Eugen David

Oare de ce uitam?

13 postări în acest subiect de discuţie despre Oare de ce uitam?

Oare de ce uitam?

Eugen David

isor un subiect care "imi da tarcoale" si nu ma lasa linistit!

Am spus/scris in seara asta ca doresc sa "ingrop marul discordiei" vis avis de toti colegii de pe forum dar nu inainte "de a ma descarca de ce am pe suflet"! tamp

Si anume: imi cer scuze, dar nu pot sa nu ma-ntreb:ascratch: Oare uitam, ori doar ne facem ca uitam? Ori ce ne face sa uitam?

Fac referire doar la mine; in decursul timpului ca forumist am incercat sa ajut diversi colegi care intampinau diverse probleme, tehnice ori pur si simplu de orice alta natura rulotistica si nu numai! Nu dau numele niciunora, nici ale celor ce cu adevarat sunt colegi si merita tot respectul si atentia, dar nici ale celorlelalti! Se stiu ei!

Colegi nu toti binenteles, ce ulterior nici macar de ziua mea nu au avut timp sa spuna un "La multi ani!, daramite altceva"!

Nu stiu, poate in cazurile voastre v-au dat atentia cuvenita? Cinste lor in aceasta situatie!

Am vorbit la telefon cu multi dintre colegi, dar atat! N-am asteptat si nu astept nimic de la nimeni, cat pot si cu ce stiu ajut pe oricine! Dar de ce dupa, respectivul se face " ca ploua"? Asa trebuie sa fie? M-andoiesc! Tine cumva de educatie ori de orgoliu?

Cum spuneam, unul dintre colegi, acum mai rar activ pe aici cu care am vorbit, ore poate zeci de ore pe telefon, mesaje, mail-uri, la unica noastra intalnire in "patria lui" si anume Bucovina,  si-a "dat cu stangu-n dreptu"!

Un altul caruia i-am vandut la pret preferential diferite, ba i-am adus "de afara" moka, ce avea nevoie la fel!

Unui alt coleg, caruia i-am dat diferite sfaturi, ba chiar m-am oferit sa-i imprumut roata mea de rezerva de la rulota, avand aceiasi marca,  pentru un drum "afara" ca nu gasea, la fel!

Unuia ce m-a rugat sa-i fac/construiesc un cuptor, cred ca n-o fi avand insa pretentia sa-l fac in iarna, oricum nu-i trebuia!

Ce sa mai spun, la rugamintea unuia dintre colegi "am bagat" in decembrie trecut mai bine de 160 de km sa vad o rulota pentru el! Cei drept mi-a trimis banii, dar de atunci "lemn Tanase"!

Ulterior si-a luat rulota, e bine mersii, si cam atat!

Sunt doar cateva dintre problemele ce nu le-nteleg eu:ascratch: Si ma-ntreb, unde este omenia si respectul din noi rulotistii? Ori totul este doar "de fatada" :ascratch: Dar sunt mult mai multe!

Ce-i drept am fost sunat in diferite momente cand din diverse motive nu am putut vorbi, am spus sa sune ulterior, dar nu s-a mai intamplat! Ori am zis ca sun eu cand am posibilitate si poate uitand, repectivul coleg n-a mai sunat! Ori o fi gasit altundeva, nu stiu?

In schimb, sunt pe forum multi colegi "ce spala rusinea altora", colegi care merita toata lauda si respectul, se stiu si se vad ei, datorita aprecierilor postate!

Dragi colegi isor, de oricare parte va aflati eu va spun, drumuri bune si distractie maxima pe unde umblati! 

Numai de bine! nay

PS. "A fi domn e o-ntamplare,

      A fi om e lucru mare! 

      A fi prost, nu-i prea mirare! " pa-pa

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Apropo prietene, c-oi fi eu din Caracal, Deveselu, Galati ori Sighetu Marmatiei, de ce ma ignori :ascratch:

Te crezi mai bun, mai tanar, ori oricum altfel?

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

@Eugen David vad ca dumneata ai o varsta si nici pana acum nu ți-ai dat seama ca '' NIMENI NU E PERFECT ''.hinay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Eugen David hi
Sti cum este !!!!  Lumea s-a inrait, si vede lucrurile altfel.:ascratch:  (nu generalizez )
Cand se vede cu sacii-n caruta nu mai este interesat cum au fost pusi.biggrin
Unii dintre noi suntem definiti printr-un caracter aparte, sa ajutam chiar cu riscul semnului de mirare !!!!!!.)|(
De-a lungul vietii am trecut prin multe aspecte de genul asta.
Insa na, nu ne putem lecui de maladia asta si continuam cu spiritul de intrajutorare./.;
In ziua de azi ...snobismul, mitocania , perversitatea si minciuna au devenit...viralej;'
Etaleaza mai sus colegul Cristian Gutescu ca nimeni nu este perfect...ASA ESTE.
Insa , haideti Oameni Buni sa fim mai recunoscatori si sa lasam ipocrizia deoparte.;)
Stima si respect pentru aceasta comunitate !!!!! f;'

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

@Cornel C Mihailescu eu nu cred ca lumea s-a inrait...asa a fost tot timpul...asa suntem noi ca natie, tu vezi bine cum este in afara!

