Dan Varga

Rulota vs. Camper

58 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota vs. Camper

Rulota vs. Camper

Sorin  Leitoiu

Una peste alta , ca avem rulota sau autorulota , ca avem sau nu cheltuieli mari sau mici , sa fim sanatosi si sa rulotim multi ani de acum incolo caci timpul trece , imbatranim dar :rulotisti: cu doi de i:default_big_grin: raman pe pozitie:OK:

Voi ati dezbatut problema  teoretic si practic, pro si contra DAR pana la urma ramane distractia si prietenia :salutare!:Eu ma multumesc cu ce am si sunt multumit :default_big_grin:

Ma rog de sanatate ...ceeace va doresc si voua  stimati colegi:rulotisti:

• Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

Asa este @Sorin Leitoiu ; ceea ce conteaza este rulotismul. Aceste discutii pro si contra au doar rolul de a indruma pe mai tinerii colegi  si chear pe unii dintre  noi care nu am avut inca experiente complete cu rulote si campere, sa putem alege in cunostinta de cauza, fiind la mijloc sume importante de bani care se pun in joc. Fiecare parere conteaza si este binevenita. Eu personal multumesc tuturor colegilor care au participat la discutie, avand in vedere si intentia pe care am avut-o anul trecut de a trece de la rulota la camper.:salutare!:

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Sorin  Leitoiu

Asa este @Mircea, ai perfecta dreptate fiecare discutie nu face altceva decat sa ne sporeasca bagajul de cunostinte ca si noi la randul nostru sa spunem mai departe:OK:

As fi carcotas sa nu recunoasc ca mi-as dori si autorulota DAR.......poate fiul meu  , cine stie ?

• Like 1

Link către postare
Nelu Predonu
La 14.01.2018 la 10:18, Dragos M a scris:

Deci pentru cei care doriti camper, ca vad o "moda" trecerea de la rulota la camper, ganditi-va bine ce veti face cu el... si daca vi se potriveste...

Corect spus Dragos, dar trendul, "moda" nu-i doar la noi. 

Cam asa arata evolutia si pe plan european:

5a5f086c4e6b7_statistica2013.thumb.jpg.a8f74f1152c210b86a7cee7e8884593f.jpg

5a5f088271a0d_statistica2017.thumb.jpg.6b114a96fc40203f1a452cb2ea9bf82e.jpg

cu mentiunea ca statistica de pe 2017 contine doar situatia de pe primele 3 trimestre.

• Like 3
  • Upvote 2

Link către postare
Costin Dumitru

Salut... eu mi=am luat rulote, dar am constatat ca nu pot sa merg la drum lung cu 100km/h (am cupla autobalans).

Am mers si cu 140 devenind foarte periculos... asa ca am de gind sa caut o autorulota sau sa-mi fac una dintr-un Fiat Ducato, boxer jumper cu motor de 2000 cm...

Dar facind un calcul minimal pt 2, 4 iesiri pe an, nu e mai ieftin sa inchiriezi decit sa cumperi? Sa zicem ca dai 15000 euro pe un camper mai vechi... de cite ori pleci cu el...?

Cu banii astia il inchiriezi de 3 sau 4 ori pe an, timp de 5 ani si nu ajungi la pretul unui camper...

Dupa cinci ani iti trece cum iti trece si de ........... 

Modificat de Radu Ghita
Te rog sa scrii corect, gramatical, asa cum cere regulamentul!
  • Downvote 1

Link către postare
Mircea

@Costin Dumitru , cu tot respectul pentru opinie, constat ca nu am inteles nimic din interventia ta. A mai corectat Radu pe ici, pe colo, dar ... Nu pot sa cred ca la varsta ta,   te poti exprima in acest mod  cu privire la omul de langa tine. Solicit banarea acestui membru.:default_109:

• Like 1

Link către postare
Mihai-Arad

@Costin Dumitru 

140km/h ... kamikaze pe drumurile publice ? Te-ai gandit la consecinte ?

Calculele tale nu corespund cu "placerea  de-a te afla in mijlocul naturii ".

Dupa cinci ani , nu-mi trece ....(acest virus, daca la el te referi), si tind sa cred ca multora nu le "trece" .....

Cu :salutare!: respect , pentru varsta d-voastra !

Sanatosi sa fim ! Sa ne bucuram de multe vacante cu rulota sau cu camper-ul !

• Like 3

Link către postare
Ionut C.

