Florin Smolnicki

Mașină + remorcă: am voie?

21 postări în acest subiect de discuţie despre Mașină + remorcă: am voie?

Mașină + remorcă: am voie?

Florin Smolnicki

Am voie să trag cu Octavia mea acestă remorcă?

Atașez CI mașină și remorcă.

Vă rog să mă lămuriți pentru că am primit foarte multe și foarte diferite răspunsuri.

La ce instituții,  unde se poate clarifica în mod OFICIAL răspunsul la întrebarea: Am voie să trag cu mașina pe care o am această remorcă?

Remorca nu are sistem propriu de frânare.

CI mașină:

 

4_ma_in.jpg

 

CI remorcă:

 

4_remorcă.jpgKostenlos Bilder hochladen

 

Dacă nu am totuși voie, ce mi se poate întâmpla dacă mă oprește Poliția?

De ce nu sunt clare legile din România, în această privință?

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Da, poti sa tragi remorca doar ca masa ei proprie cu incarcatura pe care o pui tu sa nu depaseasca impreuna 500 de kg.

 

Masele maxim admise se iau in calcul doar pentru a determina categoria de permis de care ai nevoie ca sa tragi un ansamblu.

Atata timp cat MMA masina + MMA rulota <= 3500kg poti conduce ansamblul cu B-ul.

In rest poti fi amendat doar daca te opreste ARR-ul in trafic si te cantareste si vede ca remorca ta e incarcata mai mult decat poate masina.

Ceea ce e foarte putin probabil daca nu pui ca nemancatul pe ea si ai ghinionul sa treci pe langa ARR si s-o vada cocosata sub greutate.

In certificatu masinii nu iti sunt specificate masele remorcabile ale masinii, iar in certificatul remorcii e scris MMA 750kg ceea ce o incadreaza la remorca usoara ce se conduce cu B-ul.

Deci poti sa o tragi linistit, nu ai absolut nici o problema.

 

 

Modificat de Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Salut Florin ,

 

raspunsul este simplu masina ta poate tracta o remorca cu sistem de franare cu mma de 1300 kg si/sau o remorca fara sistem de franare cu mma 500 kg . 

 

Remorca in discutie are mma 750 kg si nu are sistem de franare , deci depasesti mma admis de tractare cu masina ta  =  infractiune ( similar cu nerespectarea categoriei de permis avuta si conducerea unei alte categorii de auto ) si se poate lasa cu retinere permis pe minim 90 zile si dosar penal ( fiind probabil prima infractiune se poate pedepsi cu amenda penala ) .

 

Dar stai linistit daca se aplica amnistia , vei fi absolvit de orice vina , spui ca nu ai bagat de seama cand s-a agatat remorca singura de masina ta .:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

gresesti @Doru Negru si am mai explicat mai sus.

In cartea masinii spune ca masa remorcabila fara franare este 500 de kg, asta inseamna ca remorca + incarcatura ei ce o tractezi sa nu depaseasca 500 de kg. Nu are treaba cu MMA-ul remorcii.

 

Cum am zis, MMA-ul se ia incalcul doar la determinarea categoriei de permis pt ansamblu.

Atata timp cat te incadrezi cu ansamblul in categoria de permis, limitele din carte se refera la masa proprie + incarcatura.

In unele carti este trecuta chiar si masa in ansamblu(autotren) care deasemenea se refera la masa efectiva a ansamblului daca este cantarit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Poate gresesc , desi nu cred . Cum demonstrezi unui politist , angajat RAR sau angajat ARR ca tu nu ai pus mai mult nisip cu doua lopeti si nu ai depasit 500 kg ? Se ia in calcul tot timpul ce scrie in acte , daca are indoieli te urca pe cantar , gandeste la platformele auto care au mma 1300 kg , tot una este daca transporti un trabant sau un RAnge Rover ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Demonstartia se face doar prin cantarire, nu pot sa te amendeze fara sa te cantareasca, nu exista in lege specifcare ca masa remorcabila fara disp de franare a masinii face referire la MMA-ul remorcii.

Politia te poate amenda doar in 2 cazuri:

1. Cand ansamblul depaseste categoria de permis si e foarte grav - dosar penal. Practic conducere fara permis. Categoria de permis se calculeaza in functie de suma MMA-urilor.

