Traian M

Moverul toceste cauciucurile?

7 postări în acest subiect de discuţie despre Moverul toceste cauciucurile?

Moverul toceste cauciucurile?

Traian M

As vrea sa stiu parerile colegilor care au movere instalate pe rulote daca ei au observat ca rola mai ciupeste din cauciuc, eu m-am jucat cu el prin curte si am gasit frimituri de cauciuc rupte din el, si apoi pe suprafata de rulare a cauciucului raman vizibile linii transversale de la canelurile rolei de cand a trecut peste cauciuc. Cred ca dispar odata ce pleci la drum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

daca este mover cu role de otel si santuri nu strica cauciucul. Daca este mover cu role mici si abrarzive s-ar putea sa rupa ceva bucati din cauciuc

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
La 08.02.2018 la 23:08, Draghiciu Dumitru a scris:

daca este mover cu role de otel si santuri nu strica cauciucul. Daca este mover cu role mici si abrarzive s-ar putea sa rupa ceva bucati din cauciuc

Daca sunt bine reglate, ca apasare pe cauciuc, cele abrazive, care au o aderenta mai buna la cauciuc, nu vor patina, cum o fac relativ usor cele cu caneluri, mai ales in conditii de umezeala, iarba sau mai ales namol depuse pe caucic...ca atare nu vor rupe din cauciuc...oricum, la o sarcina peste limita, controlerul moverului va decupla motorul suprasolicitat...nu va ganditi ca acesta va sfredeli in cauciuc...dar repet, la un reglaj corect al apasarii pe cauciuc...daca nu apasa suficient de puternic pe cauciuc, rola va patina inainte ca acel controler sa decupleze motorul si, ca atare, rola va "toca" din cauciuc.

Toate astea le spun din experienta...pe o rulota am varianta cu role canelate, pe cealalta am varianta cu role abrazive. Prima patineaza relativ usor daca este "mazga" pe cauciuc, a doua nu mi-a patinat niciodata dar, la urcatul unor borduri s-a mai intamplat ca acel controler sa decupleze motorul suprasolicitat si am fost nevoit sa-l "ajut" un pic prin impingerea rulotei sau montarea unei "pene" in fata bordurii.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Eu am varianta abraziva. Nu am văzut sa strice ceva pe moment. Poate în timp sa le crească puțin uzura anvelopelor. Dar nici asta nu e o problema ca oricum anvelopele la 5 ani ar trebui schimbate. Ale mele au 2 ani și sunt ca noi (cat sa tot mergi cu rulota? ? ) 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.Andrei

Buna seara, am ajuns si eu la verificarea moverului. Cand am adus rulota, vechiul proprietar a incercat sa o parcheze cu ajutorul moverului. Am varianta powrtouch clasic care se cuplea za a cu ajutorul unei chei. El a reusit sa cupleze moverul dar din cauza terenului, respectiv iarba cam mare si teren cam moale, a patinat si am ales sa nu fortez si am parcat-o de protap. Acum am ajuns si la verificarea lui, dar nu reusesc sa il blochez. Adica merge cam 180 de grade,   face presiune pe cauciuc dar nu ramane blocat pe cauciuc. Mai trebuie sa fac ceva , mi-a scapat ceva ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Florean
în urmă cu 12 ore, Marius.Andrei a scris:

Buna seara, am ajuns si eu la verificarea moverului. Cand am adus rulota, vechiul proprietar a incercat sa o parcheze cu ajutorul moverului. Am varianta powrtouch clasic care se cuplea za a cu ajutorul unei chei. El a reusit sa cupleze moverul dar din cauza terenului, respectiv iarba cam mare si teren cam moale, a patinat si am ales sa nu fortez si am parcat-o de protap. Acum am ajuns si la verificarea lui, dar nu reusesc sa il blochez. Adica merge cam 180 de grade,   face presiune pe cauciuc dar nu ramane blocat pe cauciuc. Mai trebuie sa fac ceva , mi-a scapat ceva ?

Buna! Nu stiu daca neaparat ajuta dar eu am avut aceeasi problema si am fortat un pic si... a cedat o piesa (Hex Shafts short for caravan mover daca cauti o gasesti pe google)... m-am si lovit zdravan de caroserie (aproape ca mi-am zdrobit mana cand a cedat). L-am lasat asa crezand ca e dauna totala apoi mi-am facut de lucru si am scos piesa , am incercat sa o cumpar dar nu merita(45lire plus transport inca pe atat) si m-am dus cu ea la un strungar si cu 50 de lei am facut alta si acum e ok: adica dupa ce faci cursa aceea de 180 de grade parca cedeaza ca si cum s-ar rupe dar de fapt se aseaza pe parte blocanta si apoi functioneaza corect. Acum revenind la situatia ta... ori e aproape rupta piesa ori mai trebuie sa fortezi un pic sa faca cura aceea de care vorbeam (dar grija la maini sa nu o patesti si tu daca cedeaza) poate inainte ar fi indicat sa operezi in sens invers la maxim si sa studiezi piesa (sa vezi daca e fisurata sau e rupt boltul care o tine). Bafta! ( ce zic eu e daca moverul e acelasi ca si al meu-rulota engl. mover Truma 60030 sau ceva de genul ca nu toate au piesa aceea)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.Andrei

Multumesc  pentru răspuns.  Sper sa reziste si sa nu cedeze. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.