Daniel P

Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

97 postări în acest subiect de discuţie despre Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

Marian Enache

Buna tuturor 

Vis a vis de asigurareRCA  si taxe impozit ptr rulote auto ( tractabile ) 

Personal fiind un rulotist doar de sezon cald  adica  vara /toamna (mai -octombrie )asigurarea RCAptr mine este doar pe 6 luni ( oricum fereasca Dzeu de accident cu RVul ca avem de tras cred dpdv acte despagubiri service etc)La momentul oportun caut valoarea politei  cea mai mica ptr ca oricum stiu ca vor fi probleme mari la vreun  eveniment .( in general caut sa fiu foarte preventiv din acest punct de vedere asta si ptr ca circul mult in afara granitelor cu rulota si masina )

Impozitul este unul in care sau la care nu ai ce sa comentezi ( unde este lege nu este tocmeala -buna rea convenabila sau nu ) functie de zona de resedinta , perioada, greutate si politica fiscala zonala .

Despre asigurarea CASCO( mai rar dorita ) nici nu indrasnesc sa mai vorbesc ( am inteles ca doar in perioada de garantie se poate face sau ptr max 3 ani dupa data achizitiei ca produs NOU ).

Mai era/este  o forma de asigurare ptr cazul in care o ai campata intr-un spatiu/ curte amenajata( contra incediului accidental - trasnet, contra inundatiei rau ploaie furtuna loviri fara deplasare ) dar atatea comentarii si certuri se ridica cu asiguratorul la un nedorit  eveniment /incident ca mai bine te lasi pagubas si incerci sa-ti asiguri siguranta singur prin preventie ( la asigurare ti-o face in 3 minute dar la eveniment discuta 3 zile )

Atentie la RCA eu stiu ca este valabila despagubirea doar ptr trafic nu si ptr stationare ( loviri la manevrare in spatiile de campare ) 

Salutari tuturor si va doresc ( cum imi doresc si mie ) lipsa oricari eveniment de circulatie cat circul cu rulita si nu numai 

Marian Enache 

Brasov 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

:salut!:colegilor isor 
Vin si eu cu o intrebare ( poate stupida :ascratch: ) 
La incheierea unei polite RCA pentru rulota se tine cont si de data eliberarii permisului de conducere ??? 

Ma gandesc la colegul nostru @Ursu Florin :ascratch:
Mi se pare ca a platit EXAGERAT de mult asigurarea pe 6 luni.doh
Si aici mentionez ca il cred pe cuvant . Nu de alta , dar sa nu spuna ca il fac mincinos. 

Bineinteles aici mai depinde si de compania asiguratoare si probabil 
si de ce cuprinde acea asigurare.

On 25.02.2017 at 11:38, Ursu Florin a scris:

 

Am uitat de asigurare care a fost 140 lei pe 6 luni. 

 

Si colegul @Nicolae hi
A platit mult mai putin pe o perioada dubla ( 1 an )
 

On 24.02.2017 at 20:40, Nicolae a scris:

Impozit 9 lei mma 750kg și masa proprie 586kg

RCA 12 luni 104 lei -Generali 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Numai ca aici vad ca MMA-ul este mai mic .
Oare se ia in calcul  si dupa greutatea rulotei ???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Salutare @Cornel C Mihailescu hi

Da, se tine cont si de vechimea permisului de conducere la costul politei RCA...

Se ia in cosiderare MMA-ul rulotei la plata impozitului, conform tabelului 2 de pe pagina anterioara...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc  @Daniel P nay
Cred ca asta a fost si motivul pentru care a platit asa mult Florin.
Tinand cont ca are permisul de cel mult 4 ani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu e vorba de vechimea permisului, e vorba de varsta :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Ursu Florin hi
Nu stiu sigur cum este in Romania. ( in Spania se tine cont de ambele aspecte varsta+vechime permis )
Insa asi inclina sa cred ca e vorba si de vechimea permisului de conducere.
Un exemplu ar fi : o persoana de 50 de ani dar cu permisul de conducere de 3 luni.:ascratch:

Ca varsta e destul de matur ....ca experienta de sofat cam...nu prea.doh

Asta asa ca...fapt divers.j;[

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ideea e in felul urmator. Asigurarea la masina mea  pe numele meu e 1800 lei pe an ( permis de 5 ani ) mama mea fara permis 650 lei pe an. Cum explici?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Se poate face asigurare RCA fara permis de conducere ???
Mie unul mi se pare ilogic.
Daca gresesc imi cer scuze anticipat.doh

