Cristian A

Rulota mea | Weinsberg 450FU

47 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota mea | Weinsberg 450FU

Rulota mea | Weinsberg 450FU

Andrei Ispas

Cristian, in primul rand multumesc frumos pentru raspunsul rapid! M-ai mai luminat un pic. Si noi avem 2 copii mici si de aceea pun atatea intrebari, ca sa stiu daca ni s-ar potrivi modelul pentru ca momentan nu avem apa cald si altele pe rulota noastra.

Intr-adevar, modificarea de sasiu si usile de acces din fabrica ar fi o idee foarte buna.

Boilerul pe gaz inteleg ca l-ai pus pentru offcamping, dar un panou solar nu ar fi rezolvat problema? Nu l-ai fi putut folosi atunci si pe cel pe curent? Intreb pentru ca eu intentionez sa pun si un panou electric care sa functioneze cu lumina zilei. Acum ai ramas cu ambele boilere montate?

Vad ca tu ai si geamul mare din fata de langa pat, dar majoritatea modelelor pe care le gasesesc pe net nu au geamul - a fost montat de tine sau a fost o optiune platita extra?

Ai destul spatiu de depozitare pentru scaune si masa camping?

De la un cunoscut care are un model asemanator am auzit ca ar fi avut ceva probleme cu etanseitatea garniturilor si ca i s-a infiltrat imediat dupa ce a cumparat rulota apa. A fost nevoit s-o etanseze el din nou. Ai avut si tu astfel de probleme?

 

Scuze ca te bombardez cu atatea intrebari :)

 

Multumesc inca o data si un weekend fain!

 

Andrei

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

Mai bine intrebi inainte de cate ori crezi ca e necesar, decat sa dai bani in plus sau sa ai nemultumiri, dupa. Pentru un boiler electric, dotare standard,   la 220 V ca, fie el si de 300W, Nu iti ajung 4 panouri solare de 100W si doi acumulatori de 120;Ah pentru a incalzi apa pe 220V.  Nu prea sunt compatibile boilerele pe curent cu iesirile off camping.  Da,  se poate monta boilerul pe gaz, pe langa cel pe curent, sa le poti folosi ambele (exista unele din fabrica, combo, care merg si pe gaz si pe curent).  Crede-ma dupa ce ai unul pe gaz, cu incalzirea apei, reglabil la 50 sau 70 grade, in cateva minute, nu-ti mai trebuie unul pe curent, la care dureaza 30-49 min acelasi lucru. Boilerul electroc l-am pus de vanzate, pe forum, nou, la 250 lei parca, nu i-a trebiut nimanui.    Geamurile sunt standard. Ce e in plus, intra in unul din pachetele optionale, e a doua trapa pe plafon, am 3 cu cea din baie.  Tot acolo intra parasolarele, perdelele si plasele anti tantari la toate geamurile, usa acces,  trape.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
La 1/11/2019 la 14:56, Cristian A a scris:

Boilerul electroc l-am pus de vanzate, pe forum, nou, la 250 lei parca, nu i-a trebiut nimanui.

 

Salut, il mai ai de vanzare? Sunt eu interesat de el:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Cristian A Salut, esti la fel de incantat de ea si acum ca ma bate gandul sa iau una la fel, si inca rapid :)?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
acum o oră, Gabriel I a scris:

@Cristian A Salut, esti la fel de incantat de ea si acum ca ma bate gandul sa iau una la fel, si inca rapid :)?

 

      Da sunt la fel de incantat. De fapt mai incantat, datorita:  boilerului de apa calda pe gaz, maririi garzii la sol cu 14 cm, panourilor solare si a altor multe, multe lucrari efectuate la ea (pe langa pachetele optionale, am mai investit in ea aprox 4000 euro).  La sfarsitul lui aprilie implineste 3 ani si peste 70 de iesiri. Vara si iarna, fara pauza.  Iarna are o izolatie buna, intr-un top european a iesit printre primele trei, in fata unor marci consacrate.

      Dar.... imi pare rau ca am luat modelul acesta, acum, in momentul acela nu planuiam si copii.   Acum ma bate gandul la una mai mare, gen 480 sau 550...altfel e cand mai ai, pe langa patul mare, inca unul sau doua paturi fixe, sa nu tot trebuiasca sa intinzi si sa strangi  (mai ales ca intre 450 si 480 e o diferenta de cca 3-400 de euro).   Cand o sa termin leasingul, o schimb.  Tot rulota, tot un Weinsberg, tot cu aceleasi modificari....

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Multumesc.

Noi suntem 3, desi e mai mica cu 1 metru decat Hobby a noastra , incap mai bine in pat si dus ( numai eu am problema asta :) ).

La 480 EU nu cred ca incap in baie , nici nu am vazut una pe undeva ca sa imi pot da seama totusi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si daca o cumperi de noua, merita si optiunea de sasiu intarit, nu stiu cum ii spune exact, creste MMA-ul cu peste 150 kg.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Oferta Limitata
Weinsberg 400LK Cara Two 2020  la pretul de Cara One 2019.

DOTARI OPTIONALE GRATUITE : Fereastra la baie (200 EUR) + Usa acces sub pat (200 EUR).

