Bogdan.Alexandru

Radio Solar cu Incarcator - National Geographic

3 postări în acest subiect de discuţie despre Radio Solar cu Incarcator - National Geographic

Radio Solar cu Incarcator - National Geographic

Bogdan.Alexandru

Ideal camping, se incarca solar sau cu dinam, poate incarca telefon sau tableta. 

 

Radio FM / AM cu mufa pentru casti.
Afisaj ora, alarma.
Alimentare independenta prin panou solar sau dinam.
Baterie reincarcabila integrata.
Dinam: 27-36 de minute de radio sau lanterna.
Panou solar: 22-32 de minute de radio sau lanterna (cu o ora de incarcare solara).
La incarcare completa: 7-9 ore de redare radio, sau 4-6 ore lanterna.
Incarcare completa prin panou solar: 35-42 ore.
Acumulator: Ni-MH baterii 3.6 V (300 mAh).

 

Pret 160 lei

Tel 0744636419

29875_1_.jpg

29875_3_.jpg

29875_2_.jpg

29875.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Dan

Fain, util, bafta.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Am cumparat si eu unul. Sunt insa sceptic privind performantele etalate.

Ramane de vazut de ce este in stare, pe parcursul exploatarii!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Conţinut similar

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Doresc sa iau un acumulator nou la anul. 
      M-am orientat spre AGM . Am un consumator pe 220v de 80-150w circa 8 ore pe zi si un panou mono de 280w cu mppt. 
      Anul trecut am folosit un acumulator gel jarett 120ah (22kg) care nu a fost suficient. Seara se consuma curentul in maxim 4 ore. 
      Acumulatorul pe care doreasc sa il cumpar este: SBF 190AH - 61kg. 
       
      Acumulatorul ar fi urmatorul:
      https://sorgeti.ro/baterie-stationara-sorgeti-sbf-190ah
       
      1. Ce parere aveti calitate/pret? 
      2. Pentru un consum de 80-150w cateva ore pe zi credeti ca AGM ar fi mai potrivit decât GEL? 
      3. Presupun ca cu cat este acumulatorul mai greu cu atat este mai bun. Greșesc? 
      4. Alte solutii, tipuri de acumulatori imi puteti recomanda? 

    • Gabi Barbu
      de Gabi Barbu
      Am stat si am studiat topic-urile despre panouri fotovoltaice si am decis sa deschid un topic separat pe tema expusa in titlu, deoarece preturile la panourile semiflexibile s-au diminuat, iar opiniile expuse pe internet despre aceatea nu sunt chiar satisfacatoare.
      Sunt in pragul achizitionarii unui panou si nu sunt decis ce sa aleg. Panoul/panourile vor fi intre 100 si 200 W, ce vor fi folosite la o rulota cu consum normal de vacanta(iluminat, pompe, incarcare telefoane, tv, eventual laptop)
      Sunt cele semiflexibile o optiune viabila, avand in vedere diferenta de aproximativ 200 lei intre ele( rigid-flexibil)?
      Cele vandute la noi sunt chinezesti, achizitionate de pe Aliexpress( probabil), plus adaosul de rigoare. 
      La chinezi le gasesti cu 370 buc/100w , iar la noi 550 lei. 
      Astept parerile voastre.
      Multumesc anticipat.
       
    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare rulotisti,
      Pe baza neglijenței mele am reusit sa stric o baterie cu gel in jumătate de an asa ca o sa va dau cateva sfaturi simple pentru a prelungi viata acumulatorului cu cativa ani.
       
      1. Bateria ar trebui scoasă din rulota cand nu ieșiți cu rulota mai ales daca rulota sta in soare. Este valabila si reciproca, nu lasati bateria gel iarna in frig. Temperatura ideala pentru o baterie cu gel este de 15-25 grade celsius(am atasat o poza). 
      Temperatura este cel mai important factor. 
      Mare atentie: întâi se deconectează panoul solar, apoi se scoate acumulatorul.  
       
      2. Nu alegeți cel mai ieftin tip de acumulator. Cu cat acumulatorul este mai greu, cu atat este mai bun.
       
      3. Nu descarcati acumulatorul complet. Unele controlere au o protectie care "taie" curentul atunci cand tensiunea scade sub nivelul critic, altele nu. 
       
      4. Daca este posibil montați acumulatorul într-un spatiu cu aerisire. Se poate monta si un ventilator micuț (2-20w). 
      La 3 dolari puteti pune chiar si un controller automat cu termostat. Link aici:
      http//s.aliexpress.com/VJrmy6jm
       
      Sper sa va fie de folos aceste sfaturi si greselile mele sa va ajute. 
       
       
       



  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.