Dan Marius

Viitoarea mea autorulota Fiat Ducato!!!

85 postări în acest subiect de discuţie despre Viitoarea mea autorulota Fiat Ducato!!!

Viitoarea mea autorulota Fiat Ducato!!!

Traian M

Eu zic ca AC-ul ala e o pocnitoare si nu va face fata pe zi vara cu duba in soare,   eu am pe rulota unul mobil de casa de 9000btu la 220V care l-am montat fix cu furtun prin peretele rulotei sa scoata aerul cald la exterior. L-am folosit o sg data in Grecia intr-un camping la Igoumenitsa, a fost o zi foarte calda si cu umiditate mare si a mers in continuu toata ziua, cum il opream cum simteai ca te sufoci, pana la urma l-am oprit si am deschis toate trapele si cateva geamuri si am ;lasat sa se ventileze natural si am putut dormi.

ac.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dan Marius
în urmă cu 13 ore, Levi N a scris:

Salut @dan225

Nu aveai loc să pui panoul din fata mai spre fata dubei si intre ele să montezi o trapa, una cât mai lata?

 

Salut, nu cred ca era suficient loc chiar daca puneam panoul mai in fata, am in plan ca in fata si spatele dubei sa pun niste bari deasupra mai inalte decat panourile si sa le folosesc ca suporti , sa acopar panourile cu ceva cat timp nu o folosesc ca mi-e frica sa nu mi le sparga cineva sau sa le fure, daca e sa le fure macar sa se chinuie.

în urmă cu 11 ore, Traian M a scris:

Eu zic ca AC-ul ala e o pocnitoare si nu va face fata pe zi vara cu duba in soare,   eu am pe rulota unul mobil de casa de 9000btu la 220V care l-am montat fix cu furtun prin peretele rulotei sa scoata aerul cald la exterior. L-am folosit o sg data in Grecia intr-un camping la Igoumenitsa, a fost o zi foarte calda si cu umiditate mare si a mers in continuu toata ziua, cum il opream cum simteai ca te sufoci, pana la urma l-am oprit si am deschis toate trapele si cateva geamuri si am ;lasat sa se ventileze natural si am putut dormi.

ac.jpg

 

Nu stiu daca AC-ul este prea Mic , nici duba nu o sa fie foarte mare dupa ce pun totul înăuntru, sper sa fie ok, la maxim temperatura cu care sufla e de 13.5 grade, daca e prea Mic am si unul portabil asemanator cu cel din poza,  vedem la vara ce si cum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
în urmă cu 15 ore, Levi N a scris:

Salut @dan225

Nu aveai loc să pui panoul din fata mai spre fata dubei si intre ele să montezi o trapa, una cât mai lata?

Salut, oricum nu era loc si de trapa si am de gand sa pun o bara in fata , spatele si pe mijlocul panourilor pt a le folosi ca suport sa acopar panourile cu ceva sa nu imi fie sparte sau furate, daca cineva incearca sa le fure macar sa se chinuie.

în urmă cu 15 ore, Daniel P a scris:

Panourile de 175W mai mult ca sigur sunt pentru sisteme de 24V, .. de aceea iti va trebui automat controller MPPT pentru incarcarea la 12V...

Diferenta de pret este cam de 3 ori mai mare intre PWM si MPPT, dar la ce configuratie ai tu, se merita ...:)

Iar in legatura cu aerul conditionat ( 350W ) cu siguranta nu-l poti folosi continuu, pentru ca puterea de incarcare a panourilor fotivoltaice este mult mai mica si nu acopera consumul AC-ului...nay

Salut, atunci mppt sa fie, am gasit unu este in jur de 130 lire , 40 amperi. Chiar daca incarcarea panourilor este mai mica ar trebui sa il pot folosi mai tot timpul pt ca o sa fie suficient curent in baterii, ma gandesc sa pun 3-4 de 110 amperi, iar in momentul cand nu folosesc AC -ul panourile ar trebui sa încarce bancul de baterii, in plus am si un generator in caz de forta majora :) Nu am idee cat de repede se vor incarca bateriile de la panouri, ai idee cum se calculeaza? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Colegul @Mihnea Stoenescu a explicat foarte bine cum se calculeaza consumul in acest topic...nay

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@dan225,

Am citit în mare grabă acest topic. S-ar putea ca unele lucruri să nu le fi înțeles. Dacă nu se potrivește cu realitatea, atunci nu le lua în considerare.

