Gabriel Schuster

De la autoutilitara la campervan

186 postări în acest subiect de discuţie despre De la autoutilitara la campervan

De la autoutilitara la campervan

Gabriel Schuster

Am montat si trei trape : Maxx fan air automata in zona paturilor, Dometic Mini Heki in zona bucatariei, Fiamma 28*28 cm in baie. Pentru fiecare am folosit rame adaptoare Dometic pentru exterior si am confectionat si lipit rame de lemn ( sipca 4*4 cm) in interior.

Am montat patru bare de aluminu pentru portbagaj, prima avand spoiler, unde urmeaza sa fixez doua panouri solare 140 W fiecare.

IMG_5753.JPG

IMG_5755.JPG

IMG_5759.JPG

IMG_5762.JPG

IMG_5763.JPG

IMG_5761.JPG

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Dulapul facut initial pana in podea a fost modificat pentru a primi frigiderul, care ocupa si spatiul de sub lavoarul din baie. Asa am castigat cativa centimetri , bineveniti . Am fixat caroiajul peretilor din baie din sipci 2*3, 5 cm pe care am prins placaj de fag de 4 mm, dat cu ulei de in pe spate. Peretele dinspre sofer este din lemn, 18 mm, fixat sus si jos in profil de aluminiu. Scandurile au fost prinse intre ele cu dibluri de lemn de 8 mm.Am mascat stalpul dinspre sofer cu placaj si tabla de aluminiu de 1 mm, peste care va veni stofa auto de plafon, la fel si pe partea dinspre cabina a peretelui de lemn. Urmeaza si alte poze pana ajung la zi.

IMG_5741.JPG

IMG_5750.JPG

IMG_5799.jpg

IMG_5801.jpg

IMG_5802.jpg

IMG_5805.jpg

IMG_5807.jpg

IMG_5809.jpg

IMG_5810.jpg

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

* Deoarece vremea nu a tinut cu mine, lucrand pe canicula, am amenajat un  mic atelier folosind umbrela de pescuit.

** Cand faceti probe la o instalatie noua, folositi NEAPARAT o siguranta in circuit pentru a va feri de surprize.

*** Cablurile sunt notate cu diferite coduri la capete, am inceput sa notez legaturile ekectrice si cablurile folosite in vederea obtinerii schemei finale. Simbolutile nu sunt neaparat cele standardizate, dar acum este suficient asa.

 

OLEY8843.JPG

IMG_5634.JPG

IMG_5636.JPG

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

M-au dat pe spate hublourile de la usile din spate :OK:

Din experienta celor 2 iesiri de pana acum am observat ca daca as fi avut o aerisire pe una din usi ar fi fost mai bine :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bravo @Gabriel Schuster:bravo:  Ai avansat foarte mult, felicitari si spor in continuare:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 5 ore, Alin Opran a scris:

M-au dat pe spate hublourile de la usile din spate :OK:

Din experienta celor 2 iesiri de pana acum am observat ca daca as fi avut o aerisire pe una din usi ar fi fost mai bine :default_big_grin:

@Alin Opran, sunt hublouri de barca. Am ales aceasta solutie din mai multe motive: 

- pretul de 220 eur ambele, cu transport inclus, luate de pe ebay.de

- geamul rezistent din plastic, fumuriu

- dimensiunea nu permite intrarea prin efractie

- si nu in ultimul rand imi plac mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 2 ore, Fejer Antal a scris:

Bravo @Gabriel Schuster:bravo:  Ai avansat foarte mult, felicitari si spor in continuare:salutare!:

Multumesc mult,  

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Continui cu prezentarea lucrarilor la baie. Dupa ce am terminat de placat cu placaj de fag 5 mm, am chituit toate imbinarile si capetele holzsuruburilor si apoi am hidroizolat baia. Am folosit un produs Aqua Seal achizitionat din Anglia, fabricat de o companie din concernul Sika. Acest produs este folosit pe scara larga in bai, aplicat pe tencuiala inainte de placarea cu faianta. M-am gandit ca merge si la mine, fiind compatibila cu o mare varietate de substraturi.

