumulatorul sa fie incarcat, totul se adauga la greutatea rulotei care si asa probabil e supra incarcata cu diverse lucruri necesare  la o campre.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Cand am deschis acest topic, am facut-o spre a-mi prezenta ce am eu pe acolo, nici o clipa nu mi-am imaginat ca ulterior se va ajunge la o "adunare generala"!

Cat de "fraier puteam fi"? ptg

Montat lampa pentru exterior cu led de 1w, si banda led de 7w(cred), cu comanda separata!

Doamne, da multe n-a avut "rulota pe ea", important insa ca n-a avut infiltratii, mirosuri suspecte etc... superok

Gv5ee6d.jpg

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/2aqV2Je.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Zici ca trebuia numar? :)

Nu-l puteam pune aici, imi trebuia pe rulota! deras deras deras

Dar nu-i nici o problema, efectiv "m-a luat gura pe dinainte si gandeam cu voce tare"!

Nu fac eu regulile, doar incerc sa le aplic! nay

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

In sfarsit, un bazin de apa gri sh dar in el n-a fost niciodata nimic (ca nou dar nu nou  askc).

N7hYYnG.jpg

Pentru terasa si umbarul ce urmeaza sa le fac! askc

Multumesc colegului Naghi Emil pentru informatie! nay

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/16spJ7X.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.