Emil Naghi

Campinguri intre Mamaia si Lebada

21 postări în acest subiect de discuţie despre Campinguri intre Mamaia si Lebada

Campinguri intre Mamaia si Lebada

Emil Naghi

Toata zona dintre Mamaia si pana la Tabara Lebada este in constructie, santiere peste tot, se construiesc blocuri pe zona campigurilor amintite, este o ciocaneala continua de dimineata si pana-n noapte, betoniere, pikamere, este cumplit.
Cand se lasa seara si pana tarziu in noapte, ora 2-3 dimineata, se aude muzica de la numeroasele terase aparute pe plaja, plaja care pana anul trecut era salbatica si linistita acum TOATA plaja dintre zonele amintite s-a umplut de sezlonguri (15 lei L-V, S-D 20 lei) 
Nu zic NU, nu sunt impotriva evolutiei plajelor, dar totul este pe japca si impotriva turistilor.

nu vreti sa stiti ce discutii s-au iscat intre cei ce au campat in camping si muncitorii ce lucreaza la constructiile din camping.
Poze cu camingul si plaja din zona Lebada ENA.

IMG_20170710_135427.jpg

 

IMG_20170712_095555.jpg

IMG_20170712_095646.jpg

IMG_20170712_095718.jpg

IMG_20170712_095729.jpg

IMG_20170712_095734.jpg

IMG_20170712_095737.jpg

IMG_20170712_095758.jpg

IMG_20170712_095801.jpg

IMG_20170712_100016.jpg

IMG_20170712_100338.jpg

IMG_20170712_100341.jpg

IMG_20170712_100345.jpg

IMG_20170714_213935.jpg

 

  • Like 2
  • Upvote 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dumitrov Daniel Andrei

O vai, , , si am vrut sa merg la ENA...hmm cred ca ma mai gandesc :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Noi am ales sa mergem la pomul laudat, respectiv la Camping Zodiac, marti ajungem si revin cu impresii:)

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S
în urmă cu 8 ore, Andrei_81 a scris:

Noi am ales sa mergem la pomul laudat, respectiv la Camping Zodiac, marti ajungem si revin cu impresii:)

Du-te la Zodiac si nu o sa-ti para rau nicio secunda.

concediu placut...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Multumim Sorin!:)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Ai omis sa ma prinzi si pe mine in poze !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

La ce.camping esti ? Si cat ti-a cerut pe zi ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

No comment ...

IMG_1093.JPG

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Nici eu n-apar in poze :laughing:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Salutare, noi am ales campingul Zodiac din Jupiter, am ajuns marti si stam pana sambata.

Campingul este frumos, curat, piscina foarte ingrijita, grupurile sanitare curatele(daca toti am fi civilizati...), dusurile au in permanenta apa calda, sunt si zone cu umbra insa cam putine, chiuvete pt spalat vasele si legumele, leagane pt copii, banci cu umbrare, foisoare, gratare, etc.

Pretul este 95 lei pe zi, noi suntem 2 adulti si 2 copii de 3 ani care au avut gratuitate, in acesti bani intra curentul, camparea, accesul masinii, intrarea la piscina.

Cand am ajuns noi era aproape gol, astazi deja e aproape la capacitate maxima, am ramas surprins sa vad foarte multi straini veniti in grupuri cu corturile sau rulotele, din Austria, Lituania, Estonia, Polonia.

Singurul minus al acestui camping, din punctul meu de vedere e, ca este departe de plaja, traversezi pe partea opusa si mergi lejer 10-15 min, mai ales cu copii, bagaje de plaja, la dus mai e cum mai e, dar la intors prin soare, nu e tocmai confortabil sa mergi atat de mult.

Una peste alta e ok, eu il recomand.

IMG_2309.JPG

IMG_2310.JPG

IMG_2311.JPG

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Și wk. trecut tot șantier în zona Ena, am mers in Pirivoli, fost a șasea ieșire pe anul acesta, implicit de când am rulota. Campingul o.k. , curat, terasa, se poate și manca, patronul Costa este o.k. Recomand.

IMG_20170826_193936.jpg

IMG_20170824_121353.jpg

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Ma ajuta cineva cu telefonul administratorului campingului aflat intre Pirivoli La Mal si Ena ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Pai intelesesem ca tot de Privoli tine

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vladulescuc

Dl Ocneru, tel: 0728019137........sper sa mai fie valabil (am fost ultima oara in 2014)

 

Bafta

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Multumesc.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

La Ena spunea patronul că după 25 august tariful este 50 lei. Cred că aveți rulota mai n siguranță decât în spațiul deschis dintre Ena și Pirivoli. Pirivoli mi s-a părut cel mai frumos din zona.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Si noua ni se pare tot Pirivoli cel mai ok din zona, din toate punctele de vedere ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Multumesc pentru sfaturi. Dar daca ati vrea sa alegeti intre cele dinspre Mamaia, ma refer la GPM, S si Hanul Piratilor ce ati alege acum pana in 15 septembrie ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@@Bogdan.Alexandru 

Cât se poate de clar că dintre toate campingurile de pe litoralul românesc aș alege Hanul Piraților!

