Ursu Florin

Pensiunea Rasnov 20.01-22.01.2017

26 postări în acest subiect de discuţie despre Pensiunea Rasnov 20.01-22.01.2017

Pensiunea Rasnov 20.01-22.01.2017

Ursu Florin

Va salut dragi colegi!

Dupa iesirea de 1 Decembrie 2016, m-am cam uitat cu jale la rulota pentru ca nu am mai avut cand sa iesim cu ea la plimbare.

Pe 19.01.2017 am montat carligul la noua masina si ne-am hotarat sa ii facem inaugurarea pe 20.01 aproape de Brasov si anume in curtea Pensiunii Râșnov, alaturi de prieteni de la Bucuresti si Ploiesti.

Am ajuns vineri seara in jur de ora 18:30 ( era foarte frig in jur de -18 grade ) am calat rulota, am baut un pahar cu vin :bere:,

am montat antena, am mai baut un pahar cu vin dupa care m-am retras in rolota la caldura pentru ca trebuia sa.pregatim masa de seara.

Sambata dimineata a ajuns toata lumea.

Pe seara am dat drumul la gratar si muzica, am facut un vin fiert, am baut, am mancat dupa care ne-am retras in rulote.

Maine dupa amiază urmeaza sa plecam pentru ca prietena mea lucreaza si pe 23 si pe 24.

 

received_1375399585863626.jpeg

received_1375399612530290.jpeg

received_1375399669196951.jpeg

received_1375399559196962.jpeg

received_1375399655863619.jpeg

received_1375399362530315.jpeg

received_1375399462530305.jpeg

received_1375399495863635.jpeg

received_1375399535863631.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eusebiu Cretu

Distractie placuta! 

Imi ploua in gura :pofta:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo @Ursu Florin, felicitari! :clapping:

Tine-o tot asa! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Felicitari @Ursu Florin!!

Inca o data reiese faptul ca iarna nu este un obstacol in iesitul cu rulota.

:clapping::clapping:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Felicitari pentru ieseala!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cipi

Bravo vouă. Țineți butelia pt încălzire in rulota, sau cum procedați sa țineți soba in funcțiune?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Andrei

Super ieşeală. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Garvaneanu

Bravo frumossuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Bravo, bravo ! superok

Faina treaba! Felicitari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 1 oră, Cipi a scris:

Bravo vouă. Țineți butelia pt încălzire in rulota, sau cum procedați sa țineți soba in funcțiune?

Butelia sta in portbagajul rulotei, are o pelicula de gheata dar merge, temperatura din rulota azi dimineata era de 29.3 grade.

@Daniel P ne vedem peste 2 saptamani :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Felicitări @Ursu Florin! Ei, cum este? E altceva ! Ia-ți făcut botezul la mașinuta pe zăpadă:). Ați prins destul de rece -18°C.Cu siguranță acum ați câștigat o experiență în plus că rultotisti! Bravo vouă! hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Iesirea s-a terminat pentru mine, restul colegilor au ramas pana marti :( 

Am terminat cu un gratar pe seara iar dupa ce am mancat am plecat spre casa :)

 

received_1376535125750072.jpeg

received_1376535189083399.jpeg

received_1376535299083388.jpeg

received_1376535419083376.jpeg

received_1376535445750040.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Continuare...

20170123_190757.jpg

20170123_172418.jpg

IMG-20161231-WA0004.jpg

IMG-20161231-WA0002.jpg

IMG-20161231-WA0003.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am uitat sa mentionez ca colegul @Paraschiv Adrian, este alaturi de mine tot mereu la iesirile de la Pensiunea Rasnov, alaturi de alti colegi de la Bucuresti si Ploiesti :) 

P.S: Colegul @Paraschiv Adrian stie cu gratarele :) :perfect:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Frumos!

Felicitari bravi si adevarati rulotisti a-i tuturor anotimpurilor?superok

Pa acesti adevarati nimic nu-i opreste! Fie ploaie, ger, ninsoare....pe barcade, ca doar de asta am luat rulote nu???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ai dreptate @Stefan P, nu am cumparat rulote sa ne uitam la ele sau sa le folosim 3-4 luni pe an :) ( pentru 3-4 luni este de ajuns un cort ), fiecare anotimp are frumusetea lui cand iesi cu rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Asa este!superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Se poate, dragi colegi! Chiar daca avem apa cu portia ( ingheata instalatia), in curtea Pensiunii Rasnov , va asteptam cu mult drag ! , la o tuica fiarta , vin fiert  si un gratar ! Pentru mine este al cincilea an consecutiv , in care merg iarna la munte , si am avut temperaturi scazute de pana la -23grade afara, iar la interior 22-26 grade! Asa ca .. scoate-ti comorile la miscare!

received_1154844284606370.jpeg

received_1154844491273016.jpeg

received_457609224629572.jpeg

received_1227101110713946.jpeg

received_456682908055537.jpeg

received_455107771546384.jpeg

received_456679431389218.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo baieti si fete, felicitari! hi

