Andrei B

Prima mea experienta la rulota (2017 - Schitu - Golful Francezului)

11 postări în acest subiect de discuţie despre Prima mea experienta la rulota (2017 - Schitu - Golful Francezului)

Prima mea experienta la rulota (2017 - Schitu - Golful Francezului)

Andrei B

Sa incep cu inceputul:

La sfarsitul lunii iulie 2017 mi-am pus in practica visul: mi-am cumparat rulota. Si ca orice neinitiat... am luat-o pe cea care mi s-a parut mai ok la banii pe care-i aveam.

M-am bucurat ca avea WC cu golire exterioara (ulterior aveam sa aflu ca de fapt nu apesi pe un buton si se duce comoara la canal), m-am bucurat ca era mare (6 locuri de dormit) si ca arata bine in general.

Mai apoi am descoperit probleme si surprize placute.

Probleme: Pragul stanga fata e desprins de perete; pompa de apa de la wc nu functiona; sertarul pt vesela nu se mai deschide daca-l inchizi pana la capat; ceva placaja de sub sezuturi crapate...

Surprize placute: avea boiler de apa calda pe gaz, frigiderul functiona perfect pe gaz, are instalatie 12/220 in toata rulota si cel mai  important... un ditamai cortul boieresc in stare perfecta

E o doamna engleza, Mardon ii zice numele de familie. Prenumele... Mystique 500/6. Cred ca se ocupa cu ceva ocultism :) 

M-am bucurat ca are puntea dubla si cupla antibalans. Ma ajuta mult in mers. Nu serpuieste, nu balanseaza si am mers si 120 pe autostrada. Ulterior am aflat ca de fapt aveam voie doar 100.

Am plecat din Iasi intr-o sambata dupamasa. Am ajuns pe la ora 2 in Vama Veche (acolo era ideea initiala de campare) unde cale de 2km in fiecare parte a statiunii erau parcate masini pe amblele parti ale drumului european. Si uite asa a inceput aventura... nu aveam unde sa intorc asa ca m-am dus pana efectiv in vama si am intors acolo. La intoarcere, langa Vama Veche s-au oprit un autocar si o cisterna la distanta de vreo 8-10 metri unul de altul ca nu incapeau. Asa ca a trebuit sa ma "strecor" printre ei la milimetru cu tot cu atelaj. Dar s-a terminat cu bine si am luat fir intins catre Schitu, Golful Francezului. Duminica in zori, dupa ce am calat cu ajutorul cumpenei, la ora 5 eu inca intindeam cortul la rulota.

Minunat: din doua baterii de 85Ah pana sa ne trezim am ramas cu zero curent. Daca n-am stiut ca trebuie sa inchid pompa de apa...

Fugi si cumpara generator 220V. Am gasit la un cetatean un generator de 1.1 KW. Cine stia ca trebuie si redresor 220v/220v ? Rulota are un soi de transformator al ei de la 220v la 12v care incarca bateriile. Dar probabil generatorul nu dadea chiar 220 corect asa ca dupa vreo 4 ore de deranjat vecinii cu generatorul (desi l-am dus pe camp ceva mai departe)... rezultatul fu ca aveam foarte putin curent pe baterii. Soarta: le-am incarcat pe rand pe masina.

Au venit chiar de la inceput doi catei sa ne intampine cu latraturi si maraieli dar ne-am despartit prieteni, dormeau sub rulota sau la umbra in fata cortului.

Si asa fu prima zi la rulota...

Mare lucru din saptamana asta nu am ce povesti ca am facut... mai mult am descoperit cum functioneaza dush-ul cu apa calda, cum e structurata reteaua de 12v/220v...

Pe drum la intoarcere spre Iasi... o singura aventura: circulam pe un drum cu o singura banda pe sens si parapeti metalici pe ambele laturi. Nu  incurcam traficul, aveam 90-100 km/h... s-a gasit un berbece cu un Peugeot 207 sa ma depaseasca in timp ce din fata ii venea o alta masina. Am franat sa-l las sa intre in fata mea ca daca il lasam pe el sa franeze... nu avea unde ca eram cu rulota si avea distanta mare pana sa poata sa se ascunda in spatele meu. A bruscat desteptul volanul sa intre in fata mea, apoi a incercat sa redreseze... si tot asa de vreo 3 ori intr-o secunda. A intrat in balans, nu a luat piciorul de pe frana... rezultat: a dat din parapet in parapet ca la flipper pana a rotunjit masina pe toate partile. Singurul aspect pozitiv... a iesit instant din masina si nu era lovit deloc.

