Bogdan Moldovan

Vacanță la Ski în Austria

63 postări în acest subiect de discuţie despre Vacanță la Ski în Austria

Vacanță la Ski în Austria

Bogdan Moldovan

Bună tuturor,

 

În vacanța școlară ce a trecut, am fost 2 saptămâni cu rulota în Austria la ski. 

Rulota mea: Weinsberg 500 FDK.

Mașina mea: VW Golf Variant 1.4 TSI 160CP

 

Am ales camping-ul Grubhof de lângă Lofer (45 de min de la Salzburg).

Camping-ul e 5* din punctul meu de vedere. De asta l-am și ales. 

 

Fiecare pitch de iarnă are curent, apă și gaze. 

 

Branșarea rulotei la gaze (având în vedere că am mufă exterioară de gaze) a fost "plug-and-play".

 

Prețul pe noapte mediat pentru 2 adulți și doi copii a fost de ~60 EUR (din care 8 au fost pentru gaze). 

 

Pe drumul de dus și de întors am stat la Camping Mako câte o noapte. Camping-ul per se era închis și nu avea nici o facilitate disponibilă pe timp de iarnă în afară de curent. Costul era de 15 EUR / noapte (doar electricitate). 

 

Domeniul skiabil e de dimensiuni medii, pârtiile sunt mai line decât în Zell am See. Cu toate că aveam SkiBus la intrarea în camping noi mergeam cu mașina proprie la piciorul gondolei. 

 

Cele două săptămâni au fost super. 

 

Din păcate pe drumul de întoarcere, imediat ce am trecut granița de la Nădlac și mergeam spre Arad, mi s-a rupt distribuția în motor. Am dormit două nopți la hotel în Arad după care am adus mașina pe platformă și rulota trasă de platformă.  Mașina încă e în service :(.

 

Camping-ul are multe facilități: 

- locuri de joacă pentru copii atât afară cât și înăuntru

- sala cu televizor pentru copii + table football

- facilitățile sanitare nota 10+

- mașini de spălat și uscat rufe

- restaurant

- mini market

...

 

În apropriere am găsit o fermă bio de unde cumpăram lapte proaspăt - muls în ziua respectivă.

 

În urma incidentului cu mașina, sunt în căutare de mașină nouă de cumpărat ;).

 

Bogdan

IMG_2913.jpg

IMG_3101.jpg

IMG_2959.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

Superb, hi
Felicitari si sa va fie de bine. superok
Pacat ca ati avut probleme cu masina ca altfel chiar ca era o vacanta reusita.tamp
Multumim @bogdan.moldovan nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Trasnea Alin

Felicitari pentru curajul de a merge la schi in Austria..Cat a fost skipassul? Pacat de masina..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Foarte frumoasa vacanta, felicitari! hi

Imi pare rau pentru incidentul cu masina, care poate v-a stricat putin vacanta, dar se poate intampla oricui...:ascratch:

Multumim pentru detalii si foto! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Frumoasa descriera campingului, sfatul meu: urmatoarea masina ia-o diesel cu cuplu cat mai mare, minim 350Nm. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Foarte frumoasă locatia , eu am stat la Zell am See la coada lacului in chemping dar vara când m-am întors din Italia -Elveția .Îmi pare rău de incidentul cu mașina dar te întreb dacă nu dorești un AUDI Q 7 , eu nu-l mai folosesc fiindcă mi-am vândut rulota și am luat camper .Dacă ești interesat suna-mă și vorbim !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Peiu

Foarte frumoasa povestirea si, mai ales folositoare!!! Bafta cu masina!!! :) Multumim

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
On 3/3/2017 at 20:06, Ciurea Sorin a scris:

Foarte frumoasă locatia , eu am stat la Zell am See la coada lacului in chemping dar vara când m-am întors din Italia -Elveția .Îmi pare rău de incidentul cu mașina dar te întreb dacă nu dorești un AUDI Q 7 , eu nu-l mai folosesc fiindcă mi-am vândut rulota și am luat camper .Dacă ești interesat suna-mă și vorbim !

