Marinescu Ion

Oferte produse/accesorii pentru rulotiști

375 postări în acest subiect de discuţie despre Oferte produse/accesorii pentru rulotiști

Oferte produse/accesorii pentru rulotiști

Mircea
acum o oră, Vana Petre a scris:

L-am prins la oferta (cca 450 lei), acum vreo 2 ani, tot la Lidl

Asta da oferta. De ce oare i-au dublat pretul in 2 ani? Nu l-am auzit pe @Daniel P exprimandu-si satisfactia, acum dupa ce l-a cumparat. Mi se pare ca 1kwh e putin pentru a justifica investitia de 800 lei. Eu ma descurc  excelent cu panoul voltaic de 100 pentru lumina, pompa apa si invertor de 500 la laptop. Telefoanele le incarc direct de la 12v. Altceva nu am nevoie, asa ca, sa mai iau in rulota inca o lada grea si bidoane de benzina, nu se justifica. Iarna casuta intra in hibernare. Pentru alti colegi, e posibil sa fie util un generator. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P
acum o oră, Mircea a scris:

 Nu l-am auzit pe @Daniel P exprimandu-si satisfactia, acum dupa ce l-a cumparat. Mi se pare ca 1kwh e putin pentru a justifica investitia de 800 lei.

@Mircea, nu m-ai auzit incă exprimându-mi satisfactia, pentru că incă n-am ieșit la pensie și timpul meu liber e foarte limitat. :)

Când ajung la Letca in weekend,  nu știu ce să fac mai repede și intru mai puțin pe forum, decât într-o zi lucratoare, așa cum este azi.

Da l-am probat și subscriu total la ce au scris colegii @Gabriel Schuster și @Vana Petre, este o bijuterie și mă bucur că l-am achizitionat! :default_emoticons-animated-3:

Am promis că o să fac și un mic filmuleț cu functionarea, o să postez și fișa tehnică, deși acum e cam târziu pentru posibilii doritori, pentru că deja joi la ora 10.00, in cele mai multe magazine se epuizase deja stocul.

Eu am spus că e foarte bun pentru cei ce ies cu rulota, pentru a suplimenta incărcarea bateriilor in zilele mai mult noroase și panourile fotovoltaice nu mai fac față consumatorilor de pe rulotă. Ori tu nu ieși iarna cu rulota și îl doreai pentru acasă, in situațiile în care "cade" curentul și atunci normal că nu se justifică să dai 800 lei pentru un generator de 1 kw, când cu aceiași bani poți găsi unul de 2, 5 kw pe care să-l folosești acasă în situații de avarie.

Până la urmă, fiecare își face calculele in functie de nevoi și de bugetul aflat la dispoziție și achiziționează in consecință! :salutare!:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Mircea

Eu nu sunt adeptul unui generator la rulota. Prea multa galagie, deranj pentru vecini si logistica de carat. Eu il folosesc acasa, din anumite motive sunt obligat sa am asigurata permanent alimentarea electrica cu 1 kW, indiferent din ce sursa ( acum am doua generatoare, acumulatori si inverter).

Eu il recomand ca si utilaj, chiar este ok, dovada si multele filmulete de Youtube, din diferite tari, cu acest generator.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Pentru doritori, aseara la Lidl Balotesti mai erau 10 bucati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Pentru alti doritori, aseara la LIDL Otopeni erau 3 bucati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
în urmă cu 3 ore, Mircea a scris:

Asta da oferta. De ce oare i-au dublat pretul in 2 ani?

Nu i-au dublat pretul intre timp...a fost atunci redus (daca-mi amintesc bine, parca la jumatate de pret!)...nu stiu cu ce ocazie...nici mie nu-mi trebuia neaparat, dar am zis ca la banii aia se merita sa-l iau...ca dovada ca nu l-am folosit mai deloc, decat l-am testat cu un flex si o bormasina...si am vazut ca face fata cu brio...comparativ cu cele in 2 timpi si fara invertor, la care turatia motorului si tensiunea la iesire fluctueaza foarte mult, acesta este chiar o 'bijuterie'.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sandu Silviu

Screenshot_20190620-181733.thumb.jpg.35ffafcbd81ab0ef170565df432206b6.jpgScreenshot_20190620-181829.thumb.jpg.83c08aed9c76aeb6f0cccbbbc966cf32.jpg

le-am cumparat azi de la lidl. Mi s-au parut ok ca pret

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut,

 

As dori, daca se poate, sa va cer parerea despre acest generator https://www.cel.ro/generatoare-electrice-curent/generator-de-curent-digital-tip-inverter-hyundai-hy1000si-pNCM1PDMt-l/

Intentionez sa il folosesc pentru reincarcarea bateriei in off camping.

 

Multumesc anticipat!

 

Cu stima,

IC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Este identic cu acesta: 

Generator

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Prea scump, după părerea mea.

M

40 minute în urmă, Iulian C. a scris:

Va salut,

 

As dori, daca se poate, sa va cer parerea despre acest generator https://www.cel.ro/generatoare-electrice-curent/generator-de-curent-digital-tip-inverter-hyundai-hy1000si-pNCM1PDMt-l/

Intentionez sa il folosesc pentru reincarcarea bateriei in off camping.