Nu vreau să te influențez cu nimic. Ai cerut sfaturi și eu vreau să-ți dau un sfat bun: fă cumva, desfă un scaun din față pentru ca să poți intra de la șofer în spate, în rulotă. Mi se pare aiurea ca seara, înainte de a merge la culcare, după ce ai condus, să trebuiască să ieși din rulotă ca să mergi la volan sau invers. Părerea mea.

Nu cred că e o idee bună să pui paturile pe lățimea mașinii!!! Cred că vor fi prea scurte. Doar dacă ești un om mic de statură te vei simți confortabil într-un pat în care nu te poți întinde complet.

 

În rest, mult spor și felicitări pentru inițiativă!

 

 

Modificat de Florin Smolnicki

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
36 minute în urmă, Florin Smolnicki a scris:

@dan225,

Am citit în mare grabă acest topic. S-ar putea ca unele lucruri să nu le fi înțeles. Dacă nu se potrivește cu realitatea, atunci nu le lua în considerare.

Nu vreau să te influențez cu nimic. Ai cerut sfaturi și eu vreau să-ți dau un sfat bun: fă cumva, desfă un scaun din față pentru ca să poți intra de la șofer în spate, în rulotă. Mi se pare aiurea ca seara, înainte de a merge la culcare, după ce ai condus, să trebuiască să ieși din rulotă ca să mergi la volan sau invers. Părerea mea.

Nu cred că e o idee bună să pui paturile pe lățimea mașinii!!! Cred că vor fi prea scurte. Doar dacă ești un om mic de statură te vei simți confortabil într-un pat în care nu te poți întinde complet.

 

În rest, mult spor și felicitări pentru inițiativă!

 

 

 

Salut, Merci pt sfaturi si da ai dreptate cu bancheta fata, este in plan, o sa Scot bancheta dubla din fata si poate reusesc sa gasesc Inca un scaun ca cel al soferului sa las spatiu de trecere pe mijloc. Referitor la paturi, pt a economisi spatiu cea mai buna varianta este sa pun paturile pe latimea masinii , tocmai esta e motivul pt Care am ales Fiat Ducato, masina este lata , mai lata decat un sprinter, are 185 cm din perete in perete, am facut proba si e bine , pot dormi comod, eu am 179 cm. Salutare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Am reusit sa construiesc scheletul paturilor, cel de jos are 122cm latime cu 185cm lungime , cel de sus este doar pentru o persoana , are 85cm latime si aprox 170cm lungime. Ideea patului de sus daca reusiti sa vedeti din foto este sa coboare si sa formeze spatarul celui de jos, o sa il ridic doar la nevoie iar patul de jos este in forma de U dar o sa urmeze inca o parte care se va extinde si va forma un pat normal. Nu arata foarte bine momentan , fiind doar scheletul......dati-va si voi cu parerea daca am avut sau nu o idee buna!!!???? 

Pozele sunt alb negru pt ca nu le pot pune daca ocupa mai mult de 265 kb . 

IMAG1043.jpg

IMAG1045.jpg

IMAG1046.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare, până să mai continui cu alte lucrări cablează instalația electrica 12\220v și plafoniere priza de brichetă  accesorii , trage țeava de gaz pentru butelie apa pentru chiuvetă, că pe urmă nu o să mai ai acces și arată urât pe exterior.Spor la lucru !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
58 minutes ago, Ciurea Sorin said:

Salutare, până să mai continui cu alte lucrări cablează instalația electrica 12\220v și plafoniere priza de brichetă  accesorii , trage țeava de gaz pentru butelie apa pentru chiuvetă, că pe urmă nu o să mai ai acces și arată urât pe exterior.Spor la lucru !

