Dan Marius

Viitoarea mea autorulota Fiat Ducato!!!

85 postări în acest subiect de discuţie despre Viitoarea mea autorulota Fiat Ducato!!!

Viitoarea mea autorulota Fiat Ducato!!!

Dan Marius

 Dupa cum spuneam in sectiunea de prezentare membrii, am un proiect in a-mi construi o autorulota dupa ideile si planurile mele, e prima pe care o fac asa ca sigur o sa am nevoie de sfaturi.

Mai intai trebuie sa va spun ca am ales ca si baza de lucru o duba 3.5 tone Fiat Ducato 2.3 diesel 120 cai , 6 viteze, model 2008.

Mai intai am schimbat distributia si am schimbat un sincron  in cutia de viteze asa ca acum masina merge foarte bine .

Lungimea interioara a dubei este de aprox 3.7 metri iar latimea este de 1.85 metri.

Stiu ca vreau sa pun in ea tot ce se poate pune pentru a fii cat mai moderna si utila si anume: incalzire pe gaz, sistem apa calda, dus , paturi , aer conditionat (nu are din fabrica), frigider, panouri solare si lista continua.

Unde o sa le pun toate.....nu am nici cea mai vaga idee dar sper sa gasesc o solutie.

Momentan am reusit sa termin izolatia interioara si chiar mi-a luat ceva timp.

La izolatie am folosit primul strat polistiren de 5 cm pe peretii laterali iar pe podea polistiren de 2.5 cm , sus am folosit un fel de membrana din spuma apoi polistiren de 2.5 cm . Dupa ce am pus polistirenul a urmat un strat de folie de aluminiu absolut peste tot sa fie ca o bariera pentru condens iar peste folie am pus lemn de 0.9 mm pe pereti si sus iar pe podea de 1.2 mm (plywood se numeste in engleza , nu stiu cum ii zice in romana ca nu-s de meserie) .

Saptamana asta urmeaza panourile solare pe care le-am achizitionat deja, 2 panouri de 175 w fiecare si 8 amperi ...ma gandesc ca ar trebui sa fie suficient.

O sa va pun si ceva poze dar tre sa vad cu ce le redimensionez .

Va salut si va tin la curent !!!

Sa auzim de bine!! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dan Marius

 

IMAG1030.jpg

IMAG1019.jpg

IMAG1026.jpg

IMAG1028.jpg

IMAG1031.jpg

IMAG1010.jpg

IMAG1020.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim pentru detalii si imagini @dan225, sa ne tii la curent cu evolutia lucrarilor! :-)

Spor la treaba! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Salut @dan225 ,

 

interesanta ideea si mai ales hotararea ta , ar fi interesant daca ai expune si costurile pentru a fi luat in calcul pe viitor de doritori de camper daca este mai bine manufacturat sau cumparat de-a gata .

 

Ca o paranteza , parerea mea este ca folia de aluminiu este in plus , nu va permite peretilor sa " respire " , tot ce este intre folia de aluminiu si peretele exterior de tabla va sta in umezeala creata de diferentele de temperatura , neavand posibilitatea de ventilare .

 

Folia pare ca are pe o fata ceva burete cu adeziv , cred ca mai indicat era sa o aplici direct pe tabla pentru izolare termica si fonica .

 

Ce nu vad si ar trebui luat in calcul ceva geamuri si trape .

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Salut si spor la treaba!

Insa cred ca te-ai pripit un pic. Ar fi trebuit mai intai sa stabilesti exact configuratia interioara, adica sa stii precis ce montezi si unde, sa faci rost de ele si apoi sa purcezi la treaba. Cel putin o parte din conducte / conductori  ar fi trebuit sa fie ascunse in pereti. Acum va trebui sa le pui aparent!

Felicitari pentru decizie!superok

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Salutare si mersi pentru pareri, referitor la folia de aluminiu trebuie spus ca este dubla iar in interior are bule de aer tocmai pt a lasa peretii sa respire....presupun , nu cred ca avea rost sa o pun direct pe tabla , poate am gresit dar din cate am citit si vorbit si cu alte persoane asa e cel mai bine sa faci, oricum timpul va spune. Inca ceva , polistirenul nu este lipit direct pe tabla , este un spatiu de 2-3 mm intre polistiren si table tocmai pt a nu sta tot timpul umed din cauza diferentelor de temperatura dar Inca odata.... timpul va spune daca e bine sau nu.

