Viorel C.

Inmatriculare Rulote ( Acte - Proceduri )

148 postări în acest subiect de discuţie despre Inmatriculare Rulote ( Acte - Proceduri )

Inmatriculare Rulote ( Acte - Proceduri )

Ursu Florin

Este teroare pe la RAR, nu cred ca apuc sa inmatriculez rulota pana trebuie sa plec in Grecia :default_doh:, trag sa "fac rost" de o programare mai rapida.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Salutare colegi, am o nelamurire: sunt pe cale sa cumpar o olandeza, care are toate documentele necesare(mentionate pe prima pagina a subiectului) si care nu a mai fost inmatriculata in RO, s-au scos decat un rand de numere rosii acum 3-4 ani. In afara de contract de vanzare - cumparare intre mine si actualul proprietar, mai este necesar si fiscalul de la acesta?

Link către postare
Andrei I.

M-a lamurit domnul Viorel telefonic, multumesc.

• Upvote 1

Link către postare
Andrei I.

Revin totusi cu o alta intrebare: exista vre-o modalitate prin care sa pot verifica daca nu cumva rulota a fost/este totusi inmatriculata/radiata, ca nu ma pot increde 100% in ceea ce sustine proprietarul si nu as vrea sa am vre-o surpriza?

Link către postare
Daniel P

Salut @Andrei I. ! :salutare!:

Ma gandeam ca ar fi bine sa postezi si informatiile primite telefonic...nu de alta, dar poate mai sunt sau vor mai fi si alti colegi in situatia ta si poate le va fi de folos...nu crezi? :noroc:

• Upvote 4

Link către postare
Andrei I.

Pe scurt, domnul Viorel mi-a transmis ca in principiu, fiind prima inmatriculare, nu este necesar fiscalul, insa depinde de fiecare primarie in parte, iar functionarul care va intocmi actul de vanzare-cumparare o sa ma lamureasca in aceasta privinta.

• Upvote 1

Link către postare
Florin C.

Buna

Am si eu o intrebare referitor la inmatriculare rulota. Cand se platesc numerele, de inmatriculare, trebuie platita taxa pentru 2 placute sau se plateste doar pentru una? Pe siteurile serviciilori de inmatriculari nu se specifica. si nu vreau sa platesc ca la masina si cand ajung la inmatriculat sa mi se spuna ca trebuia platit jumatate din suma.

Link către postare
George B

Gasesti raspunsul la pagina 3 din acest topic.

• Upvote 1

Link către postare
Ursu Florin

@Andrei I. sunt 99% sigur ca ai nevoie de fiscal, cel putin asa e la Brasov. In functie de judet se elibereaza cu sau fara carte de identitate, daca trebuie cartea, faci tu cartea, trimiti omului copie si iti elibereaza fiscalul.

@Florin C., platesti doar o placuta. 

Link către postare
Andrei I.

Da, asa e Florin, nu am mai finalizat tranzactia tocmai pe motiv ca proprietarul nu vrea sa scoata fiscalul si incerca sa ma duca de nas, cum ca nu e necesar. Pacat de rulota, ca era in conditie ok si zace intr-o parcare.

Link către postare
Ursu Florin

Va salut, am inmatriculat rulota dar e foarte posibil ca pana duminica cand plec in Grecia sa nu ajunga talonul la mine. Oare pot trece granita cu dovada si cartea de identitate pe care apare numele meu?

Link către postare
Dragos M

Nu !

Link către postare
Ursu Florin

Cam nasol daca nu ajunge talonul :(

Link către postare
Alin Ifrim
9 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

Cam nasol daca nu ajunge talonul :(

Mie mi-a venit după 3 zile.

Link către postare
Alin Ifrim
On 11.07.2017 at 21:28, Florin C. a scris:

Buna

Am si eu o intrebare referitor la inmatriculare rulota. Cand se platesc numerele, de inmatriculare, trebuie platita taxa pentru 2 placute sau se plateste doar pentru una? Pe siteurile serviciilori de inmatriculari nu se specifica. si nu vreau sa platesc ca la masina si cand ajung la inmatriculat sa mi se spuna ca trebuia platit jumatate din suma.

