Alin Ifrim

Prima iesire- Siriu offcamping

29 postări în acest subiect de discuţie despre Prima iesire- Siriu offcamping

Prima iesire- Siriu offcamping

Alin Ifrim

    Salut colegi, la o săptămâna după achiziție, prima ieșire cu rulota in munții Buzăului, la barajul de la Siriu. Zona foarte frumoasă, păcat că vremea nu a fost la fel. Oricum, ne-a plăcut, de copii nu mai zic, deja și acasă vor să doarmă în rulotă.

IMG_20170527_173917.jpg

IMG_20170528_132124.jpg

IMG_20170527_180346.jpg

IMG_20170527_145846.jpg

  • Like 7
  • Upvote 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Felicitari pentru prima iesire!

La cat mai multe!:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ma bucur ca v-a placut atat voua cat si copiilor prima iesire cu rulota...este un lucru foarte important...:OK:

Felicitari si multumim pentru postare si imagini! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Mulțumesc, mai lucram la rulota, mai iesim, mai muncim...

 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

   Salut, făcut iarăși o ieșire de 2zile in munții Buzăului. Campat la pensiunea Izvorul Bucuriei. Se coboară încetișor, mai greu la plecare, la urcuș. Se poate pescui, ideal pt. cine are o gonflabila, sau barcă mica, sau chiar caiac. Am mers apoi la Vama Buzăului la rezervația de zimbri, și la cascada Urlătoarea, zona foarte frumoasa de campat o zi-doua, acces bun. La plecarea spre casa, la Siriu, am intrat spre cascada Casoca, mers cca. 5 km, mai mult drum de piatra dar destul de o.k., locuri de campat off, destule. Am înțeles că drumul iese undeva spre Comandău, in Covasna. Ideal pt. bicle, ATV, enduro, sau drumeții la talpă.

IMG_20170910_162333.jpg

IMG_20170910_161145.jpg

IMG_20170910_121134.jpg

IMG_20170910_120411.jpg

IMG_20170910_120404.jpg

IMG_20170909_123559.jpg

IMG_20170909_105840.jpg

IMG_20170909_123528.jpg

  • Like 7
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Felicitari pentru ieseala, cu siguranta vor mai urma si alte iesiri. Multumim pentru poze si detalii! :OK: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Multumesc, iesiri frumoase si voua va doresc.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Chelemen

Multam mult @Alin Ifrim pentru detalii!

Cred ca era mai oportun sa incepi un topic nou pentru cea de-a doua iesire. Ma uitam la titlu si nu intelegeam daca e in camping sau nu... :)

Cat despre Izvorul Bucuriei, am cochetat si noi cu ideea sa tragem o fuga pana acolo vara asta, insa nu stiam daca se poate intra cu rulota. Pe site-ul lor nu prea am gasit informatii. Au vreun loc amenajat, mai retras, pentru rulote ? Curent se poate trage ? La pensiune se poate manca ceva ? Ne poti spune si niste preturi pentru campare ?

 

Multumesc

Claudiu

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Exact cum spune colegul mai sus, ideal ar fi fost un topic nou cu aceasta prezentare...,

Daca doresti poate muta un moderator postarile recente intr-un topic nou...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

@Claudiu Chelemen, de intrat se intra, cu piciorul pe frână, de ieșit mai greuț, cu smucituri?. Nu prea au zona dedicata pentru rulote, eu practic am campat într-un colț mai retras al parcării, spre foișorul cu grătarul pensiunii, ambientul a fost o.k..Au restaurant, copii mei au mâncat o ciobita, le-a plăcut. Am văzut că erau și turiști veniți doar pentru masa. Preț 40 de lei, curent inclus, dar cu consumatori mai mici(nu au curent tras-ziua pe panouri, noaptea merg pe generator).  Din păcate în zona Siriu nu este nici un camping, ar mai fi Cabana Harțagu, nu știu ce politica au vis-a-vis de rulote, dar merita întrebat. In rest, sunt destule locuri de off-camping pentru cine este pregătit.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Chelemen

Multam mult pentru informatii, @Alin Ifrim!

Intr-adevar, desi foarte frumoasa zona, nici un camping primprejur.

Si nu este singura zona in situatia asta. De exemplu, vara asta, in zona muntilor Fagaras am fost nevoiti sa stam in curtea omului, tot din lipsa de campinguri.

Numa' bine si iesiri frumoase in continuare!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 5 ore, Claudiu Chelemen a scris:

Multam mult pentru informatii, @Alin Ifrim!

Intr-adevar, desi foarte frumoasa zona, nici un camping primprejur.

Si nu este singura zona in situatia asta. De exemplu, vara asta, in zona muntilor Fagaras am fost nevoiti sa stam in curtea omului, tot din lipsa de campinguri.

Numa' bine si iesiri frumoase in continuare!

 

La Făgăraș este Laguna Albastră, dar noi am stat la Fântânița Crăiesei, la ieșirea spre Sibiu, foarte ok, taxa 30 lei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Chelemen

@Alin Ifrim Poate ca nu m-am explicat foarte bine, cautam ceva sa fie efectiv la munte, nu sa trebuiasca sa merg cu masina pana la munte.  Cele doua campinguri mentionate de tine sunt in oras, iar cand am fost noi in august prin zona, cu siguranta nu am fi avut liniste deloc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S

Referitor la al 2-lea traseu, l-am parcurs eu de câteva ori. Iese atât la Zabratau cat și la Comandău. De două ori, am mers doar prin munți, de la Întorsură până in Rm. Sărat. Altă dată, am ocolit noaptea, când mergeam spre Buzău și am găsit Siriul închis. Am intrat pe drumul de piatră la Zabratau si am ieșit la Siriu, chiar acolo unde este pensiunea de care probabil pomeniți. 

