Ovidiu Cica

Conversie Iveco Daily 40-10 4X4 in masina expeditie

52 postări în acest subiect de discuţie despre Conversie Iveco Daily 40-10 4X4 in masina expeditie

Conversie Iveco Daily 40-10 4X4 in masina expeditie

Daniel P

Eu folosesc 2 panouri fotovoltaice de 100 si 90W, fixate definitiv pe rulota + 2 baterii gel, a cate 100Ah...

Spor la treaba in continuare! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu Cica

Multumesc Daniel !

Astept in continuare si pe alti colegi !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Inca nu m-am hotarat ce solutie sa adopt pt monitorizarea incarcarii a celor 2 baterii simultan de la alternatorul masinii

Intrucat Camiloiul da semne de anchilozare a incheieturilor l-am scos astazi la o proba de urcare si am fost surprins placut de raportul reductorului

Astept si alti colegi sa impartaseasca sistemele electrice folosite !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare Ovidiu!

eu am o autorulotă Fiat Roller Team  Granduca  care este echipată cu o baterie de 110 A pentru masină și două baterii auxiliare gel 90A, separate cu un comutator  pentru camping , care se incarcă din alternator-220v-solar cu panou de 150 W  prins permanent pe camper.

Vreau să menționez, încărcarea solară e numai pentru bateriile auxiliare care nu sunt in paralel cu cea a autorulotei -partea de motor.

La bateriile auxiliare, când sunt off rar a trebuit să comut pe a doua baterie, doar dacă nu a fost soare in ziua respectivă iar seara am folosit tv-ul parabolica și pompa de apă sau căldura. Sper ca informațiile mele să fie de folos, numai bine !:autorulota:

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Multumesc Sorin !

Daca cele 2 baterii nu se incarca si de la alternatorul masinii , nu ma ajuta (deocamdata!)

Astept inca !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Eu inteleg ca se incarca de la alternator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Ce inseamna sa fi fii mai tanar !

Vezi mai bine si liniutzele !

Multumesc 

O sa il sun pe Sorin !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica
Am facut si celebra bancheta/pat 
Am pus si invertorul, electroblocul cu panourile de monitorizare a incarcarii bateriei si a nivelului de apa, barele led, si ate nimicuri
Urmeaza blatul de la masa care va fi folosit si afara !(prins de usa culisanta )
Butelia a fost aleasa una usoara de fibra, transparenta(!) si cu ventil care opreste gazul la foc(!)
Masina este operationala cu exceptia a 2 chestii: - eberspracher-ul -negociez pozitia inca !
- nu sunt hotarat ce varianta sa laeg pt boilerul pt apa calda????
Orice idee este binevenita

Si acum ceva imagini
 
 

IMG_2175.JPG

IMG_2176.JPG

IMG_2177.JPG

IMG_2173.JPG

IMG_2178.JPG

  • Like 2
  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Cretu

Felicitari!! Tragi tare colegu. Iti iese super. Poti face te rog, o fotografie cu prinderea canapelei de planseu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Saptamana asta am finalizat si masa din interior care va fi montata si in exterior pe usa culisanta, piciorul fiind demontabil si reglabil

Am mai schimbat si niste capete de bara care desi nu aveau joc aveau burdufele imbatranite plus o bucsa ce sustine caroseria pe sasiu

 

 

Citat:

 

 

IMG_2204.JPG

IMG_2203.JPG

  • Like 2
  • Upvote 8

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Enachescu

Felicitari Ovidiu pentru lucrare! Arata super ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Multumesc pt aprecieri !