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am primit si restul de poze :) 

Se poate vedea ca @Paraschiv Adrian este CHEF in gratare :clatite:

copii la locul lor

echipaj

echipaj

colegul Adrian in prim plan

gratar

echipaj

16506898_1391887180881533_282757421_n.jpg

16507614_1391887204214864_2056115476_n.jpg

Paraschiv Adrian

camera ascunsa

bucurie

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Bravo baieti!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Mdaaa.... cam multa "reclama " !! Astept Pastele !!, sa vad ce stie protapul ala !! Oricum : Ce bei ??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Pot sa te servesc cu WHISKY, atunci facem inaugurarea la protap :) Sau cine stie, poate frigem un purcelus inainte de Paste :pofta:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Gata am plecat la cumparaturi:bere:.. : aaaaa... carbuni si ce mai avem nevoie ?:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Daniel P
      de Daniel P
      Weekendul trecut am profitat de vremea superbă pentru sfarsit de septembrie și am pus-o de o ieșire la Măgureni, in județul Prahova. 
      Prieteni, atmosferă frumoasă, cuminți și voie bună... așa că am ridicat ancora taman luni dimineață. 
      Sănătate maximă și ieșiri frumoase va doresc tuturor! 











    • Serban Ionut
      de Serban Ionut
      Perioada 15, 16, 17 martie .
      Iesire la munte offcamping sau camping amenajat.
      Cautam participanti.
      Zona Valcea, Brasov, Prahova, Arges.
      Cine cunoaste locatii asteptam sfaturi de campare .
      Hai in numar cat mai mare sa iesim. 
    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare,
      Mâine dimineața plecam spre mare eu si prietena. Nu avem un plan exact pentru locatie, planuim sa cautam pe drum. Aveti vreo sugestie? 
    • Radu Ghita
      de Radu Ghita
      Salutare prieteni!
       
      Vineri seara, dupa ora 20, primesc un apel de la colegul si prietenul nostru Marius Taximetristu' Manole:
      "- Salut, nea Radule! Sunt pe la kilometrul 30 pe A3 si merg catre Valea Cerbului. Ne adunam vreo 4 echipaje, vine si Nelu de la Fetesti.
      Ce faci, te bagi?"
      Dupa un scurt rationament in care am pus in balanta treaba ce o mai aveam de facut in ziua urmatoare versus dorinta de a lua o pauza de macar o zi , am dat raspunsul: Ok, dimineata sunt acolo!
       
      Asa am si facut. Doar ca, pana la plecare n-am mai avut stare. In jurul orei 4 dimineata, am legat rulota, am pus un minim necesar de apa, verificat functionare soba, verificat etc. etc.
      La sapte si jumatate eram in parcare la Metro pentru o sumara aprovizionare, apoi m-am intins la drum. Drumul liber pana la destinatie, iar din Busteni pana la locul de adunare parca nici gropile nu ma erau atat de multe si de adanci ca asta vara.
      Am ajuns, am coborat din masina si ne-am lasat prada emotiei revederii, imbratisari, pupaturi si strangeri de mana cu noii parteneri de ruloteala.
      La fata locului erau, de la stanga la dreapta: @Ionel Uruc si Codrina, Chivuta,   @Manole Marius
       

       
      si Virgil (tot de la Fetesti).
       

       
      Erau foarte prezenti  Stela si @Militoiu Ciprian, proaspeti forumisti, proaspeti posesori de rulota si la prima iesire cu rulota.
       

       
      Dupa o sumara dezbatere privind meniul zilei s-a mers si s-au facut cumparaturile necesare.
      In mod absolut firesc, am trecut la degustarea  licorilor bahice, ce ne inconjurau. O minunata tuica de caise Made by Uruc si o nu mai putin imbietoare tescovina de Floresti Mehedinti, uitata in beci si scoasa la lumina dupa ce au trecut peste ea cativa ani buni. Si servita cu masura
       
      WP_20171021_17_09_48_Pro.mp4
       
      Restul zilei l-am petrecut cu diverse activitati specifice intalnirilor de rulotisti: activitati administrativ gospodaresti, depanarea amintirilor legate de iesirile anterioare, servitul mesei, o mica plimbare, pregatirea lemnelor pentru focul in jurul caruia urma sa ne strangem catre seara. Totul intr-o atmosfera efervescenta, cu multe glume si multa veselie.
      Daca spui Marius Taximetristu', spui obligatoriu si  "cordon bleu" .
       

       

       
       
      Mai tarziu, doamnele au pregatit o ciorbita de pui cu bors, dreasa cu leustean din belsug si servita cu ardei iute. Codrina ne arata ca, in ceea ce priveste  pregatirea ciorbitei de pui, nu este admisa nicio eroare.
       