Eu am platit unul, cum e și normal, la ghișeul înmatriculări, când mi-a cerut 40 lei, pt.2 numere(poate din obișnuință), i-am spus că nu pun și în fața, și și-a dat seama că trebuie să plătesc doar unul.

Link către postare
Ursu Florin

Am ajuns pana la urma la Bucuresti la posta sa il iau :) Nu ajungea acasa pana trebuia sa plec, nu mi l-au cerut in nici o trecere de granita, dar m-a oprit politia in Bulgaria, cred ca ma taxau aia daca nu aveam talonul :default_109:

Link către postare
Marius B

Buna ziua,

Am si eu o mare nelamurire despre inscrierea rulotelor din Marea Britanie, am tot citit pe forum despre acte necesare, am sunat la RAR dar inca nu am gasit solutia... RAR-ul cere :(cartea rulotei si "chitanta aceaa de mana"), unii mai spun ca ar trebui si o copie de pe pasaportul vanzatorului pentru identificarea semnaturii. Marea problema este ca rulotele din Anglia NU AU CARTE sau (log book); 

Ca si variante am gasit https://www.cris.co.uk/registration/ credeti ca este valabil in locul cartii de identitate a rulotei ?

Am citit cu ceva in urma articolul de mai jos, am achizitionat o rulota, am ajuns cu ea in tara, am fost la notar sa declar la notar ca am adus rulota in tara (notarul a inceput sa rada, ca el nu a mai auzit asa ceva) iar cei de la RAR mi-au cerut cartea si contractul de vanzare cumparare (contractul acela de mana)

"La o rulota adusa din Anglia, stiindu-se faptul ca rulota, remorca, sunt considerate un accesoriu si nu au un numar de inmatriculare dedicat, numarul fiind cel al masinei care tracteaza, nu este nevoie decat de:
-factura rulotei, asta in cazul ca exista un asemenea document (daca nu exista, se poate face o declaratie notariala la noi in tara);
-contract de vanzare-cumparare; "

Intentionez sa achizitionez o rulota comerciala, dar proprieterii imi spun ca nu au nici un act pe rulote aici tot ce tine de rulote se vand pe o foaie A4 scrisa de mana... Ce as putea face in cazul asta?

Multumesc!

Link către postare
Licuta

Seara bună, sunt în aceeași situație ca și tine, aseara am luat una fără acte doar un contract de mana cu un englez .

Sunt curios ce răspund colegii care au trecut prin aceasta situație!!!

Am adus o si fara numere 400km.

IMG_20171019_181341.jpg

IMG_20171019_152727.jpg

Link către postare
Ursu Florin

@Marius B si @Licuta, daca cititi acest topic sunt sigur ca o sa gsiti raspuns la toate intrebarile voastre.

• Upvote 1

Link către postare
Mihnea Stoenescu

Intrucat am fost in aceasta situatie, va pot explica ce este acea "carte a rulotei" (vezi atasament). RAR-ul are nevoie de datele inscrise in pagina a 3-a sus (scrise la masina). Mi s-a mai solicitat actul de vanzare-cumparare incheiat cu vanzatorul englez si traducerea sa facuta de un traducator autorizat. Nu a fost nevoie de nici o declaratie notariala (cu toate ca o facusem), nici de vreun pasaport.  La politie au mai fost necesare chitantele de achitare taxe, asigurarea RCA, fisa de inmatriculare cu viza fiscului pt. luare in evidenta si am dat o declaratie scrisa olograf si semnata (pe spatele cererii de inmatriculare) referitoare la mijlocul de transport folosit la aducere in Romania (se prefera platforma).

