Dragos M

Taxe autostrada Grecia

8 postări în acest subiect de discuţie despre Taxe autostrada Grecia

Taxe autostrada Grecia

Dragos M

Tocmai m-am intors dintr-un traseu destul de mare al Greciei si cred ca ar fi de interes sa va spun, care sunt taxele pentru autostrazi in Grecia.

Asadar, pentru autostrada care merge la Igumenita, pretul pentru camper este calculat in functie de inaltime, sub 2, 7 M este ca si la autoturism (deci destul de ieftin), la fel si pentru rulota tractata, insa peste 2, 7 M (cum este al meu si foarte multe campere) pretul este cam de 3 ori mai mare, exact ca cel pentru autocare sau camioane de 7, 5 tone, ca si concluzie autostrada care merge la Igumenita, nu are multe statii de taxare...

Autostrada care merge in jos spre Atena si dupa (am mers pana unde se termina autostrada in jos, pe ea) , taxele numai sunt dupa inaltime pentru campere, este afisat semnul de camper si pretul este identic cu cel platit de camioane de 7, 5 tone si autocare, din pacate la fel si pentru rulote tractate..., mai grav este ca pentru o rulota cu 2 axe, am gasit intr-un loc se platea ca si pentru tir (vedeti in poza de mai jos daca pentru un autoturism era 2, 10 Euro pentru rulota cu 2 axe pretul era de 7, 40 Euro)

Concluzia, am platit cateva sute de Euro taxe de autostrada, vedeti in poza de mai jos numai pana la Atena cate statii de taxare sunt...:default_109:

 

IMG_3118.JPG

 

 

IMG_3119.JPG

 

 

tool.JPG

 

 

 

 

  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Asa este, taxe nesimitite...

A fost o masura luata dupa criza in vederea redresarii financiare.

Eu m-am dus pe nationale, daca nu te grabesti sunt de preferat.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Am patit-o si eu la fel de grav anul trecut, am mai povestit aici, pe autostrada de la Corinth-Athena-Salonic (sunt TOLL-uri din 30 in 30 de km aproape) atunci nu aveau specificat in clar rulotele si camperele, le-am facut reclamatie le Comisia Europeana si la Ministerul Transporturilor Grec ca unele Toll-uri ma taxau ca autoturism si altele ca si camion, inca mai primesc corespondenta de la autoritatile grecesti pe tema asta. Se pare ca au gasit o solutie tipc romaneasca a la Olguta - sa taxam tot. Oricum eu in Grecia cu rulota nu voi mai merge decat pe Egnatia Odos pana la Igoumenitsa care e ok pretul pt 2, 7m inaltime, Din turul Greciei Continentale mie cel mai mult mi-a placut la Marea ionica coasta de la Igoumenitasa-Parga si Lefkada, in rest nu m-au dat pe spate plajele si peisajul, sunt tipice halkidiki.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
25 minute în urmă, Achim a scris:

Asa este, taxe nesimitite...

A fost o masura luata dupa criza in vederea redresarii financiare.

Eu m-am dus pe nationale, daca nu te grabesti sunt de preferat.

Nu e masura luata dupa nici o criza, infara de autostrada Egnatia-Odos care este de stat restul sunt private construite in concesiune, si fiecare sector poate avea alt patron care isi pune pretul pe care il vrea in functie doar de niste categorii comune. Asa mi-au explicat autoritatile grecesti anul trecu ca la un Toll ma bagau la autoturism iar la urmatorul la camion pentru ca erau firme private diferite care administrau sectoarele construite de ei, si fiecare trata cazul cum vroia muschii lui, pt ca rulotele si camperele nu aveau categorie specificata, era un pic confuza traba unde sa incadrezi ansamblul masina + rulota.

 

 

20170706_083259.jpg

20170706_082800.jpg

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Viorel

Taxe ruta Kulata, Salonic, Volos - Salonic, Kavala, Makaza --- vreo 75 euro/2017.

Autoturism si rulota

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S

Pe nationale, nu se plateste nici un fel de taxa, in afara vinietei ?

Ma gandesc sa fac turul Greciei, dar pe modelul economic, fra autostrazi, fara camping. 

Exista alte taxe surpriza , sau detalii pe care are trebui sa le cunosc inainte , poduri, drumuri speciale, nave ?

A avut cineva probleme cu, camparea libera, sa primeasca amenzi acasa, sau ceva de genul ?

Timp este berechet. Nu ma grabesc.

Din Grecia in Sicilia a trecut cineva cu nava ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 10/9/2017 la 2:42, Cosmin S a scris:

Pe nationale, nu se plateste nici un fel de taxa, in afara vinietei ?

Ma gandesc sa fac turul Greciei, dar pe modelul economic, fra autostrazi, fara camping. 

Exista alte taxe surpriza , sau detalii pe care are trebui sa le cunosc inainte , poduri, drumuri speciale, nave ?

A avut cineva probleme cu, camparea libera, sa primeasca amenzi acasa, sau ceva de genul ?

Timp este berechet. Nu ma grabesc.

Din Grecia in Sicilia a trecut cineva cu nava ?

Ce vinieta ? In Grecia in afara de taxe de autostrada, nu stiu sa existe altele. Si am circulat mult si pe drumuri nationale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
în urmă cu 3 ore, Florin C. a scris:

Ce vinieta ? In Grecia in afara de taxe de autostrada, nu stiu sa existe altele. Si am circulat mult si pe drumuri nationale.

Așa este. In Grecia, se plătește doar când intri pe autostradă.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.