• Conţinut similar

    • Simionescu Dan
      de Simionescu Dan
                                                                     Bine v-am gasit!
      Vreau sa va prezint proiectul meu, si daca se poate ceva sfaturi sau pareri despre aceasta conversie.
      Masina este un Renault Master, 2, 5, 150cp, an 2010, H2-L3, lungime interioara 3, 75, latime 1, 75, inaltime 1, 90.
      Amenajarea este una normala cu un pat cu dimensiunile (aproximative) de 1, 80 lungime, latimea cat mai ramane , inca nu sunt hotarat daca pun lambriu sau folosesc scandura originala a masini.
      Blatul de bucatarie 100/50, aproximativ, pe partea cu usa laterala si un dus de 100/70 cu toaleta, acesta nu m-am hotarat daca il pun langa pat sau in spatele scaunului de la sofer.
      Izolatia o sa fie facuta cu XPS de 3 la acoperis, partile laterale superioare si podea, si cu XPS de 6 in partile de jos, plus bariera de vapori si placi antivibratie.
      Electrica o sa fie compusa din 2 panouri solare de 150w fiecare deocamdata. La anul urmeaza si al treilea pentru ca nu mai ma incadram in buget , si din cauza trapelor nu pot sa pun mai mult de 3 panouri.
      Panourile sunt monocristaline de la Enjoysolar un MPPT de la Victron Smart Solar Charge Controller with Integrated Bluetooth 100/30 150/35 100/50, SCC110030210, un Switch Station de la H-Tronic pentru ca o sa am si alimentare cu 220v de la exterior, un invertor sa vad de 2000-2500W, si un incarcator de la Victron Energy Blue Smart IP22 Battery Charger de 30 amperi.h
      Eh, bateria o sa fie LiFePo4 de 100Ah sau de 200Ah, asta daca nu ma spanzura sotia .
      Incalzirea o sa fie cu motorina ceva chinezesc de 3 sau 5 Kw.
      Pe parte de apa, un bazin de apa gri de 81l, custom made pentru Master sub sasiu, si unul de 100 l pentru apa potabila la interior.
      Si prima intrebare, ce ma sfatuiti sa folosesc pentru incalzirea apei ? Eu vreau sa merg pe electric dar nu stiu ce sa aleg.
      Cu mai multe detalii o sa revin pe parcurs, si la orice intrebare daca stiu, va raspund cu placere.
      Va multumesc.
      Si daca pot, ceva poze.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.