Sper ca sapatamana asta sa il scot la o plimbare

 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Va rog sa nu dati cu pietre si nici sa mai spuneti la altcineva !
Sa ramana intre noi cei cateva sute cati suntem pe aici !icon_wink.gif
Am spus printre altele ca la Camiloi am un electrobloc care monitorizeaza nivelul apei si nivelul incarcarii bateriei auxiliare.
Nu mi-a dat prin gand pana zilele trecute sa vad ce face electroblocul cu pricina .
Insa conform proverbului ca la barza chioara ii face bunul Dumnezeu cuib, am indraznit sa ma uit pe gogu si surpriza mare sa vezi.
Va las si pe dvoastra(cei care stiti engleza) sa va minunati.
Pt ceilalti , in sumar , electroblocul cu pricina face printre altele: redresor(220v), incarca bateria auxiliara de la alternatorul masinii si izoleaza o baterie fata de cealalta cand alternatorul nu baga !
In ceea ce ma priveste: problema rezolvata !
Iata linkul cu electroblocul : link

Multumesc celor implicati pt suport !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Camiloiul a primit incaltari noi BF Goodrich AT KO2 si proiectoare focalizatoare fata si spate

IMG_0048.JPG

IMG_0049.JPG

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Gigi

Felicitari Ovidiu , ai reusit intr-un final sa iti vezi visul cu ochii , bravo felicitari . In urma cu ani  de zile , cred ca am vorbit cu tine ore intregi la telefon despre modelul asta VAN 4X4 , bine tu aveai in plan un LT dar e ok si asta !!! drumuri bune si privelisti fabuloase din varful muntilor iti doresc !!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Te salut Catalin si pe aici !

Intr-adevar la vremea acea erau in discutie 3 platforme de lucru:Sprinter, Lt si Iveco 

A castigat Iveco datorita mai multor avantaje.

In alta ordine de idei de vreo 3 saptamani am montat si functioneaza excelent si Eberspracherul Airtronic de 2, 2kw.

Acum avem 3 surse de caldura !. 

Sa vina iarna !

 

 

IMG_3296.JPG

IMG_3298.JPG

IMG_3297.JPG

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Am ajuns si la capitolul incalzirea apei !

Am o mare dilema !

Ce solutie sa adopt?

Sunt limitat oarecum ca spatiu si nu as vrea o gaura suplimentara pt evacuarea gazelor arse !

Ce solutii mai folositi?

Mi-as dori ceva electric sub 150w

Astept idei !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Se poate folosi si un instant cu evacuare sub podea cu un mic exhaustor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Stiti un model anume?

Suna interesant !

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Oricare... poate chiar arhicunoscutul Calore 7 care are avantajul ca este foarte usor (cca. 2, 7 Kg) si ieftin (cca. 350 lei). Problema este sa-i adaptezi un exhaustor, eventual chiar home made (se poate adapta unul recuperat de la o CT murala sau de la o soba murala pe gaz - se poate alimenta la invertor sau se poate schimba electromotorul cu unul de 12V DC; indraznesc sa amintesc chiar de un Trumavent de rulota ...).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Calore am vazut !Inca nu sunt cucerit de idea unei gauri in plafon sau peretele lateral al masinii !

Idea cu un exhaustor e buna!

Dar nu am vazut pana acum unul pe gaz cu evacuare in podea!

In functie de marimea acestuia si pret ar putea fi o solutie demna de luat in seama.

Multumesc frumos!

 

ps: are cineva boiler pe gaz cu evacuare in podea?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Exista instalatii de ardere care au evacuarea in podea. Chiar si fara exhaustor. Exemplu: soba din rulota mea - Carver SB1800 (bineinteles, este proiectata cu rezistente mici gazodinamice). Iar pentru Calore voi implementa iarna aceasta un exhaustor care va aduce fluxul evacuarii in parametri corecti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Multumesc dlui Stoenescu cu care am vorbit la telefon pt deschidere, suport si idei.

Un om priceput si care stie sa impartaseasca cunostiintele sale.

Toate bune!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin

Salut, Ovidiu,

 

Cum anume este omologata masina?

 

Alin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Crista
La 11/11/2017 la 20:54, Mihnea Stoenescu a scris:

Exista instalatii de ardere care au evacuarea in podea. Chiar si fara exhaustor. Exemplu: soba din rulota mea - Carver SB1800 (bineinteles, este proiectata cu rezistente mici gazodinamice). Iar pentru Calore voi implementa iarna aceasta un exhaustor care va aduce fluxul evacuarii in parametri corecti.

