Marius Negru

Probleme montaj mover

13 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme montaj mover

Probleme montaj mover

Marius Negru

Salutare tuturor. Am achizitionat un mover din UK enduro em303 si separat un kit de prindere pe sasiu in forma de "c". Acum problema e ca eu am un sasiu destul de rar cred. Rulota este Avento Royal 395TD din 1994 cu sasiu "u". Am citit in manual ca imi trebuie minim 185mm de la podea pentru a monta moverul iar eu am maxim 100mm. Cum as putea prinde moverul? Exista niste placi de prelungire? Orice idee e binevenita. Va multumesc anticipat. Atasez niste poze cu sasiul pentru a va face o idee. A treia fotografie e facuta de sub rulota de la interior spre exterior.

IMG_3827.JPG

IMG_3828.JPG

IMG_3829.JPG

Modificat de mariusnegru
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Buna seara!

Colegu' @mariusnegru , ai rezolvat problema de prindere al moverului?De aceeiasi problema m-am lovit si eu!

Am rezolvat, pot sa-ti dau relatii!

Numai bine!

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manolescu Paul

Baga mare , ai grija la  inbinari(scapari de gaze) la holendere sau insurubari daca ai pe circuit.:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
On 1/3/2017 at 11:53, mariusnegru a scris:

Salutare tuturor. Am achizitionat un mover din UK enduro em303 si separat un kit de prindere pe sasiu in forma de "c". Acum problema e ca eu am un sasiu destul de rar cred. Rulota este Avento Royal 395TD din 1994 cu sasiu "u". Am citit in manual ca imi trebuie minim 185mm de la podea pentru a monta moverul iar eu am maxim 100mm. Cum as putea prinde moverul? Exista niste placi de prelungire? Orice idee e binevenita. Va multumesc anticipat. Atasez niste poze cu sasiul pentru a va face o idee. A treia fotografie e facuta de sub rulota de la interior spre exterior.

IMG_3827.JPG

IMG_3828.JPG

IMG_3829.JPG

Marius contactează- l pe Eugen , e doctor are deja montate 2 la activ și s-a lovit de aceste probleme !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Acestea sunt adaptoarele

Adaptor

Si acesta este sistemul de prindere

single-axle-clamp-kit

Sper sa nu gresesc cu aceste likuri, nu este reclama, daca am gresit rog stergeti postarea.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Azi am cumparat tevile pentru montarea moverului. Am incercat sa pun un motor pe pozitie sa vad cum vine. Problema e ca tabla adaptoare loveste in suportul de telescop care e prins pe sasiu in partea de jos a sasiului dar e mai lat decat sasiul. Suportul se vede in prima poza postata de mine. In partea din spate merge perfect, dar este ok? Mie mi-ar conveni mai mult deoarece e foarte greu si ar mai echilibra putin rulota care apasa pe carlig cu mai mult de 75 de kg. Care ar fi problemela la montarea in spate? Multumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Absolut niciuna, doar ca roata arunca noroi pe el!

Nu pot intelege cum nu se poate monta moverul pe rulota ta in fata roții?

Am spus si la telefon ca si rulota mea are un sasiu doar de 100 mm, nu s-au potrivit "din prima" dar am mai ajustat un pic acele piese/distanțoare de inox, efectiv un debitat un colt la fiecare atat cat sa permita accesul si fixarea lor fara a se suprapune cu fixarea telescoapelor.

Datorita faptului ca sectiunea sasiului are cum spuneam doar 100 mm a trebuit sa sectionez si din înălțimea lor!

Daca montam suporturile originale de aluminiu iar "cadea" prea jos ansamblul, asa ca am eliminat si piesele de aluminiu si am fixat totul cu acele piese "U" prin aplicarea de găuri pe piesele de inox. Montajul este fix, nu permite deplasarea lui pe inainte ori inapoi, dar la moverul meu are cate 2 motorase pe fiecare parte, asa ca distanțarea ori depărtarea tamburului de roata o reglez din cursa permis a a ansamblului! 

Este alta treaba pentru modelele la care alta acționare a tamburului pe roata!

Asa ca fi linistit colegu', poți "opera" adaptari/sectionari!

Baftă!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Acele table mi se par destul de subtiri, daca mai si tai din ele cred ca le slabesc de tot. Si ca sa fixez moverul la 2 cm de roata, acele table ajung pana la surubul telescopului. In plus de asta, nu stiu de ce, rulota este foarte grea pe fata, in portbagaj am bidonul de apa cu 10-15 l in el, butelia rulotei si o butelie de aragaz, daca mai adaug si cele 40 de kg ale moverului cred ca imi apasa pe carlig spre 120-130 de kg. Acum ma gandesc si la rulotele pe 2 axe care au movere pe spate. Arunca noroi pe motoare si alea dar cred ca sunt bine etansate sa nu intre apa in ele. Cred ca il voi monta dupa Paste. Asa ca mai avem timp de discutii. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Tu sti ce si cum doresti sa faci.

Eu am spus ce si cum am facut eu.

Acele piese desii au o grosime de doar 4 mm, sunt din otel inox, foarte rezistent, n-am putut sa le gauresc cu orice burghiu, am cumparat din Dedeman burghie pentru inox, si doar asa am reusit!

