Eugen David

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

2.619 postări în acest subiect de discuţie despre Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

Eugen David

:*

"Drept graiesti"!

Sti ca inca n-am expus tot !

Chiar nu stiu daca intereseaza pe cineva?

Eu, sincer am fost si sunt interesat de ce au colegii, nu pot fi mai prejos!

Usor, usor fac "dezvaluiri"!

Aluminiu? Pot sa-l vand si la kg! :) :) :)

"Chiar zici si crezi" ca sunt nesfarsite zilele, nefolosid asa ceva?

Am mai spus ca am crescu si trait cu ani inainte, din tigai si "labose" de al. si fonta!

Labos= cratita (influenta magniara)

Acum ? Nici cele de teflon nu mai corespund, am achitionat de ceramica, dar nu sunt bune nici acelea!

Asta e ! nay

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

App, ca tot fu vorba de audio , de ce nu si de video!

Un colt din livingul rulotei mele!

xll

Scuze pentru lampa, am s-o pun din nou direct pe tavan!

:-)

szv2ix.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Eugen sunt curios cate kg de dotari extra ai in rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Cornel,

Esti tu curios, dar nu mai mult decat mine.

Tocmai am vorbit la un depozit de metale vechi, (cantar mecanic), dar si la o balastiera (cantar electronic), pentru a o cantarii. (30 le lei un "cantar").

Problema e ca n-am mai scos-o, dar cand voi revenii am s-o fac, pozez si postez, tara ei reala.

Rulota mea are masa ei de 650 kg cu mma 830 kg. Din acest motiv nu am C-uri ci radiale 155 R 13.(nu am trecute C-uri nici in CI-ul rulotei, am scris intr-un topic pe aici).

Daca depaseste voi merge la registru auto sa vad ce se poate face si cat costa o modificare de "tarare"! SI inscrise si C-urile in CI!

Dar pana la urma sunt "obiecte" pe care le cam are fiecare din noi la rulota.

N-o sa iau dupa mine intotdeauna tot "inventarul", ce nu-i montat fixat pe/in rulota.

Scaune, mese pliante, al doilea panou fotovoltaic cu suportul lui, rezerva rulotei, chiar cortul fiind destul de "greut" si inca multe altele le mai pun si in/pe masina. Nu suntem decat eu si sotia!

nay    .

App, tocmai ce am inlocuit ventul avut (cel ce a provocat atatea probleme, pe forum) cu cel de model mai nou, acesta are si clapeta pentru reglarea distribuirii "fluxului" de aer in directia dorita.

Nu am avut nici vent nici tub pentru distribuirea aerului in rulota. Este montat de mine, se vede ca inspre fata, tubul este mai subtire, intentionat l-am pus asa, acum l-am mai strangulat si din clapeta, spre pat/dormitor este necesar mai mult.

  Deci ,     '/z

294nif8.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MihaiS

Eu pentru muzica am luat asa ceva:

Functioneaza prin bluetooth si cu 4 acumulatori 1, 5V AA, care duc in maxim aprox. 1zi

Sunetul nu este foarte puternic, insa de calitate.

Avand si router mobil/tableta/telefon posibilitatile sunt nenumarate  superok

post-682-14355620708852_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Nu stiu voi cum si unde transportati antena?

Eu cum se vede in poza!

Cu LNB-ul dat jos se poate folosii si patul!

xp/

33da528.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Si cum astazi a fost sambata si piata sh, normal si eu pe acolo.

Nu merg o data sa nu gasesc ceva interesant de achizitionat.

Bunaoara pe langa cablul special pentru incarcare baterie de la generator (achizitionat pentru colegul George), mi-a "sarit in ochii" si un cablu/prelungitor (cu fisa si priza normale) de aprox 12, 5m, sectiune 3x2, 5mm.

Intamplator s-a intrerupt in toamna cablul de alimentare la rulota, il inlocuisem cu unul de 3x1, 5mm.

Asa ca dupa negocieri l-am luat cu 40 de lei.

Fisa si priza existente pe el le schimb cu cele originale ale rulotei.

Vezi poza: 11 spire a aprox 120 cm.

Este un cablu nou, inscriptionat de fabrica la exterior.