IMG_5873.JPG

IMG_5879.JPG

IMG_5889.JPG

IMG_5881.JPG

IMG_5884.JPG

IMG_5886.JPG

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Procesul tehnologic este simplu: se curata de praf suprafetele, se aplica un strat de grund (directie pensula orizontal) si al doilea strat de grund vertical, se lasa sa se usuce, se aplica la imbinari banda elastica cauciucata  si se comprima bine cu "unealta" livrata in set, si , tot cu pensula livrata, de minim 100 mm latime, se aplica primul strat de vopsea orizontal, se lasa minim 6  ore sa se usuce si se aplica al doilea strat, generos, pe directie verticala. Vopseaua seamana la consistenta cu lavabila. Dupa 12 ore se poate continua treaba, fiind perfect uscata. Culoarea finala este un albastru destul de intens, dar nu conteaza ( cui nu-i place)  pentru ca  se va acoperi ulterior. Asa baia mea a devenit o cusca etansa, "imuna " la apa.

IMG_5890.JPG

IMG_5891.JPG

IMG_5893.JPG

IMG_5895.JPG

IMG_5896.JPG

IMG_5897.JPG

IMG_5898.JPG

IMG_5899.JPG

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

A urmat partea mai grea, alegerea si montarea finisajelor. Am ales ( aici a contat mult parerea sotiei) lambriu pvc special pentru bai, cu un model care mi-a dat batai de cap la montare pentru a pastra liniile orizontale si verticale si continuitatea pe toti peretii. Dar a iesit si la final am fost multumit.

IMG_6033.JPG

IMG_6034.JPG

IMG_6035.JPG

IMG_6036.JPG

IMG_6037.JPG

  • Like 7
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Militoiu Ciprian

Super! De unde a fost cumparat lambriul?

Si eu ma gandesc sa fac niste schimbari in baie pt. ca 

are 30 de ani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Cadita de dus este 70*70, modificata si facuta autoportanta. Deoarece nu am putut gauri podeaua pentru scurgere direct sub cadita, am inaltat-o 4 cm pe sipci lipite de podea pentru a permite montarea unui sifon plat si scoaterea scurgerii in lateral ( am prevazut etansarea prealabila a scurgerii cu banda speciala livrata cu kit-ul Aqua Seal). Deschiderea golului de usa am lasat-o de 85 cm si am comandat o usa de PVC pliabila , care asigura intimitatea in baie, este usoara si in mers va fi asigurata pe pozitia deschis. Nu voi mai monta vasul de WC Thetford cu cap rotativ( achizitionat) , nu am vrut sa mai decupez in peretele baii . Voi folosi un WC Thetford portabil, pe care l-am achizitionat ceva timp inainte si este nou in cutie. Asa ca mi-a  venit ideea, mai ales ca amprenta podelei baii este de 70*110 cm ( latimea de 70 cm a fost proiectata asa si lungimea de 110 cm a rezultat fix din intamplare) sa montez o cadita de aceasta dimensiune. Am comandat-o si urmeaza sa vina saptamana viitoare. Deoarece am apucat sa lipesc sipcile pe podea, nu vreau sa ma chinui sa le scot, mai ales ca pot afecta hidroizolatia. Am ales asadar nu varianta cadita autoportanta ci varianta zidita, care imi permite sa mai castig cativa centimetri la inaltimea utila si se monteaza perfect pe sipcile de lemn. Am uitat sa mentionez, sipcile au fost izolate in prealabil cu trei straturi de ulei de in.

Voi continua...

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
1 minut în urmă, Militoiu Ciprian a scris:

Super! De unde a fost cumparat lambriul?

Si eu ma gandesc sa fac niste schimbari in baie pt. ca 

are 30 de ani.

 

Dedeman !

IMG_5865.JPG

IMG_5864.JPG

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Militoiu Ciprian

:OK: multumesc si spor.Asteptam continuarea.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Foarte frumos! :bravo:

Să ai spor în continuare @Gabriel Schuster și rezultate pe măsură! :OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel D

Mulțumim și spor la treaba!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Foarte frumos, bine gandit, lucrare executat cu profesionalism! felicitari @Gabriel Schuster :bravo: si spor in continuare:salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S

Foarte util !