Apropo de costuri, am undeva o lista si o sa pun  totul aici sa ne facem o parere daca merita sau nu . 

 Nu stiu daca m-am pripit pt ca deja am cumparat cam tot ce imi trebuie frigider, aragaz, chiuvetă, dus, sistem incalzire aer si apa doar ca nu am apucat sa listed totul.

Peretii nu sunt prinsi definitiv doar temporar tocmai pentru a ascunde fire si conducte pe masura ce înaintez cu lucrarea pt ca am un plan ce si cum sa pun dar Inca nu sunt 100% . In principiu sunt multumit pana acum de ce mi-a iesit dar o parere in plus nu strica asa ca astept pareri.

Va salut si o sa revin in curand cu mai multe poze.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
31 minute în urmă, dan225 a scris:

 

Va salut si o sa revin in curand cu mai multe poze.

Te rog sa realizezi imaginile cu telefonul pe orizontala pentru o mai buna si larga vizualizare.

 

Succes pe mai departe si sa ne informezi mereu cu pasii proiectului tau!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Da, sigur va tin la curent cu proiectul, peste doua zile sper sa fixez panourile solare si poate incep contructia paturilor. Nu am foarte mult timp si nici spatiu unde sa lucrez la duba, ma cam chinui un pic si plus vremea din Anglia nu e cea mai prietenoasă......sa speram ca nu ploua. Numai bine!!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Frumos lucrat, un singur lucru l-as fi facut diferit. As fi folosit polistiren extrudat din ala gri poros grafitat de 3 cm peste tot.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salut Dan , dacă dorești eu îți ofer poze cu autorulota mea fiat ducato Granduca care este cam asemenea cu ce vrei tu să realizezi. Spor la treabă și aștept cu nerăbdare poze să văd cum a ieșit! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@dan225 ai o schita cu compartimentarea din interior?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
în urmă cu 5 ore, Traian M a scris:

Frumos lucrat, un singur lucru l-as fi facut diferit. As fi folosit polistiren extrudat din ala gri poros grafitat de 3 cm peste tot.

Salut , poate ai dreptate cu polistirenul extrudat dar am fost UN pic lenes sa merg in magazin sa cumpar si l-am comandat online, asta e ce mi-a fost livrat si nu am nici o idee care este diferenta intre cele doua, ce sa zic ...e UN pic cam tarziu Dar omul din greseli invata, o sa studiez problema sa vad ce diferente sunt intre cel extrudat si cel normal, pt mine polistirenul era tot la fel . :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
în urmă cu 3 ore, Ursu Florin a scris:

@dan225 ai o schita cu compartimentarea din interior?

Salut , referitor la schita am una Dar nu pe hartie, paturile vor fi in spatele dubei puse pe latime (1.85m lungimea patului si 120 latime ) iar UN al doilea pat va fi deasupra, apoi dupa pat va fi baia si dupa baie, bucataria pana in spatele scaunului de la sofer pe partea dreapta(volanul e pe dreapta fiind masina de UK). Pe partea stanga vor fi banchete si o masa In mijloc care se vor transforma intr-UN alt pat la nevoie si va ajunge pana la jumătatea usii laterale cred. Apoi corpuri pe sus si ceva geamuri care Inca nu m-am hotarat unde le voi Pune Inca. Daca ai alte idei zi-mi si mie ca nu mi-ar strica. Te salut

în urmă cu 4 ore, Ciurea Sorin a scris:

Salut Dan , dacă dorești eu îți ofer poze cu autorulota mea fiat ducato Granduca care este cam asemenea cu ce vrei tu să realizezi. Spor la treabă și aștept cu nerăbdare poze să văd cum a ieșit! 

