Alin Mihaila

Valea Valsanului - Arges

14 postări în acest subiect de discuţie despre Valea Valsanului - Arges

Valea Valsanului - Arges

Alin Mihaila

Ca locatie off-camping cred ca e cel mai frumos loc unde am campat. E undeva mai sus de Bradet, Arges, pe malul raului Valsan, o poiana extrem de frumoasa, aer curat... Nu stiu daca mai este accesibila, acum vreo 3 ani, drumul era extrem de rau din cauza exploatarii forestiere din zona.

181490_516424205086343_1793069226_n.jpg

182528_516423951753035_916752404_n.jpg

395713_516424638419633_191323518_n.jpg

485530_516419031753527_236163223_n.jpg

601851_516424948419602_1932067495_n.jpg

934978_516420695086694_1790329418_n.jpg

945019_516417215087042_904973171_n.jpg

946443_516416945087069_2002944349_n.jpg

  • Upvote 8

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Petre S

Printre primele mele iesiri cu rulota le-am facut pe Valea Valsanului. Intr-adevar vreo 7-8 km drumul era destul de degradat dar compensa locul de campare. Am nimerit o data de Sf. Maria cand a fost extrem de aglomerat, avand parte de un vecin care avea o boxa de 100w si un generator de vreo 3kw, care timp de 2 zile jumate nu s-a oprit din cantat??.

Un mic filmulet facut atunci:

 

  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Frumoasa zona. Ar fi interesant de stiut daca drumul este accesibil sau nu.

Numai bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel D

Frumos!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Poate ajung in zona in week-end si voi posta noutati!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

A se vedea ceva postari de la mine pe Valea Valsanului cu mai multe detalii.

Frumos loc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Am fost azi pe valea Valsanului pana sus la baraj. Fara rulota! Drumul este stricat, au cazut multi copaci si multe pietre peste iarna. In poiana mare nu se campeaza, este blocata intrarea cu o bariera sudata. Mai sus era doar o rulota, mica si cu garda inalta, dar nu recomand in aceasta stare a drumului plimbarile in zona. S-a defrisat mult, in multe locuri aspectul este dezolant. Pacat de aceasta zona, inca un loc unde " civilizatia " si-a lasat amprenta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Pacat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Inainte de pod pe partea stanga peste apa se poate campa, si pe partea dreapta langa pod. Sunt frumoase aceste locuri. Intr-adevar au defrisat mult si cei 3 km de drum forestier sunt dezastru dar cand dai de asfalt dupa ce iesi din padure uiti de tot. Vara in weekend galagie si multi picnicari. Dar in drepta podului e liniste.

Eu as vrea sa merg anul asta de 1 decembrie acolo.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Mda, era evident ca se va distruge si zona asta din cauza defrișărilor... Suntem sinucigași, la propriu. Autoritățile nu sunt in stare sa oprească acest fenomen. Pentru cine nu știe, doar in râul Vâlsan viețuiește Aspretele, un peste pe cale de dispariție... 

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu B

O intamplare mai putin fericita a unui coleg de serviciu . Intamplarea a avut loc saptamana trecuta, pe Valea Valsanului cand din senin a inceput o furtuna care a pus la pamant trei brazi, dintre care unul a cazut peste plafonul rulotei. Sotia se afla in rulota, cand bradul a cazut si creanga a strapuns plafonul acesteia, iar sotul se pregatea sa intre.S-au ales doar cu o sperietura zdravana si sa vedem  ce se mai poate face  cu rulota . Aviz amatorilor care doresc sa se fereasca de soare la umbra copacilor.