 Bună @Ciurea Sorin, Chiar m-ar interesa. Ți-am scris un mesaj privat... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa

Buna @Bogdan Moldovan

 

Din ce am citit pe aici esti singurul care a mers la ski in Austria cu rulota. Poate mai sunt si alti dar nu ne-au impartasit concediile lor la ski.

Eu pana in urma cu 3 ani pana sa-l am pe ala mic mergeam la ski cu familia aproximativ o luna pe an. O sa fac acelasi lucru cum reusesc sa-l pun pe skiuri.

Deoarece ma bate gandul de o rulota si acum adun cat mai multe informatii am si eu cateva intrebari la tine.

 

1) Ce te-a facut sa mergi cu rulota la ski? Pentru ca vad ca ai platit 60 Euro pe zii la camping iar la banii aia te poti caza la pensiune unde ai si cicineta sa iti faci mancare. 

2) ce program ai avut dupa ora 17 cand tarminai cu ski-ul.

 

Eu vreu sa inteleg de ce as merge cu rulota iarna la ski avand in vedere ca ma costa cam la fel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
în urmă cu 2 ore, Valentin Popa a scris:

Bună ! 

în urmă cu 2 ore, Valentin Popa a scris:

Din ce am citit pe aici esti singurul care a mers la ski in Austria cu rulota. Poate mai sunt si alti dar nu ne-au impartasit concediile lor la ski.

Eu pana in urma cu 3 ani pana sa-l am pe ala mic mergeam la ski cu familia aproximativ o luna pe an. O sa fac acelasi lucru cum reusesc sa-l pun pe skiuri.

Deoarece ma bate gandul de o rulota si acum adun cat mai multe informatii

In opinia mea, cel mai bine este să experimentezi fie împrumutând fie închiriind. Cu toată familia: cred sincer ca trebuie să vă placă tuturor pentru a avea vacanțe de care să vă bucurați cu toții. 

 

Noi așa am făcut. 

 

By the way, noi am fost și iarna trecută la ski dar la SportCamp Woferlgut în Zell Am See. 

 

Un camping diferit, care începând cu acest an va avea și piscină interioară și exterioară încălzită (și iarna).  

în urmă cu 2 ore, Valentin Popa a scris:

am si eu cateva intrebari la tine.

 

1) Ce te-a facut sa mergi cu rulota la ski? Pentru ca vad ca ai platit 60 Euro pe zii la camping iar la banii aia te poti caza la pensiune unde ai si cicineta sa iti faci mancare. 

Costul nu e principalul motiv pentru care ne-am luat rulotă. 

Sunt altele și poate nu le voi putea enunța pe toate (fie nu îmi vin în minte acum fie sunt personale):

- te forțează să stai afară

- împachetezi și despachetezi doar acasă la tine

- aproprierea (care poate fi sufocantă pentru unii), credem noi, ne face să fim mai apropriați ca familie. 

- ne putem lua după noi muuult mai multe lucruri personale

- călătorim in mai multe locații in aceeași vacanță. Vezi și împachetatul/despachetat 

- ne place mobilitatea: nu ne place - plecăm! Ne place - stăm! 

- etc. 

 

Am observat că în campinguri sunt oameni cu rulote și autorulote de peste 25000 de EUR. Cred eu ca oamenii aceștia nu caută doar eficiența financiară. 

 

Eu personal nu am căutat pensiuni. Deci nu știu ce să zic referitor la comparația ta. 

în urmă cu 2 ore, Valentin Popa a scris:

2) ce program ai avut dupa ora 17 cand tarminai cu ski-ul.

Noi alegem campinguri de 4 și 5 stele care de obicei au foarte multe facilitați: camere de joaca copii (cu TVuri și XBoxuri), locuri de joaca exterioare, săli de Fitness, etc. 

Aceate facilitați nu le găsești in pensiuni de 60-80 EUR pe noapte camera. 

Deci pentru o comparație corectă trebuie comparat mere cu mere și pere cu pere. 