Anul trecut și acum doi sau trei ani în urmă am fost și am vizitat cât mai multe campinguri de pe Litoral. Nu numai din nordul Litoralului, ci și toate campingurile de la mare, începând de la Vama Veche și terminând cu nordul Năvodariului. Campinguri vizitate și, dacă vreți, locații off camping; adunate sunt câteva zeci. Credeți-mă. Am văzut cele mai interesante ciudățenii care se pot întâmpla, am aflat o grămadă de lucruri și am văzut multe în acești ani în care mi-am dedicat zile întregi la rând să vizitez locații de campare off, dar și on camping.

 

Eu nu sunt un împătimit al campingurilor (se știe), dar la mare NU aș sta sub nicio formă off camping!

 

În afară de locul și premiul de excelență cu felicitări, campingul de la Costinești - aveți undeva pe forum prezentarea făcută de mine - cel mai frumos și mai civilizat, curat, îngrijit, plăcut, sigur, select, liniștit camping mi s-a părut Hanul Piraților. Peste aceste plusuri există un minus mare cât toată casa: au niște prețuri, de te ia cu dureri de cap! 

 

Sunt în căutarea unui camping în care să poposesc vara aceasta, la mare.

 

Doresc să merg la mare în România, doar în România.

 

O vară frumoasă tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Un topic neactualizat este doar o amintire. 
Am fost in a doua jumatate a lunii august la mare, la Navodari.  Ce nota @Emil Naghi in iulie 2017 e de actualitate si m-a amuzat teribil. Ne-am cazat la Camping ENA unde, cu o relatie, am obtinut un tarif bun. Campingul ENA s-a mutat peste drum si fata de anul trecut s-a restrans ca spatiu, urmand ca la anul sa dispara de tot din zona, sacalii imobiliari punand mana pe teren si construind blocuri intr-o veselie.   In general, in zona, preturile sunt cam asa : 20 lei/persoana, 10 lei masina ,  10 lei rulota si 10 lei energie electica la cerere. Sezlongul 25- 20 lei. Dar, sezonul este pe sfarsite si lume destul de putina. In rest, asa cum scria Emil : ziua ciocaneala, betoniere, pikamere si mult, mult praf si noaptea muzica de proasta calitate. Se lucreaza in ritm incet si incetisor si se cauta fraieri care sa cumpere apartamente.

La Corbu si Vadu s-au facut razii si s-au dat amenzi pentru campare la mai putin de 150 m de plaja. Administratia locala promite sa amenajeze un camping, dar vom vedea la anul. 
Am fost si la Pirivoli si patronul a cerut 100 lei/zi / rulota. Oricum este si el inghesuit intre noile blocuri si restaurantul lui de langa plaja era inchis. 

Concluzie : campingurile din Mamaia si Navodari sunt in ultimii ani de viata, locul lor fiind luat de blocuri. Asa ca : bucurati-va de ziua de azi, caci maine nu va mai fi la fel.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ion Barbu
La 7/2/2019 la 11:16, Florin Smolnicki a scris:

@@Bogdan.Alexandru 

Cât se poate de clar că dintre toate campingurile de pe litoralul românesc aș alege Hanul Piraților!

Anul trecut și acum doi sau trei ani în urmă am fost și am vizitat cât mai multe campinguri de pe Litoral. Nu numai din nordul Litoralului, ci și toate campingurile de la mare, începând de la Vama Veche și terminând cu nordul Năvodariului. Campinguri vizitate și, dacă vreți, locații off camping; adunate sunt câteva zeci. Credeți-mă. Am văzut cele mai interesante ciudățenii care se pot întâmpla, am aflat o grămadă de lucruri și am văzut multe în acești ani în care mi-am dedicat zile întregi la rând să vizitez locații de campare off, dar și on camping.

 

Eu nu sunt un împătimit al campingurilor (se știe), dar la mare NU aș sta sub nicio formă off camping!

 

În afară de locul și premiul de excelență cu felicitări, campingul de la Costinești - aveți undeva pe forum prezentarea făcută de mine - cel mai frumos și mai civilizat, curat, îngrijit, plăcut, sigur, select, liniștit camping mi s-a părut Hanul Piraților. Peste aceste plusuri există un minus mare cât toată casa: au niște prețuri, de te ia cu dureri de cap! 

 

Sunt în căutarea unui camping în care să poposesc vara aceasta, la mare.

 

Doresc să merg la mare în România, doar în România.

 

O vară frumoasă tuturor!