Buna ziua. Sunt curios daca ati reusit sa adaptati un exhaustator ptr Calore 7N.

Am si eu unul pe care vreau sa-l montez intr-o autorulota si deocamdata nu m-am incumetat sa-i gauresc caroseria pentru cosul de fum.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Draghicescu D
      de Draghicescu D
      Buna, prieteni,
      Din pacate, a venit timpul sa ma despart de mult-indragitul camper,  
      Detaliile de la conversie au fost prezentate aici : 
      Acesta poate fi vizionat in Bucuresti, sectorul 1 (adresa va fi transmisa la cerere).
      Se vinde cu toate accesoriile prezentate in videoclip, practic nu necesita nici o investitie pentru a merge cu el in vacanta.
       
      Prezentarea completa o gasiti la :
       
      https://www.youtube.com/watch?v=Y1SdExPBkKA&t=1s 
       
       
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... ofer spre vanzare un Citroen Jumper L4H3 cu motor de 2000cc euro 6, fabricat in 2018, pe care l-am cumparat dupa lungi cautari la 35000 km, iar la ora actuala avand 80500 km. Am inceput conversia, prin montarea a 4 geamuri, veranda dometic, scara manuala, scaune rotative, 2 paturi longitudinale, rabatabile, acumulator 195 A, 2 trape dometic, rezervor apa gri, etc... din pacate nu am reusit sa o termin. Daca e cineva interesat sa continue si dispune de 25 mii euro, poate sa o vada in drumul taberei, zona Plaza Romania. Relatii la 0722 168 168. Nu reusesc sa pun poze
       
    • Ionut C.
      de Ionut C.
      Se vinde proiect personal, camper ultra compact, doar 5 metri lungime. 4 locuri pe scaune, 4 locuri de dormit. Scaune rotative, cu câte două cotiere. WC chimic cu evacuare prin exterior, duș extern cu apă caldă, plită cu 2 arzătoare, frigider cu 3 căi. Boiler și aeroterma pe GPL. separatE, ambele originale Truma. Pompă hidrofor nouă, bazine apă curată și gri, podea dublă și multe alte surprize. 
      Foarte ergonomic proiectată, oferă multiple spatii de depozitare în ciuda dimensiunilor reduse. 
      Complet renovată la interior, mobilier și  tapițerie, izolație și decorațiuni, trapa 60x60 sunt doar câteva dintre cele schimbate.
      Iluminat complet pe led, sistem fotovoltaic 100W, Baterie 100Ah. 
      Motor 2, 5l turbo diesel, toarce impecabil, revizionata atent din bara în bara. Faruri și lămpi de semnalizare noi, vopsită integral. Cârlig de remorcare, perne de aer pe puntea spate. 
      Totul funcționează impecabil, inclusiv clima bizonica condiționată de temperatura exterioara și viteza de deplasare prin cele două colțare care se deschid.
      Este un camper potrivit unui cuplu tânăr, dinamic, poate chiar unuia cu 1-2 copii mici. 
      Poate fi testată în București. 
      Fabricație 1987, ITP 2022, certificat fiscal imediat. Se poate elibera certificat atestare vehicul istoric, caz in care este scutita de impozit si plata rovinietei, precum si RCA la pret mic.
      Preț negociabil la fata locului, este aproape nefolosita in ultimii doi ani. Accept inchiriere de proba inaintea achizitiei. Ofer garantie la echipamente.
      Kit ambreiaj schimbat in toamna 2021, pentru ca "tremura" la plecarea de pe loc.
       
