Doru Negru

ITP Rulote - Detalii | Probleme | Costuri

66 postări în acest subiect de discuţie despre ITP Rulote - Detalii | Probleme | Costuri

ITP Rulote - Detalii | Probleme | Costuri

Ion Barbu

Salutare,

 

Eu am facut sambata  ITP-ul  in Bucuresti pe Ion Ionescu de la Brad nr 6 la ITP Grup 0733603604 , verificat aspect, lumini, sist de franare, serie caroserie, pastilele de la cupla si dim cauciucuri.

Cost 160 ron si nu trebuie programare.

 

O zi buna.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Am facut ieri, vineri, 17 iulie, ITP-ul la o statie relativ nou deschisa, situata pe B-dul Biruintei colt cu str. Gara Pasarea, nr. 1. Este de fapt drumul din Pantelimon spre Branesti (Ilfov), la cateva sute de metri dupa ce se coboara de pe podul peste Centura Bucuresti, pe partea stanga. Este foarte usor de facut diverse manevre in incinta pentru ca este o statie ITP dedicata in principal autovehiculelor foarte mari. M-a costat 150 lei si s-au verificat franele (atat cea stationara, cat si cea inertiala) si luminile rutiere. Totodata am aflat ca rulota mea cantareste 930 kg pe axa. 50 kg am la carlig (verificat inainte de plecare), deci 980 kg in total. Din inventarul rulotei au lipsit cortul cu betele, covorul exterior, cele doua scaune si masa pentru exterior, vesela ceramica, bidoanele pentru apa, panoul fotovoltaic cu suportul sau si diverse maruntisuri, in total estimez o greutate de circa 45 kg. Bateria de acumulatori, butelia plina, calele, manivela si scule/piese de stricta necesitate au fost in rulota. Nu am avut deloc apa in rezervoarele toaletei si in cel principal. Ma indoiesc sincer ca rulota mea a avut vreodata 690 kg MRO! Nu cred ca am "dotat-o" cu 300 kg! Mai jos pun cateva poze, nu am stat prea mult pe afara, masina indica 37°C la exterior!

 

60f344dfe66f6_DSC_01572.JPG.4b4c6a9c7815b08b4a6bf4676f2f7dc7.JPG

 

60f344de34d19_DSC_01602.JPG.ed5676270483c4e0d05304987323968f.JPG

 

60f344e388eb2_DSC_01542.JPG.6a123aa212d5ae9b59d6126d38b80ff2.JPG

 

60f344e249f55_DSC_01642.thumb.JPG.bd9eb28639dbc9ddeb67c5b01018f490.JPG

 

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
La 7/12/2021 la 15:55, Ion Barbu a scris:

pastilele de la cupla

Ce treaba au pastilele de la cupla cu ITP-ul? Cupla antibalans este optionala, iar angrenajul de franare nu are nici cea mai mica treaba cu aceasta.
 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

GAta vine primavara  , va stam la dispozitie la STService pentru ITP rulote, reparatii si reglaj sistem franare sau protap.Locatia noastra este in Ghimpati, jud. Giurgiu, intr-un service multimarca ultramodern, Operator Independent Mazda. Contact tel 0730082476/0723553334 

 

 

Tear.jpeg

Tear 2.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Facut ITP la rulota luna aceasta. Informativ in Mures pe strada Barajului nu accepta si rulote, a costat 180ron. Totul ok pt o rulota din 2016.

Am observat totusi ca indicatorul de pe carlig imi arata ca pastilele sunt la limita. Deci s-au mancat ceva. Ar fi timpul de schimbat. Sasiu e BPW. 

Aveti idee de unde pot procura pastilele si daca le pot inlocui eu?

Ms!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Ca sa nu mai deschid alt subiect, pun și eu aici o problema. La masina am priza cu 7 pini. Când tractez rulota, folosesc un adaptor 7-13 pini. Problema e ca mufele de 7 pini NU au lumini de marsarier. Deci la mine nu pot folosi lămpile de marsarier. Întrebare: pot avea probleme la ITP, dacă eu nu ii pot arata ca merg lămpile de marsarier?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Nu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Salutare Marius❗️

 

La 27.06.2022 la 13:15, Marius Viorel a scris:

Informativ in Mures pe strada Barajului nu accepta si rulote, a costat 180ron.

