Ovidiu Popa

Informatii scoala de soferi

22 postări în acest subiect de discuţie despre Informatii scoala de soferi

Informatii scoala de soferi

Ovidiu Popa

Salutare membrii

Sunt Ovidiu Popa din Rm.Valcea -managerul scolii de soferi SC LEX EDO SRL

site: www.autoexpertvalcea.ro

Vreau sa va prezint modalitatea in care sa fiti legali in momentul in care circulati in ansamblu masina si rulota pe drumurile publice:

In conformitate cu Directiva Europeana 2006/126/CE din 20 decembrie 2006 un posesor de permis cat B poate conduce in ansamblu pana la 4250 de kg, ansamblu ce este alcatuit cu o remorca de minim750 kg daca face dovada absolvirii unui curs la o scoala de soferi autorizata ptr. catBE.

Daca doriti mai multe informatii contactati-ma la tel:0744664712

O zi insorita sa aveti in continuare.

IMG_8034.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marian Eduard

Da' cine zice ca vrem sa fim legali ?:cu-rulota::coffee:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Acel curs despre care vorbesti este cumva pentru codul 96 ???
Se da examen ???...

Multumesc  frumos @Ovidiu Popa :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M


Am  redenumit si am mutat acest topic aici de la "prezentare membru" pentru ca aceasta pare mai mult o reclama decat o prezentare a unui membru...

postarea o las daca veti oferii informatii utile pentru rulotisti.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Popa
în urmă cu 17 ore, Cornel Mihailescu a scris:

Acel curs despre care vorbesti este cumva pentru codul 96 ???
Se da examen ???...

Multumesc  frumos @Ovidiu Popa :salutare!:

da este vorba de codul 96

nu se da examen

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Popa

am fost contactat de un membru al forumului care m-a rugat sa ma inscriu pentru a va explica cum merg lucrurile

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Poenar

Buna Ziua Domnilor,

 

        Tocmai ce m - am inscris la o scoala de soferi din  Brasov pentru codul 96, aceasta mentiune se va face in permis si necesita preschimbare 

   

        Este singura varianta legala conform cu cei de la Brasov si totodata valabila international pentru ansamblu intre 3.500 - 4250 Kg si remorca cu MMA peste 750 Kg 

 

        Nu necesita examinare, se efectueaza 6 ore de practica, analize  medicale si  examen psihologic. 

 

 

         Durata intre 4 si 7 zile

 

        Cost total 780 de Ron  + taxe preschimbare permis 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu
47 minute în urmă, Ovidiu Popa a scris:

da este vorba de codul 96

nu se da examen

Multumesc frumos.:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Eduard
On 30.06.2017 at 11:20, Daniel Poenar a scris:

Buna Ziua Domnilor,

 

        Tocmai ce m - am inscris la o scoala de soferi din  Brasov pentru codul 96, aceasta mentiune se va face in permis si necesita preschimbare 

   

        Este singura varianta legala conform cu cei de la Brasov si totodata valabila international pentru ansamblu intre 3.500 - 4250 Kg si remorca cu MMA peste 750 Kg 

 

        Nu necesita examinare, se efectueaza 6 ore de practica, analize  medicale si  examen psihologic. 

 

 

         Durata intre 4 si 7 zile

 

        Cost total 780 de Ron  + taxe preschimbare permis 

 

 

In Bucuresti la scoala de soferi Autogeneral, pretul pentru B extins ( categoria 96) este 300 de lei. In cele 7 ore de practica, se circula cu o masina care are atasata o remorca . La terminarea celor 7 ore de practica, scoala da un certificat/ adeverinta, iar cu acest document si cu taxa de preschimbare permis se  inlocuieste permisul la IGPR Pipera. Cred totusi ca este mai bine sa fim legali, nu toti politisti sunt ocupati cu prostia, mai sunt si politisti care au invatat. 

IMG_20170728_062811.jpg

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Popa

la mine www.autoexpertvalcea.ro costul este 500 lei si scoala este valabila oriunde in TARA

0744664712

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Eduard

Si nu credeti ca e cam scump fata de Autogeneral ?  @Ovidiu Popa reclama isi poate face oricine, dar parca sunt mai de treaba cei care nu isi fac reclama si au preturi corecte. Corect era, daca tot v ati gandit sa ne "explicati" cum sa fim legali sa ne dati ceva informatii suplimentare si preturi. O seara buna! :fug:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Paul Badila

Sa explice odata cineva care poate face dovada ca se pricepe si stie ce vorbeste ca se poate trage orice tip de rulota cu categoria B atata timp cat talonul masinii permite si nu se depasesc 3500 de kg ca se apuca toata lumea sa arunce banii pe scoli aiurea pentru o rulota de 1000 de kg trasa de un Logan. Daca nu cititi legea aia cum trebuie inainte sa ascultati sfaturi de pe internet.

