Cristian A

Iesire de 1 iunie pe malul lacului Belis Fantanele

36 postări în acest subiect de discuţie despre Iesire de 1 iunie pe malul lacului Belis Fantanele

Iesire de 1 iunie pe malul lacului Belis Fantanele

Cristian A

     De 1 iunie m-am hotarat sa ies pe malul lacului Belis-Fantanele, profitand de zona muntoasa (lacul e situat la 1.000 m altitudine), aerul curat si de faptul ca de la 1 iunie se deschide sezonul de pescuit. Zona aleasa este la aproximativ 90 km de Cluj-Napoca, la 5-6 km dupa Giurcuta de Sus.  Azi am fost pana acolo si am facut si niste poze cu locatia.

Se ajunge pe traseul Cluj-Huedin-Calata-Rachitele-Doda Pilii-Giurcuta de Sus. Ca ci acces: Cluj-Huedin: drum european, Huedin-Rachitele: drum asfaltat, Rachitele-Doda Pilii: drum nou, proaspat facut, Doda Pilii-Giurcuta de Sus: drum de piatra cu denivelari (8 km), Giurcuta de Sus-loc campare (7 km): drum de piatra drept, facut de curand.   Ca si dificultate accesul e cu orice tip de masina. Din punct de vedere al tractarii unei rulote sunt cateva lucruri de adaugat: sunt portiuni de drum (cel nou, asfaltat dintre Rachitele si Doda Pilii) cu o panta de peste 10 grade pe unele locuri si putin mai ingust (nu e mai dificil ca si traseul de la Rasnov spre Predeal, ca inclinare si serpentine).

DSC_4586.JPG

DSC_4588.JPG

DSC_4589.JPG

DSC_4590.JPG

DSC_4595.JPG

DSC_4596.JPG

DSC_4597.JPG

DSC_4598.JPG

DSC_4601.JPG

  • Like 4
  • Upvote 16

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Superba zona, s-aveti relaxare maxima si distractie placuta! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut @Cristian A

Nu mai mergeti la mare?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Nu mai mergem. Prea scurt timpul pentru un drum de 800 km dus, plus tot atat intors. Plus ca apa marii e cam rece inca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Frumoasa zona dar si locatia. Ceva de vis. Am fost acum vreo 4-5 ani pe acolo. Nu mai stiu acum cum o mai fi!:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am ajuns!

IMG_0090.JPG

  • Like 1
  • Upvote 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Salutari de pe malul lacului. Deocamdata singur pe platou. Undeva, mai sus, sunt doua corturi.

IMG_0091.JPG

IMG_0093.JPG

  • Like 2
  • Upvote 8

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Bravo Cristi , :OK: să aveți distracție plăcută și fir întins la muscăreală! :fishing:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Frumos loc!  Natura in toata splendoarea ei si linistea ca un premiu nesperat in aceasta mini-vacanta!:default_sun33:.Cred ca v-ati incarcat bateriile la maxim, o meritati!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

E frumoasa zona Belisului. Ne-am simtit bine, de vineri a venit si Alin P, asa ca nu am fost chiar singurei. Plus ca au mai venit prin zona si cu cortul.

IMG_20170602_175357.jpg

IMG_20170602_182337.jpg

  • Upvote 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Frumos! Felicitari pentru iesirea facuta!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barna Mihai

Va salut domnul @Cristian A.O întrebare va rog frumos:de la Giurcuța de Sus cum ajung mai exact la acest loc superb la malul lacului?Aș vrea sa plec vineri cu rulota acolo.Va multumesc.
.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Dupa intrarea in Giurcuta de Jos se tine tot pe drumul principal, se traverseaza satul, spre vechiul sat Giurcuta de Jos, care e acum pe fundul lacului (traversarea se temina cu o curba la aproape 180 grade, nu se merge tot inainte spre lac), iar dupa aproximativ 5 km exista o intrare spre lac, pe partea stanga (unde exista si un drum forestier spre dreapta, in sus). Drumul din Giurcuta de Sus pana acolo e OK. Din Doda Pilii pana in Giurcuta e putin mai rau, dar se poate parcurge. Dupa intrarea spre lac, drumul principal mai continua, pietruit, aproximativ 7-900 m, dupa care e rau. Aveam programata iesirea de joi pana marti, acolo, dar s-a anulat, nu mai am auto pentru tractare rulota pana la sfarsitul lunii.  Si fara "domnul", nici pe forum nici fata in fata.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barna Mihai