       
      Trecem la masa

       

       
      Spre seara, ne exersam un pic aptitudinile pentru supravietuire si aprindem focul utilizand asa ceva
       

       
      Mission accomplished!
       

       
       
      Se ineaca, mai apoi, o pastrama de oaie in bere.
       

       
      Si pentru ca tehnologia evolueaza necontenit, n-o mai cautam cu lumanarea ci cu lanterna.
       

       
      Virgil, dupa o metoda ancestrala pe care a refuzat sa o devoaleze, verifica temperatura optima a jarului pentru gratar!
       

       
      Treaba fiind  in regula, se pun bazele solide ale unui gratar
       

       

       
      Sa trecem la treaba!
       

       
      In jurul focului, inconjurati de noaptea friguroasa, ne aducem aminte cu drag de colegii cu care am petrecut clipe minunate, in alte iesiri.
       

       
      Ne amintim de fervoarea Crinei si de linistea filozofica a lui Petrica, de candoarea lui Petronel, de tocanita indelung mestesugita de glumele si cantecele lui @Dan Armeanu, de iepurele la ceaun al lui @Mugurel Vap Suilea si de pateuturile calde scoase din cuptor de sotia lui, de multi altii care ne-au facut sa fim bucurosi ca facem parte, alaturi de ei, din frumoasa familie forumrulote.ro
       

       
       

       
      II rog, pe cei pe care nu i-am mentionat nominal, sa ma ierte asigurandu-i in acelasi timp ca sunt la fel de apropiati sufletului meu, ca si cei mentionati mai devreme!
       
      Apoi, incet - incet, ne retragem in culcusurile noastre calde ca sa visam frumos despre prietenie.
      Dimineata fac un tur al taberei, incojurat de liniste si de aerul curat al padurii
       

       

       
      Am avut si paza asigurata, un ditamai "dulaul" imi arata una din schemele lui de karate
       

       
      Cam asta a mai ramas din focul de noapte
       

       
      Intr-un gest de mare prietenie si noblete, pentru ca anuntasem ca dimineata in jurul orei noua va trebui sa plec, acesti prieteni minunati au framantat in toiul noptii coca astfel incat sa creasca si sa fie gata dimineata devreme pentru gogosi. Sa ma pot bucura si eu de ele!
      Le multumesc tare mult pentru asta!
       

       
      Doina pregateste musdeiul de usturoi pentru langosi
       

       
      Pentru Chivuta, modelarea "din mana" a gogosilor, nu mai are niciun secret!

       
      Doina executa gogosi umplute cu branza si cascaval
       

       
      Uraaaaaa, avem gogosi!
       

       
       

       

       
      Facem fotografii pentru o cat mai buna aducere aminte, a clipelor minunate petrecute impreuna
       
       

       

       

       

       
      In final, o invitatie
       
      Gașca mea nu poate să stea liniștită
      Nici o clipă
      Hai și tu, dacă simți așa
      Vino-n gașca mea!
       
       
       
       
    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Având în vedere că fiul cel mic și-a dorit de Crăciun un bilet la Festivalul de Rock Extrem - Rockstadt de la Râșnov, pe care l-a și primit,  iată-ne căutând, săpând și interesându-ne după o locație off în zona Râșnov. Informația am primit-o chiar de pe forum (mulțumim @Ilie Minea) ca urmare iată-ne campând la nici un km. de frumosul și cochetul oraș Râșnov pe o pajiște extrem de generoasă, pe partea stângă a DN 7 către Predeal.
      Cum spuneam, la nici un km veți vedea pe partea stângă a DN 73 o pensiune în câmp, cu indicator la șosea, montat pe un stâlp de susținere a cablurilor de electricitate ^Pensiunea de la râu^. Accesul se face pe un drum pietruit (aproximativ 80-100 m) până în poarta acesteia și chiar înaite de aceasta pe partea stângă și cea dreaptă se coboară pe pajiște. Noi am ales zona de pe partea stângă a pensiunii, deoarece am observat o zonă cu acces facil la pârâiașul ce trece prin spatele acesteia.
      Ce trebuie să specific este faptul că dimineața și seara zona e tranzitată de o turmă de capre și o cireadă de vaci, iar pe toată perioada zilei e bătută de 6 cai. Frumoși.  Pe noi nu ne-au deranjat.
      Mai încolo cu un km. spre Predeal, tot pe partea stângă se află pensiunea Râșnov, care are amenajat în curte un camping (pentru cei ce nu doresc off) în care se aflau vreo 15 rulote campate. Vis-a-vis de aceasta se află pensiunea Tudor, foarte cochetă,  unde am mâncat foarte bine și la prețuri rezonabile. Am să postez și câteva fotografii de acolo.
      Apropo.... Cu apă potabilă ne-am aprovizionat de la Fântânița Ileanei, o fântână frumos amenajată la poalele muntelui,  despre care veți afla de la oricare localnic pe care-l veți întreba la primele case de la intrarea în Râșnov.
       
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.