Venera

Voineasa, Valcea

9 postări în acest subiect de discuţie despre Voineasa, Valcea

Voineasa, Valcea

Venera

Suntem langa Voineasa, judetul Valcea. Am gasit o poiana frumoasa la iesirea din Voineasa, dinspre Calimanesti. Pe partea dreapta, pe malul unui parau. Copiii direct in apa, de cand am ajuns. IMG_20170729_173934.jpg.461f954f92fc5600be02dbf4413580e4.jpgSunt accesibile pr un drum asfaltat mai mult sau mai putin, cheile Latoritei. Ne, au placut mult rocile si cascadele (langa drum este cascada Apa Spanzurata). Frumoase locuri, cateva lacuri de acumulare pe drum. Sunt si trasee de picior, insa noi fiind cu copii nici prea mici, nici prea mari (4 ani si 1.2 ani), nu prea aveam cum sa mergem distante lungi pe jos.IMG_20170730_135748.thumb.jpg.dd1fccae3c7339782e3b090f36fa923b.jpgIMG_20170730_133123.thumb.jpg.f64a150d30661b5f164c8696a3dd5834.jpg

  • Like 1
  • Upvote 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mugurel Vap

Exact cum ati scris, o zona foarte frumoasa si racoroasa pentru sezonul cald.

Urcind pe cheile Latoritie veti gasii lacurile de acumulare Petrimanu si Lacul Galbenu.

Se poate trece muntii si se ajunge la Horezu dar nu cu rulota, drumul fiind destul de solicitant pealocuri chiar si pentru un 4x4.

 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

IMG_20170623_121354.jpg

IMG_20170623_131119.jpg

IMG_20170623_131537.jpg

IMG_20170623_133341.jpg

IMG_20170623_143538.jpg

IMG_20170623_144545.jpg

  • Like 1
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Foarte frumoasa zona.Merg de ceva ani la Voineasa .:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irinel Dinu

Salut! Foarte frumos...noi vrem sa mergem maine..ne puteți trimite traseul..sau coordonatele gps?:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Mâine ajung și eu

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu

S a mai eliberat zona , au plecat mai multi dar au lasat munti de gunoaie pe tot traseul voineasa-obarsie.

Noi santem la iesirea din voineasa pe partea dreapta , inca mai sant niste dubiosi pe langa noi cred ca ciupercari ceva dar in fine ..

 

în urmă cu 2 ore, Irinel Dinu a scris:

Salut! Foarte frumos...noi vrem sa mergem maine..ne puteți trimite traseul..sau coordonatele gps?:multumesc!:

Mergeti de la valcea spre sibiu .

Cand ajungeti la brezoi e si un petrom acolo este un indicator mare , Voineasa si se ia la stanga .

Sant cam 38 km Brezoi- Voineasa , iar dupa voineasa o multime de locuri unde se poate campa off.

Apa de la izvoare , magazin pt cumparaturi in Voineasa deschis zinic si foarte bine alimentat.

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irinel Dinu

Mulțumim mult! Mâine plecăm spre munteee:cu-rulota:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Frumoasa descriere si foarte bune indicatii .:salutare!:
Va multumim frumos dragi colegi :rulotisti: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Marian Virgil-Pavel
      de Marian Virgil-Pavel
      Buna ziua, ma numesc Virgil și ma bucur ca am fost acceptat in acest forum. As vrea in aceasta vara sa merg cu rulota prin țara. As dorii niște sugestii pentru loc de campare cu rulota. Miltumesc
    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      "" Viata e ca un munte. Unii ai cuceresc varful, altii se multumesc sa-l admire din vale.""
       
      Fiind indragostit de munte și pasionat de fotografie, imi face placere sa urc pe potecile munților pentru a respira aerul curat al inalțimilor (desi sunt un fumator!) si pentru a fotografia peisajele montane.Incerc sa va ofer macar o parte dintre privelistile pe care am avut ocazia sa le admir in multele mele drumetii....
      Pofta de viata, de natura, de aventuri, de prietenii legate la pas prin padurile de munte , nu ma prind nici un week-end p'acasa!
      Sunt mai mereu plecat: ba la munte , ba pe malul raului, al Dunarii sau ...fug la mare. Iubesc marea la fel de mult ca muntele.
      Nu-mi pot imagina un concediu (luuuung) fara s-ajung ba la munte , ba la mare.
       
      Maretia isi spune cuvantul ! Pozele graiesc de la sine !

       

      Eu, ... cautam capra -neagra , foarte rar vazuta pe aici !

       

       

      GPS: 46.887674, 12.199650
      Vezi si : Staller Saddle - Din Italia to Austria pe la 2.000 m

       
       
    • Ciprian Ene
      de Ciprian Ene
       
      Buna seara! Intentionez sa petrec concediul in zona lacului Bolboci, incepand din 10 august. 
      Ar fi cineva interesat?
      Sfaturi despr campare in zona?
      Multumesc !
    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare tuturor. Acum suntem la mare, dar in perioada urmatoare 20-28 iulie vrem sa mergem la munte, cred ca pe la Plaiul foii, Zarnesti pe acolo pe undeva.Daca mai vrea cinev sa ajunga in zona este binevenit. 
    • Andrei Coval
      de Andrei Coval
      Salutare tuturor! Intentionez sa plec din Constanta spre munte.. probabil Valea Prahovei. Inca nu am ales destinatia si aici va cer un sfat... Este prima iesire spre munte cu rulota si nu stiu zone prea multe de campat (doar ce am mai citit pe aici pe forum). Este foarte aglomerata Valea Cerbului in perioada aceasta? Alte zone mai recomandati? 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.