Catalin Petrescu

Reparatii-suduri elemente plastic autorulote si rulote

37 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatii-suduri elemente plastic autorulote si rulote

Reparatii-suduri elemente plastic autorulote si rulote

Catalin Petrescu

Reparam si vopsim orice fel de elemente din plastic, cu sau fara vopsire.

Spoilere auto, carene moto, diferite elemente din plastic ale rulotei (cutie accesorii, usi vizitare, etc).

 

Procedeul de reparatie consta in suduri cu electrod special din acelasi material cu elementul de reparat si insertie de plasa metalica, unde este cazul de rezistenta sporita.

 

Catalin: telefon 0724399082

IMG-20170210-WA0009.jpg

IMG-20170210-WA0012.jpg

IMG-20170210-WA0002.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Ti-am recomandat sa postezi in aceasta sectiune si nu in cea de Mica publicitate, fiindca consider ca va avea mai mare efect in gasirea topicului de catre cei care intradevar au nevoie.

Totodata sper ca este binevenita activitatea ta, avand in vedere lucrarile care vor fi executate si multumirile care vor urma din partea celor care iti vor trece pragul.

Mult succes!

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Catalin Petrescu, inregistrarea ta pe forum a fost facuta doar pentru reclama? Nu ne dai si noua ceva sfauri ? Cum trebuie sa procedam cu crapaturile in plastic, nu cred ca este de ajuns sa chituim si sa vopsim :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

In legatura cu fisurile in plastic, am avut si eu ceva probleme la portbagajul rulotei, problema a fost remediata  prin intarirea cu plasa din fibra de sticla  pe interior, sper sa tina 

IMG-20170402-WA0028.jpg

IMG-20170402-WA0004.jpg

IMG-20170402-WA0026.jpg

  • Like 1
  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Singura solutie durabila la reparatia plasticului fisurat este armarea pe interior cu plasa metalica infierbantata pana la patrunderea in stratul de plastic. Este SINGURA solutie care tine, restul povestilor cu lipici, sudura in plastic, fibra de sticla sunt ....povesti sa va ia banii. Peste zona armata cu plasa metalica puteti placa cu fibra de sticla, caci face priza buna, altfel, .... nu prea tine nimic. Si stiu ce vorbesc, .......

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Cam asa ceva, .....

2015-02-28 16.56.20.jpg

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Adrian ai perfectă dreptate , același tratament am aplicat și eu la ultima rulotă pe fațadă , recomand  acest tip de reparație !:salutare!:

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

La mine , capacul, care era cel mai afectat, este acum practic dublat cu 2 randuri de fibra pe toata suprafata lui, acum oi vedea, daca nu tine voi recurge la solutia cu  plasa metalica......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu
On 03.04.2017 at 22:14, Adrian1975 a scris:

Singura solutie durabila la reparatia plasticului fisurat este armarea pe interior cu plasa metalica infierbantata pana la patrunderea in stratul de plastic. Este SINGURA solutie care tine, restul povestilor cu lipici, sudura in plastic, fibra de sticla sunt ....povesti sa va ia banii. Peste zona armata cu plasa metalica puteti placa cu fibra de sticla, caci face priza buna, altfel, .... nu prea tine nimic. Si stiu ce vorbesc, .......

Asta am scris si eu in postarea mea, daca ati fi citit cu atentie, ati fi observat ca scrie clar, insertie de plasa la interior si sudura la exterior.

Sau poate Dvs. inserati plasa la interior, iar la exterior lasati tot crapatura vizibila, ori o acoperiti cu chit situatie in care tot va crapa.

 

Ca idee aplicam tehnologie de la Steinel, dupa inserarea plasei la interior se procedeaza la sudare pe exterior cu electrod din acelasi material din care este plasticul.

Si ca sa inchei, spuneti Dvs. ca turnati fibra peste plastic ? 

Pai de aia nu tine decat 6 luni ce faceti, pentru ca fibra nu are absolut nici o legatura cu plasticul, fiind doua materiale total diferite.

 

O zi buna va doresc!

P.S. .reparam bare auto de 4 ani si n-a crapat nici una pana acum. Asi putea sa pun cateva sute de poze.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu
On 03.04.2017 at 22:15, Adrian1975 a scris:

Cam asa ceva, .....

2015-02-28 16.56.20.jpg

Buna ziua

Plasa trebuia inserata in material si nu lipita la exterior cu fibra .

Ceea ce ati folosit d voastra nu este plasa ci material pentru grile .

Nu cred ca va tine 

Lipituri cu fibra de sticla se fac fara probleme la barele de tir care sant in intregime din fibra.

 

Cu stima..

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu
On 26.03.2017 at 11:49, Ursu Florin a scris:

@Catalin Petrescu, inregistrarea ta pe forum a fost facuta doar pentru reclama? Nu ne dai si noua ceva sfauri ? Cum trebuie sa procedam cu crapaturile in plastic, nu cred ca este de ajuns sa chituim si sa vopsim :)

Buna ziua 

Inregistrarea pe forum am facut o pentru ca santem rulotosti de 10 ani.

Anuntul pe care l am postat aici a fost publicat numai dupa ce am primit acordul d lui Viorel care m a ajutat intr o problema si caruia ii port tot respectul

 

Cu stima..

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu

As vrea sa prezint si una dintre lucrarile noastre la o autorulota Fiat Pegaso din 2015.

IMG_20170801_134722.jpg

IMG_20170801_134715.jpg

IMG-20170813-WA0008.jpg

IMG-20170813-WA0006.jpg

IMG-20170813-WA0005.jpg

IMG-20170813-WA0003.jpg

IMG-20170813-WA0002.jpg

  • Like 1
  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu

Avand ceva bucati lipsa a fost nevoie de reconstructie din plastic armat cu plasa metalica la interior .

