Emil Vinteler

Lacul Bicaz, Coada Lacului - Final de vacanta

21 postări în acest subiect de discuţie despre Lacul Bicaz, Coada Lacului - Final de vacanta

Lacul Bicaz, Coada Lacului - Final de vacanta

Emil Vinteler

Buna dimineata, prieteni rulotisti!:neatza!: Ma uitam aseara la o emisiune culinara si am ajuns cu gandul la alte repere de viata.De unde pana unde?:default_big_grin:In contextul in care pe banda rulanta veneau fel de fel de preparate complicate, cu nume  sofisticate, aprecierea maxima au avut-o cateva  meniuri extrem de simple, traditionale. Am facut o paralela cu diverse situatii din viata si cred ca asta este si esenta rulotismului: intoarcerea la simplitate, la natura, la primele experiente de viata. Mi-am amintit de primii ani de casnicie, cand mergeam cu rucsacurile in spate, pe jos, la Cheile Turzii sau cu trenul Mocanita, la Buru. Nu aveam copii, masina, ca sa nu mai vorbim de rulote dotate cu toate facilitatile pentru confort. Cativa ani mai tarziu, au venit copiii. Deja avem o masina ( oau, o Dacie:default_doh:) si un cort, suntem parinti tineri si ne bucuram sa ne invatam copii sa iubeasca natura. Anii trec si se duc, copiii cresc si noi ne cumparam prima rulota. Saracuta, nu era cine stie ce, dar avea aragaz(uau, ce avans de la arzatorul de la cort:)), pat ( sa mai amintesc de salteaua din cort care dimineata era desumflata?:105:) si apogeul luxului:clapping:: frigider:clapping:

Prima vacanta cu rulota: Vama Veche. Nu vreau sa va descriu acum aceasta prima vacanta, botezul nostru ca rulotisti, dar pentru noi ramane unica din toate punctele de vedere.Extraordinar pentru noi ca novici a fost parteneriatul pe care l-am simtit de cand am ajuns, prietenia cu care am fost tratati de toti.

Ei, dar nu despre asta vreau sa va povestesc, ci despre finalul vacantei, pe care l-am petrecut la munte, la Coada Lacului, Bicaz, judetul  Neamt. 

Povestea incepe, fireste, cu primul pas, drumul. Am plecat din Vama Veche la propunerea vecinului nostru de rulota, care deja cunostea locul de campare de la Bicaz. Memorabil drum : vecinul, care la plecare zicea: " masina mea e mai lenesa,   vom merge mai moderat" , tasneste de cand iese la soseaua principala si se duce ca racheta:nedecis:. La un moment dat, era cu vreo 40 km in fata noastra, in conditiile in care aveam fiecare dintre noi legata rulota in spate.xD La Bacau, reusim sa il ajungem, dar pentru scurt timp, pentru ca la o trecere de cale ferata intra literalmente pe sub bariera care cobora, trecand pe sub nasul trenului care se apropia.:tamp:Drumul continua:cu-rulota:, dar vine si noaptea si suntem  in munte deja. Bezna totala, il vedem doar pe colegul din fata ( din cand in cand:o)Horror total, deja masina avea o roata care se bloca  si scotea un scrasnet oribil, nevasta se uita la mine cu niste ochi criminali ( eu fiind cel care am propus scurtarea vacantei pe litoral si plecarea la munte):default_doh:Ca sa o imbunez, zic: " nevasta, cand imi mai vin astfel de idei, da-mi doua palme!" si ea raspunde, amabila: " opreste masina si ti le dau acum!!!:default_109:". In fine, ajungem:exhausted:

Bezna totala. Prietenul rulotist zice: " Am venit cam tare. E suparata doamna?:default_big_grin:" Eu zic: " Nooo!" Ea era deja turbata in rulota, nu:o-i mai trebuia nici mancare, nici bere, nimic. Drumul s-a incheiat, ne relaxam :bere:si :noapte-buna:.:la-somn:

Dimineata, se trezeste prima, fireste, sotia, care iese din rulota si revine rapid si ma cheama si pe mine. Cand ies, surpriza.:clapping:Suntem intr-o poiana verde, superba, intre munti acoperiti cu brazi, cu lacul azuriu in fata cu ponton .Parca suntem intr-o pictura. Nu se aud decat pasarelele. Ei, atunci a fost momentul in care mi-am sters pacatele .:laughing:Suntem intr-un loc mirific, ca peisaj si ca posibile activitati: pescuit, :fishing:, relax:sun33:, la un moment dat la ponton a ajuns si un vaporas care facea curse de agrement.:barca:

Va atasez cateva poze, eu nu mai stiu cum sa va redau in cuvinte frumusetea locului.