Îți multumesc frumos.Sper sa pot ajunge acolo cu un weinsberg 480 qdk....cu tot cu mașina am vreo 13 metri...dar ce conteaza este ca am mult curaj.Zi bună....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am ajuns acolo fara probleme, cu rulota mea, una asemanatoare Weinsberg 450FU si cand o sa am din nou masina sa o tractez o sa merg din nou, e frumoasa zona. Starea drumului pietruit nu e o problema, ci cele cateva sute de metri de portiuni de drum nou, proaspat asfaltat, dar mai ingust, intre Rachitele si Doda Pilii, unde nu incap doua masini una pe langa alta, dar prevazute cu refugii din loc in loc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Mihai

@Cristian A Multumim pentru indicatii! Ieri am fost in recunoastere, fara rulota, si bine am facut, caci m-am ratacit in Smida:exhausted:si daca eram cu rulota nu mai ieseam in veci de acolo! Dar pana la urma am ajuns si locul este intr-adevar superb. Foarte problematica este intr-adevar portiunea aceea de drum ingust de vre-o 7 km in care daca te intalnesti cu un camion de lemne ai cam incurcat-o, mai ales la vitezele cu care circula astia. Oricum vara asta sigur ajung acolo cu familionul.

Stii cumva cum merge pescuitul acolo? Trebuie sa te duci cu :barca: in larg, stau pestii pe acolo, sau mai rar. La Balcesti am pescuit de pe mal dar acolo conditiile sunt cu totul altele, la 4m de mal adancimea este deja de 15m. Orice info e binevenita, ca am un unditar mic acasa si inca unul in devenire ( lucrez asiduu la asta sa-mi asigur majoritatea in consiliul familial :OK:), pentru a putea face pregatirile corecte ( nu-mi permit esecuri ca pierd adeptii :default_big_grin:).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Se poate pescui de pe mal, la cativa zeci de metri de locul de campare, la baza padurii, e si umbra si apa adanca. Eu am trecut cu barca si am pescuit si de pe malul celalt. Taxa de pescuit e de 18 lei zi, trebuie sa ai si permis facut oriunde .

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si era sa uit, vara e Smida Jazz Festival, dureaza cateva zile, festival de jazz in aer liber. Atunci e plin de rulote si mai ales corturi. Aglomeratie mare. De evitat, daca nu vrei sa mergi pentru muzica ci pentru liniste si pescuit. Te interesezi pe net de perioada festivalului.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Mihai

Multumesc @Cristian A! Taxa se plateste la padurar? Vine el sau trebuie sa-l caut eu? Pana acum nu stiam de vre-o taxa, trebuia doar permisul...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Vine un nene ( Mircea) cu barca la fiecare pescar in parte. Lui nu-i trebuie permisul. Jandarmilor, care patruleaza din cand in can, da.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si iulie 2018

B6932DE7-C4C2-4AB0-935F-9CAD0CCDC24F.jpeg

B459F330-2477-4355-A9A3-AEB9BCBAC69C.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Superb peisajul, merita vizitata. Multumim pentru foto:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si acest loc a inceput sa fie mai dificil pentru rulote. S-a mai stricat drumul din Doda Pilii pana la locul de campare. In plus s-a mai restrans putin si locul de campare, nu mult. Actualizat in mai 2019.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi A.
La 31.05.2018 la 13:27, Cristian A a scris:

Se poate pescui de pe mal, la cativa zeci de metri de locul de campare, la baza padurii, e si umbra si apa adanca. Eu am trecut cu barca si am pescuit si de pe malul celalt. Taxa de pescuit e de 18 lei zi, trebuie sa ai si permis facut oriunde .

Știi cumva dacă se poate folosi barca cu motor pe lac? Ai văzut bărci cu motor pe lac? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
StefanPaduraru
acum o oră, Cristi A. a scris:

Știi cumva dacă se poate folosi barca cu motor pe lac? Ai văzut bărci cu motor pe lac? 