Modificat de Paul Badila

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 7/30/2017 la 0:45, Paul Badila a scris:

Sa explice odata cineva care poate face dovada ca se pricepe si stie ce vorbeste ca se poate trage orice tip de rulota cu categoria B atata timp cat talonul masinii permite si nu se depasesc 3500 de kg ca se apuca toata lumea sa arunce banii pe scoli aiurea pentru o rulota de 1000 de kg trasa de un Logan. Daca nu cititi legea aia cum trebuie inainte sa ascultati sfaturi de pe internet.

Corect, daca ansamblul masina + rulota nu depaseste MMA 3500 kg, poti conduce cu categoria B. Problema e ca sunt tari in care daca remorca are MMA peste 750 kg, trebuie detii si categoria E. Si nu fac nici o referire de B96.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

In noul cod rutier nu este categoria B96. Este categoria BE.

 

pagina 16 articolul 24 punctul 3.

 Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de
vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depășește 3.500 kg, numai
dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unități autorizate de pregătire a
conducătorilor de vehicule.

 

Dar in anexa 1 pagina 53 legiuitorul spune asa;

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe
scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă
autorizată nu depășește 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un
autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depășește 4.250 kg, format
dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg;

 

Dupa parerea mea de la 3500kg pana la 4250 kg iti trebuie o hartie pentru un curs de formare probabil ca aici este B96 dar nu este scris in cod ca si categorie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

In Grecia care este legislatia referitor la aceasta problema? La vara, vreau sa merg acolo si nu vreau sa am probleme. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

P.S. deasemeni si in Bulgaria.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Probleme cu categoria pot fi  in tarile care nu sat in UE. Serbia.Bosnia, Albania si poate Muntenegru dar sant sigur

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chiriac Bogdan
acum o oră, Draghiciu Dumitru a scris:

In noul cod rutier nu este categoria B96. Este categoria BE.

 

pagina 16 articolul 24 punctul 3.

 Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de
vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depășește 3.500 kg, numai
dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unități autorizate de pregătire a
conducătorilor de vehicule.

 

Dar in anexa 1 pagina 53 legiuitorul spune asa;

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe
scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă
autorizată nu depășește 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un
autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depășește 4.250 kg, format
dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg;

 

Dupa parerea mea de la 3500kg pana la 4250 kg iti trebuie o hartie pentru un curs de formare probabil ca aici este B96 dar nu este scris in cod ca si categorie

Asa este! Eu am facut acest curs, nu mi au cerut nici o adeverinta medicala, nimic. Am platit 500 lei nu am facut practica,  intrucat am destula experienta in tractare.

Dupa o saptamana am mers si am ridicat adeverinta. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rotaru Ene Cornel

Salut, de curând “am făcut” și eu acest curs la comstanta numai ca eu am

platit 1000 RON plus taxele de preschimbarea permisului, nu trebuie dat examen sau altceva.acum sincer sa fii nu știu cum este cu rulota ca sincer sa fiu nici Politaiu de la rutieră nu prea știe ce înseamnă acel B96 sa nu mai spun ca am sunat la ‘N’ scoli și nu știai ce înseamnă chestia asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rotaru Ene Cornel

Întrebarea mea către voi este, poți tracta cu B96 și rulota cu 2 axe?cati metri poate avea rulota???  Sunt câteva chestii ce nu MAm lămurit eu cu toate ca am obținut acel upgrade la permis:(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chiriac Bogdan

@Rotaru Ene Cornel nu are importanta daca rulota este cu doua axe , trebuie ca ea sa nu depaseasca greutatea autoturismului iar intreg ansamblul sa nu depaseasca cei 4250kg.

Mai intervine un factor ....verificati in talonul masinii si capacitatea de remorcare cu si fara sistem de franare a remorcii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
în urmă cu 3 ore, Rotaru Ene Cornel a scris:

Întrebarea mea către voi este, poți tracta cu B96 și rulota cu 2 axe?cati metri poate avea rulota???  Sunt câteva chestii ce nu MAm lămurit eu cu toate ca am obținut acel upgrade la permis:(

In codul rutier se spune numai de greutatea  ansamblului nu de lungime si de axe de la 3500kg la 4250 kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.