2. Doar prin cantarire ca sa dovedeasca ca ai depasit masele permise trecute in acte.

In rest e doar interpretare gresita a legii, si sa zicem ca daca dai peste un politai prost, nu poate decat sa te amendeze pt punctul 2 iar argumentatia va fi gresita pentru ca nu are la ce articol sa faca referire din codul rutier si eventual va face la articolul pentru permis, dar daca contesti in insanta castigi 100% pentru ca tu dovedesti cu actele masinii ca esti incadrat in categoria de permis iar restul trebuia sa te cantareasca.

Modificat de Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Abandonez ........

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Nu se vede mare CI-ul mașinii. 

Postez din nou:

 

4_ma_in.jpgfoto upload

 

Sper că acum înțelegeți mai bine de ce am rămas cu nelămuriri. Am întrebat de polițiști, pe stradă, am întrebat șoferi, prieteni, vecini. Sunt diferite și diverse explicațiile, părerile. Am întrebat la RAR și mi-au dat răspunsuri diferite. Prima dată (înainte de a cumpăra remorca) au spus că se poate, când am revenit ca să fac RAR-ul (după ce am achitat taxele) și i-am întrebat, mi-au dat un răspuns neclar.

 

Ce să mai cred? Ce să mai înțeleg? Unde pot primi un răspuns oficial, scris (ca să nu stau mereu cu frică)? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

mergi linistit, si eu am remorca de 750 si merg cu ea, si un prieten care o trage cu Logan de 5 ani si nici unul nu am avut nici unul nici o problema.

Modificat de Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
36 minute în urmă, Doru Negru a scris:

Poate gresesc , desi nu cred . Cum demonstrezi unui politist , angajat RAR sau angajat ARR ca tu nu ai pus mai mult nisip cu doua lopeti si nu ai depasit 500 kg ? Se ia in calcul tot timpul ce scrie in acte , daca are indoieli te urca pe cantar , gandeste la platformele auto care au mma 1300 kg , tot una este daca transporti un trabant sau un RAnge Rover ?

 

Nu gresesti deloc, ba ai dreptate, legal nu poate sa tracteze aceea remorca, ea avand mma-ul 750 de kg si masina lui drept de tractat fara dispozitiv de franare doar 500 de kg!

Nici nu se pune problema cantaririi, legal nici goala nu are drept s-o tracteze!

 

Tot asa si eu cu platforma, are 1500 kg mma si masina drept de tras cu sistam de franare 1600 de kg, asa ca de asta am cumparat, deci de 2 tone nu-mi permite s-o trag, nici goala, desii au greutati in jurul a 500 de kg! A mea are 350 si util 1150 kg!

Rampele, suportul de troliu, troliul si roata de sprijin cu suportul ei, au 89 de kg, le demontez, le trec pe masina sii cresc utilul, pentru a putea incarca mai mult pe ea! Se mai adauga la greutatea platformei 8 kg cat cantaresc chingile!

Masina in ansamblu poate suporta 3860 de kg inscris in CI, greutatea ei 1800 cu 2260 mma,

 

6 minute în urmă, Traian M a scris:

mergi linistit, si eu am remorca de 750 si merg cu ea, si un prieten care o trage cu Logan de 5 ani si nici unul nu am avut nici unul nici o problema.

 

La noi, nu-i asa mare problema, afara-i mare "damblaua"!

Dar de o remorca nu se leaga nici "dreacu", doar in caz de accident si atunci e "buba mare"!

Putine sunt masinile "un pic mai rasarite" ce n-au drept de tras doar 500 de kg fara dispozitiv de franare!

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Ba poti s-o tragi goala sau cu incarcatura pana la limita din carte atata timp cat te incadrezi in categoria de permis. Politia iti va cere cele 2 certificate de inamtriculare unde v-a insuma MMA-urile si iti va calcula daca te incadrezi in categoria de permis. In certificatul masinii nu sunt specificate masele remorcabile. Cauta pe net sa vezi daca gasesti in lege vreo legatura intre masa specificata in cartea masini si MMA remorca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cititi aici ce inseamna masa remorcabila:

http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR7.pdf

Masa remorcabilă -  masa  corespunzătoare  sarcinii  verticale  statice  totale  transmise  la  sol  de  axa sau grupul de axe a/ale vehiculului emorcat/vehiculelor remorcate.