Salutare, mi-ar fi de mare ajutor ceva idei . Adresa mea de mail este danmariusdaniel@yahoo.com.   multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Pune o schita aici oricum o ai, asa ne mai dam si noi cu parerea :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@dan225

Vezi pe www.pinterest.com , gasesti o multime de conversii dube in camper si poti sa te inspiri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Polistirenul extrudat este mult mai tare, poti sa calci pe el, se folosete in general la izolarea pardoselilor si a soclurilor cladirilor si are coeficientul de transfer termic mult mai mic fata de expandat. si e de vreo 2, 5 ori mai scump.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
în urmă cu 2 ore, Traian M a scris:

Polistirenul extrudat este mult mai tare, poti sa calci pe el, se folosete in general la izolarea pardoselilor si a soclurilor cladirilor si are coeficientul de transfer termic mult mai mic fata de expandat. si e de vreo 2, 5 ori mai scump.

E bine de stiut dar un pic cam tarziu, ma gândisem sa folosesc celotex am gasit in magazin, parea mult mai bun dar mi s-a parut cam scump, plus ca am discutat cu cineva si spunea ca nu respira deloc si face condens, oricum mi s-a parut prea scump, am zis sa mai fac si un pic de economie ca oricum am cheltuit destul, sper ca polistirenul de 5 sa faca treaba...ramane de vazut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

salutare , azi am reusit sa pun panourile solare pe masina. Chiar frig in uk azi dar macar am reusit sa le termin. Am atasat si o poza cu aerul conditionat care consuma 350w la putere maxima , merge pe 240v dar mi-am luat un invertor de 1500 w pure sine wave si inca o poza cu  izolatia de sus care e lipita direct pe tabla. 

IMAG1036.jpg

IMAG1039.jpg

IMAG1040.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo! :clapping:

Felicitari si spor la treaba in continuare! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Nu mai ai loc de trape pe tavan si parerea mea ca sunt foarte importante in ventilatie cand esti campat, vara dormi noaptea cu ele deschise ca sa ai aer, mai ales ca la tine e duba de tabla care se incinge mult mai rau ca o rulota normala sau camper. Daca te uiti la dubele ca a ta facute camper de firme brand gen knaus, possl, adria, au minim 2 trape mari, cele de 6m si 6.4m au chiar 3.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
18 minute în urmă, Traian M a scris:

Nu mai ai loc de trape pe tavan si parerea mea ca sunt foarte importante in ventilatie cand esti campat, vara dormi noaptea cu ele deschise ca sa ai aer, mai ales ca la tine e duba de tabla care se incinge mult mai rau ca o rulota normala sau camper. Daca te uiti la dubele ca a ta facute camper de firme brand gen knaus, possl, adria, au minim 2 trape mari, cele de 6m si 6.4m au chiar 3.

Salut stiu ca nu mai e loc de trape, as fi vrut macar una Dar na asta e , panourile sunt destul de Mari si nu am gasit nici o solutie sa imi ramana si spatiu de trape, o sa pun ceva geamuri si sper sa fie ok, ma gandeam daca as gasi un fel de trapa sa o pot Pune sub panoul solar si sa o deschid cumva pe orizontala. Sper ca duba sa nu se incinga asa rau , de fapt sa nu imi ajunga caldura înăuntru avand in vedere ca izolatia este destul de groasa plus folia de aluminiu care ar trebui sa respinga caldura de afara si in acelasi timp sa nu dea voie căldurii sa iasa din duba pe timp de iarna. Se vedem cum se comporta fara trapa sau poate reusesc sa gasesc vreo solutie sa pun una. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Referitor la trape, cred ca poti incerca sa adaptezi una sau doua trape de masina, luate de la dezmembrari.Astea se deschid pe orizontala si le poti pune sub panouri. O sa fie un spatiu mic, dar mai bun decat nimic. Spor in continuare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Pana la urma urmei macar panourile sunt maricele si sper sa imi permita sa folosesc aerul conditionat continuu la vara la mare, ce pareri aveti.....cred ca o sa am 3-4 baterii de 110 amperi fiecare , panourile sunt de 175w, 8 amperi iar aerul conditionat consuma 350 w la 240v. Referitor la controller-ul  pt panouri ce sa iau MPPT sau PWM , E mare diferenta intre ele ? Daca cineva a testat si poate sa imi spuna o parere ar fi de mare ajutor. Multumesc

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Panourile de 175W mai mult ca sigur sunt pentru sisteme de 24V, .. de aceea iti va trebui automat controller MPPT pentru incarcarea la 12V...

