Marinescu Ion

Navigatia cu Vele

16 postări în acest subiect de discuţie despre Navigatia cu Vele

Navigatia cu Vele

Marinescu Ion

Stimati Colegi,

Un alt hobby pe care-l am (pe langa celelalte: Rulotism, MTB, Motociclism, Slasa, etc) este si navigatia cu vele. Aceasta activitate imi "incarca bateriile" cu un randament maxim. Anul trecut am dobandit permisul de navigatie pentru categoriile D, C si S. Ma pregatesc intens pentru categoria B (la anul).

Pentru a ma bucura mai mult de acest lucru, am achizitionat un velier pentru navigatie pe Marea Neagra si nu numai.

Daca cineva mai impartaseste aceelasi hobby, il invit sa dezvolte discutia si poate facem o intalnire, si, de ce nu, o mica "regata".

Cu respect,

I.Marinescu

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Silviu Pascu

Cu sau fara vele..tot viciu este.

Mai jos fostele mele bestii:

 

Barca - Yamaha LS2000 270hp   2*135 hp Jet engine

Jet sky - Seadoo RXT 215 hp Supercharger

Windows Photo Viewer Wallpaper.jpg

Picture 946.jpg

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu am acest hobby, dar intotdeauna mi-a placut si astept discutii pe acest subiect, mai ales ca nu cred sa fiu singurul care sa le astepte biggrin

 

în urmă cu 15 ore, Marinescu Ion a scris:

Pentru a ma bucura mai mult de acest lucru, am achizitionat un velier pentru navigatie pe Marea Neagra si nu numai.

O pura curiozitate: cat poate costa un astfel de velier?

Poti adauga mai multe imagini?

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Daca nu ma insel asta a tot fost pe olx, undeva pana in 10000, din pacate la noi nu e mare smecherie, te duci pana la limanu, pana la sulina si cam atat. In Grecia e altceva, dar si conditiile de navigare sunt altele, consider marea neagra mai interesanta, mai nervoasa.

Daca nu ma insel velieru asta l am si vazut anu trecut la sfarsitu sezonului in port la limanu, frumusica, sa o stapaniti sanatos

Modificat de Adrian N.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

si pe mine ma bate gandul mai pe viitor sa fac scoala si sa dau de categoria C care insemana permis de agrement pentru mare pana la 6 mile marine fata de tarm, deocamdata sunt prins cu alte proiecte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Eu l-am achizitionat din Franta la pretul de 21000 Euro. La acesti bani se mai adauga costurile de vizita si inspectie, transportul pana in Romania si inregistrarea ambarcatiunii la ANR (in jurul 4500 euro).

Modelul este un Jeanneau Sun 2500 (derivor retractabil - pescaj 0, 7m la 1, 75m) din 2007, perfect pentru navigatie costiera de weekend. Este certificat pentru clasa C cu 6 persoane (vant 6Bf si val 2m).

Complet echipat cu tot ce trebuie pentru navigatie maritima (Rolfoc, spinnaker asimetric si randa, Motor Yanmar 1GM10 diesel 9hp, Pilot Automat, GPS Trackplotter, sounder and log-speedometer Reymarine, Statie Vhf, antena vhf, girueta, etc), doua baterii cu charger de mal, toaleta marina, 4 locuri de dormit, tanc aragaz, apa dulce 75l, tanc motorina 25l, etc.

Revin cu poze.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

E altceva, totusi, povesteste ne un pic si de costurile anuale....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Cheltuieli anuale:

- marina pentru categoria mea de velier (6m la 8m): 930 Euro cu TVA (in care intra apa dulce si curent, acces dusuri si toalete in marina, etc);

- vopsea antivegetativa 200 Euro (daca doriti o barca impecabila, daca nu, odata la 3, 4 ani);

- mentenanta motor (ulei motor, ulei cutie, filtre motorina si ulei, nu sunt obligatorii: anozi de sacrificiu, elice pompa apa) 80 Euro;

- macara, operatiunii ridicare (doua operatiuni pe an): 30 Euro x 2;

Costuri cu plimbarea aproape 0 (motorul 1GM10 de la Yanmar, intr-un cilindru diesel, la o viteza de mars de 5, 5 Mm/h <=> 3200 rot/min, are un consum de 1, 3 l/h). Motorul se foloseste doar pentru iesire si intrare marina sau cand vantul nu este.

Inspectia tehnica ANR a barcii se face la 5 ani si costa 180 Euro.

In rest, vele, parame, scote, fendere, etc. sunt necesare schimbari dupa cum sunt exploatate!

Sper ca nu am uitat ceva.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

@Marinescu Ion, ai uitat de impozitul anual.

 

Pentru barca si skijetul meu plateam aprox 1000 lei pe an pt fiecare.

De...la Bucuresti toti suntem neam cu Copos :)

 

 

Modificat de Silviu Pascu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion
10 minute în urmă, Silviu Pascu a scris:

@Marinescu Ion, ai uitat de impozitul anual.

 

Pentru barca si skijetul meu plateam aprox 1000 lei pe an pt fiecare.

De...la Bucuresti toti suntem neam cu Copos :)

 

IMG_1020.jpg

Corect!

Conform Hotararii Consiliului Judetean Prahova, Nr407 privind stabilirea taxelor si impozitelor locale pentru anul 2016, tabel 13.1, punctul c "ambarcatiuni de agrement cu cabine de locuit pana la 6 persoane inclusiv", impozitul anual este de 259 ron.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Am revenit cu cateva poze:

 

20170320_084033_.jpg

20170320_164021_.jpg

20170325_162306_.jpg

  • Like 1
  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

20170326_095025_.jpg

20170326_100300_.jpg

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Superba ambarcatiunea! :bravo:

Sa ai mereu "Vant din pupa! " :OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

 Imi amintesc cum, in copilarie, dupa fiecare episod din "Toate panzele sus",   ma visam capitanul unei corabii si incercam sa-mi imaginez cum ar fi fost sa fii catarat in cuibul ciorilor si sa strigi catre cei de punte: " Pamant!"