în urmă cu 2 ore, Valentin Popa a scris:

 

Eu vreu sa inteleg de ce as merge cu rulota iarna la ski avand in vedere ca ma costa cam la fel.

 

După cum ziceam. E o alegere personală. Foarte personală! 

 

Iarna asta de exemplu noi plănuim să mergem 2 săptămâni la Woferlgut peste Revelion. Acesta va fi al 3lea an. 

 

Camping <> Pensiune

Și noi - ne bucurăm de pensiuni și city breakuri chiar dacă avem rulotă :)  

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa

Multumesc pentru raspunsuri.

Intradevar la 60-80 Euro pentru 4 persoane nu ai nici o facilitate gen piscine si tot ce ai enumerat mai sus.

Eu stiu ca imi placea sa merg cu cortul dar cred ca cu rulota este mult mai bine. Acum strang cat mai multe date gen ce am nevoie la rulota si la ce as putea sa o folosesc. Ca sa fiu sincer pana sa vad postarea ta nu m-am gandit ca pot merge si iarna la ski cu rulota.

Am gasit rulote de inchiriat doar la Bucuresti iar eu sunt din Timisoara. Probabil ca in primavara viitoare am sa inchiriez una si am sa merg in Grecia si atunci o sa stiu daca am sa cumpar sau nu rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
La 8/7/2018 la 12:32, Valentin Popa a scris:

Ca sa fiu sincer pana sa vad postarea ta nu m-am gandit ca pot merge si iarna la ski cu rulota.

Din căutările și documentarea mea de dinainte de a-mi lua rulotă am descoperit următoarele:

- setul de dotări pe care trebuie să le iei în considerare când cumperi o (auto)rulotă depind în principal de următoarele decizii:

   - vrei și vara și iarna sau doar vara

   - vrei și offcamping și oncamping

   - vrei să stai maxim 1-2 zile într-o locație sau vei sta în medie 5+ zile 

 

Eu știind de la început că vreau și iarna mi-am dotat rulota cu următoarele:

- truma duo control (două butelii cu swich automat între ele)

- încălzire în pardoseală (electrică) => confortul este încredibil 

- mufă de alimentare cu gaze externă (în campingurile din afară există branșament la gaze cu furtune cu click-clack)

- încălzire și electrică pe truma - adică dacă rămân fără butelii și sunt într-un camping (de tranzit) fără alimentare cu gaze - să pot să folosesc centrala cu electric only

 

Eu știind că nu vreau și offcamping nu mi-am pus pe rulotă:

- panouri solare

 

Eu știind că media de a sta într-un camping (cel puțin până îmi cresc copiii) va fi de 5+ zile, am ales să:

- nu îmi pun verandă (adaăgă o greutate destul de mare) - ci să îmi iau cort pe care să îl pot căra și în cutia de pe mașină

 

Și tot așa...

 

La 8/7/2018 la 12:32, Valentin Popa a scris:

Probabil ca in primavara viitoare am sa inchiriez una si am sa merg in Grecia si atunci o sa stiu daca am sa cumpar sau nu rulota.

 

well, camping-urile din grecia sunt mai ... așa cam de grecia ;)

 

Sincer, tu fiind din TM, ți-aș recomanda să te duci spre Trieste / Veneția unde sunt niște camping-uri care te / vă vor da pe spate... Îți recomand eu câteva dacă vrei ... 

 

Nu cred că nu vei găsi să închiriezi rulotă în TM... Trebuie doar să cauți puțin... 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan

@Valentin Popa

PS: Între timp, mi-am luat un BMW X3 30d 4x4. Ajută în toate situațiile în special gheață / zăpadă iarna (asta apropos de a te pregăti cu dotări pe rulotă pentru anumite tipuri de vacanțe - trebuie să nu uiți de mașină).

PPS: Pentru vacanțele de vară și ținând cont că fetița mea are 1 an (deci încă are 1-2 somnuri pe zi), mi-am pus și aer condiționat pe rulotă. Astfel, am putut să stăm în timpul zilei în rulotă și să își facă și ea somnul în temperaturi normale. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 2 ore, Bogdan Moldovan a scris:

Nu cred că nu vei găsi să închiriezi rulotă în TM... Trebuie doar să cauți puțin.

