Marian Nitu

Off camping la Manastirea Agapia-Targu Neamt

14 postări în acest subiect de discuţie despre Off camping la Manastirea Agapia-Targu Neamt

Off camping la Manastirea Agapia-Targu Neamt

Marian Nitu

Aflandu-ma in weekendul trecut campat la Pensiunea”La struti” din Targu Neamt, am zis ca nu e rau sa trag o vizita prin imprejurimi.

Si uitati ce am descoperit undeva pe soseaua dintre Tg Neamt si Manastirea Agapia la aprox. 600 metri de lacas;o zona off camping  care poate suporta cam 3-4 rulote intr-o zona langa padure , cu sursa de apa alaturi.

Pentru impatimitii de TV , nu prea se poate instala antena caci sudul cade direct pe copacii din zona.In rest eu zic ca e ok.

Data viitoare , daca o sa am  companie si alte echipaje , cu siguranta voi incerca locatia respectiva

DSC_0899.JPG

DSC_0900.JPG

DSC_0901.JPG

DSC_0904.JPG

DSC_0905.JPG

DSC_0907.JPG

DSC_0909.JPG

DSC_0911.JPG

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin  Leitoiu

Interesant @Marian Nitu inca o data multumim de indrumari !hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Mii de multumiri @Marian Nitu hi
Intradevar este o zona foarte frumoasa.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Frumoasa locatie off-camping! superok

Multumim @Marian Nitu, tine-o tot asa! Toata stima! hi:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Tiron

Salut,

Multumim pentru indrumare! 

In acest weekend am fost si noi in acest loc, este mai mult decat ok. Presupun ca vara este f aglomerat. Intradevar este spatiu de 3-4 rulote maxim, dar este aproape de parau si sat. 

Am prins si o ninsoare serioasa peste noapte, dar incalzitorul pe gaz a facut fata cu brio, bineinteles ca am invelit butelia intr-o vesta, altfel ingheta si se oprea, afara fiind -4 grade peste noapte. 

A 2-a si a 3-a zi am vizitat toate manastirile din apropiere, lasand rulota parcata acolo. Nu a fost nici o problema.

Numai bine !

20181117_094400.jpg

20181117_094429.jpg

20181117_094712.jpg

20181117_113900.jpg

  • Like 4
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
13 minute în urmă, Alexandru Tiron a scris:

Am prins si o ninsoare serioasa peste noapte, dar incalzitorul pe gaz a facut fata cu brio, bineinteles ca am invelit butelia intr-o vesta, altfel ingheta si se oprea, afara fiind -4 grade peste noapte.

Ai procedat gresit cu butelia. Butelia nu ingheata. Temperatura din butelie scade cand se evapora gazul din ea si apa din atmosfera ingheata pe butelie afara. Butelia nu contine apa sa inghete. La minus 35-40 grade in butelie nu se mai produce gaz dar butelia nu ingheata. Gazul din butelie se evapora cu caldura din mediu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna seara.O locatie frumoasa. O voi lua in calcul pt. la anul.

Modificat de Radu B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Tiron
în urmă cu 23 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Ai procedat gresit cu butelia. Butelia nu ingheata. Temperatura din butelie scade cand se evapora gazul din ea si apa din atmosfera ingheata pe butelie afara. Butelia nu contine apa sa inghete. La minus 35-40 grade in butelie nu se mai produce gaz dar butelia nu ingheata. Gazul din butelie se evapora cu caldura din mediu.

Multumesc pentru sfat, nu stiam ! :)

Când am vazut-o toata cu gheata pe exterior am zis ca ajuta sa pun ceva pe ea... Ce alta solutie am ca sa fie functionala si când e f frig afara? Bineinteles ca am luat in calcul sa scot o gura de ventilatie de la carver sa bata direct pe butelie, dar e o problema atunci când sunt off- camping deoarece nu cred ca tine prea  mult bateria pe ventilatie. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Una din solutiile de succes este invelirea buteliei cu o perna electrica pentru scaune auto, tine butelia calduta si scoate tot gazul din ea :OK:

 

Binenteles ca ca consuma bateria destul de repede aband in vedere ca are un consum de cca 4Ah. Cel mai bine sa ai o butelie dedicata ei, eu asa am avut la rulota si am stat la  minus multe grade. Solutia easta este folosita de mai multi rulotisti.

 

Legat de "tinutu"l bateriei pe ventilatie cand esti off, daca ventul il ai la 12Vdc va consuma destul de putin, sub 1Ah pe viteza mica. Daca il ai pe 220Vca atunci e intradevar o problema, cel de 220 consuma intre 36 si 72 Wh functie de viteza. Am avut ambele modele si pot face o comparatie :salutare!:

 

 

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Butelia este un schimbator de caldura care produce gaz din lichid. Daca consumul de gaz este mare atunci scade repede temperatura in butelie si nu mai produce gaz.

Avem doua solutii pentru cand este frig:

1. sa incalzim butelia producand mai mult gaz

2. O butelie cat mai mare sau mai multe butelii legate in paralel 

 

Eu personal iarna folosesc 2 butelii normale legate in paralel si nu am avut probleme nici la -13 grade.

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
8 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Eu personal iarna folosesc 2 butelii normale legate in paralel si nu am avut probleme nici la -13 grade.

 

Corect, asta este a 3-a varianta si una din cele mai bune :salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Males

Ar fi o variantă daca ai putea posta această locatie pe park4night.S-ar putea bucura mai mulți rulotisti de ea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Eu v-as indruma sa luati butelii cu propan .

Propanul ingheata la -40grade:la-somn:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
28 minute în urmă, MARIAN JIANU a scris:

Eu v-as indruma sa luati butelii cu propan .

