Bogdan.Alexandru

Camping deschis pe litoral 12 septembrie

8 postări în acest subiect de discuţie despre Camping deschis pe litoral 12 septembrie

Camping deschis pe litoral 12 septembrie

Bogdan.Alexandru

Va salut,

Stiti daca mai gasesc vreun camping deschis azi pe litoral pentru 3-4 zile ?

Imi recomandati vreunul ? Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Camping Ena Navodari, deschis pana la 1 Octombrie...Vezi aici detalii! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Am fost 3 zile in Camping Ena, am beneficiat de oferta, de vremea si marea calda,  si de ospitalitatea domnului Enache.

Acum ne-am intors pentru ca avem treaba in weekend. Daca nu aveam treaba, stateam pana duminica.

 

Modificat de Bogdan.Alexandru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James

@Bogdan.Alexandru  -  pe litoral in zona Mamaia-Nord pana la Navodari ai mai multe zone de campare, cu toate ca raspund mesajului tau mai tarziu, data fiind vremea placuta de peste 20* poate te gandesti la alta iesire asa ca uite cateva info - atat pentru tine cat si pentru ceilalti care ar fi interesati de iesire la malul marii in perioada aceasta de extra-sezon:

 

- Marina Camping - chiar la giratoriul vis-a-vis de hotel Voila => camping bine organizat si structurat, activ inca dinainte de '90 il stie toata lumea.

 

- Holiday Camping - aproape de Phoenicia => camping bine organizat si structurat, activ de o perioada lunga de timp,  il stie toata lumea.

 

- Taverna Piratilor - am inteles ca si acolo se campeaza, este dupa Arena Regio

 

- Ena Camping - este o zona veche, pana acum 2 ani salbatica, curatata de domnul Enache si dotata cu toalete ecologice si prize de current in unele locuri pentru conectarea rulotelor la current. Are multi arbusti inalti si copaci mici tipici zonei unde poti pune cortul sau rulota.

 

- Pirivoli la Mal - acest Camping il cunosc personal, am fost de multe ori acolo cazat la casuta si tocmai datorita conditiilor oferite m-am reintors de fiecare data. Este un camping super bine organizat si cochet, cu spatii destul de generoase oferite per fiecare rulota cat si căsuțe cu 1-2 paturi, cablu TV, frigider, aer condiționat si baie, bineînțeles nu lipsesc nici spatiile pentru corturi.

                        - posibilitate de conecție la current si apa direct langa rulota,

                        - conecție la internet prin WiFi

                        - zona de dus si toaleta foarte bine intretinute si curate,

                        - in sezon au si o terasa cu mancare buna (in special peste proaspat adus zilnic de pescarii de la cherhana).

                        - in general populat cu rulotisti anuali (isi lasa rulotele acolo si vin cand pot doar cu masina),

                        - majoritatea rulotelor de pe partea dreapta sunt ale practicantilor de Kiteboarding dar campingul are o "fauna" diversificata la rulotisti cu oameni foarte placuti si civilizati, fara cocalarisme si manelisme, plaja din fata campingului apartine de Pirivoli si este bine organizata, cu umbrele de stuf fixe si poziționate astfel incat plaja este "aerisita" poti sa stai fie pe shezlong fie pe cearsaf (dupa placerea fiecaruia), nu ingramadeala de umbrele cum gasim in Mamaia.

 

Camping-urile Ena si Pirivoli sunt unul langa altul - despartite doar de un gard, astfel incat ai posibilitaea sa alegi orice locatie in functie de preferinte, as categorisi cam asa:

=> pt cei care doresc conditii mai "spartane" sau sunt mai autonomi aleg Ena Camping

=> pt cei care doresc conditii mai de comfort vor alege Pirigoli Camping

Ambele Camping-uri sunt deschise devreme in primavara si pana tarziu spre toamna !!!

 

Lebada Camping - ultimul camping inainte de Tabara de Copii Navodari => camping bine organizat si structurat, activ inca dinainte de '90 il stie toata lumea.

Modificat de James
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Cu 3 observatii:

- Marina Surf, din cate stiu, primeste rulote DOAR cu cazarea/ un an intreg. Cel putin asa era anul trecut cand m-am interesat.

- Ena are toalete normale, n-am vazut ecologice deloc. O singura toaleta eco am vazut pe terenul de alaturi care am inteles ca tine de Privoli

- Lebada ... in afara de aleea cu terase+ impinge-tava multe, nu mi-a placut deloc, inghesuiala si cocalareala la greu.

 

PS: n-ai zis nimic despre Camping S care este deschis non-stop, inclusiv iarna

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
On ‎30‎.‎09‎.‎2016 at 20:14, Radu Ionescu a scris:

Cu 3 observatii:

- Marina Surf, din cate stiu, primeste rulote DOAR cu cazarea/ un an intreg. Cel putin asa era anul trecut cand m-am interesat.

- Ena are toalete normale, n-am vazut ecologice deloc. O singura toaleta eco am vazut pe terenul de alaturi care am inteles ca tine de Privoli

- Lebada ... in afara de aleea cu terase+ impinge-tava multe, nu mi-a placut deloc, inghesuiala si cocalareala la greu.

 

PS: n-ai zis nimic despre Camping S care este deschis non-stop, inclusiv iarna

@Radu Ionescu  =>  la campingurile unde NU am fost doar le-am enumerat ca sa stie omu' de ele iar in ce privesc detaliile, sigur vor spune cei care au stat acolo mai multe.

=> Marina SUrf  ""cazarea pe tot anul"  - asta e cam nasol pt cei care nu vor sa-si lase casa pe tarlaua altuia :) 

=> Ena am auzit si eu ulterior ca ar avea ceva toalete normale in zona din stanga cum intri (spre Lebada) dar cum nu m-a interest n-am vazut. Ce stiu este ca erau niste toatele ecologice chiar langa drum din loc in loc pe dreapta - terenul acela NU este al lui Pirivoli ca ei au de la card spre Papaya (sunt sigur ca si-ar fi dorit sa aiba si acel teren)  :) 

=> Lebada - la fel n-am fost nu stiu, am vazut doar din drum deci nu ma pronunt doar am enumerate, care au fost acolo sa spuna ei mai multe detalii.  :) 

Modificat de James

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

@James Ena este doar in stanga acelui drum. Spunea acum ceva vreme cineva aici pe forum ca zona cu toaletele eco a fost luata de curand tot de Privoli - probabil ca nu costa camparea la fel de mult ca in zona ingradita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
In ultima ora, Radu Ionescu a scris:

@James Ena este doar in stanga acelui drum. Spunea acum ceva vreme cineva aici pe forum ca zona cu toaletele eco a fost luata de curand tot de Privoli - probabil ca nu costa camparea la fel de mult ca in zona ingradita.

 

Daca a luat-o ar fi ceva interesant decat sa stea asa "rustica" dar nu cred ca s-ar fi aflat printre "chiriasii" de la Pirivolii si-i cunosc pe multi dintre ei.

 

Din cate am inteles ar fi al unui parlamentar / senator - care se stie cu Enache si m-as fi asteptat sa fi luat-o el mai degraba sau sa inchirieze terenul de la ala.

Modificat de James

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.