Bogdan B

WC Thetford - HEEEELP

4 postări în acest subiect de discuţie despre WC Thetford - HEEEELP

WC Thetford - HEEEELP

Bogdan B

Am demontat wc-ul de la rulota sa il curat. Cand am cumparat rulota (in urma cu 2 luni) am omis sa il testez, asa ca nu stiu daca functioneaza.

De atunci este i  reparatie / curatire capitala.

Acum ma uit la el si habar nu am care este principiul de functionare.

Nu are niciun racord la apa, doar un fel de mic rezervor gri cu capace galbene, pe lateral (pp. ca este pentru solutie) si intre peretele exterior si cel interior este ceva apa veche, ca si cum ar fi pe post de rezervor.

Mai are o pompita si un contact electric actionat (cred) de un buton mare, rotativ.

Deci, CUM FUNCTIONEAZA?

Pe unde se alimenteaza cu apa care ar trebui sa il spele ??? ?

Multumesc!

20170606_195437.jpg

20170606_195443.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Este foarte simplu...

Se alimenteaza bazinul cu apa prin acel gat de umplere cu buson galben...in apa respectiva se dilueaza solutie speciala odorizanta, cea de culoare roz ...

Pompa se afla in interiorul bazinului si pentru a avea acces la ea, se scoate acel suport de hartie aflat in plan indepartat din prima poza...Ea se actioneaza, apasand acel buton mare rotativ...

In baziunul de jos, pentru reziduri se adauga solutie speciala, care in general este de culoare albastra...

Pe bidoanele respective scrie cata cantitate de solutie roz se pune in vasul cu apa de sus si cata se pune in vasul de reziduri aflat in partea de jos...

Bafta! :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Vezi si topicul de mai jos!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Ok, am inteles.  Nu stiam ca se alimenteaza manual ... Mi-era teama ca sunt modificari / improvizatii la mine .... Asta e. Desi cu galeata ? Totusi, este eficient sistemul? pp. ca se spala cu putina apa, altfel trebuie umplut dupa fiecare folosire. Sau?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Stefan Ion
      de Stefan Ion
      Turbina (dispozitiv )anti miros wc rulota ! Garantat 0 miros chiar si fara soluții !!!! 0726193315 // 300 lei // Asigur telefonic suport instalare ! Instalare simpla , necesita alimentare 12 v si montaj întrerupător .
    • Stefan Ion
      de Stefan Ion
      Turbina (dispozitiv )anti miros wc rulota ! Garantat 0 miros chiar si fara soluții !!!! 0726193315 // 300 lei //  Asigur telefonic suport instalare  ! Instalare simpla , necesita alimentare 12 v si montaj întrerupător   .





    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Astazi, pe canalul Youtube "The Trudgians",  Dan Trudgian a postat un film explicativ extrem de bine pus la punct, prin care arata cum se utilizeaza toaleta chimica de la rulota/autorulota. In cele 8 minute, el acopera toate aspectele legate de cum se umplu/golesc rezervoarele, diferite aspecte legate de sistemele uzuale de "tras" apa, dar si sfaturi privind utilizarea toaletei la drum, dar si iarna. Filmul se poate traduce automat intr-o romana aproximativa, eu nu am urmarit subtitrarea nici in engleza (generata automat si ea!), dar este posibil sa fie greseli grosolane (inerente unei traduceri automate).
      Dan Trudgian face parte dintr-o comunitate de rulotisti din Anglia si este bine vazut printre acestia. Este autorul multor filme explicative si despre reparatii in regim DIY.
      Filmul il gasiti aici.
       
      Zile frumoase si fara... mirosuri neplacute din toaleta!
    • Ioan MURESAN
      de Ioan MURESAN
      Buna ziua,
       
      Ledul indicator de umplere a casetei pttoaleta nu mai functioneaza. Era tot timpul aprins pe verde iar cand se umplea caseta era rosu.
      Am masurat tensiunea pe el, imi afiseaza 0.02 daca aparatul e pe 20V curent continuu.
      Am verificat siguranta de la caseta , si restul sigurantelor, sunt bune.
      Am incercat si cu magnetul la senzorul ee la caseta, nu se intampla nimic
      Am verificat tensiunea la firele albastru/maro si am 12V
      Functia de flush ( eliberare apa pt wc ) functioneaza
       



  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.