Alin Opran

Weekend la Zanoaga 1-3 septembrie

32 postări în acest subiect de discuţie despre Weekend la Zanoaga 1-3 septembrie

Weekend la Zanoaga 1-3 septembrie

Alin Opran

Weekend-ul acesta este ultimul weekend liber inainte de inceperea scolii copiilor astfel ca m-am gandit la o :fug:de weekend prelungit, de vineri dimineata pana duminica seara:OK:. Locatia am ales Zanoaga off-camping deoarece nu am fost niciodata aici si din spusele si povestirile colegilor rulotisti este o locatie frumoasa si aproape de Bucuresti.

Plecarea :cu-rulota: vineri dimineata din Letca Noua cu sosire la Zanoaga in jurul pranzului. Conform prognozei se anunta vreme buna :default_sun33:, 12 grade noaptea cu 20 ziua, fara ploaie.

Daca sunt doritori de a ne acompania ii asteptam cu drag pentru :bere:si :picnic:. Voi fi impreuna cu sotia si baiatul de 12 ani.

 

PS: locatia se afla mergand pe DN1 iar la intrarea in Sinaia de vireaza la stanga:

Zanoaga.png

  • Like 2
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Daca nu intervine ceva intre timp, venim si noi...:OK:

Din nefericire lucrez vineri si ies din serviciu sambata dimineata...Asa ca cel mai probabil ajungem sambata pe la pranz...:cu-rulota:

Sa pui tuica si vinul la rece! :default_big_grin:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Mare grija Alin , este ceva de urcat si acum ai casa grea sa nu chinui masina.
Daca vreti in siguranta mergeti in spatele campingului altfel riscati sa vina jandarmi pe la voi, si inca o chestie care trebuie stiuta este aceea ca treci cu masina si rulota prin apa pentru a ajunge sa campezi:default_big_grin:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

@Daniel P va astept, intotdeuna sunteti bineveniti :OK:

Vinul il gasesti rece, cu tuica te astept pe tine :noroc: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

:multumesc!: @Marius George pentru sfaturi si indicatii, imi sunt folositoare. Sper sa faca fata masina, am mai incercat-o prin muntii Mehedintiului. Sper ca stie sa inoate si masina si rulota ca daca nu ....:tamp:

Imi poti spune daca in spatele campingului se poate trage curent electric din camping?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Da se poate , noi am tras.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Din ce ne-a zis nenea Jandarmu' (baiat de treaba de altfel), in Rezervatie, se dau amenzi pentru:

- camparea la mai putin de 30 m de cursuri de apa;

- traversarea cu mijloace motorizate prin orice curs de apa;

- deversarea in apa a toaletelor, a apei rezultate de la spalatul vaselor (cu detergenti);

- aprinderea focului;

- muzica cu volum care sa deranjeze vecinii.

Or mai fi si altele, poate nu le-a zis pe toate, poate nu le-am retinut eu........

 

 

Noua nu ne-a dat amenda , ca am respectat "cu sfintenie" toate cele de mai sus :default_big_grin:

 

 

@Alin Opran cred ca va fi o mare aventura pentru tine cu rulota aceea, la coborare spre Zanoaga, in curbele acelea stranse, in lucru si unde lipseste asfaltul. Parca sunt 3, la numar. Bafta!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 16 ore, Radu Ghita a scris:

@Alin Opran cred ca va fi o mare aventura pentru tine cu rulota aceea, la coborare spre Zanoaga, in curbele acelea stranse, in lucru si unde lipseste asfaltul. Parca sunt 3, la numar. Bafta

 

:multumesc!: @Radu Ghita pentru informatii. O sa incerc sa vad daca pot ajunge, daca nu ma intorc si ma duc pe Valea Cerbului :default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Alin Opran banuiesc ca iti place foarte mult muntele de incerci bagi rulotoiul pe asemenea traseu. Nu mai bine vrei sa mergi cu noi in delta la Murghiol la Laguna albastra, mergem frumos pe drum bun pe autostrada, manacarea e super buna in delta, pe baza de peste evident :) Facem ceva activitati specifice zonei. Ce zici, nu e mai fun decat sa iti omori atelajul si cand ajungi sa o pui de un gratar / pirostrie si sa stai in jurul lui tot weekendul?

 

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

:multumesc!: pentru oferta @Traian M :salutare!:

Am vazut postarea lui @Dragos M legat de iesirea in Delta din momentul in care a postat-o. Din pacate nu pot onora aceasta oferta, drumul este prea lung pentru o iesire de weekend.