Sasiu ranforsat (1350 kg), cu documente de la producator, cu aprobare de detarare la MTMA 1100 kg. Se poate inmatricula la 1350 sau 1100.

Pret 9900 EUR + TVA, disponibila in DEJ. Numere rosii si RCA 3 luni incluse.

  • Like 2
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

@Cristian A

Mulțumim pentru prezentare, să o stăpâniți sănătoși și să vă bucurați de ea. Este foarte frumoasă, eu am văzut-o pe viu.:OK:

@Ionut C.

Cu toate că informațiile postate sunt de un real folos pentru potențialii interesați, nu cred că locul în care cineva își prezintă rulota este potrivit pentru reclamă sau descriere la un alt model de rulotă ...

Scuze de offtopic.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Imi pare rau ca te-a deranjat, dar eu consider ca ma incadrez in discutie. Postarea mea era un raspuns pentru @Gabriel I, care si-a exprimat intentia sa cumpere o rulota WEINSBERG.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Da, da @Ionut C. m-am conversat cu cineva de la dvs. dar nu aveti decat modelul acela mic din pacate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Si ca tot vorbim de WEINSBERG care e diferenta intre CaraOne si CaraTwo?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
11 minute în urmă, Gabriel I a scris:

Si ca tot vorbim de WEINSBERG care e diferenta intre CaraOne si CaraTwo?

Cara Two sunt putin mai cizelate......mobilier, usi  etc, amortizoare la usi plus altele

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Multumesc. Ramane sa vad.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 16.05.2017 la 20:36, Cristian A a scris:

- acumulator de 120 Ah, redresor de incarcare, invertor, automatizare facuta de mine, priza de 12V pentru off camping

Crezi ca poti sa imi dai niste detalii despre cum ai facut asta ?

Eventual intr-un mesaj privat daca nu e cazul aici.

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Salut, Gabriel.   Automatizarea care am facut-o , am folosit-o putin,   practic dubla automatizarea rulotei. A fost o proba si am si implementat-o pe 2 rulote. Dar nu e cazul meu si nici al tau,   Automatizarea rulotei pe care o ai acum (450 FU) stie tot.  Ce de facut?  Daca ai un acumulator tragi fire direct in panoul de control al rulotei, la BAT + si -.   Din iesirile panoului (trebuie sa mai fie una doua, daca nu ramificatii de la cele exisrente) mai legi prize de 12 V cc sau USB prin rulota. Am lipiti (fara gauri) doua panouri solare a cate 100 W pe coperis s printr-un element de trecere m-am dus direct la acumulator (prin intermediul regulatorului).  Eu tocmai urmeaza sa fac niste modificari, saptamana care vine (de genul : montat 2 acumulatori de 120 Ah, plus altele), fac poze, in amanunt, daca te ajuta, ce tot ce am lucrat pe parte electrica.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Multumesc si , ca de obicei, raman dator ( sper sa imi mai achit din datorie cand ne-om intalni :) )

Am vorbit deja cu cei care mi-au accesorizat/ intretinut rulota veche si o duc la ei sa imi monteze mover, boiler, baterie si panoul solar.

Ma apucase un entuziasm sa le fac eu singur dar am zis sa nu ma leg prea tare la cap. 

Ca idee , moverul e pt mine un must have , despre restul stateam in dubiu daca sa le montez sau nu dar am zis totusi sa le pun, in ciuda faptului ca noi in 95% din situatii am stat in camping unde nu prea am avut nevoie de panouri , boilere, etc

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

      Azi aproape am terminat "o noua lucrare la rulota" una din cele multe (cred ca sunt vre-o 20).  Modificarea aceasta am facut-o pentru ca nu doresc sa schimb rulota, care tocmai a implinit 3 ani, pentru a cumpara una care are un pat fix in plus, datorita aparitiei unui membru nou al familiei.    Dupa ce am incercat doua variante de paturi pliabile, pentru cel mic (tot din lemn)...am zis sa incerc si cu varianta de pat fix si masa pliabila, in locul banchetei din spate, care nu a fost niciodata folosita (mai aruncam cate o geanta pe ea).   Cu masa pliata e chiar mult loc in rulota (lucru care are sa se vada, mai ales la iarna, cand juniorul se mai joaca in rulota).  Patul e din brad, vopsit si am gasit picioare rabatabile la emag, la 62 lei.  Per ansamblu ce ea ce am facut e putin mai usor decat bancheta, ca si greutate, pe care am pus-o la pastrare.

IMG_20200502_091428.jpg

IMG_20200502_091437.jpg

IMG_20200502_091813.jpg

IMG_20200502_091849.jpg

IMG_20200502_092142.jpg

  • Like 7
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bravo @Cristian A Felicitari este o idee geniala pentru multi!:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Fabian Milea

Genial... Asta este o idee din care se poate dezvolta si un pat simplu de copil... ce dimensiuni ai facut patutul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Bravo si felicitari! 
In primul rand pentru “ marirea echipei “ 😀 si in al doilea pt amenanjare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 2 ore, Claudiu Fabian Milea a scris:

Genial... Asta este o idee din care se poate dezvolta si un pat simplu de copil... ce dimensiuni ai facut patutul?

L-am făcut de 140 cm lungime și 60 lățime, dimensiunea saltelei, dar se poate oricând prelungi la 190 lungime.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.