    La anul am înțeles ca-și deschide Haff și la Timișoara.... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
43 minute în urmă, Alin Ifrim a scris:

    La anul am înțeles ca-și deschide Haff și la Timișoara.... 

Așa auzisem și eu. Să vedem dacă flota de TM va avea și rulote sau doar autorulote. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Concord cu tot ce a spus Bogdan, care țin sa îl felicit pentru trenul lui și frumoasele vacante la munte.

Daca crezi ca având o rulota vei face vacante mai ieftine vei rămâne dezamăgit,  costul trenului și a dotărilor necesare ar ajunge sa îți plătești ani și ani de pensiuni, iar campingurile de multe ori costa cât sau chiar mai mult decât o pensiune.

Noi suntem clienți iarna la doua campinguri de munte care ne costa peste 100€ zi: Olympia la Dobiaco și Sexten Park acesta ultimul considerat cel mai dintre cele mai campinguri din Europa, o Căutare pe net și vezi despre ce locații este vorba.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
24 minute în urmă, Raul G a scris:

Concord cu tot ce a spus Bogdan, care țin sa îl felicit pentru trenul lui și frumoasele vacante la munte.

Mulțumesc! 

24 minute în urmă, Raul G a scris:

Noi suntem clienți iarna la doua campinguri de munte care ne costa peste 100€ zi: Olympia la Dobiaco și Sexten Park acesta ultimul considerat cel mai dintre cele mai campinguri din Europa, o Căutare pe net și vezi despre ce locații este vorba.

Despre Sexten Park știam și îl aveam pe lista mea pentru viitor. 

Pentru Olympia, merci pentru recomandare. L-am salvat în lista mea ‘Want to go’!

 

Acesta este unul dintre motivele pentru care urmăresc forumurile astea: avem posibilitatea să ne povestim și descoperim locații pentru viitoare vacante.  Merci @Raul G

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
3 minute în urmă, Raul G a scris:

In Noiembrie vom fii aici https://www.camping-oetztal.com/

unde se găsește faimosul centru https://www.aqua-dome.at/de/

Sunt la o aruncătură de băț una de alta. 

By the way, dacă voi faceți drumul din Romania, unde vă opriți pe parcurs? 

Eu acum mă opresc din București prima data la Kiskunmajsa, Jonathermál Motel and Camping, în Ungaria după Szeged. 

Tu ai rulotă sau autorulotă? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eu plec de pe lacul de Lugano, iar pana acolo fac cam 4-5 ore, am o rulota Knaus 580 QS.

Campingul acela la Szeged l-am văzut și eu intr-o ipotetică excursie in Romania cu rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
7 minute în urmă, Raul G a scris:

Eu plec de pe lacul de Lugano

Ah te-am prins ;).

Ce camping child friendly mi-ai recomanda în jurul Lacului? 

Vânez de ceva timp zona dar nu am făcut un research aprofundat! Am căutat eu pe BigG "camping near Lugano" și am văzut lista și review-urile, dar o recomandare a unui "localnic" bate orice...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa
în urmă cu 16 ore, Bogdan Moldovan a scris:

@Valentin Popa

PS: Între timp, mi-am luat un BMW X3 30d 4x4. Ajută în toate situațiile în special gheață / zăpadă iarna (asta apropos de a te pregăti cu dotări pe rulotă pentru anumite tipuri de vacanțe - trebuie să nu uiți de mașină).

PPS: Pentru vacanțele de vară și ținând cont că fetița mea are 1 an (deci încă are 1-2 somnuri pe zi), mi-am pus și aer condiționat pe rulotă. Astfel, am putut să stăm în timpul zilei în rulotă și să își facă și ea somnul în temperaturi normale. 

