DacianMihai

Suport bicicleta pe protapul rulotei

15 postări în acest subiect de discuţie despre Suport bicicleta pe protapul rulotei

Suport bicicleta pe protapul rulotei

DacianMihai

Buna seara!

  M-am hotarat sa instalez un suport de bicicleta pe un carlig de remorcare montat pe protapul rulotei.

 Am gasit doua poze pe Google si vreau sa fac ceva similar.

 Pareri pro sau contra?

biciclete-protap.jpg

Suport bicicleta F.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Am mutat postarea aici si te rog sa respecti sectiunile din forum si sa postezi unde trebuie.

 

Referitor la problema ta, de ce nu te orientezi catre ceva clasic si destul de practic?

Exista modele de suport standard care se rabateaza si iti permit deschiderea capotei portbagajului rulotei.

 

Cel prezentat in prima imagine nu-l recomand, chiar daca imaginea postata a fost realizata de mine si oferit spre vanzare cu ceva timp in urma.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DacianMihai

Am gasit mai multe suporturi de bicicleta pentru protapul rulotei dar pentru situatiile cand vreau sa merg numai cu masina (de exemplu pe Transalpina - o excursie de 3-4 zile) si nu se merita sa iau rulota datorita timpului scurt sau a diferentei de nivel, am nevoie de un alt suport de bicicleta pentru masina.  Acesta (cel din imaginea de jos) se poate muta de pe carligul masinii pe carligul - improvizat - al rulotei oricand vreau sa iau si rulota si bicicletele.

 

De ce nu recomandati suportul din imaginea de sus?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Daca nu exista alte raspunsuri in topic, nu este nevoie sa ma citezi, ci sa raspunzi direct.

 

Eu nu inteleg ce vrei sa scrii tamp

Faci referire la model suport de biciclete pentru protapul rulotei, iar acum postezi pentru cand faci o deplasare fara rulota biggrin

 

Cred ca faci o confuzie, fiindca suporti pentru carligul de la masina sunt nenumarate modele.

Orienteaza-te spre un model, ca si cele din acest link

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DacianMihai

Buna ziua.  Ma intereseaza daca foloseste cineva un suport de bicicleta ca in imaginea alaturata.  In postarea de sus am explicat ca am nevoie de un singur suport de bicicleta, nu de mai multe, care sa se adapteze atat la masina cat si la rulota si singurul model este cel din imagine care merge asa cum vreau eu.

58a8732d3627a_SuportbicicletaF.jpg.59a73ef9bd73f85fc30d6e879053aba9.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut @DacianMihai de ce te complici cu improvizatii, cumpara bare transvelsale pentru Skoda, doi suporti de bicicleta (unul pentru rulota pe protap si unul pentru masina pe bari) si pe bare mai poti pune si o cutie pentru bagaje!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DacianMihai

Multumesc de sfat!

Am analizat si e mai bine cu suportul imaginat de mine.  De fapt suportul e gata!  Am fost la un strungar si m-i l-a facut in jumatate de ora.  Nu sunt fanul bicicletelor pe suport deasupra masinii pentru ca e incomod de luat si de pus bicicleta acolo sus si creste consumul, suportul fiind un obstacol pentru aerul ce se prelinge pe deasupra masinii.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
La 2/18/2017 la 18:15, DacianMihai a scris:

Buna seara!

  M-am hotarat sa instalez un suport de bicicleta pe un carlig de remorcare montat pe protapul rulotei.

 Am gasit doua poze pe Google si vreau sa fac ceva similar.

 Pareri pro sau contra?

biciclete-protap.jpg

Suport bicicleta F.jpg

 

Un fel de "strutocamila"! :amuzat:

 

La 2/22/2017 la 7:46, DacianMihai a scris:

 Am analizat si e mai bine cu suportul imaginat de mine.  De fapt suportul e gata!  Am fost la un strungar si mi l-a facut in jumatate de ora.  

 

De fapt totul este gata pregătit!

Insa ne ceri  parerea cum sa faci?

Era suficient sa spui ce ai facut!

Bunăoară eu unul sunt adeptul suportului de biciclete montat pe spatele rulotei, nicidecum pe protap! Dar fiecare cu "bicicletele lui"! :clapping:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Neata @DacianMihai.

Sper sa pui si niste poze cu suportul facut de tine(si la masina si la rulota)!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Dacian, suport așa cum ai prezentat în foto găsești la Norauto . Eu mi-am cumpărat de la ei, dar alt model pentru 3 biciclete care pot sa il montez  la fel ca in foto cât și pe mașină. O sa fac câteva foto, poate te ajuta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DacianMihai

Buna ziua. Suportul il am.  Acum lucrez la carligul de remorcare pentru protapul rulotei...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Ok așteptăm  poze cu lucrarea terminata. Intrebare suportul tau își modifică poziția să poți deschide portbagajul  mașinii sau rulotei.

Modificat de MIHAI DURA
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DacianMihai

Suportul este fix dar portbagajul masinii se poate deschide.  La rulota va fi spatiu suficient sa bag mana sa dau drumul la butelie sau sa iau cheia de rotii sau cizmele de cauciuc.  De altceva nu am nevoie in mers (daca am pana la rulota va trebui sa dau bicicletele si suportul jos sa scot roata de rezerva ca altfel nu se poate).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

E ok daca poți să bagi mana după ce crezi că ai nevoie dar este bine că portbagajul la masina de deschide. La mine de deschid ambele datorita rabatarii suportului

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Keszeg Zsolt

'Neata buna, colegi!

 

Am preferat si noi sa adaptam un suport de bicicleta de pe carlig astfel incat sa se poata monta si pe protapul rulotei.

 

Iata varianta noastra (poate ajuta si pe altulk :)):

 

1. Aceasta este baza: suport 2 bicilete pe carligul Golfului:

IMG_2876.JPG.7c1e1d5e8f00ae83ccb3041c01b9774f.JPG

 

2. operatiunea incepe prin ciocnirea a 2 beri reci (pentru inspiratie): :bere: dupa care se demonteaza din fix 2 suruburi bara care tine stopurile si numarul de inmatriculare:

IMG_2806.thumb.JPG.9bcd6e97fb3ce2cb36b97d021d57be53.JPG
 

3.suportul efectiv se potriveste pe protap:

IMG_2805.thumb.JPG.dd3191c062030223468a4cf929903e7d.JPG

 

4. dispozitivul de prindere artizanal, folosit (nimic complicat: bara filetata M8x100 taiata la dimensiune + saiba+piulite M8+piulite autoblocante+cauciuc dintr-o camera de bicicleta...) :

IMG_2817.thumb.JPG.61c560d85c968fae0e28ed4de552bf74.JPG

 

5.Rezultatul:

IMG_2880.JPG.975b10514760f35c52e2ee3b514e4af0.JPG

 

Gata de drum!

 

Acum sa vina odata sfarsitul de saptamana ca sa putem iesi :cu-rulota: !

 

  • Like 2
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.