Cristi Enachescu

Invertor 3 in 1 WT Combi MPPT 1000

13 postări în acest subiect de discuţie despre Invertor 3 in 1 WT Combi MPPT 1000

Invertor 3 in 1 WT Combi MPPT 1000

Cristi Enachescu

Stimati colegi,

Acum a sosit timpul sa realizez si eu instalatia fotovoltaica, compusa din 2 buc. panouri fotovoltaice de 160 W fiecare + un regulator/invertor/redresor WT-Combi MPPT 1000 si accesoriile necesare montajului (cablu, conectori), achizitionate de aici:

Panouri_fotovoltaice

Controller_MPPT

Sistemul fotovoltaic achizitionat as dori sa il conectez la instalatia electrica originala a rulotei. In acest sens am realizat o schema (vezi poza 1.1.jpg) pe care v-o supun analizei si va solicit respectuos un punct de vedere asupra corectitudinii acesteia.

1. in ipoteza in care schema mea ar fi una corecta, exista vreo ordine in care trebuie conectate toate componentele (panouri, invertor, acumulatori, iesirea/intrarea de AC 220 V)

2. invertorul WT-Combi MPPT 1000 este prevazut cu 4 cabluri care ies din el (2 rosii "+" si 2 negre "--" care sunt sertizate in 2 papuci pt. baterie). Inteleg ca printr-un set de cabluri (+ si --) trece curentul dinspre panouri spre acumulator, iar prin celalalt set (+ si --) trece curentul invers, dinspre acumulator spre invertor pentru a fi convertit in AC 220 V. Nemaiavand si a 3 pereche de legaturi (+ si --) pt consumatori (asa cum au regulatoarele solare de sine statatoare/simple), am gandit sa folosesc acel set de cabluri (+ si --) pe care il aveam conectat la acumulator (la un capat) si la grila de 12 V de sub transformator (la celalalt capat) considerand ca surplusul de energie furnizat de panouri se duce pe consumatori. Este corect acest rationament?

3. ce rol are intrerupatorul/siguranta de pe laterala din partea dreapta jos a inverorului WT-Combi MPPT 1000 (vezi poza din link) pe care scrie SOLAR ON-OFF: trebuie actionat manual in pozitia OFF atunci cand exista sursa externa AC 220 V, respectiv in pozitia ON aunci cand se foloseste energia furnizata de panouri sau exista o corelatie cu pozitia butonului de pe latura de sus a invertorului PV priority / AC priority, astfel incat daca este in pozitia PV priority si se conecteaza accidental o sursa externa atunci siguranta din lateral "sare/cade" automat in pozitia OFF si nu se intampla nimic rau?

4. considerati ca invertorul acesta (care spun ei, face parte din categoria "profesional") are incluse in el componente care sa poata realiza separatia surselor? Eu in ideea aceasta l-am achizitionat, nepricepandu-ma prea mult, am zis sa nu fac montaje prea complicate cu relee/diode sau alte chestii pe care le-am vazut descrise prin topicurile specifice din forum...Cand spun „separatia surselor” ma refer la faptul de a nu se „amesteca” intre ele (curentul furnizat de panouri cu cel furnizat de o conectare la o sursa externa 220 sau curentul furnizat de panouri cu cel furnizat de alternatorul masinii in timpul mersului prin priza de 13 pini avand in vedere modalitatea de conectare a bateriilor la grila de 12 V descrisa in schema) sau trebuie sa fac ceva care sa anuleze incarcarea de la alternator din timpul mersului (si sa raman doar pe panouri in aceasta situatie – circul mai mult ziua :default_big_grin:)

Va multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul dvs.

 

1.1.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

20170623_153931.jpg

20170623_154628.jpg

20170623_154641.jpg

20170623_154717.jpg

Technische Daten.deutsch01 1000W.pdf

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dan Marius

Salut, eu am facut o instalatie asemanatoare cu a ta pt camperul meu, daca ai nevoie de ajutor ne putem auzi la un telefon caci mi-e greu sa descriu totul aici. Eu am 2 panouri de 175 w iar la mine tot ce este in spate nu este conectat deloc cu motorul, este independent, doar frigiderul poate fi folosit pe bateria masinii sau solar. Te salut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan C.

   Salut Cristi. 
 In primul rand, multumesc pentru post, asa am gasit si eu controllerul care mi se potriveste ;) 

 

Sa raspund punctual (parerile mele, experienta ca electrician auto si tot felul de automatizari si sisteme): 

1. Inainte de a cupla panourile solare la "invertorul-controller" sa legi controllerul la baterii. 
2. Consumatorii rulotei (12V)  ii legi direct la bornele bateriei. Acele cabluri sunt dublate doar ca sa mareasca sectiunea (puteau folosi cabluri mai groase, probabil au optat pt asta pt a fi mai usor manipulabile). Ar fi bine ca surplusul sa se duca in consumatori, nu stiu ce sa zic aici. In descriere scrie "prioritate baterie" si explica cum consuma intai curentul din baterie, apoi incepe iar incarcarea si alimentarea din solar. Sper sa fie vorba doar pt partea de invertor, aka pt reteaua de 220V.