Mulțumim și spor la treabă !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Imi place ce vad Gabriel :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Dupa cateva zile de concediu departe de Bucuresti am revenit acasa si am reanceput lucrul la campervan. A sosit intre timp cadita 70*110 cm si usa pliabila de PVC, asa ca am finalizat baia:

- folosind silicon sanitar Sika alb am etansat toate imbinarile lambriului la colturi;

- am montat sifonul caditei, am facut un cadru din sipca 40*40 mm si am montat cadita, etansand cu acelasi tip de silicon imbinarea dintre pereti si cadita;

- am montat usa pliabila de care sunt tare multumit, a fost executata respectand dimensiunile la milimetru;

- am montat si lavoarul, urmeaza sa montez bateria; 

- mai am de montat un cuier de plastic ( achizitionat de la exis la reducere), un dulapior de plastic deasupra lavoarului ( de la Dedeman), lampa cu LED tot deasupra lavoarului si la final o sina pentru perdeaua de dus. 

 

Inainte de concediu am terminat restul de tavan in afara baii  si am facut finisajele pentru trapa. Pun cateva poze :

ED221B65-84FE-4708-A234-BDA197673900.jpeg

5E320B1B-2929-48D1-B69F-83A4651B59A6.jpeg

BF4E2AD0-84A0-494E-97E4-66DCB8B7CFE5.jpeg

E9483A8C-5032-4C3F-9651-0C6DD7B52F2C.jpeg

0D8AB748-C058-4995-A685-65754F264CB8.jpeg

5C0254DA-5A9D-4402-9E1A-CE26869A5F99.jpeg

9A0D8841-4EF0-4BBF-95D1-98E33A3F3434.jpeg

FF4A637A-8C04-4E7B-8B56-298D670CF369.jpeg

B7B5A3C6-FE5B-4329-B794-C3EE87DAF4D9.jpeg

1994D606-1ABC-470C-99DC-B644B64C7178.jpeg

5FCB2CC4-7ADB-4F20-8610-A77EDEE61696.jpeg

00C7D3FC-293D-48B1-8950-732DC86AFFFC.jpeg

  • Like 7
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Prinde forma :OK:

Pe cand prima iesire?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Mai am cateva zile libere si as vrea sa trag tare sa-i dau o forma pentru omologare. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Frumos progres. Spor la munca

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Am continuat cu baia. Am montat lavoarul, folosind o baterie care are si iesire pentru dus, selectabila prin rotirea unei clapete. Am finalizat si scurgerile e la cadita si lavoar, folosind teava de scurgere de 32 mm si racorduri flexibile. Gaura in podea am dat-o cu un burghiu in trepte( mare inventie, este conic si ajungi usor la diametrul dorit, mai ales cand gauresti tabla). Am scos scurgerea prin podea si am izolat bine cu Sikaflex F 11. Am facut proba cu apa si este totul ok. Mai am de fixat sina pentru perdeaua de dus, furtunul si para dusului si o aplica pentru iluminat pe care trebuie sa o cumpar. Nu cred ca voi mai monta dulapiorul de plastic, mai repede o oglinda si un organizator de baie atarnat in cuierul pe care l-am montat deja. 

31F3B3DF-61C7-48A0-8446-CD3FE90D1D57.jpeg

A61F0174-78ED-4E3B-AC0B-A653B6F6885F.jpeg

F36AEB1E-6FCD-4147-BA21-948D7E0F3AB1.jpeg

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Ieri si azi am avut zile pline, am lucrat cu spor, zic eu. Am terminat cu inchiderile si finisajul stalpilor laterali din fata si a traversei dinspre cabina , precum si cu inchiderea partii superioare a usii laterale. Am folosit stofa auto pentru plafon, care este elastica, acoperita cu cativa milimetri de burete si , cu putina atentie poate acoperi si forme mai curbate. Nu a fost deloc usor, nu am mai lucrat cu asa ceva. Ca adeziv am folosit spray Tesy de la Dedeman, impreuna cu spray de curatat adeziv de la aceeasi firma. Si a fost nevoie de curatare a mainilor, pana m-am prins cum se lucreaza cu stofa. Am pus stofa si pe peretele din spatele scaunului soferului, asa ca am terminat cu cabina. Nu am poze , este greu de facut poze sugestive din cauza spatiului ingust. Dar ma credeti pe cuvant ....

Azi am pus linoleumul. Am folosit linoleum de trafic greu, antibacterian, de 2 m latime , producator Tarket. Cred ca este cel mai scump din oferta Dedeman, dar merita. Am folosit adeziv la cutie Bisson, tot de la Dedeman si o pensula. In prealabil am chituit toate gaurile cu holzsuruburi din podea si am finisat la final. Am curatat bine si am degresat podeaua cu alcool. 

