Eu cred ca fiecare individ stie cel mai bine ce i se potriveste. E bine ca fiecare sa-si exprime propria parere despre rulota sau autorulota cu care si-a trait propriile experiente. Daca iti plac drumetiile off-road, cred ca rulota este de preferat autorulotei, cu anumite limite. Nu te gandi sa tragi si rulota pe toate potecile sau drumurile forestiere pe unde poate sa ajunga un 4x4! O rulota pentru off-road este foarte diferita de una obisnuita, de asfalt. Ca orice lucru, intre rulota si autorulota sunt multe asemanri si doesebiri, avantaje si dezavantaje. Avantaje rulote: - cheltuieli mici rulota fata de autorulota (pret achizitie, taxe, impozite, asigurari). - posibilitatea folosirii masinii si in alte scopuri decat recreational. - posibilitate de plimbare in oras cu masina, cand rulota ramane in camping - pret achizitie mic fata de autorulota - confort sporit de spatiul interior si dimensiunile accesoriilor exterioare (cort, veranda) Avantaje autorulota: - siguranta ridicata in deplasare, viteza de croaziera peste 90 km/h. - libertate de campare aproape in orice loc. poate parca in orice loc unde nu e interzisa stationarea. (fara nici o gluma: chiar in fata la intercontinental). - durata de viata mult mai lunga decat a unei rulote (structura mai rezistenta, mai stabila in timp, risc infiltratii redus) - mobilitate ridicata (tragi veranda, daca ai, si-i dai cheie) Ma refer in special la autorulota pe care o am, un camper van, dintr-o autoutilitara de 3.5t, 6 m lungime. Autorulotele semiintegrate sau chiar integrate nu mai beneficiaza de libertatea de miscare in centrele oraselor din cauza gabaritelor. Cat despre diferenta de spatiu si mai ales confort intre rulote si autorulote, deviza mea este: Spatiile limitate stimuleaza creativitatea. Eu sunt de parere ca suntem diferiti. Fiecare cauta altceva, fiecare se multumeste cu mai mult sau mai putin. De aceea ce e bun sau aberant pentru mine, in mod sigur poate fi perceput diferit de altcineva. Mi-ar placea sa aud cat mai multe pareri despre ambele clase de vehicule recreationale, prezentate cat mai obiectiv.
    • Like
    2