Diferenta de pret este cam de 3 ori mai mare intre PWM si MPPT, dar la ce configuratie ai tu, se merita ...:)

Iar in legatura cu aerul conditionat ( 350W ) cu siguranta nu-l poti folosi continuu, pentru ca puterea de incarcare a panourilor fotivoltaice este mult mai mica si nu acopera consumul AC-ului...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut @dan225

Nu aveai loc să pui panoul din fata mai spre fata dubei si intre ele să montezi o trapa, una cât mai lata?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Draghicescu D
      de Draghicescu D
      Buna, prieteni,
      Din pacate, a venit timpul sa ma despart de mult-indragitul camper,  
      Detaliile de la conversie au fost prezentate aici : 
      Acesta poate fi vizionat in Bucuresti, sectorul 1 (adresa va fi transmisa la cerere).
      Se vinde cu toate accesoriile prezentate in videoclip, practic nu necesita nici o investitie pentru a merge cu el in vacanta.
       
      Prezentarea completa o gasiti la :
       
      https://www.youtube.com/watch?v=Y1SdExPBkKA&t=1s 
       
       
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... Ofer spre vanzare set 2 geamuri glisante noi marca Dometic, dimensiuni 700/400 mm. Dispun de rulouri anti insecte si anti termic. Se monteaza fara mastic, prin strangere cu suruburi. Pretul pt amandoua este 4200 lei si se predau personal in zona Plaza Romania mall. Relatii la 0722 168 168. Nu pot pune poze.
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... ofer spre vanzare un Citroen Jumper L4H3 cu motor de 2000cc euro 6, fabricat in 2018, pe care l-am cumparat dupa lungi cautari la 35000 km, iar la ora actuala avand 80500 km. Am inceput conversia, prin montarea a 4 geamuri, veranda dometic, scara manuala, scaune rotative, 2 paturi longitudinale, rabatabile, acumulator 195 A, 2 trape dometic, rezervor apa gri, etc... din pacate nu am reusit sa o termin. Daca e cineva interesat sa continue si dispune de 25 mii euro, poate sa o vada in drumul taberei, zona Plaza Romania. Relatii la 0722 168 168. Nu reusesc sa pun poze
       
    • Fejer Antal
      de Fejer Antal
       Salutare comunitate. Acum câtva ani nu m-am gândit că o să scriu in această secțiune al forumului. Da câteva zile rulota noastră mult iubită a ajuns la o altă familie. A venit vremea ca să încercăm și noi vacanțele cu autorulotă.
        Aici am nevoie de ajutorul vostru! Vrem să cumpărăm o autorulotă de preferat fără alcov, că an fabricație să fie după 1997, minim de patru persoane in mers trecut și în talon și bugetul de care dispunem este de 17000 euro. Vă rog dacă știți undeva o autorulotă de vânzare in stare bună care s-ar încadra în bugetul nostru să-mi scrieți! Ar fi de ajutor și site-urile unde se vând! Visul meu este un Hymer asemănătoar cum are și colegul @Ovidiu-Betty
       
    • Sergiu Chirau
      de Sergiu Chirau
      Dragi membrii,
       
      de 2 saptamani sunt proaspat posesor de autorulota. Un vis din copilarie:)
       
      Sa inceapa aventurile cu noul membru al familiei.
      De cativa ani am pus ochii pe modelul acesta inedit de HOBBY 600 *(vehicul atestat istoric). Insa anul acesta mi-a aparut in viata din nou, nu am stat pe ganduri si exact ca un copil in perioada craciunului , am ajuns sa ma bucur zilnic de aceasta decizie.
      Normal, fiind in 88, are cateva bube - infiltratii panouri laterale (geam buctarie+geam sufragerie), in podea, +trapa bucatarie,  2 geamuri crapate in dormitor , si probabil accesoriile pe care nici nu le am testat inca.
      Acest model de Fiat Ducato este atestat istoric, motorul de 2.5 D trage bine, pe dedesubt nu are rugina si in rest Doamne ajuta!
      Vreau sa o pun la punct pana in feburarie si sa plec vreo 3 luni cu ea pana in portugalia.
       
      Apreciez informatiile de pe acest forum. Ma bucur sa fac parte din acest grup de iubitori de rulote si autorulote.
      Drumuri bune tuturor si cat mai putine infiltratii:)
       




  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.