 

Aceasta este masa specificata in cartea masinii. In traducere este masa totala a remorcii cu incarcatura care e data de o cantarire. Nu are treaba cu MMA-ul.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Bună dimineața!

 

Spre marea mea surprindere/ stupoare, am aflat ieri că mașina mea are voie să tragă o rulotă/ remorcă cu mma - ul de 1400 kg. 

 

Este adevărat?

 

Voi ce spuneți?

 

Cifrele din Cartea de identitate a mașinii nu ar trebui să corespundă cu cele din Certificatul de înmatriculare???

 

Vă rog frumos să mă lămuriți.

 

Mulțumesc anticipat.

 

 

1.jpg

2.jpg

4.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman
La 9/3/2019 la 6:59, Florin Smolnicki a scris:

Bună dimineața!

 

Spre marea mea surprindere/ stupoare, am aflat ieri că mașina mea are voie să tragă o rulotă/ remorcă cu mma - ul de 1400 kg. 

 

Este adevărat?

 

Voi ce spuneți?

 

Cifrele din Cartea de identitate a mașinii nu ar trebui să corespundă cu cele din Certificatul de înmatriculare???

 

Vă rog frumos să mă lămuriți.

 

Mulțumesc anticipat.

 

 

1.jpg

2.jpg

4.jpg

Salut,

 

In cazut tau in talon nu ai trecuta masa maxima ce o poti remorca. Ce ai incercuit in talon se refera la masa masinii goala. Trebuie sa respecti ce ai pe carte, adica 1300 kg.

 

Drumuri bune!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Salutare @Florin Smolnicki Mie mi se pare foarte simplu si nu inteleg de ce tu complici lucrurile.
Am trecut anul acesta cu masina si rulota in Bulgaria si la vama lor, preocuparea functionarilor era taxa de drum. Mi-au cerut taloanele masinii si rulotei si au constatat ca ansamblul este sub 3500 kg, astfel ca taxa a fost 30 leva (73 lei) adica mai mica. M-au controlat si pe traseu, crezand ca depasesc 3500kg, dar le-am aratat taloanele si chitanta de plata a taxei si m-au lasat in pace.
   In ceea ce priveste MMA urile, la mine in talon, la Observatii, este specificata  Masa Maxima Tehnica Admisibila a Ansablului 4740 kg , care este compusa din MMA auto = 2240kg + MMA remorca cu dispozitiv de frinare=2500 kg. (ultima fiind trecuta distinct in cartea de identitate a masinii)
   In rest, colegii au dreptate. Daca te incadrezi in categoria de permis, nu ai treaba cu politia. Cu ARR ul e alta treaba.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki
La 6.9.2019 la 9:33, Mircea a scris:

Cu ARR ul e alta treaba.

 

Da, exact ARR - ul.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Mircea Ai luat pe o luna, nu?Am fost și eu în Bulgaria. Am platit de pe telefon pentru o săptămână și nu am avut probleme. La mine e MMA mașina 2400 iar la rulota 900.la mașina specifica că pot tracta 2000, iar greutatea pe cârlig 100.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
La 03.09.2019 la 6:59, Florin Smolnicki a scris:

Spre marea mea surprindere/ stupoare, am aflat ieri că mașina mea are voie să tragă o rulotă/ remorcă cu mma - ul de 1400 kg. 

Florine, e atat de simplu, de ce le incurci? 
 In talonul tau scrie clar la punctul  G ca masina are goala 1410 kg si incarcata MMA ul este de 1855kg, asta inseamna ca nu poti incarca in masina mai mult de 445 kg (greutatea oamenilor si a bagajelor).

In cartea de identitate scrie clar ca la masina ta nu poti atasa o remorca cu dispozititv de franare mai grea de 1300 kg (acesta fiind MMA ul remorcii = greutate proprie + incarcatura).

Tot in cartea de identitate a masinii scrie clar ca nu poti atasa o remorca fara dispozitiv de franare mai grea de 500 kg. Daca remorca ta este fara dispozitiv de franare si  are MMA mai mare  de 500 kg si te opreste politia sau ARR, ai pus-o fara nici o cantarire. Clar?:nedecis:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.