 

Multumesc anticipat!

 

Cu stima,

IC.

 

La ce poate, e foarte scump după părerea mea.

Mult mai ieftin și mai bun este acest Kipor sau multe altele...Baftă! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut,

Va referiti la specificatii sau si la provenienta componentelor?

Dvs. folositi acest model ? V-as putea deranja cu un telefon pentru sfaturi ?

 

Cu stima,

IC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
31 minute în urmă, Daniel P a scris:

Prea scump, după părerea mea.

M

 

La ce poate, e foarte scump după părerea mea.

Mult mai ieftin și mai bun este acest Kipor sau multe altele...Baftă! :salutare!:

Nu se mai produce acel model. 

Linkul dat de mine este echivalentul lui. 

Iar pt @Iulian C., da, il si folosesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Din punct de vedere cost raportat la performante am inteles ca modelul prezentat de mine este prea scump.

Acum intrebarea devine ce sa aleg dintre cele doua modele recomandate mai sus ?

 

Pramac Powermate PMI 1000

 

Kipor IG 1000

 

Multumesc anticipat!

 

Cu stima,

IC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Parerea mea  Kipor IG 1000 :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

:default_big_grin: Am eu de închiriat, 40 kva, cam asa ceva:

IMG_20190611_095713.jpg

IMG_20190611_095844.jpg

IMG_20190612_132630.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.
în urmă cu 14 ore, George B a scris:

Nu se mai produce acel model. 

Linkul dat de mine este echivalentul lui. 

Iar pt @Iulian C., da, il si folosesc. 

Va salut,

Ce consumatori aveti pe generator, sau mai bine zis la ce il folositi? Ati masurat cumva nivelul de sunet ?

 

Multumesc anticipat!

 

Cu stima,

IC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
în urmă cu 11 ore, Alin Ifrim a scris:

:default_big_grin: Am eu de închiriat, 40 kva, cam asa ceva:

IMG_20190611_095713.jpg

 

 

IMG_20190612_132630.jpg

Bun ăsta ! Lași rulota acasă și pleci cu generatorul să dai curent la lume...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut,

 

In urma raspunsurilor primite mai sus, am studiat review-uri si cam tot ce am gasit despre Kipor pe internet, iar astazi am sunat la ProENERG, importatorul autorizat Kipor.

Asa cum spunea @George B, acest model nu se mai produce ... de fapt nu se mai produce nimic. Raspunsul primit de la ProENERG a fost ca de 2 ani nu au mai importat nimic de la Kipor pentru ca acesta companie nu mai exista. Tot ei mi-au spus ca tot departamentul tehnic a migrat la Stager si mi-au recomandat acest model Stager YGE1000i, care ar fi net superior celui de la Kipor(cel putin din prisma pretului ... ).

De asemenea am cerut o parere legata de generatoarele de la Pramac, despre care mi-au spus doar ca este foarte complicat daca ai nevoie de service.

Am cochetat si cu ideea de a lua de la Lidl, dar din pacate, acest tip de produs este comercializat doar 1/an - raspuns primit telefonic de la call center Lild.

Avand in vedere ca in momentul de fata nu prea stiu in ce directie "sa merg" voi mai studia piata putin in speranta ca va aparea pe undeva o reducere.... etc.

 

Inca o data multumesc pentru raspunsuri/sfaturi!

 

P.S.

Am postat acest comentariu pentru a fi de folos si altor colegi care sunt in cautarea unui astfel de "accesoriu".

 

Cu stima,

IC.

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Iulian C. , cred ca mai au la Lidl din Bucuresti - Valea Cascadelor si str. Moinesti, acestea sunt in apropierea mea. Erau cate doua saptamana trecuta. Pretul: imbatabil, iar impresii iti poate da @Daniel P

 

Daca vrei, eu as putea sa te ajut sa-l cumperi. Dar cu transportul pana la Brasov, poate te ajuta un alt coleg care are drum intr-acolo.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Iulian C., dacă mai găsești pe undeva pe la vreun Lidl, ti-l recomand cu toată căldura ( sau răcoarea :default_big_grin: ).

E ideal pentru rulotă, ușor, silentios și chiar scoate 1Kw. Baftă! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut,

 

@Daniel P Multumesc pentru recomandare !

 

@NRLaurentiu Incerc sa trec astazi pe la magazinele din oras sa vad daca nu cumva mai este pe undeva si daca nu gasesc, poate ne auzim mai pe seara la un telefon ?

