Draghiciu Dumitru

Tarile nordice

20 postări în acest subiect de discuţie despre Tarile nordice

Tarile nordice

Draghiciu Dumitru

Buna seara 

 

Imi doresc foarte mult sa ajung la Cap Nord (Norvegia) cu rulota pe urmatorul traseu: Constanta-Ploiesti-Zalau-Kracovia-Kaunas-Tallin-Helsinki-Oulu-Cap Nord-Tromso-Olulu-Helsinki-Tallin si acasa.

 

Daca cineva a facut traseul si cunoste reglementarile din tarile respective va rog sa ma ajutati

 

1 se poate campa off

2 se poate pescui

3.se poate schimba butelii romanesti(normala aragaz)

4 cata bautura si alimente se poate introduce

5 cat costa feribotul Tallin -Helsinki

6 este mai scump la supermarket ca in Romania si cu cat

7 se vede aurora boreala la Cap Nord in sfarsit de Septembrie inceput de Noiembrie

8 credeti ca este suficient 30 zile

 

Va multumesc anticipat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin  Leitoiu

Timpul ar trebui sa ajunga, daca pui o saptamana dusul , o saptamana intorsul cu o medie de 500 km zilnic te incadrezi in 30 zile , ca doar nu te grabeste nimeni

Cu celelalte intrebari nu as putea raspunde la obiect, mai sus de Hamburg nu am fost  dar dupa parerea mea si din auzite mancarea nu ar fi scumpa , depinde de unde o iei

Combustibilul ca la noi, variaza pretul dar nu mult 1, 15-1, 20 eur/l

 

Drum bun !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Buna Sorine 

 

Nu ajunge o saptamana pentru dus sant 4400 de km asta inseamna 9 zile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 13 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Imi doresc foarte mult sa ajung la Cap Nord (Norvegia)

 

Se pare ca ai noroc. Noul nostru coleg,   @Alexandru Adam , din spusele lui Dragos, are o vasta experienta in tarile nordice.

Vezi aici!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru A
1 minut în urmă, George B a scris:

 

Se pare ca ai noroc. Noul nostru coleg,   @Alexandru Adam , din spusele lui Dragos, are o mare experienta in tarile nordice.

Vezi aici!

Neata, am fost in tarile nordice de 3 ori, toate excursiile le-am facut vara pana acum, sper sa pot pleca in Decembrie sa fac nordul pe zapada.

Daca pot ajuta cu ceva din experienta traita de mine sunt bucuros sa va pot fiu de folos

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Te rog sa-mi raspunzi la urmatoarele intrebari

 

1 se poate campa off

2 se poate pescui

3.se poate schimba butelii romanesti(normala aragaz)

4 cata bautura si alimente se poate introduce

5 cat costa feribotul Tallin -Helsinki

6 este mai scump la supermarket ca in Romania si cu cat

7 se vede aurora boreala la Cap Nord in sfarsit de Septembrie inceput de Noiembrie

8 credeti ca este suficient 30 zile

 

Va multumesc anticipat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru A
6 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Te rog sa-mi raspunzi la urmatoarele intrebari

 

1 se poate campa off

2 se poate pescui

3.se poate schimba butelii romanesti(normala aragaz)

4 cata bautura si alimente se poate introduce

5 cat costa feribotul Tallin -Helsinki

6 este mai scump la supermarket ca in Romania si cu cat

7 se vede aurora boreala la Cap Nord in sfarsit de Septembrie inceput de Noiembrie

8 credeti ca este suficient 30 zile

 

Va multumesc anticipat

 

Va raspund punctual

 

1 Se poate campa off fara nici o poblema, puteti campa off si in fata unui Camping si sa platiti doar la dus s-au daca aveti de spalat haine

2 Se poate pescui gratis oriunde este apa sarata, dar pe unele lacuri trebuie sa platiti un permis care se ia de la orice statie de benzina s-au magazin alimentar, eu pescuiesc peste tot fara sa platesc ceva si nimeni nu a spus nimic niciodata deci nu cred ca trebuie sa va faceti probleme de asta, singura problema este sa aveti sculele adegvate ....

3 Butelia nu se poate schimba, dar se poate umple, in majoritatea oraselor au centre de incarcat ( cred ca va trebuie cam 4 - 5 buteli pe perioada de o luna )

4. Nu luati mai multa bautura decat este scris cand va urcati pe ferry, la alimente nu sunt restrictii

5 Pretul la ferry depinde de inaltime si lungime

6 Ar fi bine sa luati produsele de baza din Romania s-au inainte sa parasiti Finlanda, in Norvegia sunt mult mai scumpe cam 3-5 Euro o paine

7 Deja de 2 saptamani se vede Aurora Boreala in nord 

8 Nu va ajung 30 zile pentru Nordkapp, este doar alergatura si oboseala,  

In tarile nordice toata apa este potabila, la orice statie de benzina intrebati si va arata unde au furtunul pentru incarcat rezervorul, este gratis

 

Eu nu asi face traseul pe care l-ati ales sub nici o forma, este lung si monoton,  

Grije la cauciucuri si lanturi s-au cuie obligatoriu pentru ca deja este zapada la vremea asta in multe locuri

Aveti rulota s-au camper?

 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

As dori sa fac acest traseu la dus si la intors prin Suedia si Danemarca dar daca credeti ca este mai bine la duc prin Danemarca si Suedia asa fac dar la anu nu anul acesta.

 

Buteliile romanesti cele standard de la aragaz se pot umple la statii ?

 

la feribot controleaza in masina si rulota de bautura ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 23 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Buna Sorine 

 

Nu ajunge o saptamana pentru dus sant 4400 de km asta inseamna 9 zile.