Pe un site am vazut ca se poate face de proprietarul auto chiar daca nu are permis.
Aici ma intreb oare daca nu trebuie facut un act aditional catre un anumit conducator .!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Criteriile dupa care variaza pretul unei polite auto obligatorii sunt:

- tipul de persoana (fizica sau juridica)

- tipul de autovehicul (autoturism, autovehicul de transport, tractoare rutiere, autoutilitare, remorci, semiremorci)

- capacitate cilindrica (ex: pana in 1200 cmc, peste 2000 cmc)

- marca si modelul autoturismului

- data obtinerii permisului

- scopul in care este folosita masina, mediul de provenienta (rural sau urban)

 

Aici gasiti absolut toate informatiile necesare...Spor la lecturat! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna Seara 

Personal pana in 2016 nu am avut intrebari din partea asiguratorului referitor la carnetul de conducere 

Am avut doar talonul RVului si nimuc in plus 

In 2017 am sa vad despre ce este vorba 

De obicei cele mai pertinente informatii le obtinem direct de la sursa ( conditiile asiguratorului ales )

 

Marian Enache 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Bunăoară impozitul pentru rulota cu mma de 850 kg am plătit 1o lei,  iar pentru platforma auto cu mma de 1500 kg am plătit 35 de lei!

Asigurarea la rulota n-am reanoit-o încă,  dar la platforma/an a fost 170 lei! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flo Pandele

Salutare. Abia am facut Rca-ul. 150 ron pe 12 luni la Groupama

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
C. Alexandru

Am facut ieri(27.02)la Groupama  , prima asigurare la noua rulota, deci BM 0 si a fost 160/ron, /12 luni......pe 6 luni era 120 ron  .......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Ieri am facut si eu asigurare la rulota mma 900kg, platind suma de 135 lei/an, la Asirom, clasa de bonus B5.

Urmatoarea ca pret era la Groupama 161.

Impozit 10 lei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz
în urmă cu 4 ore, C. Alexandru a scris:

Am facut ieri(27.02)la Groupama  , prima asigurare la noua rulota, deci BM 0 si a fost 160/ron, /12 luni......pe 6 luni era 120 ron  .......

De ce nu ati cerut asiguratorului, indiferent care ar fi el, sa va emita polita de asigurare pentru rulota cea noua, pastrand malus bonus-ul pe care-l aveati la vechea rulota? Se face dovada instrainarii/radierii dupa care se emite polita cu B-ul (clasa malus bonus) dobandit anterior.

Acelasi lucru urmeaza sa fac si eu, pentru ca am schimbat rulota. Voi avea grija sa-mi emita polita cu B 7, asa cum am avut la vechea rulota pana la instrainare.

Cand faci dosarul pentru inmatriculare, este altceva si n-ai incotro. Faci polita pentru o luna cu B 0 (zero), asta este.

 

Un exemplu similar ar fi cel cand am schimbat masina. Cand am cumparat a doua masina si pentru ca pe prima nu o instrainasem, am fost nevoit sa fac pentru dosarul de inmatriculare o polita pentru jumatate de an, cu B 0 (zero) care m-a costat 500 lei. Ulterior am vandut prima masina si cu documentele de instrainare si cele de la circa financiara, am facut urmatoarea polita cu B 13 (dobandit anterior), la pretul de 450 lei pentru un an. Te ia cu ameteala.

Spor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
5 minute în urmă, aurelianz a scris:

am facut urmatoarea polita cu B 13

Nu mai exista b13, b8 e cel mai mare grad acum :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Am auzit ceva in acest sens. Anul trecut (noiembrie) cand am facut aceasta manevra, inca era asa cum am relatat mai sus.

Inseamna ca anul acesta voi avea B7 sau B8 la masina. La rulota nu stiu ce va fi, aveam B7.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
C. Alexandru
în urmă cu 2 ore, aurelianz a scris:

De ce nu ati cerut asiguratorului, indiferent care ar fi el, sa va emita polita de asigurare pentru rulota cea noua, pastrand malus bonus-ul pe care-l aveati la vechea rulota? Se face dovada instrainarii/radierii dupa care se emite polita cu B-ul (clasa malus bonus) dobandit anterior.

Acelasi lucru urmeaza sa fac si eu, pentru ca am schimbat rulota. Voi avea grija sa-mi emita polita cu B 7, asa cum am avut la vechea rulota pana la instrainare.