Traseul acesta l-am ales ca nu am vizitat niciodata aceasta locatie si, intradevar, ne place f. mult muntele. Posibil sa regret ca ma bag pe acest traseu dar ramane de vazut. Cu cea mai mare placere as merge in delta in momentul in care as avea mai multe zile libere la dispozitie, poate in concediul viitor :OK:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu cred ca se face 2 ore de la Sinaia pana la Zanoaga cu consum de 15% :))) tragand o rulota de 1, 5+ tone

Si eu tot de weekend merg in delta, o sa plec maine dupamasa si ma intorc duminica. Merg fix pentru pestele pe tabla, borsul lipovenesc, plachie, saramura, icre, plimbare pe canale si apoi leneveala la piscina.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Va doresc distractie si vreme placuta in delta @Traian M !

Sa aveti spor la :barca: :bere: :fishing: :picnic:!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

A trecut si weekendul acesta, ca tot ceea ce este frumos dureaza putin.

Cateva cuvinte despre aceasta iesire:

Plecarea :cu-rulota: vineri dimineata de la Letca Noua in jurul orei 9:30, sosirea la Camping Zanoaga in jurul orei 12:30. Traseu frumos strabatut fara probleme chiar daca drumul a fost ingust iar rulota lata de 2.50 metri :OK:

La sosirea in Camping am fost intampinat de administratorul campimgului, dl. Cristi, un om foarte de treaba. I-am explicat ca nu doresc camparea in camping dar ca doresc sa ma racordez la 220V. M-a indrumat in poiana din spatele campigului care ar apartine tot de camping. Am achita 25 lei/zi camparea cu acces la toate facilitatile + 15 lei/zi pentru curent de care, sincer, am profitat din plin tinand noaptea AC-ul pe incalzire :tipp:

Despre facilitatile campingului s-a mai discutat, vreau sa adaug ca exista apa calda in permanenta (pe boilere), acces la bucatarie si frigidere, 220V stabil.

Cateva poze mai jos:

20170901_081441.jpg

20170901_155215.jpg

20170901_190901.jpg

20170902_102726.jpg

20170902_151113.jpg

20170902_151124.jpg

20170902_150939.jpg

20170902_150943.jpg

20170902_150947.jpg

20170902_151019.jpg

20170902_151026.jpg

20170902_151037.jpg

20170902_151045.jpg

20170902_151103.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Sambata am facut traseul Cheile Zanoagei, traseu destul de dificil daca nu esti cat de cat antrenat. Traseul are cca 2 km cu denivelari si treceri pe o parte si cealalta a raului. Iesirea din Chei se face la Lacul Scropoasa unde am vizitat si cascada 7 Izvoare (de unde am luat apa):

Cheile Zanoagei.JPG

20170902_115314.jpg

20170902_115715.jpg

20170902_120152.jpg

20170902_120734.jpg

20170902_124223.jpg

20170902_120740.jpg

20170902_122125.jpg

20170902_122154.jpg

20170902_123101.jpg

20170902_123106.jpg

20170902_123418.jpg

20170902_123502.jpg

20170902_124200.jpg

20170902_124212.jpg

20170902_124217.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

La iesirea din Chei se afla cabana Scropoasa si lacul cu acelasi nume:

20170902_131436.jpg

20170902_130728.jpg

20170902_130733.jpg

20170902_131315.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Cascada 7 Izvoare:

20170902_133924.jpg

20170902_133930.jpg

20170902_132338.jpg

20170902_132344.jpg

20170902_133900.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu B

Nu au inchis drumul de acces spre Zanoaga asa cum spuneau ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Duminica am continuat plimbarile, de data aceasta dorind sa ajungem la Lacul Bolboci si Padina. Pentru aceasta excursie ne-am urcat in masina. Prima oprire, f.aproape, Lacul Bolboci:

20170903_132138.jpg

20170903_124916.jpg

20170903_125003.jpg

20170903_125013.jpg

20170903_131822.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

In continuare am mers pe maul stang al lacului pe drum neasfaltat si denivelat pana la coada lacului. Acolo, nestiind traseul, nu am intrat catre Padina si am mers mai departe inconjurand lacul ajungand de unde plecase :nedecis:. Ramane sa vedem Padina data viitoare :amuzat:

In aceasta plimbare am vizitat Cheile Tatarului si Turbaria Laptici.

20170903_132514.jpg

20170903_132423.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Inevitabilul s-a produs duminica adica a trebuit sa plecam acasa. In jurul orei 15 eram cu toate stranse si rulota in cuiul masinii cand a inceput furtuna cu fulgere si ploaie torentiala. Dearece la intrarea/iesirea in drumul asfaltat din camping se face trecand prin paraul Ialomita am luat-o din loc fiindu-mi teama ca se umfla si nu voi mai putea trece. Temere justificata deoarece apa ajunsese pana la portiere iar fundul rulotei a trecut prin apa :tamp:

Cateva poze de pe traseu pana in Sinaia:

20170903_162040.jpg

20170903_162341.jpg

20170903_162344.jpg

20170903_162002.jpg

20170903_162045.jpg

20170903_162315.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
8 minute în urmă, Radu B a scris:

Nu au inchis drumul de acces spre Zanoaga asa cum spuneau ?