Pana la urma Nea Mitica , nu te goneste nimeni din urma si nici nu plang copiii acasa de foame asa ca cu rabdare si ......ce te invidiez:default_109:mi-ar place si mie o asa aventura ...DAR ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Buna Sorine 

 

Poate pana la urma mergem amandoi cu masina si rulota mea ca se ne coste mai putin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Gigi

Cateva poze din calatoria mea la Cap Nord ;

1. https://photos.app.goo.gl/taBGrsZKgfmxAh9z2

2.https://photos.app.goo.gl/a7hpuyTMwDC6jwf52

 

 

EU am stat 40 zile , dar am amic care a facut acelasi traseu in 21 zile  cu rulota dupa el ...NU as mai merge iar pe Finlanda , e traseul plictisitor in schimb Norvegia este spectaculoasa , foarte costisitor cu rulota sunt  trecerile cu feribotul in zona fiordurilor , eu am avut noroc cu autorulota ce o aveam la acea vreme ca era de 6 metri si plateam putin cat un autoturism , dar amicul meu care ma insotit platea de fiecare data de 3 ori mai mult decat mine a lui fiind de 8 metri ...o gasiti in poze .

Se poate sta oriunde offcamping , exista in fiecare localitate camperstop de unde se poate alimenta cu apa si golii vasul wc-ului ...Eu recomand cu tarie zona fiordurilor .

Motorina nu stiu cat mai este acum dar noi am alimentat si cu 1, 35 si cu 1, 5 si cu 1, 8 eur per litru , asta in 2011 .

Cati km vei face pe zi tu singur hotaresti pt ca este si In functie de ce ansamblu ai , cat de puternica este masina , cat de mult iti doresti sa intarzii la masa de pranz , gratar , pescuit , somn de frumusete , obiective de vizitat de-a lungul traseului etc etc  ... tu singur hotaresti cate zile vei sta ...poti ajunge garantat in 5 zile pana acolo daca conduci 12 ore pe zi si nu stationezi mult ...dar asta inseamna sa pierzi din farmecul traseului. NU m-a controlat nimeni in autorulota de bautura si mancare ...am fost full :default_big_grin: .Eu am consumat 2 butelii in 40 zile , dar am fost in iulie-august ,   din ce stiu nu se recomanda sfarsitul lui septembrie ca este vremea rea si traseul se ingreuneaza . cat costa feribotul Tallin -Helsinki ar trebui sa gasesti pe net , daca faci rezervare este cu mult mai ieftin , dezavantajul este ca trebuie sa fi acolo exact in ziua cand ti-ai facut rezervarea , eu am dat 180 eur colegul 280 eur ...dar acolo difera foarte mult in functie de lungimea ansambului dar si de compania folosita ...din ce imi aduc aminte parca Wiking era cea mai ieftina , TOTUL este mai scump decat in Romania , recomand COOP un fel de supermarket , este foarte intanlit , marfa este diversificata si preturile mai accesibile decat la restul . Au ren uscat care este foarte bun si pretul acceptabil ( un fel de salam de Sibiu dar mai tare ) , merita incercat .

NU as alege perioada sept-oct ... NU as mai merge din nou pe Finlanda , este plictisitor , nu degeaba i se spune tara celor o mie de lacuri , pt ca numai asta vezi , lacuri si paduri .... ma poti suna sa ma intrebi orice ; 0722.215.331

 

ps; dupa parerea mea nu CapNord este asa de important ...pt ca daca ajungi in tarile nordice si nu vezi Insulele Lofoten, Ghetarul Dasilba, fiordul Geiranger , Flam ( calatoria cu trenul in muntii ) , preikestolen din norvegia etc etc degeaba ajungi fuga fuga la capnord si te intorci  :( .

  • Like 8
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Multumesc mult pentru raspunsuri. Eu vreau sa pescuiesc si sa vad aurora boreala. Deaceia am ales traseul prin Finlanda. Cred ca perioada 20 August -1 Octombrie este suficienta pentru ce vreau eu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Draghiciu Dumitru  pe un site care are acelasi specific cu acesta , găsești detaliat impresii despre călătorie. E bine sa citești mult pentru o astfel de călătorie. E mare distanță, țările nordice au specificul lor aparte. 

Ca ex. , mare grija la butelii, din ce știu eu, alea românești nu le accepta la încărcat, trebuie sa ai acel kit ce se găsește de cumpărat la exis si butelii acceptate de cei ce le încarcă, e vorba de anul verificării.. Sau dacă ai butelie de gpl ar fi mai Ok. 

Modificat de Klaudiu Boghiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

o sa plec cu 2 butelii mari  de aragaz si noi pline cu GPL si am si chit de incarcat pentru ca am masina pe GPL

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Eee, așa da. Succes sa aveți ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gioni Grinov

@Draghiciu Dumitru Bună ziua. Până la urmă, ai făcut traseul propus? Sunt nou pe forum și nu am găsit o confirmare. Mă interesează experiența și - normal, detalii. Mulțumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Nu am făcut traseul din diferite motive dar cel mai important au fost banii. După socoteala mea 5000de Euro și minim o luna la ce îmi propusesem eu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Traseul la care mă gândeam are aproape 10000 km asta înseamnă 1300 Euro numai motorina cu 2 doua traversări cu feribotul in jur de 800 euro. Deci minim 5000 Euro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gioni Grinov

@Draghiciu Dumitru Am înțeles. Ok. Și noi am făcut un plan de 7000 km/21-24 de zile/2traversari cu ferry- și iese ceva cheltuială. Noi o să încercăm să face ce ne-am proous, doar COVIDEL să ne lase în Europa. Și să fim sănătoși. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.