Sincer, nu știu dacă as baga o rulotă pe acolo. De la Zabratau spre Comandau, merge cu rulota, dacă nu plouă. Nu este drumul perfect, dar sunt locații frumoase pentru campare și cred, că merită osteneala.

 

Puteți viziona aici, doar o mică parte din traseul Zabratau - Comandău :

 

Sper că v-am putut fi de folos.

  • Like 3
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Super filmul

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
în urmă cu 1 oră, Alin Ifrim a scris:

Super filmul

 

Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Am revenit și anul acesta la Izvorul Bucuriei-Siriu. Pe drumul de intrare, pe prima parte erau off o rulota și o autorulota. E o zona bună de campare, este o poiana destul de mare, lacul la vreo 3-400m mai jos. Am închiriat o gonflabila cu vâsle, dar se poate și plimbare cu barca cu motor. 

IMG_20180528_084713.jpg

IMG_20180528_083608.jpg

IMG_20180527_152719.jpg

IMG_20180527_145540.jpg

IMG_20180528_084833.jpg

IMG_20180526_134149.jpg

IMG_20180527_172240.jpg

  • Like 4
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

Buna seara .Foarte frumoasa zona, nu stiu cat de sigura este daca esti singur? O seara buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
1 minut în urmă, Anghelescu Anton a scris:

Buna seara .Foarte frumoasa zona, nu stiu cat de sigura este daca esti singur? O seara buna.

În ziua de azi, nici acasă nu mai sunteți în siguranță. ☺

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Este ok ; pensiunea este la 300 de metri. Am stat și în locuri cu adevărat izolate și departe de civilizație. Se poate sta și în parcarea pensiunii, dacă nu este aglomerata parcarea de turiștii cazați, dar se plătesc 40 lei pe seara. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

În zona off erau o rulota și o autorulota care au stat tot weekend-ul.Mai târziu au mai apărut 2 campere de off road care au plecat dimineața. 

IMG_20180526_134149.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

Multumesc. Voi utiliza drumul pe Siriu pentru a ajunge in Ardeal. O seara buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chirila Ion

Salut @Alin Ifrim , imi poti da o locatie? Vreau sa ajung zilele următoare la Siriu si ma intereseaza o locatie off.

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 13 ore, Chirila Ion a scris:

Salut @Alin Ifrim , imi poti da o locatie? Vreau sa ajung zilele următoare la Siriu si ma intereseaza o locatie off.

 

Multumesc!

45.515996, 26.224215  cam astea ar fi coordonatele. După ce faci stânga de pe dn10, cobori spre Izv. Bucuriei cam 200 de metri este loc pe stânga destul de mare pt. off. Dacă mergi la cabana poți campa în parcarea lor, dar plătești 30-40 lei și nu îți oferă multe, curent doar ziua, ca sunt pe panouri fotovoltaice. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • Daniel P
      de Daniel P
      Weekendul trecut am profitat de vremea superbă pentru sfarsit de septembrie și am pus-o de o ieșire la Măgureni, in județul Prahova. 
      Prieteni, atmosferă frumoasă, cuminți și voie bună... așa că am ridicat ancora taman luni dimineață. 
      Sănătate maximă și ieșiri frumoase va doresc tuturor! 











    • Stefan Robert
      de Stefan Robert
      Buna ziua grup,  
      Ma numesc Robert si sunt membru acestui forum de doi ani de zile. Din pacate nici pana acum n am experimentat viata de rulotist cu toate ca imi doresc acest lucru. Eu si prietena mea ne am decis sa ne luam o rulota in aceasta toamna pentru a locui in ea timp de 2-3 luni pe an continuu. O saptamana acolo, alta saptamana dincolo si tot asa. Detin o Dacia Duster 4x4 1.5dci, deci mma 1500 iar mai mult de jumatatea timpului vrem offcamping. Rulota o sa fie in bugetul de 10.000 +/- deoarece vrem sa fie cat mai izolata, preferat cu panouri si neaparat doua zone de dormit pentru a avea cat de cat spatiu in ea de odihna si de lucrat. Un exemplu de compartimentare ar fii weinsberg 450fu Astept sfaturile voastre, cum va descurcati pe o perioada mai mare de timp, ce marca de rulota sa aleg, ce ar trebui sa am in vedere etc.. Am nevoie de ajutor deoarece sunt nou in domeniu si plus o sa plecam cu saptamanile prin tara.  Va multumesc anticipat. 
    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare colegi,
      Planuiesc sa stau cateva săptămâni la Krapets, Bulgaria. 
       
      Daca a fost cineva recent as vrea sa stiu si eu cateva informații. 
       
      Inca mai este functional izvorul? 
      Este mai aglomerat decat in alti ani?
      Vreo schimbare notabila fata de ceilalti ani?
    • Georgescu Dana
      de Georgescu Dana
      Am făcut-o si pe asta.  A doua plecare a fost off  si am mers in Obîrșia Lotrului , drumul spre Transalpina. 🙄🙄 Uffff, ce sa zic, frumos .... nu am avut companie, deloc, locurile de campare știute  au fost închise  si abia am gasit ceva. Relax total, liniște multaaa si somn la greu 😂🤣 , cam asta am facut noi.20190710_125939.mp4














  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.