Sfat pentru cine vrea sa converteasca o autoutilitara: dupa ce faceti izolatia podelei si o acoperiti cu placaj/tego/ orice altceva puneti linoleumul!!!!  Intra mai mult, dar este usor de pus si construiti apoi peste. 

Daca nu faceti asa va asigurati de folosirea intensa a cunostiintelor de geometrie si de o manopera criminala. 

A trecut, mai ales ca pe caldura asta adezivul se evapora si am avut parte de vapori pe saturate. 

Tot azi am montat, in spatiul ramas dupa instalarea scurgerii lavoarului, a unui sertar de 10 cm pentru sticle si alte maruntisuri gospodaresti. Asa am utilizat  la maxim fiecare spatiu liber. 

Deja incepe sa semene a camper, urmeaza bucataria si apoi gata cu tamplaria, trec la lucruri mai familiare mie( instalatia electrica si sanitara). Atasez cateva poze facute pe seara. 

A9C93906-3B67-4AFD-AAAC-16BCCE70F45C.jpeg

A31A351B-7A3D-40F6-A22D-D196A31C6A6A.jpeg

02E7FAE1-1321-446A-A0AB-6BE8AD6EFBEA.jpeg

7327929E-F87A-40BD-BC90-1CEB062E8F41.jpeg

94135E67-7047-418F-9A67-A43ABE9292E1.jpeg

D801FAF2-5817-4A8E-BEBE-A84D282DE05C.jpeg

BCB97641-BC4A-40AE-89E6-1591AECB1E8B.jpeg

1732E95E-8C1E-45D0-B3BF-C241F68A2706.jpeg

20441F93-BDEC-46A7-93B7-634112B933BB.jpeg

  • Like 5
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Conţinut similar

    • Simionescu Dan
      de Simionescu Dan
                                                                     Bine v-am gasit!
      Vreau sa va prezint proiectul meu, si daca se poate ceva sfaturi sau pareri despre aceasta conversie.
      Masina este un Renault Master, 2, 5, 150cp, an 2010, H2-L3, lungime interioara 3, 75, latime 1, 75, inaltime 1, 90.
      Amenajarea este una normala cu un pat cu dimensiunile (aproximative) de 1, 80 lungime, latimea cat mai ramane , inca nu sunt hotarat daca pun lambriu sau folosesc scandura originala a masini.
      Blatul de bucatarie 100/50, aproximativ, pe partea cu usa laterala si un dus de 100/70 cu toaleta, acesta nu m-am hotarat daca il pun langa pat sau in spatele scaunului de la sofer.
      Izolatia o sa fie facuta cu XPS de 3 la acoperis, partile laterale superioare si podea, si cu XPS de 6 in partile de jos, plus bariera de vapori si placi antivibratie.
      Electrica o sa fie compusa din 2 panouri solare de 150w fiecare deocamdata. La anul urmeaza si al treilea pentru ca nu mai ma incadram in buget , si din cauza trapelor nu pot sa pun mai mult de 3 panouri.
      Panourile sunt monocristaline de la Enjoysolar un MPPT de la Victron Smart Solar Charge Controller with Integrated Bluetooth 100/30 150/35 100/50, SCC110030210, un Switch Station de la H-Tronic pentru ca o sa am si alimentare cu 220v de la exterior, un invertor sa vad de 2000-2500W, si un incarcator de la Victron Energy Blue Smart IP22 Battery Charger de 30 amperi.h
      Eh, bateria o sa fie LiFePo4 de 100Ah sau de 200Ah, asta daca nu ma spanzura sotia .
      Incalzirea o sa fie cu motorina ceva chinezesc de 3 sau 5 Kw.
      Pe parte de apa, un bazin de apa gri de 81l, custom made pentru Master sub sasiu, si unul de 100 l pentru apa potabila la interior.
      Si prima intrebare, ce ma sfatuiti sa folosesc pentru incalzirea apei ? Eu vreau sa merg pe electric dar nu stiu ce sa aleg.
      Cu mai multe detalii o sa revin pe parcurs, si la orice intrebare daca stiu, va raspund cu placere.
      Va multumesc.
      Si daca pot, ceva poze.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.