@Eugen David ajuta daca poti, dar nu te astepta la prea multe de la oameni pentru ca asa-i Romanul....stai cu el la masa, il respecti, apoi ti-o trage de-ti merg fulgii!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Asa este Marian Popa..

Ai dreptate...Mare:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Eugen David desi sunt mai tanar decat dumneata, indraznesc sa-ti ofer o alta perspectiva asupra acestui aspect.

In DEX altruismul este definit ca fiind dispozitia de a actiona dezinteresat, trecand peste interesele personale, in favoarea altor oameni sau a intregii colectivitati;

Deci:

1. Faptul ca ai sarit in ajutorul celorlalti cu sfaturi, cu timp sau chiar bani cheltuiti arata ca ai un suflet nobil!:clapping:

2. Faptul ca cei pe care i-ai ajutat, poate in mod deliberat te-au ignorat ulterior arata ca sufletul lor poate nu-i asa de nobil. In aceasta situatie nici nu merita sa te amarasti pentru lipsa de apreciere din partea unuia care nu-i atat de nobil ca si dumneata. Aici nu-i vorba de nici cea mai mica ironie, dar nu stiu cum s-o scriu altfel, mai binehi

3. In apararea "nerecunoscatorilor" pot fi invocate diverse situatii: recunostinta poate fi exprimata in multe feluri, poate oamenii sunt mai timizi in exprimarea sentimentelor, lipsa de pe forum cand a fost ziua dumitale, poate au trecut prin ceva situatii nu tocmai placute, poate ca cei care s-au ocupat de educatia dumnealor n-au socotit ca trebuie sa puna asa mare accent pe necesitatea manifestarii recunostintei (iarasi nu incape loc de ironie aici!!!), deci practic nu-i vina lor!

Sau ca, in mod cert, la randul lor  au ajutat si ei pe altii si ca neasteptand nicio recompensa pentru asta, socotesc in mod firesc ca nu-i necesar s-o ofere nici ei,   chiar daca-i vorba numai de exprimarea recunostintei!

 

In final ar trebui sa ramai cu bucuria sufleteasca de a fi avut ocazia si de a fi putut fi de folos unui semen. Sper sa fi reusit sa lasi la o parte resentimentele si sa ingropi cosul cu mere ale discordiei!

 

Te asigur de intreaga mea consideratie si de faptul ca sunt multi colegi aici pe forum care, desi n-o arata explicit, te apreciaza.

Iti urez sa fii cuprins de o imensa stare ZEN si sa privesti inainte cu fruntea senina si fata luminata doar de zambete!

 

Cu prietenie,

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Total de acord cu tine @Radu Ghita

Am trait si eu starile de care amintea @Eugen David, unele chiar recente...dar, am hotarat sa le ignor si sa ma detasez de astfel de oameni...fiecare isi alege drumul lui in viata pa-pa

Numai bine tuturor! hi

 

P.S. Nu-mi place topicul asta ca e cam trist...poate ar fi bine sa ne oprim aici cu comentariile si sa-l inchidem...:ascratch:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Nici mie nu-mi place topicul dar, ar trebui lasat deschis sa-l vada si uitucii de care vorbea colegul Eugen

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manolescu Paul

Si eu sunt de acord cu Radu Ghita!

Nu trebuie sa te amarasti daca faci cuiva vreun serviciu si nu -ti este recunoscator.

Cel putin 10 -15 oameni am ajutat decisiv sa se angajeze la .CFR si au uitat unii sa-mi spuna mersi.

Iar in trafic, pe  drumurile patriei, sau prin campari sa fiu sanatos si toti cei carora le pasa in asftfel de imprejurari.

Capul sus si sus paharul.:salut!:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Important in viata este sa ajuti pe toti ce pot fi ajutati. Daca exista un multumesc este bine, daca nu , asta este, conteaza fapta in sine.

Cred ca iti creaza o stare sufleteasca mai buna ajutorul dat cuiva decat multumirile spuse la final.

@Eugen David, lasa supararea si mergi inainte, undeva acolo se contabilizeaza tot binele facut !!

Traim intre oameni de tot felul si este bine sa luam numai lucrurile bune din jurul nostru, desi in ultima perioada sunt din ce in ce mai putine.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manolescu Paul

Din experienta pe care o am , dintotdeauna binele facut se intoarce.:clapping:

Bine faci, bine gasesti:salut!:

calimanesti 2016 005.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manolescu Paul

Nu te stresa , nene Eugen, nu ai motiv ia-ti sotia si du-o:la bai , oriunde sa nu mai ei in seama pe unii care poate nu merita.:clapping:

3brazi 011.jpg

044.jpg

Hotel Traian Calimanesti 8-14 02 2016 033.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.