Ovidiu Cica

Cheile Oltetului - Curmatura Oltetului -Lacurile Galbenu si Petrimanu

3 postări în acest subiect de discuţie despre Cheile Oltetului - Curmatura Oltetului -Lacurile Galbenu si Petrimanu

Cheile Oltetului - Curmatura Oltetului -Lacurile Galbenu si Petrimanu

Ovidiu Cica

A doua iesire cu Camiloiul .

Traseu: Craiova - Tg Carbunesti - Polovragi - Cheile Oltetului - Curmatura Oltetului (1800m !) - Lacul Petrimanu - Lacul Galbenu - Ciunget -Brezoi - Craiova

Pe chei acum vreo luna a fost o rupere de nori fapt ce a cauzat in vreo cateva locuri ruperea drumului.De la o anumita portiune de drum nu se mai poate trece cu ansanblu !!!

In rest drum foarte bun cu suficiente locuri de campare mai aproape sau mai departe de apa.

Frumusetile incep din nefericire (sau cine stie !)dupa portiunea in care accesul este limitat cu ansanblul

De la pestera Polovragi pana in Curmatura Oltetului sunt vreo 25km

.Cand ajungi sus constati ca fiecare metru parcurs iti este rasplatit de privelistea care se intininde inaintea ochilor.

Oriunde te uiti lanturi muntoase imbracate de paduri neatinse(din fericire!) de drujbe si grataragii manelisti !

Coborarea spre cele 2 lacuri Petrimanu si Galbenu se face tot pe un drum  mai greu pret de vreo 6 km.

La Petrimanu este o cabana mai rudimentara (Tudor parca ii spune) are si o mica pastravarie

De vreo 10 ani stiu locul si se pare ca proprietarul nu vrea sa sporeasca valoarea a ceea ce detine prin servicii de calitate!

Ca sa ajungi la Galbenu te intorci vreo 4 km si ocazia sa vezi un lac mare si un baraj suficient de inalt

Pana la Ciunget desi este numai coborare lina ai parte numai de gropi!

Am facut acum vreo 7 ani traseul invers cand aveam Patrolul cu rulota si lucrurile s-au degradat corespunzator cu nepasarea caractreistica autohtona.

Iata ci ceva imagini

 

IMG_3047.JPG

IMG_3057.JPG

IMG_3103.JPG

IMG_3108.JPG

IMG_3138.JPG

IMG_3176.JPG

IMG_3181.JPG

IMG_3211.JPG

IMG_3215.JPG

IMG_3200.JPG

IMG_3272.JPG

IMG_3287.JPG

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

Buna Ovidiu

 

Anul acesta la sfarsit de Iulie am ajuns 3 rulote la coada lacului Galbenu. Drumul foarte greu ai am reusit dup aprope 4 ore de mers de la Ciunget la coada lacului Galbenu. La coada lacului Petrimanu era plin asa ca am fost obligati sa ajungem la coada lacului Galbenu. Si acolo a fost multa lume dar am gasit si noi un loc pentru 3 rulote. Am fost 3 3chipaje formate din Tuareg 2, 5 cu rulota Hoby, Kia Sorento 2, 7 cu rulota Hoby si Frelander 2, 5 pe benzina cu rulota Eifeland. Am stat 3 nopiti si afost formidabil. Am vizitat cascada Mora dracilor si cheile Oltetului ininte de potopul mentionat de tine.

 

Dca nu aveti rulotele pregatite bine nu va aventurati pe acest drum de aproape 30 km piatra.

 

 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

O ma bucur DD!

Credeam ca numai eu am avut nebunia sa urc cu rulota la cele 2 lacuri !

Poate la anul ne vedem prin zona !

Zona Horezu are peste 20 trasee abordabile cu ansanblu , unul mai frumos ca altul !

Pt povesti si consfatuiri ne putem auzi si la telefon.

Toate bune !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.