'/z

PS. Nu ignorati piata sh, niciodata nu se stie!

n2evs2.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Si ca tot spunea un coleg pe aici ca a pus/montat presuri de noroi la rulota , uite ca am facut asta si eu!

Am considerat necesar asa ceva.

Vedeti poza!

:-)

ak7vc0.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

App, tot vedeam pe campere si rulote "mai tinere" (a mea este din"95), lampi de gabarit, de pozitie pe lateraul rulotei si lampi suplimentare pentru "stop frana".

Am pus si eu, binenteles am pus/izolat cu sikaflex, gaurile si toata baza lampilor pe rulota.

Cam asa apar!

Lampa alb/rosu de gabarit la rulota.

dwz47b.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Lampa laterala pozitie montat pe rulota mea!

rvvxqt.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Lampa STOP, suplimentara montata pe rulota.

Deasupra antena radio montata, si cireasa de pe tot "steagul" !

superok

2upcra1.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

George,

Se prea poate, spuneam ca vreau si trebuie sa-i fac tara!

:) :) :)

Dar nu exclud ca trebuie "C"-uri !

Mai ales ca mai "atarna" pe ea si bicicletele!

vazz

8ywduw.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:) :) :)

Sper sa nu !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Adrian,

Primul sau ultimul, greutatea este reala, mi-e teama sa n-o fi depasit prea mult. :)

Dar uite ce-am mai facut!

Salteaua pusa pe pat (cu sau fara buretii rulotei) se cam "intinde" din perete-n perete, asa ca?

Pentru a permite aerului cald/rece dupa caz, ventilat sa poata iesii de sub banchete/pat sa incalzeasca si peretii rulotei nu doar dedesuptul saltelei, am procedat la crearea a "catorva distantiere" pe 3 dintre laturi (folosit material usor).

vazz

2rm06mr.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Adrian,

Am si cantar pentru protap, dar oare este ceva sa nu am? (urmeaza prezentari foto pentru tot si pentru toate). :) :) :)

Da, continui si acolo numai ca vreau sa "se lege" si aici toata povestea.

Ala care-a avut-o inaintea mea, nu a facut nimic, afara de a o "plimba" pe cine stie unde, era un politist la un muzeu in Bucuresti (de altfel o persoana corecta si onesta), nu s-o fi priceput, nu o fi avut timp, cine mai poate sti? Cert ca s-a complacut asa cum a fost!

Poi daca nu a avut vent, normal n-a avut nici tubulatura pentru distribuire aer in rulota. Asa ca am rezolvat si asta problema.

O portiune din lucrare, intentionat am mizat pentru pozarea la partea superioara a spatiului de sub banchete.

Am cam fost obligat sa aleg traseu mai scurt, datorita tubulaturii limitate ce o aveam.

As fi putut sa comand si de la Exis, nu era o avere, dar asta o cumparasem de la "mass" din acea vreme.

Se vad in poza si acele orificii despre care vorbeai!

Se vede pe acolo si o priza la 12v, o lampa la 12v, este aprisa in poza, dar si o priza la 220V.

Nu scriu mai multe aici.

2gy4k5i.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Si fiindca tot "fu" vorba despre cantarul pentru protap, uite mai multe "maruntisuri" mai mult sau mai putin importante; aspiratoare la 12v, aparat de tantari la 220v, husa pentru biciclete prevazuta cu "buzunar" pentru panoul reflectorizant, saltea gonfrabila, dus solar, triunghi reflectorizant, trepiede foto, "boloboc de nivel" (am pus unul din acela mic pe protap), suport cu filet pentru umbrela dar si busola, sa nu ma pierd :), numai ca acum sunt GPS-uri!

bsb

mtunt1.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Alte cateva obiecte , cateva dintre ele chiar de mare nevoie si interes!

Ancorele , chingile de vant sistem home made!(mai putin cele din pliculete).

Poate sunt colegi care aproba, poate rad in sinea lor, dar asta sunt eu, sa am de toate, si am cam reusit sa le adun.

App, aveam aproape 18 ani, terminasem sc prof in "73, eram angajat din august, in dec moare tata dupa operatia banala de hernie.