In orice caz apreciez disponibilitatea dvs de a ajuta :noroc:

 

 

Cu stima,

IC.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

V-am trimis mesaj privat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut,

 

Ca sa fie bine ... :)

1 x Generator Lidl

1 x Banner 100Ah semitractiune

2 x 165R14C 97/95Q

20190626_184525.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Portbagajul tau era data trecuta mai plin adica ful, cu accesori pt rulote:default_emoticons-animated-3: Felicitari pentru achizitii:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Nu doar portbagajul :)

 

 

20190608_112329.jpg

20190608_112334.jpg

20190608_112339.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Laurentiu Simion
      de Laurentiu Simion
      Salut,
      Suntem o firma din Brasov specializata in producita de campere/autorulote/food truckuri si alte proiecte legate de platforme vehiculare.
      Am obtinut o finantare pe fonduri europene si ne concentram pe dezvoltarea de servicii si produse pentru campere/rulote/autorulote.
      Avem un CNC in 3 axe si scule de prelucrare lemn si echipamente de prelucrat metal. Oferim servicii de proiectare 3D interioare, mobilier, containere de expeditie, food trucuri, rulote tip teardrop.
      Ne gasiti pe facebook : https://www.facebook.com/sfinxcamper/ sau pe site https://sfinx3c.eu/.
       
      Pentru diverse proiecte sau colaborari ma puteti contacta direct : laurentiu.simion@sfinx3c.3u sau la telefon 0726233510.
       
      Vrem sa construim lucruri in Romania cu romani si sa dezvoltam piata de rulote/campere/autorulote prin serviciile si produsele oferite de catre noi. Ne dorim sa construim nu sa importam lucruri.
       
      Multumesc!






















































    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      A inceput deja expozitia cu articole pentru vacante - CMT Stuttgart 2019 in perioada 12-20 ianuarie a.c.
      Un clip de trecere in revista a noutatilor, gasiti aici.
      Pagina oficiala, aici.
       
      Momeala:

    • Cosmin S
      de Cosmin S
      Vând Canon Eos -M foarte puțin folosită.
      Nu am mai scos-o din borsetă, de mai bine de un an de zile. Din momentul în care am achiziționat-o, probabil am folosit-o câteva luni aleatoriu, cât să fac teste și să o învăț cât de cât, după care, am luat primul smartphone cu o camera acceptabilă și am ajuns să car degeaba după mine, Canon-ul. 
      Are 3 baterii, plus adaptări pentru a fi utilizată cu baterii LiFe (includ și o astfel de baterie). Cu o astfel de baterie, filmați zile întregi, fără grija reîncărcării.
      Are adaptor pentru a utiliza orice obiectiv Canon.
      Include diverse obiective, printre care și un teleobiectiv Tamron 30-700 vcd cu filtru. 
      Microfon extern cu rază scurta/lungă
      Adaptor pentru alimentarea la rețeaua electrică
      Diverse alte chestii ce nu îmi vin acum în minte.
       
      Prețul se discută, în funcție de pachetul achiziționat (cu sau fără obiective).
    • Angel
      de Angel
      Buna tuturor.
      Rog colegii mai vechi in domeniu sau mai experimentati sa imi spuna si mie daca se pot gasi in Romania piese de schimb sau accesorii pentru rulote? Avem vreun magazin fizic , sau online de unde fiecare sa poata comanda ce ii trebuie pt a-si repara rulota?
      Eu personal as vrea sa schimb trapa si doua aerisitopare ( cred ca asa se cheama ) din tavanul rulotei. Am intrebat de unde am luat rulota din Italia pe un ”meserias ” care se ocupa cu reparatii rulote si camper de o trapa si de un aerisitor si mi-a dat niste preturi astronomice pentru niste piese de plastic,  practic niste bucati de plastic...ca ulterior aflând din intamplare cum le numesc in italiana si dand o cautare pe Google sa constat ca un aerisitor costa de 6-7 ori mai putin decat imi ceruse ...asta ca sa vedeti ce excroci mai sunt printre noi...
      As fi comandat pe net insa insa au niste preturi strigatoare la cer la curierat , fata de preturile cu care suntem obisnuiti  la curierii din tara.... Incerc sa gasesc si eu piesele astea la un pret decent si astept orice sugestie din partea voastra si eventual preturi la care ati cumparat cei care ati mai schimbat....
      Ah , era sa uit : de asemenea imi trebuie si doua sticle de la luminile de pozitie din fata , o sticla de la lumina de gabarit din lateral spate....
      E vorba de o rulota Burstner Holliday din ”90.  Atasez si niste poze pentru a se intelege mai bine despre ce vorbesc.
      Va multumesc anticipat pt amabilitatea de a raspunde.







    • Viorel C.
      de Viorel C.
      De ceva vreme doream sa deschid acest topic, in dorinta de a ajuta doar pe cei care sunt inregistrati in acest forum.
      Deoarece fac deplasari in Olanda, iar in aceasta comunitate sunt tot mai multi dintre cei care doresc sa achizitioneze cateva piese sau accesorii pentru rulota, adaug site-ul magazinului de unde mai cumpar mereu cate ceva si rog sa apelati in situatia ca exista ceva ce va este de trebuinta.
      Nu doresc comisioane sau mai stiu eu ce, la lucruri ce sunt de mici dimensiuni si bineinteles usoare.
      In situatia ca se doreste ceva greu sau voluminos, putem discuta detaliile la telefon, dar sa aiba fiecare incredere ca nu doresc sa insel sau sa mint pe careva.
      Adresa site-ului pe care va invit sa o accesati este Obelink, iar daca intampinati probleme in aflarea datelor unui obiect, va stau la dispozitie cu sfaturi sau informatii.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.