• Conţinut similar

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Doresc sa iau un acumulator nou la anul. 
      M-am orientat spre AGM . Am un consumator pe 220v de 80-150w circa 8 ore pe zi si un panou mono de 280w cu mppt. 
      Anul trecut am folosit un acumulator gel jarett 120ah (22kg) care nu a fost suficient. Seara se consuma curentul in maxim 4 ore. 
      Acumulatorul pe care doreasc sa il cumpar este: SBF 190AH - 61kg. 
       
      Acumulatorul ar fi urmatorul:
      https://sorgeti.ro/baterie-stationara-sorgeti-sbf-190ah
       
      1. Ce parere aveti calitate/pret? 
      2. Pentru un consum de 80-150w cateva ore pe zi credeti ca AGM ar fi mai potrivit decât GEL? 
      3. Presupun ca cu cat este acumulatorul mai greu cu atat este mai bun. Greșesc? 
      4. Alte solutii, tipuri de acumulatori imi puteti recomanda? 

    • Gabi Barbu
      de Gabi Barbu
      Am stat si am studiat topic-urile despre panouri fotovoltaice si am decis sa deschid un topic separat pe tema expusa in titlu, deoarece preturile la panourile semiflexibile s-au diminuat, iar opiniile expuse pe internet despre aceatea nu sunt chiar satisfacatoare.
      Sunt in pragul achizitionarii unui panou si nu sunt decis ce sa aleg. Panoul/panourile vor fi intre 100 si 200 W, ce vor fi folosite la o rulota cu consum normal de vacanta(iluminat, pompe, incarcare telefoane, tv, eventual laptop)
      Sunt cele semiflexibile o optiune viabila, avand in vedere diferenta de aproximativ 200 lei intre ele( rigid-flexibil)?
      Cele vandute la noi sunt chinezesti, achizitionate de pe Aliexpress( probabil), plus adaosul de rigoare. 
      La chinezi le gasesti cu 370 buc/100w , iar la noi 550 lei. 
      Astept parerile voastre.
      Multumesc anticipat.
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.