 

Atât de mult e și pentru rulotă❓️

Eu la camper, am făcut ITP-ul acum în 29 septembrie, în zona Corina, unde a fost service-ul Dacia (lângă Merkur) și m-a costat 170 de lei.

Zi faină❗️:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

170 de lei costa și la mine în Câmpulung Moldovenesc pentru rulota. Urmează sa merg saptamana următoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Roland Stanciu 

Nu îmi vine a crede!

Cum să fie așa mult ITP - ul la o rulotă?

Am făcut ITP-ul la mașină în iulie și a costat 120 de lei.

Mă gândeam că la mașină e mai scump și nu invers.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 12 ore, Florin Smolnicki a scris:

@Roland Stanciu 

Nu îmi vine a crede!

Cum să fie așa mult ITP - ul la o rulotă?

Am făcut ITP-ul la mașină în iulie și a costat 120 de lei.

Mă gândeam că la mașină e mai scump și nu invers.

Exact așa e și aici. La masina e mai ieftin! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Gata ITP-ul! Au verificat frâne, lumini și serii. I-au făcut poze. Atat. Partea buna: au pus rulota pe stand și am frâne bune. Cică sunt perfect echilibrate. Asta nu poate decât sa ma bucure.

Halatul 170 de lei. La final si-a cerut scuze ca nu are bulina cu 3 ani sa pună pe număr. Mi-a pus doar folie în talon.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
La 08/10/2022 la 10:08, Ovidiu-Betty a scris:

Salutare Marius❗️

 

 

Atât de mult e și pentru rulotă❓️

Eu la camper, am făcut ITP-ul acum în 29 septembrie, în zona Corina, unde a fost service-ul Dacia (lângă Merkur) și m-a costat 170 de lei.

Zi faină❗️:noroc:

A fost putina spaga acolo sa ma ia cand vreau eu ca nu am timp sa merg la ITP. Oricum pt 3 ani e ok.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare, plecat să fac ITP la rulotă și m-am întos tot fără! :default_109:

Evident înainte am verificat/înlocuit becurile de la lumini să nu fie arse. Fiind primul ITP după omologare RAR (cea de acum 3 ani) am avut surpriza neplăcută să constate domnul de la stația ITP că seria de pe șasiu este greșit trecută în acte. Pe șasiu scria GFSS--- iar în acte și pe geamuri SGFS--- 

Am făcut un drum la RAR, am asteptat și au repoansonat seria pe șasiu cum este în acte și pe geamuri. M-am întors la stația ITP dar nu s-a putut face revizia că nu a fost actualizat în sistem modificarea. Am pierdut aproape o zi și nu am rezolvat problema. Merg din nou săptămâna viitoare! 

Pentru cei din Timișoara recomand Sc Maracana Srl,   pe centură Dumbrăvița. 

Drumuri bune. :salutare!:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Revin cu update: rezolvat ITP-ul :default_emoticons-animated-3:

Acum corespunde seria de sasiu din acte, luminile funcționează (după ce am schimbat becul de frână chiar acolo), frânele ok (trebuie puțin întins totusi cablu) cost taxă ITP 100 lei. 

Drumuri bune :salutare!:

20230221_090008.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan A

Tocmai am făcut și eu ITP-ul la autorulotă, fiind în tranzit prin Slobozia. Cam sordidă locația, dar mi-am atins scopul. Cost: 200 lei (mi s-a părut scump, dar văzând postările anterioare...). Problema e că este valabil doar un an. Deh, agregatu' vechi, legea asimilează autorulota cu vehicul normal (mai vechi de 12 ani), de aici obligativitatea de a face ITP-ul anual. La rulotă, uitasem de ITP (durată 3 ani, indiferent de vârstă!).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.