Pana atunci n-am avut televozor in casa, mergeam pe la vecini, erau pe atunci emisiunile "dialog de

la distanta" printre altele!

Nu aveam fiindca nu vroia sa cumpere tatal meu, mereu spunea ca o sa cumpere cand apar cele color, saracul n-a mai apucat!

Era casa-n constructie, trebuiau bani, cam greu din munca cinstita, dar se putea cumpara, nu vroia!

Asa ca dupa aceiia am luat, am luat color pe vremea cand se facea reclama la Pitesti pentru Samsung parca "91, si acum am poate 10 buc de toate dimensiunile pana la LED cu diagonala de 120.

Am ramas cu "fixul" de care am fost privat in copilarie,   si nu pot nici nu vrea sa vad ceva lucruri necesare miesi sa nu cumpar.

Scuze pentru asta complectare! M-a luat valul!

Ma-ntreb cum incap toate in rulota! ptg

Nu le iau chiar toate, depinde de unde merg si ce consider ca am nevoie!

2d9qzgm.jpg

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Da George, este pentru suportul de biciclete suspendat la spatele rulotei, dar cred ca se potriveste si pentru cel montat pe protap, nu vad de ce n-ar merge?

Cate ceva din "mobilierul" exterior, mese pliante, scaune, paturi , am uitat de hamac! (am 2 buc).

Nici fara astea nu se prea poate!

post-219-14355620710525_thumb.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Cateva din cablurile la 22v, prelungitoare, intermediare, lacate, antifurturi biciclete, dar si cateva "blocaje/fixare" roti pe suportul rulotei!

gr

nbdehl.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

ptg

Ma cam apropii de sfarsit.

V-am cam plictisit destul!

Tv-ul la 12v luat de la Metro cu cablu hdmi , cablu alimentare tv 220/12v, un Hdd cu filme, un S5, lanterne, ap foto, GPS-ul, binoclurile, inca o busola, un cablu flexibil remorcare, chiar si o lupa.

  hi

ih30wi.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

xq

Aici?

Chiar, 1001 de cabluri la 12v, prize cu prelungitoare la 12v, diferite lampi/lanterne, alimentatoare diferite.

Ce n-ar fi nevoie ? Eu le consider necesare, desii nu le-am folosit pe toate.

Bunaoare antifurtul de roata nici nu l-am dechis de cum l-am primit.

Am "incoropit" eu oarece antifurt pentru cupla cu un lant mai grosut si unul dintre lacatele ce se vad in una din fotografii, asa ca asta chiar nu-mi foloseste, mai ales ca tin rulota-n curte!

Dar cand am facut identificarea pentru inscriere, am lasat-o pe strada nu departe de RAR, pentru a nu o purta prin oras dupa mine.

Fara nimic blocaj putea s-o agate oricine, si dus era, asa ca m-am preocupat si acum am "blocaj".

xll

5vase0.jpg

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelian Ovreiu

Credeam că doar eu strâng de toate in rulotă. M-am linistit, Eugen ne dă clasă!! Eugen, te pregăteşti să mai cumperi o rulotă?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelian Ovreiu

Adrian, ai dreptate dar incep sa fiu invidios pe Eugen. Bineînţeles, în sensul bun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:-)

Pana la urma, cred ca tot romanul este strangator!

Sunt necesare, chiar nu vad ce as putea da deoparte, in afara de antifurtul pentru roata!

Multe sunt facute de mine.

Asta este!

Sunt si patriot,   superok am si steag, aw pot fixez/montez pe protap cand n-am cortul montat!

Se vede si lantul despre care vorbeam mai inainte, ce-l folosesc la blocat cupla!

Apare in poza si nepotelul meu KEVIN, 2 anisori asta vara (nu-s ce calarea pe acolo, protapul sau bicicleta?)

xp/

nd6hdc.jpg

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

ptg

Si fiindca oarecum face parte si este trecuta-n "lista mea de inventar" :) :) :), sotia, alaturi de "atelajul din dotare"!

Se vede bine "umbrarul"peste geamul rulotei unde folosesc betele la care nu le cunosteam candva intrebuintarea si intrebam pe aici.

                                                      xll

post-219-14355620714099_thumb.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.