Ilie Minea

Mover home made

16 postări în acest subiect de discuţie despre Mover home made

Mover home made

Ilie Minea

In ideea, ca voi iesi mai ieftin si mandria, ca este facut de mine, Incerc sa construiesc un echivalent- mover pt.rulota mea.Am  vizionat cateva  clipuri , cu unele facute pe afara si m-a incantat ideea. In general, au construit un fel de carucior pe care au montat bila pt.carliig si un motor electric cu reductor pt.turatie mica.Partea rea e ca nu dau detalii tehnice si provenienta componentelor. Problema este motorul electric cu reductor, asa , ca m-am hotarat sa folosesc ca motor, un troliu, pe care sper sa-l pot adapta situatiei. Restul materialelor nu reprezinta o problema in achizitie. Am cautat pe net motor cu reductor mai mic, dar nu am reusit sa gasesc, poate reusiti voi..Troliu este un pic cam scump, cel mai ieftin este 350 lei si trebuie si modificat [adaptat]. Astept cu mare interes sa primesc sugestii de la voi si poate iese ceva acceptabil din toate punctele de vedere.

Cu acest carucior cu motor, am vazut ca se poate manevra destul de comod rulota, foarte util, cand nu poti folosi masina.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Salut, si eu am vrut sa construiesc unul, am cumparat toate piesele, inclusiv telecomanda si, din lipsa de timp am cumparat unul original. Motorul pe care l-am luat este la 12 V de la o automatizare de usi de garaj. Daca este ce-ti trebuie, ne auzim pe privat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Stiu pe cineva - un prieten rulotist - care are de cativa ani buni un mover home made confectionat de el. Stiu ca motoarele folosite sunt de electromotor de mercedes iar reductoarele sunt facute de el, dar nu stiu raportul de multiplicare-demultiplicare.

Modificat de petre s
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea
51 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

Salut, si eu am vrut sa construiesc unul, am cumparat toate piesele, inclusiv telecomanda si, din lipsa de timp am cumparat unul original. Motorul pe care l-am luat este la 12 V de la o automatizare de usi de garaj. Daca este ce-ti trebuie, ne auzim pe privat.

Ce putere are motorul? Ar trebui , ca sa poate duce rulota sa aiba in jur de 700-800wt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Am "furat" startul, am cumparat un troliu mobil, cica ar trage 2t.Vom vedea. Acum incepe partea cea mai grea, configuratia atelajului. Dar, avand piesa principala, o sa ne invartim pe langa ea.  De la vanzator am primit o sugestie buna , atunci cand l-am intrebat, daca se poate schimba sensul motorului. Raspunsul a fost un NU hotarat, dar pentru schimbarea de sens , mi-a sugerat sa intorc atelajul, care va merge in sensul invers decat initial.OK.

Trebuie sa gasesc doua pinioane si lant..., cred ca de pe la motociclete sau biciclete cu motor, sa le adaptez situatiei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@ilie F1A

De unde ai cumparat troliul mobil si cat a costat? askc

Sunt interesat si eu de unul si deocamdata am pus ochii pe acesta de la Norauto...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Neata @ilie F1A

În mod normal troliul funcționează în ambele sensuri, îți spun asta în cunoștință de cauza, lucrez pe o mașină de tractare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea
în urmă cu 4 ore, Daniel P a scris:

@ilie F1A

De unde ai cumparat troliul mobil si cat a costat? askc

Sunt interesat si eu de unul si deocamdata am pus ochii pe acesta de la Norauto...:-)

E super pret, eu l-am cumparat cu 340lei, ghinion. Pe okazii este 500lei.

în urmă cu 4 ore, Levi N a scris:

Neata @ilie F1A

În mod normal troliul funcționează în ambele sensuri, îți spun asta în cunoștință de cauza, lucrez pe o mașină de tractare!

Cred ca depinde de model.

Nu am facut probe cu el, sper sa ai dreptate.

On 1/25/2017 at 21:11, petre s a scris:

Stiu pe cineva - un prieten rulotist - care are de cativa ani buni un mover home made confectionat de el. Stiu ca motoarele folosite sunt de electromotor de mercedes iar reductoarele sunt facute de el, dar nu stiu raportul de multiplicare-demultiplicare.

Petre, iti multumesc pt.informare, dar este complicat pt. mine, ce a facut amicul tau. Incerc sa simplific situatia cat mai mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

 Ma intereseaza doua roti de 200- 250mm diametru, dar ceva mai calitativ. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Popa

Roti am vazut intr-un supermarket de bricolaj, , dar nu mai stiu in care..:P 

Ori Hornbach, ori Bricodepot..sau Dedeman... prin astea umblu de obicei.. 

Erau roti pentru carucioare/platforme sau diverse aplicatii.. solide, cauciuc plin pe rulare.

O problema ar fi ca erau pe rulmenti/lagar, iar in cazul unui mover ar trebui intepenite pe un ax, sau sudat de ele cumva un pinion...

 

Ceva de genul asta ?

Roata carucior

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut.

Un mover second hand de marca costa intre 400 -500 euro.Sistem complet. Nu-i mai simplu asa?