 

salut , este bun sfatul pe care mi-l dai , asa ar trebui sa fac dar inca nu stiu  unde va veni bucataria,  baia, panoul electric  , inca ma gandesc, oricum am un plan pentru fire sa le ascund, as vrea ca totul sa fie ascuns dar in acelasi timp sa am acces la ele in caz de nevoie. Cu respect !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut

Daca tot ai pomenit de "fire" sa le fixezi si izolezi bine ca in timp sa nu se roada si sa faca contact cu caroseria, ca ai sa ajungi sa postezi si in topicul "m-a curentat rulota" in cazul tau autorulota.:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
1 hour ago, Levi N said:

Salut

Daca tot ai pomenit de "fire" sa le fixezi si izolezi bine ca in timp sa nu se roada si sa faca contact cu caroseria, ca ai sa ajungi sa postezi si in topicul "m-a curentat rulota" in cazul tau autorulota.:laughing:

Salut , avem sefu grija la fire doar suntem si noi meseriasi... :)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Aproape am terminat cu paturile, mai trebuie sa fac o masuta de cafea la mijlocul paturilor , acolo unde se vede un fel de usa se va ridica sus si va forma o masuta de cafea, Am uitat sa fotografiez dar baza patului se ridica pt a avea acces sub pat pt spatiu de depozitare. Patul de sus , coboara si formeaza un fel de spatar pentru cel de jos, daca nu am nevoie de el il voi folosi in pozitia spatar pt a avea suficient loc. Patul de jos se poate extinde la nevoie si formeaza un pat pentru 2 persoane , aproximativ 120 cm latime. Urmeaza bucataria ........saptamana viitoare.  Va salut!!!

IMAG1053.jpg

IMAG1055.jpg

IMAG1057.jpg

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo, felicitati! :clapping:

Spor la treaba in continuare! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Vad ca prinde contur lucrarea. 

Felicitari! hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
în urmă cu 2 ore, Ursu Florin a scris:

Vad ca prinde contur lucrarea. 

Felicitari! hi

 

Salut, asa pare, am doar 2 zile libere pe saptamana si daca mai si ploua nu pot sa fac mare lucru, si de unul singur.......sper sa fie gata pana in vara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Si uite asa am facut si un pic la bucatarie si dus. 

IMAG1071.jpg

IMAG1073.jpg

IMAG1074.jpg

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Salut, am mai facut cate ceva pe la masina , niste luminite, corpuri la bucatarie si ceva pe la dus . Am luat si controllerul pentru panourile solare si am reusit azi sa testez un pic panourile  in gradina , cam greu cu soarele in Uk pt ca 1 minut era soare dupa care 10 minute disparea in nori , am reusit sa fac o fotografie cand soarele a fost mai puternic si daca va uitati la una din fotografii se vede 12.2 amperi incarcare ceea ce nu e rau pentru Anglia, sper ca in Romania sa fie si mai bine  . Urmeaza sa construiesc doua scaune la care o sa pun centuri si o masuta . Va salut!!!

IMAG1075.jpg

IMAG1077.jpg

IMAG1078.jpg

IMAG1080.jpg

IMAG1083.jpg

IMAG1084.jpg

222.jpg

1111.jpg

3333.jpg

4444.jpg

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Încet , încet prinde contur Dane , nu mai ai mult și o să-i faci botezul , bravo felicitări ! :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

O sa iasa ceva frumos! :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

:bravo:mare chinuiala frate !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Mai e ceva de lucru si mai ales finisajele o sa imi ia ceva timp, plus ca tre sa conectez gazul , apa apoi toate firele. Sper sa merite toata munca si investitia , vara nu e departe si abia astept sa vin acasa ca asa mi s-a urat de Anglia........... Ne auzim .. numai bine!!

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
Chiar acum, Sorin Leitoiu a scris:

:bravo:mare chinuiala frate !

Asa e .. mare chinuiala  dar cand o faci cu placere parca nu e asa rau, daca m-ar mai lasa si vremea asta de rahat din Anglia ar fi si mai usor, daca as fi avut si unde sa o parchez , o curte ceva , un garaj , ar fi fost boierie .....asa in strada e cam chinuiala. Ce sa facem sefu daca vremea nu vrea cu mine ca ploua zilnic , garaj nu e ....chinuiala!!!  Te salut !!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Salut tizule si spor.Apreciez efortul tau dar nu inteleg de ce volan pe dreapta.Poate doar te antrenezi cu asta...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
în urmă cu 7 ore, Marius Dan a scris:

Salut tizule si spor.Apreciez efortul tau dar nu inteleg de ce volan pe dreapta.Poate doar te antrenezi cu asta...

