Pentru ca am fost intrebat si in privat si sunt destul de multi cei care m-au intrebat de ce am renuntat la camper in favoarea rulotei, am sa scriu si eu mai jos parerea mea..., cred ca am experienta destul de mare in a putea face comparatii... Ca si experienta, de-a lungul timpului am avut o rulota englezeasca (prima, de acolo a inceput "microbul"), apoi o alta rulota Hobby 540 din 2011, un camper cu alkoven Knaus 650 din 2012, alt camper semi integrat Dethleffs din 2014, urmand Camperul integrat Hymer Star Light din 2014... Am mers cu camperele cam 15-18.000 km pe an, adunat cam 2-3 luni pe an, plecat de acasa..., in multe tari din Europa..., cel mai departe am fost pana in Spania la Oceanul Atlantic... (o luna si o saptamana a fost acea iesire..) Revenind la diferenta dintre camper si rulota, eu am ajuns la concluzia ca, cu camperul sunt pur si simplu blocat in camping... (nu sunt adeptul offcamping, imi place confortul din camping-uri, sunt mai comod de fel...), de exemplu in Parga Grecia unde am fost anul acesta, la vreo 20 km de Parga era o plaja faimoasa..., (nu retin numele) nu am putut sa ajung din cauza ca nu am avut masina..., cu bicicleta nu se putea, cu un scuter iar nu se putea, (suntem 3, 2 adulti si un copil), cu camperul era exclus sa strang tot sa ies din camping... si sa merg intr-o parcare la acea plaja, iar apoi sa revin in camping...era mult prea mare deranjul..., insa daca aveam masina era foarte simplu... Tot in Grecia (ca si exemplu) la cativa km era un magazin cu peste si fructe de mare..., poate mi-ar fi placut sa fac niste creveti la gratar insa cum sa ajung acolo ? cu camperul nu puteam sta 30 min sa strang tot (afara si in interior, ca altfel nu poti pleca cu camperul) si 30min sa le astez din nou, pentru a merge cativa km... Oriunde as merge  mi se pare mai comod sa las rulota intr-un camping si sa plec cu masina..., am fost in multe locatii pentru a vizita, orase mari... (Viena, Praga, Barcelona..., Venetia, Salzburg... etc.) in toate aceste orase puteam foarte usor sa merg si cu rulota..., toate au la marginea lor camping-uri unde se  poate lasa rulota..., iar de acolo fie pleci cu masina fie cu transportul in comun cum am mers in orase mari... In Salzburg am fost in 2016 si am vizitat multe atractii din imprejurimi (la 20-40 km) acolo a fost destul de dificil sa merg cu camperul..., in parcari unde nu prea aveam loc, parcam pe 3 locuri de masina..., chiar am fost certat de un "paznic" al unei parcari ca ocup 3 locuri de parcare... Avantajul camperului este in mers, mai ales pentru familie (eu stau la volan si la camper si la masina... ), mai ales pentru fii-mea care in mers dormea sau se uita la TV, (cu rulota nu mai sunt aceste avantaje) in rest diferente nu prea ar fi..., camperul meu era de 7, 20 m lungime, deci destul de mare pentru a fi parcat pe un loc de masina normala..., (cum spunea cineva mai sus). Sa nu mai lungesc discutia..., am ales sa trec la rulota, am cumparat un FENDT Opal 520 din 2016, interiorul este net superior oricarui camper..., in rulota fata de camper este "living" (mai ales ca este de 2, 5 metri latime), ca si viteza de deplasare merg exact la fel ca si cu camperul 110 km/h (cei care spuneti ca e mare viteza, ganditi-va ca in actele rulotei este omologata pentru 100km/h, deci 10 km peste este foarte ok, mai ales ca o trag cu un jeep de 205 cai putere), apoi ca si campare, am mover full automat, (deci simplu de parcat), in loc de cort am Omnistor de 4, 5 metri (ca si la camper) iar destul de simplu, aer conditionat, antena automata si restul dotarilor care erau pe camper sunt si pe rulota..., confortul si spatiul din rulota atunci cand este campata nu se compara cu camperul (trebuie sa tineti cont ca nici rulota nici camperul nu sunt modele mici, nici inferioare ca marci...si nici prea vechi...) Ca si intretinere clar rulota este mai usor de intretinut..., iar ca si costuri de achizitie camperul costa cam cat 3 rulote si ceva... , cosumul de motorina este fix acelasi (masina care trage rulota vs camper) Concluzia mea este daca mergi 2 zile intr-o locatie 1 zi in alta si tot asa, nu ai copii (sau ma rog nu merg cu tine), atunci e ok camperul..., insa daca stai cateva zile in camping si esti mai mult de 2 persoane (deci nu te poti misca cu un scuter) e clar mai ok cu rulota..., cel putin aceasta e parerea mea... Offcamping daca ies aici in Ro, ies maxim un week-end, deci nu conteaza daca e rulota sau camper... Deci pentru cei care doriti camper, ca vad o "moda" trecerea de la rulota la camper, ganditi-va bine ce veti face cu el... si daca vi se potriveste... Daca totusi mai aveti nelamuriri si va pot informa din experienta care o am, va stau la dispozitie !   Am mare rugaminte ca in acest topic sa nu se mai posteze offtopic, pentru ca este un topic de interes major.    
    • Like
    • Upvote
    15