Macar atat...

O sa pun si ceva fotografii cu englezoaica si din zona camparii...

 

20170812_184117.jpg

20170813_114245.jpg

20170813_114255.jpg

20170820_085926.jpg

20170813_171205.jpg

20170813_171214.jpg

20170817_110210.jpg

20170813_114245[583].jpg

20170817_110229.jpg

FB_IMG_1503041492490.jpg

20170820_085917.jpg

20170820_085921.jpg

  • Like 5
  • Upvote 11

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Emil Vinteler

Salut, coleguuuu!:neatza!:

Acum, ca derulezi povestea ta cu camparea, imi dau seama ca ne-am intersectat de 2 ori, nu o data cum credeam, Cand ai incercat sa te campezi in Vama Veche, noi eram deja acolo. Intrarea pe zona off camping este pe langa  fosta unitate militara, pe langa fosta pista de biciclete ( eh, pe asta daca nu o stii, nu o vezi, asa arata:default_doh:) sau inainte de intrarea  pe strada. Ion Creanga( Corso, de:default_big_grin:) si duce la zona de campare de la Pescarie . Daca te-ai fi uitat pe forum, ne-ai fi localizat pe noi, pe @Cristian Nitusau pe @Manole Marius. Te-am fi orientat si ajutat. :OK:

Dar nu-i bai, ca locul unde te-ai campat ulterior e mult mai fain ca Vama ( daca nu cumva cauti tambalaul din statiune: Folk You organizat in cusca, Flower Power si discotecile de pe plaja.Sorry, @Cristian Nitu, stiu ca esti un vamaiot inrait , dar o sa-ti placa Golful Francezului)

Noi chiar ne-am uitat in Golful Francezului cu curiozitate la rulota ta si mai ales la cort, super:OK:Nu am venit si noi ca si dulaii tai (fara sa latram, doar dand din coada) doar pentru ca a fost scurt timpul. Pacat ca nu ai venit tu la noi.:rulotisti:

Dar asta e, va veni si anul viitor.

Micile defectiuni pe care le-ai descoperit sunt normale, ca un lucru care nu este nou, dar cu rabdare si bunavointa totul se rezolva. Daca te lovesti de vreo problema, pune cu incredere intrebarea pe forum si vor sari toti sa te sfatuiasca. Nimeni nu s-a nascut invatat si toti intrebam si ne ajutam .:noroc:

Sa ne vedem cu bine!:salutare!:

  • Like 2
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Nitu

Salut ! @Emil Vinteler anul viitor nu stiu daca o sa mai putem intra acolo din cauza fazei cu sacul de gunoi... Ma astept sa sape Comornic un sant pana la graniceri. Eu sunt deja pregatit cu doi dulapi grosi :)

VAMA Forever !!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

@Ast Sebastianpe langa frumusetea unei rulote trebuie sa ai in vedere ca toate sa functioneze{frigider soba boiler}pentru ca daca nu iti functioneaza astea, si cauti ca romanul sa le repari sau inlocuiesti constati ca iti mai cumperi o rulota cu bani cheltuiti pe ele, scuze ca sunt of topic.:salutare!: 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim pentru postare si felicitari @Andrei B pentru prima experienta cu rulota! :noroc: :OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Multumesc mult ! As dori sa facem un ceaun mare cat de repede ! :)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Viorel

Salutare. Daca ai trecut de prima iesire, restul o sa fie ... mult mai simpluuuu ?? 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Salut Andrei!!
Frumoasa expunere, frumoase poze, un concediu reusit!!  :bravo:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Cateva fotografii...

gf6.jpg

gf1.jpg

gf3.jpg

gf5.jpg

gf2.jpg

gf4.jpg

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Felicitari pentru iesire! Frumoase pozele, frumoasa relatarea.

La mai multe! :bravo:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Multumesc !

Sper la mai multe...

Acum am descoperit ca era putreda toata si a intrat in reparatie capitala...

O sa fac topic si pun poze...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.