Salut, pai momentan traiesc in Anglia si in viitor tot aici o sa fiu .Daca o sa ma hotărăsc sa o vand pe viitor , tot aici o voi vinde , deci tre sa fie cu volan pe dreapta.  Si eu le zic englezilor ca sunt pe invers cu. volanul ...da nu ma cred, treaba e ca ei sunt pe invers cam cu totul .Daca noi in Romania scriem in acte oficiale cu pix albastru ei scriu cu negru, daca in Romania de exemplu 5X5=25, in Anglia e posibil sa fie 30, 40 ca oricum matematica e o necunoscut! Te salut!

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Draghicescu D
      de Draghicescu D
      Buna, prieteni,
      Din pacate, a venit timpul sa ma despart de mult-indragitul camper,  
      Detaliile de la conversie au fost prezentate aici : 
      Acesta poate fi vizionat in Bucuresti, sectorul 1 (adresa va fi transmisa la cerere).
      Se vinde cu toate accesoriile prezentate in videoclip, practic nu necesita nici o investitie pentru a merge cu el in vacanta.
       
      Prezentarea completa o gasiti la :
       
      https://www.youtube.com/watch?v=Y1SdExPBkKA&t=1s 
       
       
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... Ofer spre vanzare set 2 geamuri glisante noi marca Dometic, dimensiuni 700/400 mm. Dispun de rulouri anti insecte si anti termic. Se monteaza fara mastic, prin strangere cu suruburi. Pretul pt amandoua este 4200 lei si se predau personal in zona Plaza Romania mall. Relatii la 0722 168 168. Nu pot pune poze.
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... ofer spre vanzare un Citroen Jumper L4H3 cu motor de 2000cc euro 6, fabricat in 2018, pe care l-am cumparat dupa lungi cautari la 35000 km, iar la ora actuala avand 80500 km. Am inceput conversia, prin montarea a 4 geamuri, veranda dometic, scara manuala, scaune rotative, 2 paturi longitudinale, rabatabile, acumulator 195 A, 2 trape dometic, rezervor apa gri, etc... din pacate nu am reusit sa o termin. Daca e cineva interesat sa continue si dispune de 25 mii euro, poate sa o vada in drumul taberei, zona Plaza Romania. Relatii la 0722 168 168. Nu reusesc sa pun poze
       
    • Fejer Antal
      de Fejer Antal
       Salutare comunitate. Acum câtva ani nu m-am gândit că o să scriu in această secțiune al forumului. Da câteva zile rulota noastră mult iubită a ajuns la o altă familie. A venit vremea ca să încercăm și noi vacanțele cu autorulotă.
        Aici am nevoie de ajutorul vostru! Vrem să cumpărăm o autorulotă de preferat fără alcov, că an fabricație să fie după 1997, minim de patru persoane in mers trecut și în talon și bugetul de care dispunem este de 17000 euro. Vă rog dacă știți undeva o autorulotă de vânzare in stare bună care s-ar încadra în bugetul nostru să-mi scrieți! Ar fi de ajutor și site-urile unde se vând! Visul meu este un Hymer asemănătoar cum are și colegul @Ovidiu-Betty
       
    • Sergiu Chirau
      de Sergiu Chirau
      Dragi membrii,
       
      de 2 saptamani sunt proaspat posesor de autorulota. Un vis din copilarie:)
       
      Sa inceapa aventurile cu noul membru al familiei.
      De cativa ani am pus ochii pe modelul acesta inedit de HOBBY 600 *(vehicul atestat istoric). Insa anul acesta mi-a aparut in viata din nou, nu am stat pe ganduri si exact ca un copil in perioada craciunului , am ajuns sa ma bucur zilnic de aceasta decizie.
      Normal, fiind in 88, are cateva bube - infiltratii panouri laterale (geam buctarie+geam sufragerie), in podea, +trapa bucatarie,  2 geamuri crapate in dormitor , si probabil accesoriile pe care nici nu le am testat inca.
      Acest model de Fiat Ducato este atestat istoric, motorul de 2.5 D trage bine, pe dedesubt nu are rugina si in rest Doamne ajuta!
      Vreau sa o pun la punct pana in feburarie si sa plec vreo 3 luni cu ea pana in portugalia.
       
      Apreciez informatiile de pe acest forum. Ma bucur sa fac parte din acest grup de iubitori de rulote si autorulote.
      Drumuri bune tuturor si cat mai putine infiltratii:)
       




  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.