Ursu Florin

Amenajare Camping | Proiect Fonduri Europene

130 postări în acest subiect de discuţie despre Amenajare Camping | Proiect Fonduri Europene

Amenajare Camping | Proiect Fonduri Europene

Ursu Florin

?Pai....nu am renuntat inca la idee. Pentru dosarul ce l-am depus nu am obtinut suficient punctaj, este foarte greu sa obtii fonduri europene daca nu esti proprietar pe terenul pe care doresti sa iti desfasori activitatea.

Deocamdata "fondurile" s-au terminat pentru ca mi-am facut o casuta.

Astept sa ma asez putin sa cumpar o noua rulota dupa care sa incep sa ma gandesc serios la proiectul CAMPING 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dobrea Florin
în urmă cu 1 oră, Ursu Florin a scris:

?Pai....nu am renuntat inca la idee. Pentru dosarul ce l-am depus nu am obtinut suficient punctaj, este foarte greu sa obtii fonduri europene daca nu esti proprietar pe terenul pe care doresti sa iti desfasori activitatea.

Deocamdata "fondurile" s-au terminat pentru ca mi-am facut o casuta.

Astept sa ma asez putin sa cumpar o noua rulota dupa care sa incep sa ma gandesc serios la proiectul CAMPING 

Florin, cam la cat ai estimat costurile infiintari campusului?

Ma intereseaza ceva de genul in zona deltei (sunt doar la plan de idee).

Bugetul meu este limitat si nu stiu exact daca ma incadrez (80mii eu).

Link către postare
Florin Males
39 minute în urmă, Dobrea Florin a scris:

Florin, cam la cat ai estimat costurile infiintari campusului?

Ma intereseaza ceva de genul in zona deltei (sunt doar la plan de idee).

Bugetul meu este limitat si nu stiu exact daca ma incadrez (80mii eu).

Din ceea ce stiu anul acesta nu mai sunt fonduri pentru campinguri. Au fost anul trecut cu finanțare 100%, suma maxima 50 000 euro. Din păcate cjiar daca există fonduri, nu se dau bani. Eu am încercat pentru pensiune si am fost refuzat pe niște motive ridicole iar raspunsul final al inspectorului a fost "pentru ca așa sun eu!" Concluzia mea este ca mai bine faci mai încet si pe forțele proprii. 

Link către postare
Dobrea Florin

Vedem, avem timp. Din pacate sunt limitat cu banii si nu stiu daca pot face singur fara nici un ajutor. Am un prieten acasa care e dispus sa facem totul impreuna, dar cum si Florin si multi altii au spus aici, rahatul amestecat miroase, prefer sa o iau incet singurel, ma rog cu logodnica de alta nationalitate.

Ca si Florin Ursu sunt conditionat de achizitionarea terenului si terenurile au niste preturi ridicol si nejustificat de mari.

Sunt la planul de idei, mai am un an de zile pana "imi inchid conturile" cu uk-ul, imi ajung cei 13ani, vedem apoi ce facem, deocamdata culegem (furam) idei.

• Like 2

Link către postare
MARIAN JIANU
La 05.03.2017 la 1:49, AdiM a scris:

Scuze de dublu-post dar a expirat butonul de editare.

Stalpii de iluminat nu sunt obligatorii, dealtfel in camping e preferabil iluminatul sa fie difuz sau deloc pentru a nu deranja turistii. Sigur insa in caz de forta majora sau turisti ce sosesc/pleaca noaptea nu strica stalpi de iluminat ce sa se poata aprinde individual unde au acestia treaba.

Oferind conditii si utilitati de la reteaua fixa cu parere de rau pentru membrii forumului care sunt simplii turisti dar pretul nu la campare nu poate fi la nivel de chilipir fara a veni cu bani de acasa. 

O problema majora consider eu ca este la camping-uri dar si la alte tipuri de unitati turistice tipul de personal angajat daca nu poti lucra singur doar tu. Un om rau-intentionat iti strica toata afacerea purtandu-se rau cu turistii si astfel se propaga reclama negativa la adresa ta.

La categoria probleme (si asta zic in calitate si de turist) nu e indicat sa se campeze prea aproape de drumul public, se va auzi trafic toata noaptea + alte inconveniente.

Trebuie sa te gandesti si daca campingul vrei sa fie sezonier sau deschis intreg anul. In functie de asta altfel se proiecteaza si amenajeaza. Pomii fructiferi nu sunt recomandati intr-un camping, lasa multa mizerie.

Subscriu la ideea ta de delimitare a locurilor de campare cu gard viu, e ceva neobisnuit in Romania dar foarte util. O sa incercam si noi la camping cred 2-3 locuri separeu. Dar e cu doua taisuri poate vine unu cu un cort mult mai mare si ocupa 2 locuri, altadata poate vin cu corturi mici sau rulote mici si tin spartiu ocupat degeaba. Bine la noi la nu e asa problema ca este teren destul, nu s-a intamplat inca sa fie plin. 