 

Apropo de masina eu am un Ford Mondeo ultimul model cumparat de nou in 2017 de 2.0l  TDCI cu 180cp 4x4 cutie automata. Cand am comandat masina am comandat-o cu carlig retractabil din fabrica anticipand ca pe viitor poate o sa achizitionez o rulota si daca nu sa fie acolo la nevoie. Am urcat iarna trecuta la munte si masina sa comportat admirabil. Acum in comparatie cu masina veche nu mai am lanturi la masina. Deci din punct de vedere masina cred ca sunt pregatit dar mai am inca rate la ea altfel poate ca aveam deja rulota :)

In legatura cu clima nu as cumpara o rulota care sa nu aiba clima. Poate ca nu ai nevoie zilnic de clima dar vreau sa o am atunci cand am nevoie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa
în urmă cu 16 ore, Bogdan Moldovan a scris:

- încălzire în pardoseală (electrică) => confortul este încredibil 

Cred ca este superb. Eu personal am sa tin cont de incalzirea in pardoseala ca am un baiat de 2.5 ani care ii place sa stea pe jos si nu numa dar cred ca este bine atunci cand poti sa stai descult si sa mai simti si caldura.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
Chiar acum, Valentin Popa a scris:

Cred ca este superb. Eu personal am sa tin cont de incalzirea in pardoseala ca am un baiat de 2.5 ani care ii place sa stea pe jos si nu numa dar cred ca este bine atunci cand poti sa stai descult si sa mai simti si caldura.

Exact! La fel și noi...  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa
în urmă cu 16 ore, Bogdan Moldovan a scris:

- setul de dotări pe care trebuie să le iei în considerare când cumperi o (auto)rulotă depind în principal de următoarele decizii:

   - vrei și vara și iarna sau doar vara

   - vrei și offcamping și oncamping

   - vrei să stai maxim 1-2 zile într-o locație sau vei sta în medie 5+ zile 

In ultimele doua saptamani am citit foarte mult despre rulote si am vazut foarte multe review-uri pe youtube evident cele mai multe legate de rulotele noi. Am citit deja jumatate din forum si deja cam stiu ce as vrea. Daca am sa cumpar o rulota aceasta va trebui sa fie pregatita pentru tot. Adica sa pot merge si vara si iarna, sa pot sa merg si perioade lungi off camping intr-un cuvant rulota trebuie sa fie pregatita pentru toate conditiile. Daca in urma cu ceva timp ma gandeam ca o rulota pot sa o folosesc doar primavara, vara si toamna acum sunt convins ca se poate folosi si iarna iar eu sunt un impatimit al skiului. Nu stiu daca voi merge vre-o data cu rulota la ski dar sunt convins ca daca imi voi face prieteni care merg cu rulota la ski atunci eu voi fi pregatit si voi merge cu ei. La fel si cu off camping. Cu siguranta nu imi place sa am prieteni care merg cu rulotele off camping iar eu sa le spun ca nu pot merge cu ei ca nu sunt pregatit.

Deci rulota trebuie sa aiba aproape tot ce poate sa aiba o rulota in zilele noastre cea ce inseamna ca rulota trebuie sa fie cat mai noua. Mai stiu ca nu as cumpara o rulota fara doua compartimente de dormit si nu as cumpara o rulota mai mica de 6 metri

 

Acestea sunt capacitatile masinii si din cate vad masina duce.

5b6bfdd447469_ScreenShot2018-08-09at11_38_34.png.ab4355cbcf6e92c4d34231f08c81f7bf.png

 

Aici tracteaza o rulota cu doua osii

 

Ca necunoscute la momentul de fata sunt:

1) Baia trebuie neaparat sau nu sa fie cu cabina de dus?

2) Am vazut ca rulotele europene mai noi nu mai au cuptor. Chiar am nevoie?

3) Dilema cea mai mare este marimea. O osie sau doua osii, lungimea, kilogramele, etc. Eu personal as vrea una mai mare sa am confort dar stiu ca toate astea vin si cu un pret pe masura cea ce inseamna ca trebuie sa gasesc combinatia potrivita. Din ce am citit pe forum cei mai multi cu experienta au trecut de la mai mic la mai mare.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.