Alinluca

Golire instalație apa cât și boiler

7 postări în acest subiect de discuţie despre Golire instalație apa cât și boiler

Golire instalație apa cât și boiler

Alinluca

Dacă poate sa-mi spună cineva Cum se golește instalația de apa 

Boilerul este carter cascade 

Alimentarea cu apa se face cu pompa electrica din rezervor exterior, rulota fiind o englezoaica

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

eu deschid robinetele, scot furtunul de la pompa si suflu in el cu putere pana nu mai simt rezistenta

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Principiul vaselor comunicante , eu deschid robineții la jumătate las să curgă sa fie plină instalația după care opresc pompa din curent si apa vine singura înapoi in vas.Pentru siguranța o scoți pompa afara din bidon dar curge singura până se golește.Toate boilerele au și robinet propriu de golire trebuie verificat atent are o mufa cu trei ieșiri si robinet .Dacă nu reușiți faceți o poză să vedem cum este și vă ghidăm . Spor la treabă !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Alinluca Pe fata exterioara a boilerului ...in partea de jos exista un surub/buson de golire pentru boiler. Pentru instalatie, bagate sub rulota si  o sa gasesti ( de obicei pe partea cu boilerul) un cap de furtun cu un dop ( de obicei rosu) Calezi rulota la boloboc, deschizi toti robineti, desfaci cele doua dopuri.( cel de sub si cel de la boiler )....astepti 10 min dupa care o sufli ( cu gura/ pompa ) instalatia pt golire. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Buna ziua, eu am o rulota Sterling Eccles Emerald din 98. In privinta boilerului, pe exterior, dreapta, exista un capac mai iesit in afara cu doua busoane suprapuse, care se desfac cu o surubeltita mare sau o moneda. Cel de jos, mai mare, este pentru golire, iar cel de sus de aerisire ( golire accelerata ). In privinta golirii instalatiei de apa, sub rulota, la circa 80 cm mai in spate, chiar linga perete, este un dop rosu de golire montat la un racord rapid J&G ( vezi fotografia ).

Se scoate acest dop si se deschid robinetii si dusul pe pozitia de mijloc (pozitia amestec apa calda - rece) pentru a se goli ambele coloane. 

Usor de spus, greu de facut, pentru ca dopul rosu se rupe dar nu iese prin tragere !

Pentru a-l desface trebuie apasat cu o surubelnita dreapta, pe gulerul aflat in jurul dopului si acesta iese foarte usor.

Daca WC-ul este cu rezervor de apa, se trage apa. Daca este cu pompa, se apasa pentru cateva secunde pe buton.

Toate aceste instructiuni se afla in manualul de utilizare a rulotei. Nu le-am inventat eu.

Cei care vor sa sufle.... sau sa suga......  sunt liberi.

racord John-Guest in T.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Multumita sfaturilor si informatiilor de mai sus, am facut si eu golirea instalatiei pentru iarna.

Imi aduc si eu umila mea contributie cu cateva informatii

La Swift-ul Sprite Alpine al meu am deschis bateriile de la cele 3 chiuvete si sub rulota ca in dreptul alimentarii cu apa am gasit doua dopuri rosii, le-am scos si a inceput sa curga apa, cam 2 minute. Apoi sub pat, langa boiler am gasit un robinet, cel galben, l-am deschis si de sub rulota, unde erau doua capete de furtun care ieseau din podea, a curs apa cam 20 de minute , pana s-a golit boilerul. Le-am lasat asa si le voi inchide pe toate la primavara.

20191118_191218.jpg

20191118_191025.jpg

20191118_190941.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Ca să fiu sigur, după ce am deschis toti robineții și dopul de golire, și golirea boilerului, am folosit compresorul.

Câteva secunde de băgat aer pe țeava care iese prin podea, timp in care țineam cu degetul pe golirea boilerului, iar când dădeam degetul la o parte țâșnea apa cu putere.

Câteva ture din astea și nu a mai ieșit apa. 

Oricum până la primăvară nu pun nici dopul nu bușonul boilerului.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.