Nici nu incape indoiala ca mai ales daca e departe de oras e bine sa existe si un ceva magazin in cadrul campingului (la receptie ca sa nu ai nevoie de alt vanzator) de unde sa se poata cumpara bauturi si produse alimentare ambalate care sa se poata consuma de turisti la terasa/foisor/rulota etc. cu bicicletele de inchiriat e mai dificil, nu prea merge. Automatele pentru sucuri/dulciuri nu cred ca sunt prea fezabile la un camping, nu am studiat pentru ca noi nu avem curent de la reteaua fixa.

Nu renteaza cel putin in prima faza un teren foarte mare, mai ales in chirie. Autorizatiile se obtin cam in 6-9 luni. O problema nu stiu daca ai luat-o in calcul este ca un camping e foarte dependent de vreme, cand vremea e rea nr turistilor este foarte scazut, prin rea ma refer si doar la ploaie 3 zile.

Sunt curios cum e/merge treaba cu fondurile europene, deocamdata noi nu ne-am bagat la asa ceva. Sa ne tineti la curent!

Salutare AdiM

Ai cumva la Carnic camping (dl Ion) ?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• NLaurentiu
      de NLaurentiu
      Salutare!

A inceput deja expozitia cu articole pentru vacante - CMT Stuttgart 2019 in perioada 12-20 ianuarie a.c.
      Un clip de trecere in revista a noutatilor, gasiti aici.
      Pagina oficiala, aici.

Momeala:

• Ioana Ioana
      de Ioana Ioana
      Recomand Camping-ul .Înafară faptului că "pute" apa de la dușuri nu face rau.P.S luati-va alimente de acasă înafară de carne.Vacanta placuta

• Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna dimineata dragi colegi.
      Cum am povestit in alt post, am primit o harta cu toate campingurile din Bulgaria. Cum rulotistii nu tin informatia sub perna ?, atasez pozele cu brosura:

• Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna dimineata si salutari din Camping Saint George de langa Balchik Bulgaria.
      Este prima noastra iesire in afara tarii cu rulota si am ales locatia dupa prognoza meteo. M-am tot uitat pe Google maps la campinguri pe litoralul Marii Negre in apropierea granitei si castigatorul la puncte a fost Camping Saint George.
      De la granita am mai mers aprox 50-60 km si am ajuns la fix cu Waze. Aici am gasit o bariera cu un portar care ne-a indicat sa mergem inainte si receptia va fi pe stanga intr-o engleza oarecum stricata dar ne-am inteles. La receptie, 25 leva pe zi cu tot inclus (apa, curent, loc campare, parcare, tot echipajul inclusiv catelul). Apropos, pentru cei care au catei, locatia accepta patrupedele fara taxa suplimentara.
      Prima dovada insa ca oamenii nu vor sa evolueze: am cerut o harta cu campingul si facilitati, raspunsul lor: nu avem dar va pot da o harta cu toate campingurile din BG... am primit-o cu bucurie cu toate ca nu aveam nevoie de alte campinguri.
      Locul de campare il alegi singur, nu au niciunfel de restrictie. Am avut oarecum noroc, am gasit unul chiar in prima linie cu priveliste minunata... marea neagra.
      Robinete de apa si prize de curent sunt cateva oarecum pozitionate central, oriunde campezi ai cam 20-30 m pana la utilitati. Luminatul nocturn este cumva insuficient, in sensul in care este indicat sa ai si o mica lanterna noaptea cand te perinzi intre rulota si restaurant sau toaleta.
      De la rulota la plaja sunt aproximativ 100m prin complex, insa este o placere si admiri rulotele colegilor. Am vazut cateva jucarii inmatriculate in Germania care ieseau in evidenta prin silueta si dotari in materie de scaune/mese/accesorii.
      Plaja curata si populata de oameni misto, cei mai multi rulotisti probabil. Am gasit o terasa frumusica cu vedere direct la mare de unde am supravegheat vigilent nevasta in timp ce isi incalzea sangele rece ? la soare.
      Preturile sunt decente, nu le-am "pozat" dar pot sa va spun ca o bere la halba este 3 leva si un suc 2.5 leva pe terasa de la plaja si aseara am mancat un bol de scoici cu 8 leva si o salata bulgareasca cu 4 leva.
      In fata campingului sunt "magazine" pt articole de plaja (o umbrela era 10 leva) si pentru mancare. Am dat aprox 2 leva pentru o cutie de bere si 1.2 leva pt cutie de cola zero. 
      Complexul are si piscina (cred ca este inclusa in pretul de campare), si doua cladiri de camere si apartamente de inchiriat. 
      Wi-Fi la rulota nu am gasit, deci banuiesc ca nu au pentru camping insa acum roamingul in EU este gratuit deci nu mai este o prioritate, semnal 4g sa fie.
      Site-ul lor este: http://saintgeorgesea.com/?lang=en
      Si acum cateva poze:

• Davieboy
      de Davieboy
      Buna ziua,
      Ma bucur sa fiu printre voi. Va transmit salutari cordiale din partea comunitatii de sud-est a Americii. Sunt repatriat recent dupa 31 de ani in America. Ultimii ani i-am petrecut in in Georgia si Sud Carolina. In 2016 am cumparat un camper Play Mor, model al anul 2000. Are 37 de feet (aproape 12 metri). L-am adus in Romania, pe vapor si doar ce l-am parcat (ieri), pe o proprietate personala in judetul Vaslui.
      Bine v-am gasit.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.