Propanul ingheata la -40grade:la-somn:

Punct de topire: -187, 6 °C ,  Punct de fierbere: -42, 1 °C 

 

Ce spui dumneata este punctul de fierbere nu de inghet. Nici o butelie nu ingheata ca nu are apa in ea. Nu mai produce gaz ca ajunge temperatura in ea la -40.Poate se solidifica la -187, 6 °C

Acestea sunt temperaturile pentru GPL de iarna

Temperatura de fierbere °C -44
Temperatura de topire °C -188
Temperatura de aprindere °C -104
Temperatura de autoaprindere °C 430-455

 

Nu dati informatii eronate mai bine verificati 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gabriel Schuster
      de Gabriel Schuster
      De luni pana miercuri am fost la cabana Voina, off camping. Drumul este usor, de la Campulung Muscel se trece prin Leresti, apoi barajul Rausor si se ajunge la cabana Voina, loc unde se termina asfaltul. 500 de metri mai sus este primul loc de campare, ingradit si foarte plin. Un fel de “colonie” de rulote pe malul raului. Nu stiu ce facilitati exista, sau daca exista. Urmeaza un alt loc ingradit, iluminat perimetral cu lampi solare pe stalpi de lemn, loc de depozitat gunoiul, un cort mare pe post de terasa/bar. Am inteles ca este camping. Multe rulote aveau amenajate gradinite cu flori, deci se campa pe durata mai lunga. Era aglomerat, activitatile erau diverse ( inclusiv un Logan ridicat la 90 grade la care se repara pragul). Am plecat mai departe. Dupa aproximativ 1km am gasit un loc liber pe malul apei, sub niste brazi frumosi. Destul de curat, am mai adunat si eu ceva “ suveniruri”. Multe vetre de foc, uneori nu mai mult de 10 metri intre ele. Am intrat destul de greu cu camperul, de iesit a fost si mai greu. 
      Ca activitati, plimbari catre Iezerul Papusa (5 ore) sau cabana Cuca (1 ora). Trafic auto foarte redus, o patrula de la Jandarmerie isi face rondul zilnic. 
      Nu este semnal GSM, cel putin pentru Orange si Vodafone.
      Mancarea la cabana nu este stralucita ( pesemne bucatarul era in concediu si gatea altcineva), preturile destul de mari ( 15 ron/ciorba, 25+9 ron pulpe pui la ceaun cu cartofi prajiti, 9 ron o doza de bere). 
      Am plecat miercuri deoarece a inceput sa ploua, prognoza fiind cu ploaie inclusiv joi.
      Am facut o plimbare minunata spre Iezerul Papusa, a fost “desertul” acestei iesiri scurte. 
    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      Buna Ziua 
       
      Un prieten care nu prea intra pe forum m-a rugat sa intreb daca pe langa Manastirea Agapia este un loc off camping ca pe Valea Cerbului si daca sant deja rulote acolo. El are in plan o vizita in zona de 2 saptamani incepand cu 29 Martie.
      Sau daca este un loc off camping in care se gasesc rulote si de unde poate fi vizitata toata zona cu manastiri
    • Gheorghe Cristina
      de Gheorghe Cristina
      Buna rulotistilor!
      Suntem o familie cu 2 fetite( 9 si 5 ani) care isi doreau de mult sa cumpere o rulota pentru ca obisnuiesc sa-si  petreceaca vacantele cu cortul.
      Anul acesta se implinesc 10 ani de la casatorie si cadoul nostru este o rulota fleetwood din 2002. Suntem inca in procesul de inscriere si speram ca intr o saptamana o sa avem numere negre pe ea si sa fie gata pentru analiza amanuntita.
      Precizez ca noi nu am vazut niciodata o rulota, prima vazuta, prima cumparata. Stiu ca nu a fost foarte bine asa dar nu ne am putut abtine. Problema noastra in acest moment este ca nu stim cum functioneaza aparatele din ea si toate "chestiile" din ea.
      Sper ca  sa gasesc rezolvare la profesonalistii de aici.
      Inca citesc informatii din forum ca sa gasesc raspunsuri si cand o sa fiu gata ....o sa va intreb.
      Multumesc mult
    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
    • Nelu Z
      de Nelu Z
      Mănăstirea BÂRSANA -un loc minunat.
       
      Daca in drumurile voastre treceti prin apropiere, NU RATATI ACEST LACAS, va asigur ca nu veti regreta.
      Manastirea Barsana este un ansambu creat din lemn, cu maiestrie si cu gust, in stil maramuresan.
      Intregul ansamblu este perfect integrat in relieful si specificul zonei, impresionind  prin amploarea si maretia sa.
      Noi am vizitat-o in prima duminica dupa Sfinta Marie si slujba tinuta in lacasul sfant de afara s-a auzit impecabil pe toata durata vizitei.
      Acustica zonei, sonorizarea excelenta tinand cont de suprafata mare pe care se desfasoara complexul manastiresc. a fost impresionanta.
      Maramuresenii veniti la slujba in straiele traditionale de sarbatoare, aranjamentele florale din curte si de la ferestrele chiliilor si a celorlalte cladiri, totul, totul, totul,   a fost impresionant si emotionant.
      Parerea mea este, ca cel care a conceput acest ansamblu arhitectonic fost un mare arhitect, iar cei care l-au realizat au fost "mesteri mari, calfe si zidari.
      Brancusi nu a murit!  Brancusi traieste aici!
       
      .... dar mai bine las imaginile sa vorbeasca,


       
      Nu stiu cat au putut reda imaginile realitatea, dar daca au reusit catusi de putin, eu as fi multumit.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.