Cand am plecat spre casa am vazut ca drumul este asfaltat pana la intrarea in poiana, deci senzatia sinistra de la venire era data doar  de oboseala si intuneric.:)

Sper sa revenim in acel loc, dar de atunci nu am mai avut nici o sansa sa-mi conving nevasta sa renunte la o zi de litoral din vacanta. :nedecis:La buna vedere si vacante frumoase sa aveti!:rulotisti:

 

20130820_124736.jpg

 

20130820_085130.jpg

 

20130820_085138.jpg

 

20130820_085144.jpg

 

20130820_085154.jpg

20130820_152445.jpg

 

20130820_143659.jpg

 

20130820_152507.jpg

 

20130820_152518.jpg

 

IMG_20130820_182659.jpg

 

IMG_20130820_182716.jpg

 

IMG_20130820_182927.jpg

 

IMG_20130820_182931.jpg

 

IMG_20130820_182934.jpg

 

IMG_20130820_182942.jpg

 

IMG_20130820_182958.jpg

 

IMG_20130821_095400.jpg

 

IMG_20130821_095407.jpg

 

IMG_20130821_100225.jpg

 

20130820_124736.jpg

 

Lacul Bicaz către Vama Veche 907163.pdf

  • Like 15
  • Upvote 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu-Betty

Foarte frumos, Îmi place şi povestea începuturilor voastre în ale rulotismului. :default_emoticons-animated-3:

Aveţi dreptate... zona este de o frumuseţe inegalabilă şi mă refer la întreg traseul Gheorgheni-Lacul Roşu-Cheile Bicazului-Bicaz baraj şi pe urmă înapoi pe "Coada Lacului" spre Topliţa.

@Emil Vinteler ... Hai să facem de aşa natură calculele pentru anul ce vine, încât să includem şi zona asta în concediul viitor ! De ce nu ?

Ce spuneţi @Levi N & compania de la Cluj ?

Modificat de Ovidiu-Betty
corectare
  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Frumos @Emil Vinteler .... Multumim pentru poze si descriere :multumesc!: :bravo: :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim pentru frumoasa poveste @Emil Vinteler ! :multumesc!:

Ce-ar mai fi de adaugat, altceva decat :bravo:...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
în urmă cu 6 ore, Daniel P a scris:

Multumim pentru frumoasa poveste @Emil Vinteler ! :multumesc!:

Ce-ar mai fi de adaugat, altceva decat :bravo:...

Multumesc si eu pentru apreciere!:default_big_grin:Mi-a facut si mie placere sa imi amintesc de prima vacanta cu rulota, de fapt finalul vacantei. :salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
în urmă cu 7 ore, Flavius Ivan a scris:

Frumos @Emil Vinteler .... Multumim pentru poze si descriere :multumesc!: :bravo: :noroc:

Si eu iti multumesc:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Foarte frumos ! Ce poti sa-ti doresti mai mult...munte, soare, plaja, balaceala. Locatia este un all-inclusiv al rulotistilor :OK: !!!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Bravo colegule! Super prezentarea! Nota 10 cu plus. Nu am ezitat deloc cand am avut ocazia de a trece  prin zona fara a traversa Cheile Bicazului, Lacul Rosu...! O adevarata splendoare, locuri si peisaje mirifice...! Cu rulota inca nu am ajuns pe acolo, desi imi doresc sa revad locatia de acolo, dar toate la timpul lor.....

Deci jos palaria in fata ta:salutare!:! Astfel de oameni si prieteni imi place sa am mereu langa mine! Asa rulotisti  adevarati, care se aventureaza, care risca, care stiu sa faca sa iasa mai ceva la carte! Desi eu nu pun totul pe foaie....dar am amintiri frumoase incepute de la dormit in masina, in cort, in sac de dormit sub cerul liber.....si lista continua....chiar si dormit sub clat de luna invelit doar intr-o patura langa foc.... si acum,  ma lafai in rulota!

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Frumos topicul..., multumim ! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
9 minute în urmă, Dragos M a scris:

Frumos topicul..., multumim ! :salutare!:

Multumim pentru apreciere. Sunt amintiri dragi noua, familiei.Ne bucuram sa le impartasim cu voi.:salutare!:

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel

Bai nene, tu ai talent la scris...

Multumim pentru povestire !:OK:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Frumoasa aventura!

Mai asteptam povesti si fotografii frumoase de la voi!

Modificat de Daniel P
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Ai talent de povestitor, nu incape gluma ! M-am destins la citirea intamplarii, parca vedeam aievea cele relatate. Frumos loc. Trebuie sa ajung si eu acolo, cu rulota, bineinteles, mai ales ca nu am mai batut demult acele plaiuri incantatoare. Pozele imi trezesc firesti nostalgii...

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Foarte frumoasa prezentarea facuta! Povestirea te face sa traiesti clipa ca si cum ai fi tu in locul personajului! Felicitari!:)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manole Marius

Frumosa amintire !:bravo:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chivu Daniel Tomis

Salut. Foarte frumos a i povestit și mă bucur că sunt așa oameni printre noi. Cu siguranță voi merge și eu în zona.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dascalu Marius

Salutare Emil si Manu,

"Povestea incepe, fireste, cu primul pas, drumul. Am plecat din Vama Veche la propunerea vecinului nostru de rulota, care deja cunostea locul de campare de la Bicaz."