3. Toate sistemele trebuie sa aiba si protectie "anti prost". Nu e gluma, sunt departamente speciale care se comporta cu echipamentele ca un copil sau cineva care nu stie sa citeasca. (pe la noi, unii isi luau permis de conducere fara sa stie literele). Deci... daca nu scrie ceva special despre asta in manual, lasa-l asa. Probabil opreste panourile sa nu mai amestece curentul in baterii cand nu mai esti tu in vacanta ci si-a luat si rulota vacanta. 
4. Are un buton "prioritate panou / prioritate 220" in functie de pozitia lui isi alege sursa de curent. Daca e prioritate 220, cand ai bagat rulota in priza, nu mai trage de la soare si daca o scoti din priza, trage din soare. Daca este invers, cred ca trece pe 220v cand panourile solare au randament mic (umbra, noapte).
Nu e pregatit si pentru alternatorul masinii, ar fi trebuit sa aiba o intrare separata. Asigura-te ca ai un releu care intrerupe alimentarea cu 12V catre rulota, cand nu este contactul pus. (sa nu golesti bateria masinii in stationare). Eu o sa-mi fac o jucarie cu relee comutatoare sa pot incarca si bateria autorulotei de la panouri, in caz de raman in pana cu bateria masinii. 

!!!!! Atentie la alimentarea cu 220V. Aici poate aparea problema. Din priza galbena, tragi un circuit DIRECT la intrarea in WT-Combi MPPT 1000. Apoi din invertor alimentezi reteaua rulotei. Are functie de UPS. Schita ai facut-o bine. Atentie sa nu lasi firele prizei legate in regleta care duce catre tabloul rulotei. 

Daca ai nevoie de confirmare dupa ce ai facut legaturile (sau cand le faci), ne putem auzi la telefon, poze, videoconferinta....
Redresorul 220-12 nu mai are treaba. Poti sa-l duci in casa daca ai ceva echipamente care functioneaza pe 12Vcc. 
  Vezi la cele 2 legaturi de 220 ale invertorului, in schita facuta de tine ai pus intrarea 220V in dreapta, intr-o schita pe net am gasit-o invers. Nu stiu care-i corecta, tradu de pe panou. 

 

Sper ca am fost de folos.
Exact configuratia asta o sa mi-o instalez si eu, am vrut panouri mai puternice, dar n-au loc pe acoperis. Raman tot la 2X160W. 
Spor. 

solar-sinus-omvormer-acculader-12v-naar-230v-700-2000-watt.jpg

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan C.

  Am revazut acum poza cu panoul, schita ta e corecta, a mea are legaturile 220v inversate. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan C.

@Dan Marius Imi poti comunica dimensiunile panoului de 175W? Caut ceva cat mai potent, dar care sa se incadreze in 150/70 cm. 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Salut, nu mai stiu sigur, cred ca sunt 145/90 cm. Sunt la munca acum, daca vrei pot sa le masor exact maine . Te salut

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan C.
17 minute în urmă, Dan Marius a scris:

Salut, nu mai stiu sigur, cred ca sunt 145/90 cm. Sunt la munca acum, daca vrei pot sa le masor exact maine . Te salut

  Multumesc. 

Daca nu ti-e greu, m-ar ajuta mult sa iau o decizie. Latimea ma intereseaza sa fie sub 70cm.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Sigur latimea nu este sub 70 cm. O sa verific si iti zic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Enachescu

multumesc tuturor pentru raspunsuri.

@Dan C. un numar de telefon, te rog.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan C.
acum o oră, Cristi Enachescu a scris:

multumesc tuturor pentru raspunsuri.

@Dan C. un numar de telefon, te rog.

 0774696432 

Dan. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Enachescu

Dragi colegi,

cu multumirile de rigoare pentru sfaturile si sugestiile pe care mi le-ati dat va comunic faptul ca am terminat de realizat montajul panourilor solare, iar acum pot spune ca sunt independent energetic la casuta mea pe roti. Va prezint mai jos cateva poze cu montajul realizat.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo, felicitari pentru lucrare! :clapping:

O mica observatie: la bateria din prima poza, fixeaza cate un coltar si pe lateral ca sa nu se plimbe pe timpul deplasarii cu rulota...:salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Enachescu

Ok, multumesc @Daniel P, o sa-i pun un coltar si in fata, desi nu prea are unde sa se duca, la cat e de grea nu prea aluneca pe linoleul de pe podea. In partea din spate e protectia de la roata, iar in partea din fata e invertorul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • Marius Viorel
      de Marius Viorel
      Vand Invertor de la Victron stare ca nou.
      Il vand pt ca am trecut la un EcoFlow ce are invertor mai mare si nu mai am nevoie de el.
      Merge la baterie 12V si se poate conecta pe cablu VE Direct la USB pe PC sau device Victron sa fie afisate datele cu care lucreaza: consum, putere debitata, etc.
      Ft bun al rulota pentru a alimenta frigidere si consumatori mici pe curent AC.
      Specificatii:
      400W reali in continuu daca temperatura nu depaseste 25 grade, daca depaseste scade la 350W.
      Nu va lasati pacaliti de reclama Victron: pe carcasa scrie 500VA si lumea spune ca e invertor de 500W dar evident ca nu e.
      Atinge 900W putere de varf pt ft scurt timp.
      Ofer si caburi groase de conectare la baterie cu terminali inel de surub M8 pe ele atasat.
       
      Pret: 500ron fix. (magazin online e 1000 ron)
       
      Prefer predare personala in Mures.



    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.