Adaptarile sau improvizatiile "temporare" devin la un moment dat sisteme cu caracter permanent.

Parerea mea: se investeste timp si resurse pretioase in lucruri care vor sfarsi asa cum au inceput : IMPROVIZATII.

 

Numai de bine!

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cerbureanu Ion
Popescu Ionut

Interesanta idee cu acest mover. Daca nu aveam mover pe rulota sigur luoam deasta chinezesc se monteaza imediat si nu vad de ce nu ar face fata.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

...Are si avantajul ca nu coboara garda la sol cum se intampla cu cele clasice (problema deloc neglijabila). Unii ar putea sa obiecteze ca nu poate fi folosit pe teren accidentat fiindca patineaza. Fenomenul de patinare este prezent insa si la cele clasice (mai ales la viraje cand trebuie "ajutate").

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Rusu

@Ilie Minea, poate va inspira filmuletul urmator:  (poate fi si manual, si electric)

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Korh

Am avut unul manual și l-am dat asa repede pe cum l-am achiziționat. Pe asfalt sau teren tare și drept e ok, în rest PA

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Trasnea Alin
      de Trasnea Alin

      Rulotă Dethleffs Family 1998 2 zone de dormit separate + veranda + cort mare pe toată suprafața , cu dus interior 2x150 panouri solare, invertor sinus-pur 1000W, acumulator solar - OFF-ON camping

      Rulotă solidă fabricată în Germania cu izolație foarte bună, foarte ușoară - se trage cu orice auto cat. B, pentru 1-4 persoane - 2 zone de dormit.
      Pregătită de drum/concedii on și off camping.
      Adusa personal din Olanda, înmatriculată in Romania, acte în regula.
      ITP valabil, impozit si RCA valoare mica,

      Foarte bine întreținută și foarte curată interior /exterior fără mirosuri, infiltratii, mucegai, podea moale
      Greutate proprie = 830 kg
      MMA = 1100 kg
      Sasiu si cuplă antibalans AL-KO
      Aragaz cu 3 ochiuri, chiuveta bucătărie + baie, încălzire soba Truma, WC mobil, duș interior, cadita de duș din fibră.
      - Controler (invertor solar) cu afișaj /setări /laptop MPP Solar cu sinus-pur 1000 W
      - Acumulator 100 Ah cu descărcare lentă
      - prize int + ext la 220
      - senzor / detector fum, gaz-GPL, monoxid carbon
      - cauciucuri C-uri, roată rezervă (suport dedesubtul rulotei, nu ocupă spațiu)
      - plase insecte : ușa intrare (pe șină) , geamuri, trape, perdele, draperii, jaluzele atermice
      - trapa baie + trapa centrală mare Heki
      - cos gunoi ușa chiuveta
      - bazin apă
      -butelie gaz
      - cutie exterioara alimentare din bidon apă (off-camping)
      - suport biciclete
      - panou frontal aluminiu
      - telescoape
      - mover cu telecomanda (deplasare rulota din telecomanda)
      Pret 5900 Euro
      Mai multe detalii la telefon   0742072085













    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      Mover rulota cu toate accesoriile (mai putin acumulatorul-se leaga la acumulatorul rulotei). Este montat pe o rulota de 1200kg. Funcționează perfect, toate componentele prețul: 400 euro este fix, ușor negociabil dacă se demontează de d-voastră. La cerere (și contra cost) se poate monta pe rulota dvs
      Video cu funcționarea în următorul link
       
    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Deoarece am o rulota care nu prea are căutare, vând următoarele accesorii separat:
      1. Cortul care este compus din:
      Cort complet Hypercamp Picasso mărimea 5, 755-780cm, Veranda Lago Trend mărimea 5 care se poate monta și direct pe rulota sau in prelungirea cortului. Camera cu montare laterala (stânga sau drepta) pe cort. Sunt incluse următoarele:
      - schelete metalice pentru cort, veranda și camera laterala,
      - țăruși și scărițe de cauciuc,
      - interior de pânza pentru a folosi camera laterala pe post de dormitor,
      - benzi de furtuna cu prindere tip trident atât la cort cat și la veranda,
      - perdeluțe pentru cort,
      - fusta laterala pentru montare in partea de jos a rulotei, inclusiv pentru acoperirea rotii.

      Toate componentele sunt in stare foarte buna, nu exista rupturi, reparații sau fermoare defecte.
      Pret: 450€
       
      2. Mover Reich, se actioneaza cu o parghie, nu cu cheia de roti. (o sa revin cu imagini)
      Pret 300€
       
      Telefon 0771045128


    • Doru Movileanu
      de Doru Movileanu
      Cumpar mover SH pt. o rulota Bailey Ranger din 1999 MMA 1077KG. Tel 0744.201060. Multumesc.
    • Vlad Tocae
      de Vlad Tocae
      Caut mover pt o rulota MMA 1050 (Bayerland Spinter 430)
      Evident ca pretul este important dar cel mai improtant este sa fie in stare perfecta de functionare
      De preferat cu role de aluminiu, dar nu este o conditie eliminatorie
      multumesc
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.