Cupla antibalans nu face minuni in situatii de urgenta. Viteza trebuie adaptata conditiilor de drum. In Romania, e foarte riscant sa circuli chiar si cu 90 km/h. De multe ori mi s-a intamplat sa fiu nevoit sa franez brusc, sa evit la mustata pe cel sau cei din fata mea. In Romania evit circulatia pe autostrazi, preferand drumurile nationale, din cauza nesimtitilor care se apropie la cativa metri din spate sau care te forteaza sa te apropii de masina din fata sub limita de siguranta.

Poate ca siguranta in deplasare a fost un criteriu important pentru mine in alegerea camperului in locul rulotei. Nu am avut niciodata rulota, am tractat doar remorci de marfa inainte.

• Like 3
  • Upvote 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Salutare,
      A venit momentul sa trecem la alt nivel... chiar si dupa un an.
      Rulota Bailey Pageant Imperial, an de fabricatie 2002
      Inmatriculata.
      Fara infiltratii.
      Dotari:
      - Cupla anti-balans;
      - Mover;
      - Aer conditionat 9000 Btu cu unitate exterioara;
      - Panou solar 180W;
      - Baterie noua Sorgeti AGM, achizitionata in 2018, 140 Ah;
      - Invertor 12V - 220V 1000W, achizitie 2018;
      - Cort complet;
      - Frigider perfect functional 12V/220V/Gaz;
      - Incalzire Truma 220V/Gaz cu ventilatie in toate incaperile;
      - Boiler Truma 12V/220V/Gaz;
      - Radio cu Bluetooth, boxe Falcon;
      - Prize europene, mufa 12v si USB;
      - Iluminat pe becuri led, consum redus
      - Plase tantari si jaluzele reflectorizante la toate geamurile;
      - 2 trape superioare, una cu ventilatie 3 viteze;
      - WC cu golire exterioara;
      - Cabina de dus;
      - Bidon apa curata 40l, bidon ape reziduale;
      - Prelata cu acoperire completa pentru iarna.
      - Mufa dubla pentru cuplare la masina;
      - Furtun cuplare la apa curenta, pompa apa.
      Rulota se prezinta in stare perfecta de functionare, utilizata de 4 ori in ultimile 12 luni.
      Se preda cu testare completa, mai multe poze in privat.
      Pret usor negociabil.

• Driga Sebastian
      de Driga Sebastian
      Buna ziua ! 
      Am cumparat o rulota inmatriculata in Olanda.
      A venit in Romania unde am facut contractul de vanzare-cumparare. Detin doar cardul (dell1, kentekenbewijs) vanzatorul fiind ruda cu mine vanzarea-cumpararea a fost doar o formalitate. Am mers la RAR unde am facut actele aferente inmatricularii apoi m-am prezentat la Frcpiv Pipera. Mi-au fost oprite actele pentru ca ei spun ca imi mai trebuia inca un act dar nefiind radiata in Olanda pentru ca vanzarea s-a facut in Romania.
      Cred ca nu aveam nevoie pt ca ruda mea nu are alt act, decat cardul. Mi-au spus sa imi iau numere rosii pana o verifica in Olanda iar asta poate dura si un an din cate am inteles.
      Intrebarea mea este: s-a comis un abuz din partea acestei institutii ( foarte slabut pregatita in normele elementare de bun simt si educatie sociala) sau chiar lipseste un act ?
      Va multumesc pentru raspuns !
      Sanatate !
    • Driga Sebastian
      de Driga Sebastian

• Lixandru Dumitru
      de Lixandru Dumitru
      Salutare, ma numesc Dan si sunt nou in d-ale rulotelor.Am atasat cateva poze cu rulota pe care am achizitionat-o.Habar nu am cu ce se manaca dar imi place atat de mult incat m-am arucat cu capul inainte.
      Rulota se numeste Sterling Europa si este din 2001.

• Ovidiu Adrian
      de Ovidiu Adrian
      Salut,
      Nu a fost usor pentru mine sa gasesc in Germania o autorulota potrivita  cu banii pe care ii aveam. 
      Dupa cateva luni de cautare m-am intors in iunie 2016 cu un bus Peugeot Boxer 2.5 td  an 98 echipat Adria.

Am prins taxa auto pe picior gresit si inmatricularea m'ar fi costat inca 2500 eur . Acum asta e istorie.

Cu 5 locuri pe scaune , 2 pentru dormit , bucatarie, baie, e ok pentru campare 2 persoane. 

Totusi nu-mi imagimez prea multa caldura in timpul iernii , sigur nu are o izolatie prea buna darorita peretilor metalici ( nu am folosit-o iarna).

Avantaje: gabaritul o face usor de parcat si manevrat in oras si la campat in locuri neamenajate pt campare.

Am sa deschid alt topic sa cer cateva sfaturi tehnice de la voi.

Multumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.