Salutare domnilor,

 

Recomand camping Hacienda din 2 Mai, locatia de langa complex Perla.. Este linistit, la 100 m de plaja, curat. Anul asta am facut concediul acolo la inceput de august si a fost minunat.

 

Vacanta frumoasa!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Enache Lucian
      de Enache Lucian
      Aseara in Mamaia a luat foc o rulota. Explozia a fost in Popasul Maslinului.
    • Enache Lucian
      de Enache Lucian
      Un site interesant cu foarte multe campinguri din Europa si cateva din Romania.
       
      https://ro.camping.info/campinguri   Drumuri bune!    
    • Dull
      de Dull
      Luni dupa-masa am cuplat rulota la masina si am plecat spre Laguna albastra Fagaras dar am facut un popas de o noapte la Calimanesti si am avut noroc ca ne au lasat sa campam pe terenul Manastirii Turnuurmand ca dimineata sa ne continuam drumul spre Laguna albastra,   unde am ajuns in jurul pranzului si dupa o alimentare temeinica la un supermarket am campat in mult vestitul camping care nu s a ridicat la nivelul asteptat (aceasta fiind o parere pur personala) ca si o comparatie fiind cam acelasi gen Aprilia Park Arcani este net superioara fata de Laguna Albastra Fagaras cum nu ne a fost pe plac a doua zi am plecat spre litoral iar dupa un drum de 10 ore din care mai mult de 2 ore am petrecut o in mers pe Valea Prahovei am campat in Camping Lebada Navodari camping un am mai stat si anul trecut nu sunt super conditii dar este foarte aproape de mareo zi am fost in Aqua magic Mamaia seara plimbare cu autobuzul etajat prin statiune, satul de vacanta iar dupa aceasta zi s a subtiat binisor portofelul dar asta e am facut si ziua nepotului la rulota deja fiind al doilea an consecutiv cand il serbam la mareDupa o saptamana de plimbareala luni dimineata am plecat spre casa unde am ajuns cu bine dupa aproximativ 1400 km facuti in totalitate de sotie (permisul fiind pana pe 15 septembrie la organul emitent). Vroiam sa mai plec spre cheile galbenului dar cu viiturile acestea nu ma mai risc astept sa se mai racoreasca.
    • Andrei Popa
      de Andrei Popa
      Salutare colegi,
       
      Zilele trecute am fost anunțat de un coleg rulotist de lansarea aplicației RoCamping, aplicație de mobil compatibilă cu Android disponibilă gratuit pentru download pe website http://rocamping.com sau direct de pe Google Play. 
       
      Aplicația are o interfață foarte simplu de utilizat și cuprinde harta României cu peste 100 de campinguri cu coordonate GPS, descriere, date de contact și peste 50 de locații off-camping, bălti de pescuit și service-uri de rulote.
       
      Sunt entuziasmat sa împărtășesc cu voi aceste informații, deoarece am oportunitatea să colaborez și să lucrez la aplicația RoCamping în speranța că în viitorul apropiat aceasta va deveni foarte utilă oricărui iubitor de călătorie cu cortul sau rulota. Orice feedback sau idee este bine venită din partea oricui.
       
      Vă doresc o săptămână frumoasă!

    • Radu Ionescu
      de Radu Ionescu
      Imi doream foarte mult sa mai ajung la camping Lebada din Navodari, acolo a fost prima data in viata mea cand am mers intr-un
      camping, in 1983 ceea ce m-a convertit definitiv la concediile petrecute in cort iar acum in rulota.
      Mai citisem si pe aici, am aruncat un ochi si la recenzii de pe diverse site-uri si m-am hotarat, anul asta dam o tura pe
      acolo. Ca rezerva, in caz ca nu ne place, Camping Ena, dar cu rezerve mari, citisem ca proprietarul e sarit rau si e greu sa te
      intelegi cu el.
      Asadar miercuri, pe 10 august am debarcat acolo, la Lebada. Dezamagire, tot frontul dinspre plaja ocupat cu o chestie cu
      butoaie care am inteles ca folosesc la cazare, rulotele imprastiate printre casute, inghesuiala, zgomot, ce mai, departe de
      ce-mi doream. Umbland prin camping am dat de gardul spre Ena, am aruncat un ochi si parea a fi ceea ce-mi trebuie.
      Am mers la Ena... cam cu teama. Am dat de "balaur" la receptie. Stiind ca-i sarit, cum am pomenit mai sus, m-am hotarat sa nu-l
      contrazic :D. In fine, ne-a primit cordial, i-a dat sotiei si o inghetata de bun venit, am completat actele, ne-a condus cu
      masina lui inainte pana la locul de campare la care se gandise, langa tabloul de prize si la 10m de racordul de apa  - a fost
      si o faza amuzanta cand am ajuns la locul de campare, a sarit din masina si a inceput sa ma dirijeze ca pe avion dandu-mi
      semnal in final pentru oprirea motoarelor. Ne-a ajutat inclusiv sa caram manual rulota pana la loc, nu era loc de manevra cu
      masina, de calat ne-a lasat sa ne ocupam singuri. Sigur, eu as fi orientat rulota altfel dar intr-un final i-am dat dreptate.
      L-am tot urmarit apoi in zilele cat am stat acolo. Are excentricitatile lui, asta e clar, daca ai simtul umorului te amuzi
      teribil. Una dintre ele este muzica la toalete. Fiecare grup sanitar cu cate o scula audio si cu orga de lumini, iar muzica
      este buna .
      Omul asta munceste, munceste mult, n-am vazut sa mai aibe vreun angajat iar el este peste tot, de la receptie pana la spalat
      grupurile sanitare, la depanat postul trafo (a picat curentul de vreo 2 ori in prima zi), la adunat gunoaiele, etc. L-am
      surprins intr-o seara adunand copiii care se jucau in zona receptiei ca se le dea inghetata.
      Intr-un cuvant, mi-a placut omuletul, m-am dus la plecare si i-am multumit si l-am rugat sa ne facem o poza impreuna, s-a
      bucurat enorm.
       