Lucrarea s a efectuat fara fibra de sticla , la exterior bucatiile fiind sudate cu electrozi Steinel , polizate , aplicat plastofix , apoi filler bicomponent ultima operatiune fiind vopsirea .

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Pare executata bine lucrarea..., in ce oras aveti atelierul ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu

Buna ziua

Da intr adevar a fost executata cu simt de raspundere, lucrarea avand garantie pe termen nelimitat , atata timp cat autorulota nu va fi implicata intr-un alt incident.

Atelierul nostru este pe Sos.Electronicii, nr 10/12 sector 2, Bucuresti.

 

Cu stima.

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Pe langa adresa, cred ca ar fi util si un nr. de telefon, multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Este in primul post (sus in pagina) :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu
în urmă cu 4 ore, Ilie Minea a scris:

Pe langa adresa, cred ca ar fi util si un nr. de telefon, multumesc.

Buna ziua 

0724399082 Catalin Petrescu.

 

Stima...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitari si multumim pentru postari si detalii @Catalin Petrescu ! :noroc:

E bine de stiut...:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marcus.Mihai

Buna ziua la toata lumea !!

Interesant topic. Voi posta si eu in cursul zilei de azi, cateva reparatii pe care m-am inhamat sa le fac. :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Ne-ai făcut curioşi. Aşteptăm... :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu
în urmă cu 2 ore, Marcus.Mihai a scris:

Buna ziua la toata lumea !!

Interesant topic. Voi posta si eu in cursul zilei de azi, cateva reparatii pe care m-am inhamat sa le fac. :bravo:

Buna ziua

Daca reveniti cu ceva imagini , va putem ajuta cu sfaturi depre cum puteti face reparatia si ce materiale sa folositi 

 

Stima.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marcus.Mihai

Buna ziua din nou, am revenit cu pozele promise. 

Este cam groasa treaba...

Am eliminat toate materialele rele, imbibate cu apa etc,  dupa care urmeaza reanlocuirea lor. 

20170331_123116.jpg

20170331_123114.jpg

20170331_123101.jpg

20170331_123058.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Wawak Cristian
La 03.04.2017 la 12:44, Eusebiu Cretu a scris:

In legatura cu fisurile in plastic, am avut si eu ceva probleme la portbagajul rulotei, problema a fost remediata  prin intarirea cu plasa din fibra de sticla  pe interior, sper sa tina 

IMG-20170402-WA0028.jpg

IMG-20170402-WA0004.jpg

IMG-20170402-WA0026.jpg

Cu ce vopsea ai vopsit?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Adrian D
      de Adrian D
      Bună seara dragi colegi! 
      Sunt posesorul unei rulote Hobby Excellent 495 UFE, din 2017. Astăzi, datorită oboselii și neatenției, la intrarea în curte, am atins coltul din stânga spate al rulotei. În aparență, problema nu pare a fi foarte gravă., dar au fost afectate atât tabla cât și ornamentul din plastic. Vă rog, dacă este posibil și a-ți trecut prin astfel de incidente nedorite să îmi dați câteva sfaturi legate de reparație și materialele ce ar trebui să le folosesc. 
      Mulțumesc anticipat! 
      Seară frumoasă comunitate! 

    • Emanuel F.
      de Emanuel F.
      Salutare grup! as avea nevoie de ajutor vostru, am un mini convector s 78/26 de la Juno, si vreau sa-l il instalez pe rulota deoarece nu am soba pe ea si preturile sunt cam maricele si nu prea  imi permit in perioada asta.
      Problema este ca am duze de GN si as vrea sa le pun pe GPL dar nu gasesc niciunde! am apelat chiar si la un prieten in germania sa sune la producator sa intrebe daca are duze pentu el iar producatorul a spus ca este un model mai vechi si din pacate nu se mai gasesc/fabrica duze pentru modelul pe care il am.
      Intrebarea mea este stiti o persoana care poate modifica duza sau poate are cineva " o duza" pt el. 
      L-am probat si duza lui de GN dar flacara era galbena si am inteles ca nu este Ok. 

       










    • Stefan Ghelec
      de Stefan Ghelec
      Salutare tuturor!
       
      Aveti idee de un om priceput, prin Bucuresti,  care sa ne poata ajuta cu o reparatie pe sasiu, in zona protzapului? Este clar nevoie de sudura...
      Am descoperit putina rugina si cand am "sapat" am descoperit o gaura de toata frumusetea in zona protzap-ului. Nu pare sa fie afectata grav structura de rezistenta, bara in capaul careia este fixata nuca merge adanc in sasiu. Dar o cu o astfel de probleme nici nu am curaj sa ies cu ea din curte ...


    • Iri
      de Iri
      Salut colegi!
      Ma puteti ajuta cu un meserias fara ghilimele pentru reparatie rulota burstner club cat mai aproape de Craiova?
      Multumesc!
       




    • Sorin S
      de Sorin S
      Salutare , cum mai nou sint in cautari dupa rulota am gasit ceva foarte interesant doarca panul din fata este din plastic .
      Doresc impresii si pareri cu privire la acest lucru , cat de rezistente sant aceste panouri , in spatele panoului exista panou de aluminium ?, panoul de fata este de plastic doar de ornament sau acesta este peretele?
      Doresc mai multe pareri ca azi ma duc sa vad ceva si nu vreau batai de cap prea mari..
       
      Multumesc si Paste Fericit tuturor..
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.