Dan Marius

Furtun gaz sau conducta?

15 postări în acest subiect de discuţie despre Furtun gaz sau conducta?

Furtun gaz sau conducta?

Dan Marius

As avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu instalatia de gaz din campervan.

Sa o fac pe furtun de gaz sau sa folosesc conducte de cupru. Mi-ar fi mai usor cu furtunuri, am de conectat frigiderul, aragazul, încălzirea si incalzitorul de apa. De retinut ca nici o conducta/furtun nu va fi afara.

Merci!

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Manolescu Paul

Tinand cont ca acasa aragazul este cuplat, cel putin la rural, cu furtun si coliere corespunzatoare iti urez."Spor la treaba!", dar cu atentie la coliere si calitatea furtunului.:OK:

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@dan225 daca reductorul de presiune este instalat imediat dupa butelie (asa cum se obisnuieste), poti utiliza furtunuri de gaz.

Daca alegi aceasta solutie, sfatul meu este sa alegi cea mai buna calitate de furtun pentru gaze, nu pentru oxigen sau acetilena.

 

Avantajul instalatiei pe conducta, de otel de regula, este acela al rezistentei in timp si a securitatii sporite, dar muncesti mai mult si costa mai scump.

Utilizand furtunuri merge treaba mai repede si iesi mai ieftin, dar ai dezavantajul ca dupa expirarea perioadei de utilizare, furtunurile trebuie inlocuite obligatoriu !

Alegerea iti apartine!

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Am priceput ideea . Merci de sfaturi.Va salut!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Buna seara prieteni:salutare!:

poate cineva sa ma ajute cu un furtun de la regulator la butelie contracost dar care sa mearga la butelia romaneasca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Dan Marius la vedere poti sa pui furtun ca este usor de inlocuit si se vede daca este deteriorat. Ce nu se vede trebuie sa fie conducta. Asa este si la rulota in compartimentul buteliei se face conexiunea cu furtun la butelie iar in rulota sant numai conducte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Din cate stiu eu regulatorul se monteaza pe butelie dar poate in Oltenia este altfel. Spor la gasit furtun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Eu sunt pentru conducte de otel sau cupru si mufe dedicate, este sfant in comparatie cu furtunul.

Costurile nu sunt deloc ridicate si se lucreaza usor mai ales cu teava de cupru.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Dl stie tot(Dumitru)aveti mai jos foto cum vine furtunul, inseamna ca la Constanta vine regulatorul pe butelie la Oltenia vine cum la pus fabricantul.

20190106_144138.jpg

20190106_144209.jpg

20190106_144148.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa
în urmă cu 3 ore, MARIAN JIANU a scris:

Dl stie tot(Dumitru)aveti mai jos foto cum vine furtunul, inseamna ca la Constanta vine regulatorul pe butelie la Oltenia vine cum la pus fabricantul.

20190106_144138.jpg

20190106_144209.jpg

20190106_144148.jpg

 

Nu te supara @MARIAN JIANU, n-o mai fi vazut omu asa ceva, el poate le pune pe direct si le leaga cu sarma :laughing:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
La 05.01.2019 la 18:10, MARIAN JIANU a scris:

Buna seara prieteni:salutare!:

poate cineva sa ma ajute cu un furtun de la regulator la butelie contracost dar care sa mearga la butelia romaneasca.

 Pentru cine nu stie la butelia romaneasca regulatorul se monteaza pe butelie cand a spus butelie romaneasca cred se refera la ce normala de aragaz. Domnul Marian a cerut furtun pentru butelie romaneasca daca punea poza stiam despre ce este vorba. La informatiile date de el a primit raspuns adecvat

 Un sfat sa fie totusi atent cu gazul lichid ca este periculos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Si Oltenia ce cauta in comentariul Dvs ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

aaaa...m-am prins, ai avut dumneata asa un puseu de inteligenta si te-ai gandit sa te iei de Olteni, nuuu ? ai vrut sa faci o glumita pe seama lor ?

De ce nu mergi dumneata la culcare... sau nu mai da sfaturi unde nu te pricepi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
La 05.01.2019 la 19:35, Draghiciu Dumitru a scris:

Din cate stiu eu regulatorul se monteaza pe butelie dar poate in Oltenia este altfel. Spor la gasit furtun.

 

în urmă cu 18 ore, MARIAN JIANU a scris:

Dl stie tot(Dumitru)aveti mai jos foto cum vine furtunul, inseamna ca la Constanta vine regulatorul pe butelie la Oltenia vine cum la pus fabricantul.

20190106_144138.jpg

20190106_144209.jpg

20190106_144148.jpg

 

în urmă cu 14 ore, Marian Popa a scris:

 

Nu te supara @MARIAN JIANU, n-o mai fi vazut omu asa ceva, el poate le pune pe direct si le leaga cu sarma :laughing:

Vă rog să puneti punct aici comentariilor de acest fel, care nu duc la nimic bun!

Vă cunosc pe toți trei, imi sunteți dragi și nu vreau să vă suparați pe mine dacă voi fi nevoit să aplic regulamentul...:default_doh:

Numai bine tuturor și să ne revedem sănătoși! :58d6c6281fac7_faccinste:

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Teo Raducanu și @Flavius Ivan, vă rog să fiți atenți pe viitor și să postați in topicurile corespunzătoare! 

Am mutat postările voastre off în topicul de mai jos...:multumesc!:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.