Doru Negru

ITP Rulote - Detalii | Probleme | Costuri

66 postări în acest subiect de discuţie despre ITP Rulote - Detalii | Probleme | Costuri

ITP Rulote - Detalii | Probleme | Costuri

Razvan Iulian

Hmm, deci trebuie facuta frana de mana.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal
1 minut în urmă, Razvan Iulian a scris:

Hmm, deci trebuie facuta frana de mana.

Corect! Si nu numai...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Restul functioneaza, lumini, cauciucurile le-am schimbat ca sa fie conforme cu cartea de identitate. Franele nu am de unde sa stiu dar nu am simtit ca vine rulota peste mine atunci cand franez

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Apăi ce să mai zic, mie nici la RAR nu mi-au verificat frânele  :))) Culmea este că nici nu aveam de nici un fel! Am descoperit după RAR, la roata stângă nu mai erau ferodouri deloc, iar ca să nu frece metal pe metal, cel care a adus-o din Anglia a suspendat frâna pe acea roată, iar pe cealaltă a slăbit-o la maxim... 

Pentru ITP trebuie să cauți o stație care face și mașini mari/camioane/TIR-uri, iar frâna de mână trebuie să o faci pentru siguranța ta, îmi este greu să cred că nu îți vor lua banii doar pentru asta. ;) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Eu am fost ieri la RAR Braila pentru CIV, mi-au facut si ITP si au verificat tot (lumini, frana de mana, dimensiuni rulota, dimensiuni anvelope, etc). Sunt insa si statii ITP ceva mai superficiale, insa la sistemul de franare nu cred ca mai trece nimeni cu vederea. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Razvan Iulian, pentru siguranta ta si a celor din jurul tau atunci cand iesi la plimbare cu rulota, rezolva frana de mana, caci nici frana de serviciu nu functioneaza!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Multumesc, ma programez azi la un service

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
La 29.06.2020 la 9:19, Razvan Iulian a scris:

Pentru colegii din Brasov

Cunoasteti careva o statie ITP in Brasov pentru inspectia tehnica periodica  rulote?

Multumesc

Pe centura de la CET înainte de giratoriu cu Uzina 2 pe partea dreapta este ITP care face și la rulote, camioane, etc.

Încearcă pe Hortensiei la cârligeauto.ro pentru service la frane, cauta pe domnul Molnar și spune-i că vi din partea mea. ( Florin Ursu de la Orange )

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

@Ursu Florin Mersi, deja am dus rulota pe str. Ecaterina Teodoroiu pentru frane la  niste baieti care par de treaba. Pentru ITP am vorbit la Labell in Noua. Maine ar trebui sa fie gata reparatiile, se pare ca era si un rulment care trebuie schimbat. revin cu recenzii despre service.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Am revenit cu recenzia despre service-ul la care am facut reparatiile. Mi-au schimbat kitul de frana si rulmentii la ambele roti si tin sa precizez ca intepeneste frana de mana cand este trasa. Inca nu pot sa-mi dau seama daca se simte vreo diferenta fata de cum era inainte in timpul mersului, am mers doar vreo 5km de la service la locul de parcare dar pot spune ca baietii au facut treaba buna, iti lasa piesele schimbate , iti dau explicatii la toate intrebarile pe care le ai si am inteles ca vor sa se ocupe si de conversii. Pe langa partea mecanica , repara cam tot ce tine de rulote/autorulote. Daca aveti nevoie dati-mi un mesaj si va trimit nr. de contact de acolo.Urmeaza ITP-ul pe care ar trebui sa-l trec cu brio, zic. :) 

O zi frumoasa!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mulțumim @Razvan Iulian și baftă la ITP ! :OK:

 

PS Dacă ne poți spune și cât a fost manopera ar fi excelent. Mă interesează așa informativ, că urmează s-o duc și eu pe a mea la o verificare. :multumesc!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

200lei a fost manopera.Rulmentii 2 x 125lei si kitul de frane pt. ambele roti 225 lei. Pe factura a trecut 1, 4 ore=100 lei deci toata treaba a durat 2, 8 ore

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Razvan Iulian, cand mergi un pic la vale 2-5%, retrogradeaza cu o treapta sa apara frana de motor si daca simti ca masina e trasa de coada scurt si apoi e iar in frana de motor, vei sti ca are eficienta frana rulotei. La panta mai mare, efectul va fi mai mare.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

ok, o sa incerc.mersi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Am trecut si testul ITP dar cu recomandarea sa ma intorc la baietii care mi-au servisat franele pentru reglaje suplimentare, franele nu sunt la fel de eficiente pe ambele roti. In rest a decurs totul nomal, acum stau linistit 3 ani de zile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Daca diferenta era mica intre ele, vor trebui rodate pana vor calca sabotii pe tambur complet. Parca ai schimbat tot pe acolo. Daca diferenta a fost mare, da, trebuiesc reglate rotitele dintate (cu acces la ele prin spatele tamburului). Dar, dupa operatia asta, pentru linistea ta si a celor din jur, s-o duci pe un stand sa verifice diferenta. Din cate stiu ar trebui sa fie sub 5 %. Apoi urmeaza rodajul si va fi totul ok.

Modificat de Fejer Antal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Nu ma gandeam ca e atat de complicat cu franele.o sa-mi pierd mult timp cu rulota agatata dupa mine ca sa merg la service pentru reglaje si apoi sa caut un stand unde sa poata fi verificata, dar asta e, trebuie facute.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MihaiT

Buna ziua,

 

Imi puteti recomanda un service pentru reglaje si testare frane rulota in Bucuresti.

 

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Cum se apropie sezonul rulotelii  , va stam la dispozitie la STService pentru ITP rulote, reparatii si reglaj sistem franare sau protap.

Locatia noastra este in Ghimpati, jud. Giurgiu, intr-un service multimarca ultramodern, Operator Independent Mazda.

 

Contact tel 0730082476/0723553334 .

 

 

fata.jpg

frane.jpg

spate.jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Chiar vream sa te sun că saptamana asta daca tot e vremea urata, cred ca vin si eu sa fac ITP- ul. Mai am un prieten care tine rulota la mine si sper să venim impreună .

Dar cel mai bine, o sa ne auzim totuși la un telefon, să nu fii ocupat .:salutare!:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Sigur Dane , pentru a doua rulota , daca ai cartea pot veni sa o iau eu , le facem pe ambele .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Trebuie sa vin si eu cu o duba Ducato @Doru Negru. Sper ca faceti ITP la dube :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Facem Aline , sa m-a suni cu o zi inainte sa ajungi , ca de , drumu' e lung , nu putem estima cand ajungi .:default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 4 ore, Doru Negru a scris:

Facem Aline , sa m-a suni cu o zi inainte sa ajungi , ca de , drumu' e lung , nu putem estima cand ajungi .:default_big_grin:

:amuzat:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
La 15.03.2021 la 9:19, Doru Negru a scris:

Cum se apropie sezonul rulotelii  , va stam la dispozitie la STService pentru ITP rulote, reparatii si reglaj sistem franare sau protap.

Locatia noastra este in Ghimpati, jud. Giurgiu, intr-un service multimarca ultramodern, Operator Independent Mazda.

 

Contact tel 0730082476/0723553334 .

 

 

fata.jpg

frane.jpg

spate.jpg

 

Rezolvat ! :OK:

Multumesc @Doru Negru ! :salutare!:

20210712_122651.jpg

20210712_122718.jpg

Modificat de Daniel P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.