Salut! Vreau să prezint o locaţie unde noi am stat off-camping într-o noapte săptămâna trecută, atunci când am petrecut două zile superbe pe Transfăgărăşan. Locul se află cam la un kilometru de Cabana Cumpăna şi noi am ajuns acolo urmând drumul pe la coada lacului. Pe marginea drumului principal există un indicator "Cumpăna 7 kilometri", aşadar până la locaţia unde noi am stat cu cortul trebuie parcurşi cam 6 kilometri pe un drum pe alocuri destul de denivelat (am ajuns acolo cu un Logan; nu avem rulotă). Se poate coborî la pas până la lac prin capătul poienii, unde există o limbă de pământ. În această poieniţă erau campate 7-8 rulote şi câteva corturi; din discuţiile purtate, am aflat că existau persoane care se aflau acolo cam de o lună. Totodată, am aflat că în weekend-uri este mai aglomerat. O sursă de apă menajeră se află pe marginea drumului, la vreo 200 de metri de poiană spre Cumpăna, iar pentru apă potabilă am aflat că era un izvor la vreo jumătate de oră de mers pe jos (noi aveam apă, aşa că nu a trebuit să mergem la izvorul respectiv). Lemne pentru foc se găsesc în pădure, nu trebuie mers prea departe. Aprovizionarea se face la Curtea de Argeş.  Voi încerca să postez şi câteva fotografii. Numai bine!      
    • Upvote
    10