Daca nu e motor electric, nu cred ca ai voie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Daniel P
      de Daniel P
      Weekendul trecut am profitat de vremea superbă pentru sfarsit de septembrie și am pus-o de o ieșire la Măgureni, in județul Prahova. 
      Prieteni, atmosferă frumoasă, cuminți și voie bună... așa că am ridicat ancora taman luni dimineață. 
      Sănătate maximă și ieșiri frumoase va doresc tuturor! 











    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Buna ziua,
       
      Azi am dat peste un material video apartinand unei nemtoaice care si-a convertit un Opel Combo C (o Corsa mai inalta si cu usa culisanta) intr-un minicamper. Aceasta vorbeste despre aspectele legate de planificarea si gasirea locatiilor mai putin frecventate de turisti, deci neaglomerate si are cateva sfaturi foarte bune pentru gasirea acestor locuri de campare. Cateva dintre ponturile ei le-am folosit si eu intr-o planificare, insa calitatea drumurilor nevizitate de Google m-au impiedicat sa ajung unde mi-am propus, dar... perseverez!
      De asemenea, are cateva sfaturi si pentru impartasirea sau mai bine zis impartasirea limitata a acestor locatii, deaoarece se pot transforma foarte usor in locatii vizitate de specia "porcus turisticus". In acest an am inteles si eu mai bine de ce nu sunt popularizate locatiile off pentru campare de tip solo...  Si bine ar fi sa ramana in continuare aceasta politica, parerea mea.
      Pentru ca tot vorbeam de locuri aglomerate, tot astazi am descoperit ca si la Vf. Moldoveanu este mare aglomeratie (sursa: digi24.ro):
       (Foto: Dan Izvoreanu / Facebook)
       
      Materialul video este pe YouTube si este tradus de catre autoare si in limba engleza.
    • Daniel P
      de Daniel P

      Vreau să vă arăt o locatie off-camping, unde am petrecut 5 zile în minivacanța de Rusalii, între 04-09 iunie. 
      Se ajunge dinspre Râmnicu Vâlcea, pe DN 67, iar înainte de Horezu se face dreapta spre Romanii de Jos pe str. Mănăstiri, apoi str. Schitului și la câțiva km după ieșirea din localitate pe partea dreaptă o să vedeți un teren de fotbal. Locatia este imediat după teren, pe malul drept al râului Bistricioara.
      Primăria a amenajat acolo 3 foișoare de lemn, pubelă de gunoi și o instalație de iluminat pe timpul nopții. Acesul se face foarte ușor in poiană, direct de pe drumul asfaltat. Tocmai acest lucru m-a facut să mă gândesc că ar fi o locatie foarte bună și pentru iarnă, așa că foarte probabil o voi incerca iarna viitoare.
      Noi am fost 6 echipaje în jurul unui foișor, râul aproape, rulotele la umbră pentru cine vrea umbră sau la soare pentru cei care aveau panouri fotovoltaice fixe și aveau nevoie de încarcarea bateriilor.
      Pentru cafea și gătit cumpărasem fiecare apă plată. Am auzit că ar exista și un izvor prin apropiere dar n-am avut nevoie așa că n-am insistat foarte mult pentru depistarea lui
      Cel mai bine introduceți coordonatele GPS:  45.174885  - 24.002821 și ajungeți fix la intrarea în poiană! 
      Drumuri bune și vacanțe frumoase tuturor! 
       
       
       
       
       
       












       





    • Serban Ionut
      de Serban Ionut
      Perioada 15, 16, 17 martie .
      Iesire la munte offcamping sau camping amenajat.
      Cautam participanti.
      Zona Valcea, Brasov, Prahova, Arges.
      Cine cunoaste locatii asteptam sfaturi de campare .
      Hai in numar cat mai mare sa iesim. 
    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare colegi rulotisti. Din 8 iulie plecam in concediu prin Transilvania si in principiu am vrea sa stam in doua locatii: Alba Iulia si Cluj Napoca. Acum apelez la sfatul celor din aceste zone pentru a ne indica locatii off camping in jurul celor doua municipii (10-20 km). Multumim pentru orice idee. 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.