       


       
       
    • Laurentiu Simion
      de Laurentiu Simion
      CamperVan SFX 1 Ducato 
       
      Vehicul de baza Fiat Ducato 2016 pus la dispozitie de client.
      • Izolație Kflex 26 mm
      • Bidon apa curata 90 litri in vehicul
      • Bidon apa gri 93 litri sub vehicul
      • 2 geamuri Carbest 1100/450 cu jaluzea și plasa de țânțari
      • Sistem electric cu panou CBE
      • Baterie 110 A
      • Sistem iluminare interioare cu 6 leduri in plafon, baie, bucătărie, sub podea
      • Încălzitor Autoterm 4 KW cu 3 guri de încălzire in zona din față și una sub pat
      • Mobilier din placaj de plop fețe de nuc
      o Dulap pe toata lungimea vehiculului pe partea pasagerului
      o Dulap deasupra banchetei
      o Dulap sub bancheta
      o Corp de bucătărie
      • Chiuveta si aragaz incorporat
      • Butelie 12, 5 litri
      • Senzor de gaz
      • Masa cu un picior cu prindere de perete
      • Baie cu dus 1200/600 mm
      • Toaleta portabila
      • Pompa cu presostat
      • Boiler electric 12V/6 litri
      • Podea tego cu linoleum
      • Frigider 12 V Vitifrigo
      • Trapa Fiamma 400/400 deasupra patului
      • Trapa Fiamma 280/280 in baie
      • Instalare bancheta neomologata
      • Omologare RAR
      Pret 15.000 EUR
      Optionale cu pret separat fata de pachetul de baza:
      • Încălzire bidon apă gri
      • Ventilator Maxxfan
      • Baza de rotire scaun șofer si pasager
      • Marchiza 4 m Fiamma 80S
      • Leduri Marchiză
      • Camera marșarier after-market cu display
      • Senzori de parcare
      • Panouri solare Victron
      • MPPT Victron
      • Cyrix Victron combinator de baterii – încărcarea bateriei de la alternator
      • Invertor
      Produsul de serie va avea configuratia de baza descrisa mai sus.








    • Nisculescu Laurentiu
      de Nisculescu Laurentiu
      Va salut. Intentionez sa transform o duba cu trei locuri in fata , gen Ducato/Jumper/Boxer in autocamper. Nu am cumparat inca masina fiindca nu am rezolvat transportul fiului meu pe unul dintre cele trei locuri din fata.
      Se pare ca suport legal exista si fac referire aici la :Anexa nr. 1F la regulament HOTĂRÂRE nr. 11 din 14 ianuarie 2015 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006 , care la aliniatul 1/6 si 1/7 spune :
       
      (1^6) Prin excepţie de la prevederile alin. (1^5), tipurile de dispozitiv de fixare în scaun pentru copii care, potrivit instrucţiunilor producătorului, pot fi montate inclusiv pe locul din faţă destinat pasagerilor prin orientarea cu faţa spre direcţia opusă direcţiei normale de deplasare a autovehiculului se instalează pe acest loc doar în situaţia în care conducătorul dezactivează airbagul frontal corespunzător locului,  chiar şi în cazul autovehiculului prevăzut cu un mecanism care detectează în mod automat prezenţa dispozitivului instalat şi blochează declanşarea airbagului frontal corespunzător locului, sau dacă autovehiculul nu este echipat cu airbag frontal corespunzător locului.
       
      (1^7) Dispoziţiile prevăzute la alin. (1^6) se aplică în mod corespunzător şi în cazul tipurilor de dispozitiv de fixare în scaun pentru copii care, potrivit instrucţiunilor producătorului,  pot fi montate inclusiv pe locul din faţă destinat pasagerilor prin orientarea cu faţa spre direcţia normală de deplasare a autovehiculului.
       
      De rezolvat este doar "potrivit instructiunilor producatorului " !
      Astfel am contactat  TE-ROX Pascani , cel mai mare producator  de scaune auto pentru copii din Europa , de unde am primit asigurarea ca se va incerca rezolvarea problemei prin completarea documentatiei tehnice.
      Cred ca sant destul de multi rulotisti si nu numai, care ar dori ca si mine sa poata transporta copilul pe unul dintre scaunele din fata ale unei dube convertite sau nu in camper.
      Cred ca ar fi binevenit daca nu asi ramane singurul care telefoneaza la Te-Rox 
      Astept opiniile dumneavoastra in legatura cu subiectul prezentat.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.