Certificat rulota.pdf

• Like 2

Link către postare
Licuta
în urmă cu 2 ore, Mihnea Stoenescu a scris:

Intrucat am fost in aceasta situatie, va pot explica ce este acea "carte a rulotei" (vezi atasament). RAR-ul are nevoie de datele inscrise in pagina a 3-a sus (scrise la masina). Mi s-a mai solicitat actul de vanzare-cumparare incheiat cu vanzatorul englez si traducerea sa facuta de un traducator autorizat. Nu a fost nevoie de nici o declaratie notariala (cu toate ca o facusem), nici de vreun pasaport.  La politie au mai fost necesare chitantele de achitare taxe, asigurarea RCA, fisa de inmatriculare cu viza fiscului pt. luare in evidenta si am dat o declaratie scrisa olograf si semnata (pe spatele cererii de inmatriculare) referitoare la mijlocul de transport folosit la aducere in Romania (se prefera platforma).

Certificat rulota.pdf

Te rog să atașezi si un fișier necompletat dacă ai!😁

Link către postare
Mihnea Stoenescu

In principal, pe cei de la RAR i-a interesat ca seriile (din act si cea de pe sasiu) sa corespunda. Dar sa nu crezi ca actul nu a fost verificat. Nu mi-au eliberat  CIV-ul imediat ci dupa... 24 ore !  La protestul meu referitor la faptul ca mai trebuie sa fac un drum lung si deloc placut prin Colentina, mi-au raspuns sec ca le pare rau, dar au obligatia sa verifice minutios toate datele. Deci...

Link către postare
VasileFi

Sunt pe punctul de a achiziționa o rulota Munsterland. Am aici toate actele necesare pentru înmatriculare? Normal, o sa merg la un birou de copiat acte care ar trebui sa-mi spună dacă totul e în regula.

- autorizație circulație provizorie 

- copie C. I.V

- copie certificat înmatriculare Franța

- copie anexa certificat inmatriculare ITP pana în 2020

- certificat ITP

- declarație la notar ca nu a primit în întregime certificatul de înmatriculare francez

- are asigurare valabila 6 luni

Aceste documente mi le-a dat cu rulota. Mâine ar trebui sa facem actele și sa îi dau banii.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Emi Sandulescu
      de Emi Sandulescu
      vand cort rulota dorema sirocco marine 850-875 cm , stare ca nou cu toate accesoriile(bete, cuie, chingi.) 900 ron

• Dinca Constantin
      de Dinca Constantin
      Doresc sa cumpar o rulota cu urmatoarele caracteristici;an 1997 /2003, mma1300, pt.2/3 persoane, cu un loc de dormit sau chiar doua, dotari standard plus wc fix cu golire exterioara, cabina dus separata de preferinta, cel putin 2 trape, baie si bucatarie, optional mover, neinmatriculata sau inmatriculata.Ofer 3000 / 5000 euro.Astept oferte la tel.0744546491 sau aici.
    • Constantin Stanciu
      de Constantin Stanciu
      Bună seara tuturor!
      Am geamul frontal al rulotei cu dimensiunile 135 x 63 spart.  Am căutat in foarte multe surse dar se apropie iarna, vin precipitatii si mă tem că solutia mea provizorie nu va face față mult timp.
      Poate cineva sa-mi spuna daca cineva poate sa-l faca la cald dupa cel spart?  Parca am citit despre asta cîndva dar atunci nu eram interesat.

• Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Salutare,
      Am scos cuptorul din rulota, pe motiv ca nu il voi folosi.
      Prin urmare, doresc sa il vand.
      Nu l-am folosit niciodataa, deci "nu ofer garantie de buna functionare"
      Pretul este cel pe care il ofera cel care va fi interesat, trebuie sa fie insa unul corect.
      Multumesc,
      Bogdan Damian
      0732667520

• Cristian Baetu
      de Cristian Baetu
      Buna ziua dragi colegi,
      As dori sa achizitionez doua rulote, in care sa mearga incalzirea in primul rand, pentru niste muncitori ! Asta inseamna ceva decent, la un pret atractiv. Astept ceva oferte sau sfaturi de la voi ! Rulotele sa fie de minim 4-5 locuri de dormit.
      Va multumesc .
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.