Salut @Radu B, nu am vazut urma de lucrari pe drum. Asa auzisem si eu dar m-am gandit ca nu vor inchide total drumul, este o zona turistica circulata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu B
Chiar acum, Alin Opran a scris:

Salut @Radu B, nu am vazut urma de lucrari pe drum. Asa auzisem si eu dar m-am gandit ca nu vor inchide total drumul, este o zona turistica circulata.

Multumesc frumos pentru informatie.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Frumos Alin..., multumim pentru povestire si imagini !:salutare!:

Voi pune si pe pagina de Facebook a forumului acest topic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Fumasa iesire!  Multumim pentru prezentarea ei! Ati fost mai mult plecati pe trasee!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Multumim pentru relatare si poze :multumesc!: :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna seara dragi colegi rulotisti,
      Astazi am gasit un prim raspuns la intrebarea ‘unde sa mergem aproape de Bucuresti cu rulota pentru o iesire de weekend?’. La camping 
      La Artar, in Jud Dambovita, si doar 50 km de Bucuresti, in directia Targoviste. Detalii despre locatia exacta gasiti pe site-ul lor www.la-artar.ro sau direct la telefon 0744.554.382 sau email contact@la-artar.ro
      Accesul se face pe asfalt pana la poarta lor, deci extrem de facil pentru oricine. Aici am gasit un spatiu enorm, vedeti in pozele de mai jos, cu infrastructura necesara de apa, curent, toalete si dusuri, mese, frigider exterior etc. Noi nu am solicitat decat apa de la ei insa toate sunt incluse in pretul de campare, si pentru ca tot am intrat in toalete sa fac poze pentu forum, pot spune ca sunt curate bec, ca acasa. Suntem fascinati de design-ul rustic chic, de spatiul enorm, de frumusetea locului si de linistea asternuta seara, totul la doar 1 ora de condus cu rulota. Sincer, este un loc excelent de organizat o intalnire intre prieteni din zona Bucurestiului. Pretul platit de noi pentu o rulota cu 2 adulti, un copil si catel, totul inclus, 80 ron pe noapte. Mult, putin, voi decideti. Noi credem ca este fantastic aici si face fiecare leu. Au si o locatie de evenimente la 50-100 m de camping unde am mancat si servit o cafea/bere dupa caz, la preturi absolut decente. Atasez si cateva poze cu locatia, care are un aer absolut mirific… mese albe cu scaune albe in padure, cu rau si lac langa. Proprietarii au fost draguti si ne-au primit chiar daca aveau un eveniment privat si am fost omeniti cu ce ne-a poftit inima si stomacul. Jos palaria pentru “client service” si disponibiletate. 
      Recomand locatia pentru orice familie cu copii sau catel.
      In rest las pozele sa vorbeasca de la sine si sa aveti o seara perfecta.
       
      PS. In caz ca va intrebati, fireste ca am vrut sa il vizitam pe @Daniel P in locatia lui insa nu este “acasa” la Letca noua, umbla prin tara bucurandu-se de concediu si azi din cate stiu este la un alt rulotist apropiat de sufletul nostru, @Fejer Antal, insa locatia lor ar fi presupus 3, 5-4 ore de condus dus, si tot atatea la intors maine…

































    • Radu Ghita
      de Radu Ghita

       
      Am hotarat sa fac o iesire  in ultimul sfarsit de saptamana din martie, anul acesta. Locatia aleasa este Zabala, la 6 km de orasul Covasna. 
      Locul, amenajat pentru camping, este in administrarea primariei si este prevazut cu tot ce trebuie pentru campare. Cred ca nu va trebui sa platim nicio taxa, am fost anul trecut in septembrie si nu ne-a deranjat nimeni. Acces usor, peisaj extrem de frumos, oameni prietenosi. Pentru apa apelam la localnici. Pentru gratar mergem pregatiti cu carbuni. Pentru un foc mic, in fata rulotei, culegem lemne din padure.
       
      Cine doreste sa ni se alature este primit cu drag!
      Zabala.docx
    • Sorin S
      de Sorin S
      Salutare , cum am 3 saptamani de cand stau in casa doresc sa fac o iesire la Padina sau la Zanoaga.
      perioada nu o stiu exact, dar cred ca va fi ori 3-6 ori 10-13 august .
      Nu stiu cum voi fi liber de la munca , eu si familia in fiecare an mergem de Sf. Maria la Padina , dar anul acesta cade marti si sigur nu voi avea liber luni, sa pot lega o iesire .
      Asa ca va astept cu drag pe cei care vor sa vina, voi anunta perioada cu o saptamana inainte . Daca anunt perioada si nu pot ajunge din cauza serviciului, nu vreau ca cei inscrisi pe lista sa renunte la iesire din cauza mea , doresc sa va bucurati si cu si fara mine ...
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.