      Acum despre camping:
       
      (Mentionez ca in ultimii 6 ani am frecventat Camping S care mi-a placut dar care a inceput sa devina din ce in ce mai
      inghesuit, odata ce au construit acolo si un motel, aglomerat si cu preturi nejustificat de mari, mai ales in varful de sezon.)
      Camping Ena este o bucatica din fostul mare camping Lebada de acum 30 ani, concesionata sau cumparata de dl. Enache, nu stiu.
      Camparea se face pe nisip acoperit cu iarba, exista si zone cu copacei din aia specifici litoralului, nu stiu cum se numesc.






       
      si  poza de la plecare cu nea Enache (cel mic din mijloc):

       
      Plusuri (cf gusturilor mele, evident):
       
      - Pretul ptr. cazare corect.
      - foarte placut ptr. cei care gusta linistea si atmosfera de ani 80. Cat am stat acolo n-am auzit o muzica data tare, taraboi, etc.
      - Acces facil ptr. rulote la bransarea la curent si apa (noi am stat in al doilea rand paralel cu promenada din lungul plajei.
      - Grupuri sanitare modeste dar foarte curate. Sunt construite pe vremea campingului ceausist (mi-l amintesc ca era cu wc-uri cu scaun), reamenajat cu wc-uri turcesti.
      - Ai voie cu catelul in camping, inclusiv pe plaja, n-a intrebat nimeni nimic.
      - Fiind lipit de camping Lebada unde sunt cateva terase si restaurante cu impinge-tava, se poate manca si colo. Daca nu, Lidl e la 2km in Navodari.
      - Plaja libera, fara umbrele si sezlonguri (personal le urasc!), lata, nisip fin, fundul apei coboara foarte lin, ideal pentru copii mici.
      - Sunt zone in camping cu copacei, umbra. Sunt cativa si mai inalti, daca tii musai sa bagi rulota la umbra.
       
      Minusuri:
      - Grupul sanitar este langa intrare, daca esti cazat mai aproape de plaja bati ceva drum pana acolo. Este un grup sanitar construit pe vremea campingului ceausist (mi-l amintesc ca era cu wc-uri cu scaun), reamenajat cu wc-uri turcesti.
      - Apa calda la dusuri provine de la panouri solare asa ca depinde de ... soare. Dar de-aia mergem la camping si nu la hotel.
      - sunt cativa catei maidanezi care-si fac veacul pe acolo. Nu sunt agresivi, e mai complicat ptr. cei cu catei, cum a fost cazul meu, a trebuit sa mi-l supraveghez sa nu se duca sa-i incaiere.
       
      Pretul de cazare, asa cum am spus mai sus, este corect, cf. cu ce ti se ofera. Am putut compara cu Camping S care, evident, este un pic mai dichisit dar nu justifica, din punctul meu de vedere, pretul dublu.
      In perioada 10-15 august, tariful platit de mine a fost de 80 lei / echipaj. A inclus tot, adica rulota, masina, maxim 4 persoane (ce depaseste 4 pers. se plateste separat), racordare la curent si apa.

      Intentionez sa merg si in septembrie asa ca m-am interesat: campingul este deschis pana pe 1 octombrie, pretul cazarii va fi in jur de 20-50 lei / echipaj (am impresia ca n-a mai avut deschis in septembrie pana acum, imi spunea ca in septembrie vrea doar sa-si acopere cheltuielile cu utilitatile, ca sa-si atraga clienti, deci posibil sa nu-si fi stabilit inca pretul final ptr. septembrie)
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.