IMG-20170904-WA0019.jpg

20170906_111004.jpg

20170906_111000.jpg

FB_IMG_1505067501471.jpg

20170906_122521.jpg

IMG-20170904-WA0018.jpg

IMG-20170904-WA0017.jpg

IMG-20170904-WA0024.jpg

IMG-20170904-WA0020.jpg

20170906_111109.jpg

IMG-20170904-WA0019.jpg

FB_IMG_1505067522276.jpg

FB_IMG_1505067511433.jpg

20170906_110951.jpg

IMG-20170904-WA0021.jpg

IMG-20170904-WA0023.jpg

IMG-20170904-WA0022.jpg

20170906_122536.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Curat ghinion :default_109:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Foarte nasol .... pacat! :tamp:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Naspa cu furtunile astea ce se declanseaza din senin...zici sa-ti cauti un loc la umbra si dai de belea :105:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Lucian Bogdan
      de Lucian Bogdan
      Buna seara dragi colegi rulotisti,
      Deschid un topic nou referitor la Camping Zavoi, din Curtea de Arges.
      Probabil o parte din voi il cunosc. Eu am mai trecut pe la ei cu ceva vreme in urma mai ales pentru restaurant. De data asta experienta nu a fost una placuta. Proprietarii au "delegat" partea organizatorica unui tanar care incearca sa faca impresie buna dar nu prea reuseste. Ca sa fiu mai explicit: am facut o rezervare pentru un sejur de 2 zile (vineri-duminica) la rulota. Cand am ajuns vineri seara, am constat ca toaletele si dusurile (pe care le-am gasit ultima data cand i-am vizitat, disparusera. Am crezut ca au fost mutate in alta parte. Am intrebat pe una din ospatarite daca stie ceva de bai. Mi-a spus ca putem folosi o baie de langa bar, baie pe care o foloseste personalul restaurantului, dar ca dus nu exista. Am spus ca ok, ne descurcam noi cumva. In prima seara, "delegatul" mai sus mentionat nu ne-a "onorat" cu prezenta. A doua zi, dupa pranz, cand ne-am intors de la plimbare, am constatat ca localul, care este situat la 20 de metri de locul de campare era pregatit pentru nunta. Am reusit sa il localizez si pe "delegat". La intrebarea "De ce nu ne-ai anuntat ca nu exista dusuri si toalete, a raspuns ca el a anuntat pe toata lumea. Apoi mi-a intors spatele si a plecat sa stea de vorba cu unul din cei care se ocupau de nunta. Nu am apucat sa il intreb de ce nu a spus nimic de evenimentul din restaurant.
      In cele din urma, dupa ce am discutat cu un alt angajat, care si-a cerut scuze in numele lui, a venit si "delegatul" incercand sa se scuze: ca ei trebuie sa faca evenimente, ca si din asta traiesc, ca ei au zis tuturor ca nu au dusuri, si alte scuze. 
       
      Una peste alta, am ales sa parasesc locatia si sa ma cazez la o pensiune, pentru a ma putea odihni ( acesta fiind motivul pricipal al iesirii).
       
      Va las pe voi sa decideti daca veti merge sau nu sa ii vizitati, dar eu nu mai revin cu rulota la ei. Daca voi reveni o voi face strict pentru restaurant, care este ok.
      Va doresc iesiri cat mai reusite!
    • Serban Ionut
      de Serban Ionut
      Perioada 15, 16, 17 martie .
      Iesire la munte offcamping sau camping amenajat.
      Cautam participanti.
      Zona Valcea, Brasov, Prahova, Arges.
      Cine cunoaste locatii asteptam sfaturi de campare .
      Hai in numar cat mai mare sa iesim. 
    • Adrian Burla
      de Adrian Burla
      Zona se afla in imediata apropiere a localitatii Candesti, jud. Arges, pe malul raului Bratia. Coordonate gps 45.338713, 24.951206, in localitatea Candesti se urmareste traseul montan spre vf Iezer, triunghi albastru.
      In zona sunt foarte multe poienite mari unde se poate campa. Recomand drumul  judetean DJ 735 din Campulung , sunt 13 km, iar ultimii 2 sunt neasfaltati. Drumul este plin de gropi dar practicabil. Se poate ajunge si pe drumul comunal DC16 care este proaspat asfaltat dar destul de ingust,  iar ultima portiune care este neasfaltata (sunt bolovani destul de mari) se urca destul de abrupt. Nu incercati sa folositi  Drumul Islazului (cum apare pe Google Map), in teren nu am vazut un drum practicabil pe celalalt mal, iar  podetul nu pare tocmai ok (ultima poza).
       








    • Venera
      de Venera
      Suntem langa Voineasa, judetul Valcea. Am gasit o poiana frumoasa la iesirea din Voineasa, dinspre Calimanesti. Pe partea dreapta, pe malul unui parau. Copiii direct in apa, de cand am ajuns. Sunt accesibile pr un drum asfaltat mai mult sau mai putin, cheile Latoritei. Ne, au placut mult rocile si cascadele (langa drum este cascada Apa Spanzurata). Frumoase locuri, cateva lacuri de acumulare pe drum. Sunt si trasee de picior, insa noi fiind cu copii nici prea mici, nici prea mari (4 ani si 1.2 ani), nu prea aveam cum sa mergem distante lungi pe jos.
    • Allena
      de Allena
      La prima iesire cu rulota langa baile Bradet, com. Nucsoara, jud Arges.
      Peisaj superb, munte, apa, liniste...


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.