Radu Ionescu

Reparatie perete frontal rulota Chateau la Car 380

42 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatie perete frontal rulota Chateau la Car 380

Reparatie perete frontal rulota Chateau la Car 380

Ciurea Sorin

Felicitări Radu , am urmărit tot ce ai meșterit la bijuterie , acum nu rămâne decât să o probezi - ieșiri faine și vânt din spate !!!:bravo:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ghita

Mester faur, maini de aur !

Felicitari sincere pentru reusita!:bravo:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Adrian

Mult respect @Radu Ionescuptr. munca depusă :salutare!:.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
51 minute în urmă, Ciurea Sorin a scris:

Felicitări Radu , am urmărit tot ce ai meșterit la bijuterie , acum nu rămâne decât să o probezi - ieșiri faine și vânt din spate !!!:bravo:

 

se pare ca se probeaza singura la noapte/maine, deja e cerul negru si se aud tunete

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian78

Felicitari . Asta incerc si eu acum la un Elddis Hurricane Gtx. Se bare ca la mine sunt prinderi in suruburi si din partea panoului din fata.

IMG_20170705_155856.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Am uitat sa povestesc, asa, ca pe o descoperire:

M-am chinuit o gramada sa curat siliconul cu care fusese "reparata" imbinarea tabla tavan/panou frontal si diversele fisuri.

-  am incercat toti solventii din casa - nimic

- am citit pe net ca merge cu otet - apa de ploaie

- am cumparat din Dedeman un spray specializat - nici macar nu l-a gadilat.

 

La plezneala, nu stiu ce mi-a venit, am dat cu acetona. A mers !

Printre altele, am luat din Dedeman si un diluant universal "Danke!" - bun si ala

danke-diluant-universal-0_9l.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Eu cu benzina am curatat foarte bine vechiul silicon, atunci cand am schimbat trapa...:)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Am incercat si cu benzina, n-a mers. Nu stiu ce silicon turbat a fost folosit, aproape imposibil de razuit cu cutit, unghie etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

A venit vremea si pentru reparatiie din exteriorul peretelui. Din plastic.

Aveam inca de anul trecut niste fisuri pe lateralele geamului si una mai serioasa in dreptul capotei portbagajului. Anul trecut, venind sezonul plecarilor, doar le-am conservat cu niste Sikaflex. Trecand prin iarna fisura de deasupra capotei s-a transformat in ruptura completa. Au mai aparut inca 2-3 mai finute.

Am cerut niste sfaturi pe topicul cu reparatii la elementele din plastic si m-am apucat de treaba.

 

Scula: luata de AICI

 

Am decis sa lucrez pe exterior, in portbagaj e si pozitia proasta + ma incurca suportul capotei care este prins prin nituire, nu-l pot da jos.

Munca de azi: incastrarea plasei la ruptura cea mare (ultima poza)  + una dintre celelalte fisuri nou aparute:

31460942_1932013266833542_5091037457089036288_n.jpg

31435594_1932013466833522_2002106718791663616_n.jpg

31501617_1932013600166842_3015992444035530752_n.jpg

31501327_1932013793500156_5258070689440595968_n.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Felicitari pt lucrare. A iesit super!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Vad pe youtube tot felul de tutoriale despre sudura in plastic cu aceasta suflanta cu aer cald. Ma intreb daca se poate realiza o sudura trainica cu o astfel de scula.  Intrucat panourile frontale ale rulotelor sunt facute din material plastic ABS, pentru sudura se vor utiliza electrozi din acelasi material ABS.

Urmariti filmuletul: 

 

ghg-660-lcd-suflanta-cu-aer-cald_3527.jp

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Am vazut pe net ambele variante.

Asta din filmulet practic lipeste intre ele doua panouri umpland rostul cu plastic inmuiat. Personal, pentru ce-mi trebuie mie, adica sa incastrez in suprafata plasticului acea plasa si sa umplu eventualele adancituri sau crapaturi mai mari cu ABS mai comoda mi se pare varianta tip letcon.

 

PS:inca mai am fisuri de rezolvat, am terminat plasa si astept sa-mi mai vina :)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Abia azi e gata lucrarea, calculasem gresit cantitatea de vopsea si a trebuit sa comand iar.

Am folosit primer ptr. cauciuc si plastic, la fel si vopseaua.

20180516_152334.jpg

20180516_152345.jpg

20180516_152404.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popa Marian

Craciun fericit !

Am citit postarile tale cu interes si nu am inteles cum prinzi sipcile de lemn. Le lipesti cu ceva de tabla ?  Am sesizat ca ai cumparat adeziv lemn -plastic-metal.

Cred ca pentru asta..

 Adica: faci scheletul din sipci, le prinzi intre ele cu suruburi si aracet D3 sau D4.

Am vazut ca tu ai folost coltare metalice. Asa erau din fabrica sau asa ai facut tu? Le impregnezi  cu ulei de in pentru a nu reactiona cu apa dar nu trebuie si pentru insecte ceva? Apoi le lipesti cu adeziv de tabla ?

Modificat de Radu B
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popa Marian

Inca ceva : placajul aplicat gresesc daca zic ca  este din OSB ?

Zi ceva de el cum, si cum l-ai prins ?

Eu am probleme cu tavanul si am ceva idee cat-de-cat, dar nu am desfacut nimic deocamdata.

Nu am nici poze facute, dar in mare ...cred ca ma descurc sa il fac..

Cand am cumparat-o, picura pe la trape. Am etansat bine cu silicon din abundenta si nu mai picura.

Dupa un timp tapetul a inceput sa se usuce si sa crape. Am constatat ulterior ca si structura de lemn este compromisa.

Problema este ca ar trebui sa demontez si mobila si nu stiu cum. Nu vad suruburile.

E greu....offffff !!!!!

Modificat de Radu B
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

@Popa Marian scuze, am vazut tarziu postarea.

Scurt:

 - cu acelasi adeziv am prins si sipcile intre ele si  sipcile de peretele frontal (din ABS, nu metal, la mine). Scheletul nu l-am facut separat apoi bagat acolo ci construit pas cu pas la fata locului.

- coltare metalice: nu, n-a avut

- impregnare cu ulei de in  - contra umezelii. Banuiesc ca nici insectele nu-l agreaza, dar de unde insecte in interiorul peretilor ?

- placajul e placaj, nu OSB. L-am prins de sipci cu negrese + adeziv, mi se stricase capsatorul.

 

Si mie mi-a curs pe langa trapa la un moment dat. Recomand scoaterea trapei si etansare apoi pusa trapa la loc, ai sa vezi de ce. E simpla operatia. Din fericire la mine a curs scurt timp, n-a apucat sa afecteze sipcaraia tavanului.

Suruburile mobilei sunt ingropate in lemn; uita-te dupa niste dopuri din plastic, sub ele ar trebui sa fie suruburile.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.