Cand faci dosarul pentru inmatriculare, este altceva si n-ai incotro. Faci polita pentru o luna cu B 0 (zero), asta este.

 

Un exemplu similar ar fi cel cand am schimbat masina. Cand am cumparat a doua masina si pentru ca pe prima nu o instrainasem, am fost nevoit sa fac pentru dosarul de inmatriculare o polita pentru jumatate de an, cu B 0 (zero) care m-a costat 500 lei. Ulterior am vandut prima masina si cu documentele de instrainare si cele de la circa financiara, am facut urmatoarea polita cu B 13 (dobandit anterior), la pretul de 450 lei pentru un an. Te ia cu ameteala.

Spor.

E prima rulota.....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Am facut RCA la rulota crezand ca e cea mai mica la City Insurance, deoarece la masina a fost cu 200 lei mai mica fata de alti pe 6luni, dar vad ca pentru rulota este si mai lesne in alta parte!

RCA rulota -137lei cu B3 /6luni  si RCA masina de 2, 2l - 413lei cu B1  /6luni

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Oare cati dintre cei care ati cumparat polita RCA pentru rulotastiti pentru ce ati platit? Stiti ce acopera aceasta polita?

Doar daunele produse prin manevrarea rulotei cu mana sau cu  mover-ul, fara a fi atasata de autovehicul.

 

Norma nr.23/2014 (A.S.F.) privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule

SECȚIUNEA a 2-a
Riscurile acoperite şi excluderile


 Art. 26. - (1) Asigurătorul RCA are obligaţia de a despăgubi partea prejudiciată pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretenţiilor formulate în cererea de despăgubire, dovedite prin orice mijloc de probă. Fără a se depăşi limitele de despăgubire prevăzute în contractul de asigurare RCA, în condiţiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de valabilitate a poliţei de asigurare RCA, se acordă despăgubiri în formă bănească pentru:
 a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial;
 b) pagube materiale;
 c) pagube reprezentând consecinţa lipsei de folosinţă a vehiculului avariat;
 d) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana păgubită.
 (2) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaţiei publice, în incinte şi în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât şi în timpul staţionării vehiculului asigurat,  asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de despăgubire prevăzută în poliţa de asigurare RCA pentru:
 1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalaţiile cu care a fost echipat vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a remorcii, semiremorcii ori a ataşului tractat de vehicul;

 

SECȚIUNEA a 4-a
Stabilirea răspunderii în cazul cuplului tractor-remorcă/semiremorcă

 

Art. 33. - (1) Asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente a remorcilor/semiremorcilor are acoperire doar dacă acestea nu sunt ataşate unui vehicul tractor.
 (2) În cazul în care evenimentul se produce în timp ce remorca/semiremorca este ataşată vehiculului tractor, răspunderea aparţine vehiculului tractor.
 (3) Asigurătorul vehiculului tractor are obligaţia de a despăgubi partea prejudiciată, având totuşi posibilitatea exercitării dreptului de regres asupra asigurătorului remorcii/semiremorcii, în cazul în care poate dovedi că dauna s-a produs ca urmare a unei defecţiuni tehnice a remorcii/semiremorcii, care nu putea fi observată 
de către conducătorul auto.
 (4) În cazul în care evenimentul se produce în timp ce remorca/semiremorca este ataşată vehiculului tractor, despăgubirea va fi suportată, în funcţie de situaţiile mai jos 
prezentate, de către:
 a) asigurătorul vehiculului tractor, în situaţia în care vehiculul tractor este 
identificat şi asigurat, indiferent dacă remorca/semiremorca este sau nu este identificată 
ori asigurată
;

 

Norma 23 se poate descarca de aici (pagina oficiala A.S.F.)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.

Acum 2 luni cind am cumparat rulota si am facut asigurare pe o luna, cat sa o tractez pina acasa, agentul de asigurari a recunoscut ca RCA-ul pt. rulota e o prostie, nu foloseste la absolut nimic, daunele se platesc pe RCA-ul masinii, dar asa e legea, nu avem ce face..S-au mai scumpit ceva asigurarlle, nu mai retin exact cit am platit pe o luna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ieri am facut asigurare pentru 1 an la rulota mea, 154 lei a fost.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

si eu tot ieri, Euroins, 6 luni, 61 lei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Ieri am dat 122 lei pentru un an.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.