Oricum in spatele roților nu puteam sa le montez decat demontate aparatoarele de noroi ce le am montate!

Si nici întregi eu nu le puteam monta, cădea prea jos ansamblul. Scrie a nu se monta sub 11, 5 cm, ei bine eu am reusit sa creez un gabarit de 13, 5 cm.

Oricum, baftă si succes!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Dupa cum am aratat in topicul "Montare mover" am terminat de montat moverul, am facut si probe in gol, am facut probe si in sarcina, merge brici. Vreau sa multumesc pe aceasta cale tuturor colegilor care si-au dat cu parerea nu numai aici ci si pe toate celelalte subiecte de discutii, deoarece asa invatam unii de la altii, asa apar idei noi si practice. Acestea fiind spuse, topicul si-a atins scopul, se poate inchide. Multumesc inca o data. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Topicul va ramane deschis, pentru ca oricand pot aparea situatii asemanatoare si cineva ne poate cere ajutorul sau un sfat in legatura cu o astfel de problema...:noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Sau da...poate ramane deschis pentru orice alta problema legata de montaj mover. Multumesc @Daniel P.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Trasnea Alin
      de Trasnea Alin

      Rulotă Dethleffs Family 1998 2 zone de dormit separate + veranda + cort mare pe toată suprafața , cu dus interior 2x150 panouri solare, invertor sinus-pur 1000W, acumulator solar - OFF-ON camping

      Rulotă solidă fabricată în Germania cu izolație foarte bună, foarte ușoară - se trage cu orice auto cat. B, pentru 1-4 persoane - 2 zone de dormit.
      Pregătită de drum/concedii on și off camping.
      Adusa personal din Olanda, înmatriculată in Romania, acte în regula.
      ITP valabil, impozit si RCA valoare mica,

      Foarte bine întreținută și foarte curată interior /exterior fără mirosuri, infiltratii, mucegai, podea moale
      Greutate proprie = 830 kg
      MMA = 1100 kg
      Sasiu si cuplă antibalans AL-KO
      Aragaz cu 3 ochiuri, chiuveta bucătărie + baie, încălzire soba Truma, WC mobil, duș interior, cadita de duș din fibră.
      - Controler (invertor solar) cu afișaj /setări /laptop MPP Solar cu sinus-pur 1000 W
      - Acumulator 100 Ah cu descărcare lentă
      - prize int + ext la 220
      - senzor / detector fum, gaz-GPL, monoxid carbon
      - cauciucuri C-uri, roată rezervă (suport dedesubtul rulotei, nu ocupă spațiu)
      - plase insecte : ușa intrare (pe șină) , geamuri, trape, perdele, draperii, jaluzele atermice
      - trapa baie + trapa centrală mare Heki
      - cos gunoi ușa chiuveta
      - bazin apă
      -butelie gaz
      - cutie exterioara alimentare din bidon apă (off-camping)
      - suport biciclete
      - panou frontal aluminiu
      - telescoape
      - mover cu telecomanda (deplasare rulota din telecomanda)
      Pret 5900 Euro
      Mai multe detalii la telefon   0742072085













    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      Mover rulota cu toate accesoriile (mai putin acumulatorul-se leaga la acumulatorul rulotei). Este montat pe o rulota de 1200kg. Funcționează perfect, toate componentele prețul: 400 euro este fix, ușor negociabil dacă se demontează de d-voastră. La cerere (și contra cost) se poate monta pe rulota dvs
      Video cu funcționarea în următorul link
       
    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Deoarece am o rulota care nu prea are căutare, vând următoarele accesorii separat:
      1. Cortul care este compus din:
      Cort complet Hypercamp Picasso mărimea 5, 755-780cm, Veranda Lago Trend mărimea 5 care se poate monta și direct pe rulota sau in prelungirea cortului. Camera cu montare laterala (stânga sau drepta) pe cort. Sunt incluse următoarele:
      - schelete metalice pentru cort, veranda și camera laterala,
      - țăruși și scărițe de cauciuc,
      - interior de pânza pentru a folosi camera laterala pe post de dormitor,
      - benzi de furtuna cu prindere tip trident atât la cort cat și la veranda,
      - perdeluțe pentru cort,
      - fusta laterala pentru montare in partea de jos a rulotei, inclusiv pentru acoperirea rotii.

      Toate componentele sunt in stare foarte buna, nu exista rupturi, reparații sau fermoare defecte.
      Pret: 450€
       
      2. Mover Reich, se actioneaza cu o parghie, nu cu cheia de roti. (o sa revin cu imagini)
      Pret 300€
       
      Telefon 0771045128


    • Doru Movileanu
      de Doru Movileanu
      Cumpar mover SH pt. o rulota Bailey Ranger din 1999 MMA 1077KG. Tel 0744.201060. Multumesc.
    • Vlad Tocae
      de Vlad Tocae
      Caut mover pt o rulota MMA 1050 (Bayerland Spinter 430)
      Evident ca pretul este important dar cel mai improtant este sa fie in stare perfecta de functionare
      De preferat cu role de aluminiu, dar nu este o conditie eliminatorie
      multumesc
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.