Am calatorit, doar cu imaginatia desigur, alaturi de Emil Racovita si colegii sai in expeditia antarctica pe Belgica. L-am insotit spre Polul Nord pe Roald Amundsen, pe al sau Fram cu coca construita sub forma unei jumatati de ou, asa incat ghetuirile sa nu-l sfarame. Si nu in ultimul rand, am navigat pe Kon -Tiki impreuna cu Thor Heyerdahl, traversand Pacificul.

Din pacate insa, totul a ramas la stadiul de reverie!

 

Admir in continuare oamenii plini de curaj, ce pleaca sa infrunte marea (pentru ca marea e nemiloasa uneori!) si le urez "Vant din pupa"

 

 

  • Like 1
  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Sa o stapanesti sanatos !:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Stimati Colegi, multumesc frumos pentru toate aprecierile. Am reusit, intr-o saptamana sa ii fac inspectia tehnica, inmatricularea si toata arborada. Deci, sunt gata de iesit pe MARE!

Ramane decat schimbul de ulei si filtre la motor + curatenia in cabina si toaleta.

Cu respect,

I.Marinescu _/)

20170402_180807_.jpg

IMG-20170402-WA0002_4.jpeg

IMG-20170402-WA0014_.jpeg

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Bogdan Pan
      de Bogdan Pan
       
      Bun gasit (regasit) tuturor,  
       
      Sunt un brasovean, iubitor de natura si binenteles de camping (on si off). 
      De doua zile sunt proprietarul unui minunat Hobby Deluxe 440SF,   iar aceasta este a 4-a rulota personala (de familie). 
      Am inceput tot cu un Hobby, modelul  Clasic din 1990, urmat de Dethleffs New Line 390 HK (1990)  si un  Kip Deluxe 40T (1994)
      Imi doresc mult o rulota pentru offroad (mult mai usoara) si probabil aceasta va fi cat mai curand achizitionata (daca gasesc una potrivita pentru Pathfinder) pentru a putea sa "evadez" alaturi de cei doi baieti cu bicicletele la enduro in weekend.
      Pentru ca avem acasa si doua fete invidioase pentru iesirile baietilor, noua noastra rulota Hobby le va gazdui multe zile in delta si la mare  - drept compensare . 
      Acesta e planul  
       
      O prima-vara frumoasa tuturor si concedii reusite.
       

       
       
       
       
       
       



    • Dan Rosu
      de Dan Rosu
      In luna septembrie am cumpărat o batranica pe care dorim sa o readucem la viata !!! Ne va lua ceva timp  si bani !😅




    • Cristian Iovitu
      de Cristian Iovitu
      Salutare tuturor,
      In `uichend` am incercat sa cuplez rulota la 3008, totul a fost ok pe partea cu cuiul Westfalia versus Winterfoff de pe Hobby :). M-am lovit insa de faptul ca nu pot conecta corect mufa 13 pini de la remorca la cea (prost amplasata, parerea mea) a masinii... Prinde doar partial, uneori merg becurile pe frana dar semnalizatoarele ba, alteori invers, sau doar lampa de la numar... Daca o misc usor atunci cand este `cuplata` am cazurile de mai inainte, pe rand. Banuiesc ca in mers asta nu este acceptabil.
      Trebuie sa merg la RAR cu ea saptamana asta, are cineva o idee despre cum as putea rezolva situatia? Mufa noua? Mama, tata? Am atasat si poze cu cele doua, ma gandeam poate e mai bine sa inlatur pe pe cupla tata intaritura din lateral? Ea cam impiedica intrarea mufei corect (se loveste de capacul mufei mama, care din cauza spoilerului masinii nu se ridica la mai mult de 90 de grade).
      Multumesc anticipat, Cristi


    • Cristian Iovitu
      de Cristian Iovitu
      Salutare, dupa lupte seculare care au durat mai mult de o luna si ceva :)), avem si noi rulota!
      Hobby 560 de Luxe KMFE - Am parcat-o abia aseara, nu am mai avut timp sa facem mai multe poze, dar promit ca voi reveni, inclusiv cu interiorul.
      Sunt de parere ca lucrurile bune trebuie intotdeauna impartasite, de aceea - sper ca nu se va considera reclama deplasata sau nepotrivita - vreau sa las cateva cuvinte mai ales despre vanzator, Gabriel Iordache (membru si aici, pe forum).
      Nu pot decat sa il recomand pe Gabriel drept un om foarte serios, ale carui anunturi se verifica pana la punct si virgula. Totul functional la momentul predarii, fara mirosuri (sau parfum), avarii, infiltratii. Mai mult, cum sunt un absolut noob in rulote (sper ca doar pentru moment), a fost mai mult decat de ajutor intr-o groaza de chestiuni, ba chiar mi-a si adus rulota la locul in care va sta cand nu suntem plecati cu ea plus o butelie in plus, oglinzi pentru masina, cort etc.
      La acest punct, rog pentru o recomandare de loc unde se poate face un detailing pentru rulota, daca se poate? As fi mers la Corda Campers, insa anumite.... „episoade” citite aici pe forum ma cam determina sa caut altceva...
      Revin cu mai multe poze, o zi frumoasa tuturor!
       



  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.