 

Vecinul ala cred ca eram eu :noroc:.

 

"Memorabil drum : vecinul, care la plecare zicea: " masina mea e mai lenesa,   vom merge mai moderat" , tasneste de cand iese la soseaua principala si se duce ca racheta. La un moment dat, era cu vreo 40 km in fata noastra, in conditiile in care aveam fiecare dintre noi legata rulota in spate. La Bacau, reusim sa il ajungem, dar pentru scurt timp, pentru ca la o trecere de cale ferata intra literalmente pe sub bariera care cobora, trecand pe sub nasul trenului care se apropia."

 

Pai daca stai si te gandesti ca opel - ul albastru din poze era 1.4 pe benzina si doar 90 CP - nu cred ca putea tasni pe autostrada. Cum incercam sa ma apropii de 90 - 100km/h, vedeam ceva de genul 11 - 12 l/100 km.  Acum, cu asta diesel pe care-l am cred ca se "teleporteza"  :OK:. Cat priveste trecutul pe sub bariera - eu, personal, nu-mi aduc aminte asa ceva. Posibil..... .:default_big_grin:, mea culpa.

 

Eu merg anual (ma rog, aproape anual, poate uneori mai des) acolo, dupa mare, dar acum doi ani, intr-o toamna, am avut "placerea" de a-l cunoaste pe comisarul de mediu din zona, care, cu multa disponibilitate, insotit si de jandarmul de la primarie,   mi-a comunicat ca: "CAMPAREA nu este permisa si amenda este intre .... si ....", asta in conditia in care rulota era agatata de masina. A fost frumos, iar domnul comisar a invatat semificatia cuvantului "a campa" conform dictionarului limbii romane. Ma rog, ulterior ne-am mai intalnit pe acolo, pe mine ..... ocolindu-ma, dar avand o problema, in continuare, cu corturile. Oricum, anul trecut nu au mai fost probleme si am stat vre-o 3 zile impreuna cu niste amici care au venit cu cortul.

Locul este de fapt debarcaderul pentru vaporasul de la Bicaz (merg acolo de pe timpul raposatului, ma rog, prieteni de familie cu iole, barci cu motor, corturi la vremea aia), este amenajat ca la munte, in sensul ca este un barulet pe colt, de unde se poate lua apa curenta, sunt WC - uri, nu tocmai ecologice, dar se poate varsa vasul de la rulota si de asemenea,   sunt pubele de gunoi, actualmente. Dat fiind faptul ca e zona inundabila si e debarcader, nu au reusit inca sa construiasca acolo. Asta era de fapt motivul pentru problemele de acum doi ani, cand era in plan o pensiune .

Peisajul este frumos, se pot face plimbari, se poate merge la Durau, eu personal ma mai "dau" cu gonflabile mea etc

Recunosc ca a fost o surpriza placuta aceasta postare :noroc:.

Cu stima,

Marius Dascalu

 

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

@Dascalu Marius:OK:

Colegilor, dupa cum probabil ati ghicit, colegul " rulota-zburatoare" este noul nostru coleg -Dascalu Marius, de la Iasi. Ca sa vedeti ce mica este lumea! :noroc::default_big_grin:

Cu siguranta ai trecut in timp ce bariera cobora, nevasta-mea este si acum socata:default_big_grin:, dar sa vezi cum facea atunci: vai-vai-vaiiiiiiiiiiii, TRENUL!  :tipp:

Zici ca nu ai avut viteza :default_big_grin:, dar erai la desert , in Bacau, unde v-am ajuns.:feliare:De, poate avem alt etalon, noi suntem ardeleni ( ca in bancul cu melcul-tusti).

Oricum, poate continuam amintirile cu vacanta din Vama.:)

Iti amintesti cum iti spuneau colegii veniti in vizita : " Marius, ce greseala! Ai venit in Vama fara binoclu!":default_109:

Ma bucur ca ne-am intalnit din nou!!!:rulotisti: Manu va saluta!:default_groupati:

PS. Povestea chiar asa a fost: :cu-rulota:+:fug:+:bere:

Sper sa ne vedem cu bine la intalnirile organizate de forum!

 

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dascalu Marius

Buna seara, acum ma aflu exact in aceasi locatie.  E frumos in timpul saptamanii, dar in weekend e de groaza. E complet plin. Daca sunt vetre deja facute, unii  cortisti fac altele direct pe iarba, le spui si  nu conteaza. Un moldovean e deranjat ca trei familii de Harghita strica. Toata lumea foloseste vetrele existente, ei trebuie sa faca alta, sa nu se deplaseze. Asta e Ro.

20200801_203650.jpg

20200801_203655.jpg

20200801_203659.jpg

20200801_203709.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Tulai Doamne câta lume
Ai încercat la Izvorul Alb? Fiind mai greu de ajuns or fi mai puțini, cred

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dascalu Marius

Buna dimineata, nu, nu am incercat la Izvorul alb. Cand am venit, joi, erau 4 rulote si 2 corturi si asa a fost pana sambata. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.